You are currently viewing Jak zbudować pożądany nawyk?

Jak zbudować pożądany nawyk?

Znamy już podstawy z samodyscypliny, więc najwyższy czas zająć się naszymi nawykami. Co to takiego nawyk i jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Musimy to wiedzieć, aby przejść dalej i dowiedzieć się jak zbudować pożądany nawyk.

Nawyki są to zautomatyzowane czynności, które powstają w wyniku ich powtarzania. Dzięki temu, nie musimy się nad pewnymi czynnościami zastanawiać i wykonujemy je automatycznie. To nam ułatwia życie, ale uwaga – może również je rujnować. To dlatego powinnyśmy pracować nad swoimi nawykami i eliminować te złe, a budować te dobre. Dzisiaj zajmiemy się tylko budową 🙂

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.

Arystoteles

Przykład

Jazda samochodem

Kobieta prowadzi auto

Podczas nauki jazdy samochodem jesteś skoncentrowana i zastanawiasz się nad każdym następnym ruchem, który powinnaś wykonać. Cała Twoja uwaga skoncentrowana jest na tej czynności. Jednak z czasem, jazda samochodem staje się dla Ciebie czynnością zautomatyzowaną, czyli taką nad którą nie musisz się więcej zastanawiać. Wykonujesz to automatycznie.

Tak jest z wieloma czynnościami w naszym życiu. Poprzez ciągłe czegoś powtarzanie wchodzi nam to w nawyk i wykonujemy to nieświadomie.

Ważne, abyś zdawała sobie z tego sprawę, że nawyki mogą nam służyć, ale także szkodzić. To dlatego warto mieć świadomość ich obecności w naszym życiu i świadomie je zmieniać, a także budować nowe – te pożądane.

Pętla nawyku

Charles Duhigg w swojej książce “Siła nawyku”, przedstawił mechanizm, który rządzi naszymi nawykami:

Pętla nawyku = wskazówka - zwyczaj - nagroda

Wskazówka (wyzwalacz) – daje sygnał mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny i mówi, który nawyk wybrać.

Zwyczaj (nawyk) – może przybrać formę emocjonalną, fizyczną czy też umysłową.

Nagroda – podpowiada mózgowi, czy dana pętla jest godna do zapamiętania na przyszłość.

Dlaczego ta pętla jest tak ważna?

Uświadamia nam, że w momencie narodzin jakiegoś nawyku, nasz mózg przestaje w pełni uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Nie chodzi o to, że się wyłącza i nie pracuje, ale o to, że zwalnia i nie potrzebuje się już tak wysilać. W tym czasie zwraca się ku innym zadaniom. Pamiętasz przykład z jazdą autem? Kiedy już prowadzisz samochód automatycznie, Twój mózg może w tym czasie wykonywać inne czynności (możesz rozmawiać z pasażerem, słuchać muzyki czy podcastów, itd.)

Pętla nawyków jest tak ważna, ponieważ jeśli nie będziesz świadomie zwalczać nawyków, to nie zastąpisz ich innymi. Dlaczego? Bo wzorzec będzie się pojawiał automatycznie. To dlatego praca nad naszymi nawykami jest tak istotna. Jeśli zostawimy to tak jak jest i mamy bardzo dużo złych nawyków, to te zautomatyzowane czynności będą ciągnęły nas na dno. My chcemy, aby było odwrotnie i nasze nawyki ułatwiały nam życie, a co za tym idzie pozwalały nam stawać się coraz lepszą wersją samej siebie.

Nowy nawyk – jak zbudować pożądany nawyk?

Znając pętle nawyku możemy świadomie zmieniać istniejące nawyki, ale także wprowadzać nowe.

Zastanawiałaś się kiedyś może nad tym, dlaczego niektórym z nas tak ciężko wprowadzić nowy nawyk? To dlatego, że zapominają o wskazówce – wyzwalaczu naszego nawyku. Jeśli chcemy wprowadzić jakiś nowy nawyk do naszego życia, to powinnyśmy znaleźć czynność, którą już codziennie powtarzamy.

Takim wyzwalaczem może być:

  • po wstaniu z łóżka
  • po kolacji
  • po śniadaniu
  • przed pracą
  • po pracy, itd.

Posiadanie takiego wyzwalacza bardzo przyśpieszy proces budowania nowego nawyku.

Zazwyczaj robimy ten błąd przy wprowadzaniu nowych nawyków, że zapominamy o wskazówce. To dlatego jest nam bardzo trudno zbudować pożądany nawyk.

Przy tworzeniu nowych zwyczajów w taki sposób jak:

  • codziennie pić wodę z cytryną,
  • codziennie czytać przez 20 minut,
  • codziennie biegać,
  • uczyć się każdego dnia pięciu nowych słówek, itd.,

nie mamy konkretnej wskazówki i dlatego jest nam tak ciężko wprowadzić w życie te nawyki.

Wskazówka/wyzwalacz

Dzięki wskazówce, jesteśmy bardziej konkretne. Zobacz sama:

  • po wstaniu z łóżka piję szklankę wody z cytryną,
  • przed pracą poświęcam 20 minut na czytanie interesującej mnie książki,
  • przed kolacją idę pobiegać
  • po kolacji uczę się pięciu nowych słówek

Widzisz różnicę?

Jeśli skonstruujesz w ten sposób swoje nowe zwyczaje, będzie Ci je łatwiej wprowadzić i utrzymać. Po przebudzeniu się, pojawi się sygnał, że czas na wodę z cytryną. W pierwszych dniach możesz ustawić sobie przypomnienie w postaci budzika lub kartki na blacie kuchennym “woda z cytryną”. Po jakimś czasie nie będziesz potrzebowała żadnego przypomnienia, bo będziesz robiła to automatycznie. Za każdym razem po przebudzeniu sięgniesz po wodę z cytryną.

Tworzenie kolejnych nawyków

Dobra wiadomość jest taka, że raz wyzwolony nawyk może być wskazówką dla kolejnego. W taki sposób możesz tworzyć swoje pożądane zwyczaje.

Przykład:

Jeśli udało Ci się stworzyć już swój nawyk picia wody z cytryną po przebudzeniu, to możesz wprowadzić następny. Dajmy na to, że chcesz czytać przez 10 minut. Po wypiciu wody z cytryną czas na czytanie i po pewnym czasie będziesz robiła to automatycznie.

woda z cytryną

Kiedy utrwalisz ten nawyk możesz wprowadzać następny, a po tym jeszcze inny i w ten sposób tworzyć swoją własną sieć pożądanych nawyków.

Taką metodą możesz stworzyć swój idealny poranek i wieczór – wypełniony pożądanymi przez Ciebie nawykami. Takie Twoje własne poranne i wieczorne rytuały.

Nawyk

Tutaj nie muszę chyba za dużo wyjaśniać. Jest to czynność, którą chcesz wprowadzić. Każda z nas sobie indywidualnie ustala jaki nowy zwyczaj chce wprowadzić do swojego życia.

Twój los zależy od twoich nawyków

Brian Tracy

Nagroda

I tutaj podobnie. Dla każdej z nas może to być coś innego. Warto wiedzieć, że nagroda to nie tylko jakaś materialna rzecz. Jeśli chcesz wprowadzić nawyki, które pomogą Ci w lepszym samopoczuciu i zdrowiu, to po wykonaniu danej czynności – np. zjedzenia wartościowego obiadu – już samo wykonanie tej czynności będzie dla Ciebie nagrodą. W dłuższej perspektywie czasu zobaczysz efekty: lepsze samopoczucie i wygląd – to również będzie dla Ciebie nagroda.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule zajęłam się tylko i wyłącznie budowaniem nowego nawyku. Nawyki są bardzo ważne w naszym życiu, dlatego postanowiłam stworzyć kilka wpisów na ich temat i podzielić je tematycznie.

Mam nadzieje, że pętla nawyku rozjaśniła Ci mechanizm działania naszych zwyczajów i teraz będzie Ci o wiele łatwiej tworzyć te pożądane przez Ciebie.

Trzymam kciuki,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz