You are currently viewing 6 nawyków kobiety sukcesu

6 nawyków kobiety sukcesu

Niestety, ale nadal bardzo wiele z nas uważa, że kobieta sukcesu to taka, która pnie się po szczeblach kariery. To taka, która ma dobrą pracę, zarabia dużo pieniędzy i regularnie awansuje. Przez ten stereotyp, który wciąż jest powtarzany często od Was słyszę, że nie chcecie osiągnąć sukcesu, bo dla Was najważniejsza jest rodzina, a nie kariera.

Ale sukces to nie tylko kariera. Owszem, dla niektórych z nas może się on wiązać z praca zawodową, ale nie dla wszystkich. Kobieta sukcesu to taka, która żyje tak jak żyć zawsze chciała. Realizuje swoje, a nie kogoś cele i jest szczęśliwa. Taka definicja kobiety sukcesu powinna nam się pojawiać w głowach.

No dobrze, to jeszcze raz. Kobieta sukcesu to taka, która żyje po swojemu i realizuje swoje cele. Zapamiętaj proszę tę definicję i następnym razem jak przyjdzie Ci do głowy słowo “karierowiczka”, to zmień je na “szczęśliwa kobieta”.

Kobieta Sukcesu – Kobieta Szczęśliwa

Ale z tym to chyba się już wszystkie zgodzimy – chcemy być w życiu szczęśliwe, prawda?! Abyśmy mogły być spełnionymi i szczęśliwymi kobietami, to musimy odnosić sukces w obszarach dla nas najważniejszych.

Jakie są to obszary? Dla Ciebie może to być rodzina, a dla Twojej przyjaciółki kariera. Ważne, żebyśmy zrozumiały co dla nas w życiu liczy się najbardziej i pracowały nad tym.

Ale jak to zrobić?

Tutaj warto wykonać pewne ćwiczenie, które pozwoli nam na poznanie swojego systemu wartości, a mianowicie – koło życia/koło wartości.

Ćwiczenie

Narysuj koło, a potem podziel je na 8 części: rodzina, praca, przyjaciele, zdrowie, czas na odpoczynek, finanse, partner i rozwój osobisty. Pomyśl przez chwilę nad każdą z tych wartości (wymienione wartości są tylko propozycjami. Możesz użyć innych, tych które do Ciebie pasują)

koło wartości

A teraz oceń od 1 do 10 Twój poziom z ich zadowolenia w obecnej sytuacji. Dajmy na to, że 10 to stan idealny, a 1 to najmniej.

Pomocne pytania przy wykonywaniu tego ćwiczenia:

  • Jakie są Twoje pierwsze wrażenia kiedy patrzysz na to koło? Co czujesz?
  • Co dla Ciebie liczy się najbardziej w życiu?
  • Która z wymienionych przez Ciebie wartości najbardziej wpływa na pozostałe?
  • Z których wartości chcesz zwiększyć poczucie zadowolenia? Jak tego możesz dokonać? Wypisz wszystkie czynności, które musisz wykonać, aby to osiągnąć. Wyznacz sobie swój pierwszy krok.
  • Co się stanie, jeśli nic nie zmienisz?

Pełny artykuł do tego ćwiczenia znajdziesz tutaj.

Pomocne nawyki przy osiąganiu sukcesu

Wiemy już czym jest dla nas sukces i w jakich obszarach musimy popracować, aby go osiągnąć. Ale czy musi to być ciężka praca? No właśnie nie musi, dzięki jednej rzeczy. O tym ostatnio dużo piszę, a mianowicie o nawykach.

Budowanie naszego sukcesu nie musi być tak bardzo trudne jak nam się wydaje. Możemy wspomóc się tutaj nawykami. Po pierwsze, jesteśmy w stanie pozbyć się złych nawyków, a w ich miejsce wprowadzić te, które będą nam służyły i przybliżały nas do naszego sukcesu. Tutaj znajdziesz informację jak to zrobić.

Po drugie, możemy stworzyć sobie rytuały sukcesu, czyli poranne i wieczorne czynności, które będą przybliżały nas do naszego sukcesu. Jeśli jeszcze nie wiesz jak wprowadzić nowy nawyk i stworzyć swoje poranne i wieczorne rytuały, to koniecznie wejdź tutaj i się tego dowiedz.

6 nawyków kobiety sukcesu

Dla każdej z nas czynności przybliżające nas do sukcesu będą inne w zależności od celu jaki sobie wyznaczymy, ale chcę Ci podać kilka uniwersalnych nawyków, które pomogą Ci w realizacji każdego projektu.

kartka z nawykami, planer i długopis zmotywowana na sukces

Nawyk 1

WSTAWAJ RANO

Do tego namawiam każdą kobietę. Moc poranków jest niesamowita. Kiedy jeszcze wszyscy domownicy śpią, a Twój umysł jest wypoczęty (pod warunkiem, że zadbałaś o odpowiednią ilość snu jaką potrzebujesz) Ty możesz robić to na co nie masz czasu w ciągu dnia. Możesz popracować nad swoimi celami, poczytać książkę, przemyśleć w spokoju swój plan dnia, poćwiczyć, spędzić czas tylko ze sobą i wiele innych… To Ty decydujesz co tutaj się znajdzie.

nawyki sukcesu- budzik i kobieta

Osobiście doświadczyłam to w jaki sposób nasze poranki wpływają na nasz rozwój i samopoczucie. Kiedyś wstawałam na ostatnią chwilę i wykonywałam wszystkie czynności w pośpiechu. Nadal mi się to zdarza, ale wtedy mój dzień nie należy do tych najlepszych. Stres od samego rana bardzo negatywnie wpływa na cały mój dzień. Teraz mam tego świadomość i staram się wstawać wcześniej, aby popracować nad swoimi celami jeszcze przed pracą, albo po to, żeby poczytać interesującą mnie książkę.

Moje wnioski – kiedy wstaję godzinę wcześniej i pracuje nad ważnymi dla mnie projektami, to szybciej mi to idzie. Mój mózg jest wypoczęty po przespanej nocy i dzięki temu sprawniej pracuje. Rano jestem w stanie zrobić pewne czynności szybciej, niż w ciągu dnia lub wieczorem. Kolejną sprawą jest to, że mam limit czasowy – wiem, że za godzinę muszę zacząć szykować się do pracy, więc maksymalnie wykorzystuje ten czas. Natomiast, jeśli poranek przeznaczam na czytanie, to mój dzień zaczyna się bardzo przyjemnie i trudno jest mi go popsuć. Dzieje się tak, ponieważ czas przed pracą poświęciłam dla siebie. Zadbałam o swój komfort psychiczny – relaks i czas tylko dla siebie. To powoduje, że czuję się doskonale, mam energię do działania i korzystam z tego dnia najlepiej jak potrafię.

Nawyk 2

ZADBAJ O SWOJĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wygląd i zdrowie, ale o poukładanie sobie pewnych rzeczy w głowie. Dzięki ćwiczeniom możemy na chwilę odizolować się od problemów i obowiązków. I co za tym idzie – daje to możliwość odpoczynku naszemu mózgowi, co pozytywnie wpływa na jego dalszą pacę (po aktywności fizycznej myślimy przejrzyściej).

Kobieta biegnie

Często zdarza się tak, że to właśnie podczas wysiłku fizycznego wpadamy na genialne pomysły, albo nasuwają nam się rozwiązania jakiegoś problemu. Poza tym aktywność fizyczna uczy nas samodyscypliny, a to podstawa przy osiąganiu jakichkolwiek celów. Jeśli jeszcze nie wiesz jaką rolę odgrywa samodyscyplina w osiągnięciu sukcesu, to możesz tutaj o tym przeczytać.

Nawyk 3

ZADBAJ O SWOJĄ DIETĘ

Znasz powiedzenie: “Jesteś tym co jesz”? Jestem pewna, że tak, a jeśli nie to teraz już znasz 🙂 W 100% się z tym zgadzam. To w jaki sposób się odżywiamy wpływa na nasze funkcjonowanie. Decyduje o tym jak się czujemy i czy mamy siłę do działania. To dlatego warto wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe. Nie tylko, wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie, ale także zwiększą naszą energię życiową.

kobieta je zdrowe śniadanie

Jeśli nie jesteś zwolenniczką zdrowych diet i Twój jadłospis jest daleki od ideału, to zachęcam Cię chociaż do jednej rzeczy – zadbaj o swoje śniadanie. Niech ono składa się z wartościowych produktów i da Ci energię do działania. Nie rób tego błędu i nie unikaj tego najważniejszego posiłku. To od niego zależy w jaki sposób zaczniesz swój dzień.

Nawyk 4

UCZ SIĘ I ROZWIJAJ

Nie ważne czym jest dla Ciebie sukces – jakiego obszaru Twojego życia dotyczy, ale ważne jest to, żebyś się w tym doskonaliła. Ucz się nowych rzeczy, które pozwolą Ci być jeszcze lepszą w tym na czym Ci zależy. Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz. Jeśli tak jest, to zrób wszystko, aby się tego dowiedzieć. Zadawaj pytania i słuchaj innych ludzi (nie chodzi o to, żebyś przyjmowała wszystko co inni powiedzą jako prawdziwe, ale o to, żebyś nie zamykała się na świat). Wprowadzaj zmiany jeśli sytuacja tego wymaga i testuj co działa, a co nie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie stawać się lepszą wersją samej siebie i rozwijać się w obszarach na którym nam zależy.

Kobieta i komputer

Nawyk 5

USTAL CEL I GO ZAPISZ

Nawyk ustalania sobie celów i i ch zapisywania zwiększa Twoją szansę na osiągnięcie sukcesu. Dzięki temu nawykowi jesteśmy szczęśliwe i mamy kontrolę nad własnym życiem – wiemy dokąd zmierzamy.

Nasz cel powinien być dokładny. Nie możesz postawić sobie następującego celu: “Chcę być szczęśliwa”. Dlaczego? Bo nic z tego nie wyjdzie, gdyż jest on zbyt szeroki. Jeśli przychodzi Ci do głowy zbyt ogólny cel, to powinnaś rozłożyć go na mniejsze kawałki. (Nie jesteś w stanie zjeść słonia w jednej części, ale kawałek po kawałku już tak. I tak samo jest z celami). Twój cel ma być specyficzny, konkretny i namacalny. Powinnaś być w stanie sobie go wyobrazić.

Następnie, bardzo ważne jest, abyś wyrobiła w sobie nawyk zapisywania swoich celów. Ma to bardzo duży wpływ na to czy uda Ci się zrealizować postawiony sobie cel. Dr. Gail Matthews, profesor psychologii przeprowadziła na ten temat badania i udowodniła, że osoby, które zapisują swój cel, zwiększają swoją szansę na jego realizację o połowę.

kobieta zapisująca cele

Nawyk ustalania i zapisywania celów jest niezbędny przy osiąganiu sukcesu. Zacznij już dziś nad nim pracować. Aby nie rozpisywać się więcej na ten temat, to odsyłam Cię do artykułów, które pomogą Ci w ustalaniu celów. Znajdziesz je tutaj, tutaj i tutaj.

Nawyk 6

ZACZNIJ PRAKTYKOWAĆ WDZIĘCZNOŚĆ

Chodzi o to, abyś nauczyła się dziękować za to co już masz. Jeśli Ci się wydaje, że nie masz za co, bo Twoje życie jest beznadziejne, to jesteś w błędzie. Zawsze masz za co dziękować. Spójrz na otaczający Cię świat, ludzi i znajdź wszystko za co możesz być wdzięczna już teraz. Nie czekaj na moment w którym osiągniesz swój sukces, bo tak się nigdy nie stanie jeśli nie będziesz potrafiła docenić to co masz w danym momencie. Dlaczego? Bo zawsze będzie Ci mało i będziesz chciała czegoś więcej. Nie zrozum mnie źle – to dobrze, że jesteś ambitna, ale chodzi mi o to, żebyś pomimo tego, że chcesz czegoś więcej od życia, potrafiła docenić to co już masz teraz.

Zeszyt i napis dziękuję za:

Możesz być wdzięczna za zdrowie, rodzinę, przyjaciół, pracę, słońce, pyszną kawę, jedzenie, miłość, dzieci i wiele innych rzeczy i wydarzeń, które pojawiają się w Twoim życiu. Sama zdecyduj za co możesz już dziś podziękować i to zrób. Niech to będzie twój nowy nawyk – przeznacz do tego odpowiedni zeszyt (możesz go nazwać “Dziennik wdzięczności”) i codziennie wieczorem wypisz wszystko za co dziękujesz tego dnia. Uwierz mi na słowo, że ta praktyka przyciągnie do Ciebie jeszcze więcej powodów za które będziesz mogła podziękować następnego dnia.

Podsumowanie

To by było na tyle 🙂 Te nawyki nie są skomplikowane, ale za to wpłyną na Twoje życie bardzo pozytywnie i pomogą Ci osiągnąć Twój własny sukces. Sama sprawdź – wprowadź je do swojego życia, a zobaczysz jak szybko się ono odmieni (oczywiście na lepsze 🙂 ).

A Ty jakie masz dobre nawyki?

Trzymam za Ciebie kciuki,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz