You are currently viewing Jak osiągnąć cel? Kroki prowadzące do celu

Jak osiągnąć cel? Kroki prowadzące do celu

Tak jak obiecałam, dzisiejszy wpis będzie o tym jak osiągnąć cel. Jest to rozszerzenie artykułu pt. Jak wyznaczać cele? Skoro już wiemy w jaki sposób wyznaczać cele, to najwyższy czas, aby dowiedzieć się jak je realizować.

No to zaczynamy.

Jak osiągnąć cel – niezbędne kroki w realizacji celu

 • Na samym początku, musisz wiedzieć czego tak naprawdę chcesz. Wydaje się to takie proste, ale uwierz mi, że nie jest. Bardzo dużo ludzi nie wie czego tak naprawdę chce i to jest ich największy problem. Wyobraź sobie, że chcesz zmienić swoje życie i zacząć od nowa, ale nie wiesz jak to nowe życie miałoby wyglądać. Dlatego pierwszym krokiem w osiągnięciu celu jest dokładne zdefiniowanie czego tak naprawdę chcemy. Kiedy już wiesz jaki jest Twój cel, to powinnaś pragnąć go osiągnąć dla siebie. To ma być Twój cel. Chodzi mi o to, żebyś to Ty chciała zrealizować ten cel, a nie ktoś inny pragnął tego dla Ciebie.

Zapamiętaj, to ma być Twój cel

Bardzo często się zdarza tak, że wydaje nam się że to nasz cel, ale w rzeczywistości realizujemy cele innych. Skutkiem takiej sytuacji jest to, że nie osiągamy postawionego sobie celu, bo nie mamy wystarczająco dużej determinacji w sobie. Przecież to nie nasz cel, więc to normalne.

Najłatwiej będzie jeśli tak szczerze odpowiesz sobie na pytania: “Czego tak naprawdę chcesz w życiu osiągnąć?; “Czego ty chcesz?; “Jak to życie ma wyglądać?; “Z czego najbardziej byś się cieszyła?”; “Co chciałabyś osiągnąć?”

Wyobraź sobie, że cel, który sobie wyznaczysz osiągniesz na 100%. Co to by było?, Jaki to byłby cel? Czego tak naprawdę chcesz i jak bardzo chcesz to osiągnąć?

Dobrze, idziemy dalej…

 • Wiemy już czego chcemy, to teraz czas, abyśmy uwierzyły, że możemy to osiągnąć. Musisz wierzyć z całego serca, że jesteś w stanie osiągnąć cel, który sobie wyznaczyłaś. Określenie celu i systematyczna praca nad nim zwiększa Twoją wiarę w jego urzeczywistnienie. Pamiętaj, z każdym krokiem zbliżasz się do swojego celu.

Istotne jest to, żebyś określiła swój w cel w taki sposób, aby był on możliwy do osiągnięcia i żebyś wierzyła, że możesz tego dokonać. Uwierz mi, nie ma takiego celu, którego nie mogłabyś osiągnąć pod warunkiem, że jest on realny i prawidłowo wyznaczony. Tutaj możesz przeczytać w jaki sposób wyznaczać cele.

Pamiętaj, realizując małe cele w drodze do tego właściwego; dużego celu, zwiększasz swoją pewność siebie i wiarę. Już wkrótce nie będzie rzeczy niemożliwych dla Ciebie.

kubek kartki z kartka papieru na której jest napis: uwierz

Kolejny krok w osiąganiu celów

 • Następną ważną rzeczą jest to, żebyś zapisała swój cel. O tym też już wspominałam przy wskazówkach na temat prawidłowego wyznaczania celów. Cel, który nie jest zapisany tak naprawdę nim nie jest. Proponuję Ci, abyś zapisała swoje cele na kartce papieru i codziennie je przepisywała. Tak, dobrze czytasz. Codziennie na nowo je przepisuj. Przeznacz sobie na to parę minut każdego dnia. Dzięki tej metodzie, w Twojej podświadomości zostaną zaprogramowane Twoje cele, a ona zrobi już swoje. W ten sposób, zwiększysz szanse na osiągnięcie swojego celu. Spróbuj sama, a przekonasz się jak to działa.
 • Następnie, określ w którym miejscu jesteś teraz. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, to powinnaś się zważyć, abyś miała świadomość ile ważysz w momencie w którym rozpoczynasz pracę nad zrzuceniem zbędnych kilogramów. Oszacowanie swojej sytuacji poprzez analizę tego z czym zaczynasz swoją drogę świadczy o Twojej szczerości ze samą sobą i wyeliminuje próby oszukiwania. Będziesz wiedziała dokładnie z którego punktu zaczęłaś. W ten sposób będziesz w stanie oceniać swoje postępy.

O tym też już kiedyś pisałam, ale zrobię to jeszcze raz, gdyż jest bardzo ważne. Poza tym, chcę żebyście miały wszystkie kroki, które pomagają w osiąganiu celu w jednym miejscu.

 • Zdecyduj dlaczego właśnie ten cel chcesz osiągnąć. Co Ci to da? Zrób listę z korzyściami wynikającymi z osiągnięcia tego celu. Im więcej znajdziesz zalet, tym Twoje pragnienie w dążeniu do celu będzie silniejsze. Proponuję Ci, abyś znalazła nie mniej niż 30 korzyści.
 • Ustal termin w jakim chcesz osiągnąć cel. To bardzo ważne. Nie przejmuj się jeśli Ci się nie uda zrealizować w terminie, który sobie wyznaczyłaś. Możesz go zawsze wydłużyć, ale termin musi być.

Duży cel

Jeśli Twój cel jest duży to rozłóż go na mniejsze i do każdego dostosuj termin realizacji. Możesz rozpisać swoje cele na rok, miesiąc, tydzień i dzień. W ten sposób, Twój cel Cię nie przytłoczy.

I co dalej?

 • Zrób listę przeszkód, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem celu. Pomocne są tu następujące pytania: “Dlaczego nadal nie osiągnęłaś tego celu?; Co Cię przed tym powstrzymuje?; Spośród wszystkich przeszkód, która jest największa? Możesz użyć tutaj zasady 80/20, która w tym przypadku mówi, że 80% powodów, które powstrzymują Cię przed realizacją celu zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pozostałe 20% może być spowodowane sytuacją zewnętrzną lub przez innych ludzi.

Większość osób obwinia innych za swoje porażki, a tylko nieliczni zaglądają w głąb siebie i zastanawiają się nad tym co takiego ich powstrzymuje przed osiągnięciem celu. Bądź ze sobą szczera i odpowiedz sobie na pytanie: “Co tak naprawdę Cię zatrzymuje przed osiągnięciem tego o czym marzysz?

kartka z wymówkami
 • Określ czego nowego musisz się nauczyć. Powinnaś być świadoma, tego jakiej nowej wiedzy i kompetencji będziesz potrzebowała, by zrealizować swój plan. Jeśli chcesz osiągnąć coś, czego wcześniej nigdy nie dokonałaś, to musisz stać się kimś kim nigdy przedtem nie byłaś.

Wydaje się to takie oczywiste. No bo pomyśl, jeśli nic nie zmienisz i będziesz tą samą osobą, z tymi samymi nawykami, wiedzą i podejściem do życia, którą byłaś przed realizacją celu, to raczej nie osiągniesz tego czego chcesz. Zmiana wymaga zmiany. Jeśli chcesz wprowadzić coś innego w życiu, to powinnaś być przygotowana na zmiany jakie się z tym wiążą.

Zapytaj samą siebie: “Jaka nowa umiejętność, wiedza najbardziej przybliży mnie do osiągnięcia tego konkretnego celu?” Napisz swoją odpowiedź, zrób plan i zacznij nad nim pracować. Zacznij kształtować nową umiejętność każdego dnia, aż ją opanujesz.

Ważne jest również, abyś nie bała się prosić o pomoc innych osób. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała to dowiedz się co mogłabyś zrobić, aby uzyskać ich wsparcie w trakcie realizacji celu i zrób to.

Natępnie,

 • Zrób plan swojego działania. Plan powinien zawierać wszystkie zadania, które musisz wykonać, aby z punktu w którym jesteś dostać się do miejsca, którego chcesz. Plan składa się z tego o czym wcześniej napisałam, czyli:
  • określ i zapisz cel;
  • przeanalizuj miejsce w którym jesteś/od którego zaczynasz;
  • podaj powody dla których chcesz zrealizować cel;
  • określ termin końcowy głównego celu i mniejszych celów;
  • wypisz przeszkody, które powstrzymują Cię przed realizacją tego celu;
  • określ umiejętności i informacje jakie będziesz musiała przyswoić, aby osiągnąć to co chcesz;
  • kto może Ci pomóc ?

Zbierz te wszystkie elementy i stwórz plan działania. Plan musi zawierać zadania, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności i czasie.

kartka z planem działania
 • Na sam koniec proponuję Ci wyobrażanie sobie swojego celu każdego dnia tak jakbyś już go osiągnęła. Chodzi mi o to, abyś zobaczyła jak Twoje życie wygląda w momencie już zrealizowania tego o czym marzyłaś. Co czujesz? Jak się zachowujesz? Wyobraź sobie swoje szczęście i satysfakcję. Powtarzaj sobie to każdego dnia i nie zapominaj o włączeniu uczuć. Poczuj się tak jakbyś się czuła mając już to co chcesz mieć. Jest to bardzo pomocne w zaprogramowaniu swojego celu w podświadomości. W efekcie, Twój cel stanie się tak silny, że będzie Cię motywował i inspirował zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.
 • I pamiętaj, nigdy się nie poddawaj. Podejmij decyzję jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek trudności, że nie ważne co się stanie Ty i tak osiągniesz swój cel. Bądź zdeterminowana, a osiągniesz sukces.

Zacznij już dziś i osiągnij swój cel

Weż czystą kartkę, podpisz ją: “MOJE CELE” i zapisz dzisiejszą datę. Wypisz przynajmniej 10 celów, które chcesz osiągnąć w przeciągu roku. Pamiętaj, aby napisać te cele w czasie teraźniejszym. Na przykład, jeśli chcesz ważyć 60 kg, to zapisz: Ważę 60 kg.

Kiedy będziesz już miała przygotowaną listę swoich celów to, przeanalizuj ją i odpowiedz sobie na pytanie: “Który z wymienionych celów wpłynie najbardziej pozytywnie na Twoje życie?” Wybierz tylko jeden cel z listy. Ten cel będzie Twoim głównym i najważniejszym celem. To on będzie nadawał sens Twoim działaniom. Zapisz ten cel na nowej kartce i określ datę jego realizacji. Następnie, wykonaj wszystkie kroki, o których dziś napisałam.

Niezbędne kroki w realizacji celów

 1. Określenie i zapisanie celu
 2. Analiza bieżącej sytuacji
 3. Powody dlaczego chcesz osiągnąć ten cel
 4. Termin ukończenia celu
 5. Przeszkody
 6. Nowa wiedza i umiejętności
 7. Ludzie, którzy mogą Ci pomóc
 8. Plan działania
 9. Wizualizacja
 10. I nie poddawaj się!

Zakończenie

Wykorzystując powyższe wskazówki zauważysz ogromne zmiany. Zaczniesz osiągać swoje cele i żyć tak jak zawsze chciałaś. Będziesz pewną siebie kobietą i świadomą swoich możliwości. Ponadto, zwiększysz swoją energię i entuzjazm. Osiągniesz więcej w przeciągu kilku miesięcy niż inne kobiety w przeciągu kilku lat, które nie stosują się do tych kroków.

Prezent dla Ciebie

Aby ułatwić Ci pracę z celami – przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań coachingowych. Z ich pomocą zaczniesz prawidłowo wyznaczać cele, a co za tym idzie – zwiększysz swoje szanse na ich osiągnięcie 🙂

Jak osiągnąć cel - obrazek książki "Mój cel"

Imię:

email:
Trzymam za Ciebie kciuki 🙂

Powodzenia!!

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz