You are currently viewing Przeszkody w drodze do celu – jak je zdiagnozować?

Przeszkody w drodze do celu – jak je zdiagnozować?

Jestem pewna, że nieraz zdarzyło Ci się wyznaczyć sobie jakiś cel i być zmotywowaną do działania. Może nawet myślałaś sobie: “Teraz dam radę”, “Nic mnie nie powstrzyma”, “Uda się”, “Jestem gotowa na zmianę”, itd. Entuzjazm aż tryskał od Ciebie i trudno było Cię zatrzymać… Ale coś poszło nie tak… Nie udało się… Dlaczego tak się stało? Najprawdopodobniej dlatego, że w tej całej euforii zapomniałaś o blokadach/przeszkodach, które Cię powstrzymują przed osiągnięciem tego celu. Przeszkody w drodze do celu zawsze się pojawiają i nie ma szans, aby je jakimś cudem ominąć. Bo przecież jakby to było takie łatwe i nic by Ci nie zawadzało w realizacji tego celu, to zapewne już byś go osiągnęła. Ale z jakiegoś powodu tak się nie dzieje…? I tutaj nie mówię o braku działania, bo zakładam, że skoro ustaliłaś cel, to zaczęłaś działać, ale pomimo tego nadal coś Cię blokuje.

Realizacja celów, a przeszkody w drodze do celu…

jak osiągnąć cel - kawa z kartką papieru na której wyznaczamy sobie swoje cele życiowe

Zazwyczaj kiedy postanawiamy coś zmienić w swoim życiu lub osiągnąć coś więcej, to w początkowej fazie tego całego procesu, jesteśmy bardzo podekscytowane i nie możemy się już doczekać pracy nad naszym celem. Ale nie pozbywając się przeszkód daleko nie zajdziemy. Pierwsze lepsze utrudnienie zabije nasz entuzjazm, a co za tym idzie, wrócimy do punktu wyjścia i się poddamy.

To, że tak wiele z nas nie osiąga, tego co sobie postanawia, wynika między innymi z tego, że nie bierzemy pod uwagę przeszkód, które blokują wszystkie nasze działania. Dlatego tak ważne jest, aby już na samym początku wziąć je pod uwagę i przygotować się na ich pokonywanie.

Gdyby nie istniały żadne przeszkody, to już dawno osiągnęłabyś swój cel. Dlatego sztuką jest ich zdiagnozowanie i podjęcie odpowiednich działań, aby się z nimi uporać. Tylko w taki sposób jesteś w stanie osiągnąć swój cel.

Zmotywowana Na Sukces

Aby ułatwić Ci zdiagnozowanie rzeczy, które powstrzymują Cię przed realizacją Twoich celów, podzielę się z Tobą pytaniami, które warto sobie zadać już w trakcie ustalania celów.

Rodzaje przeszkód

dziewczynka przeskakująca przez przeszkody - przeszkody w drodze do celu

Tak jak napisałam na samym początku, aby móc zrealizować jakiś cel, to już na samym początku musimy mieć świadomość przeszkód z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Wyróżniamy przeszkody:

 • Zewnętrzne – czyli takie jak na przykład czas, pieniądze, organizacja, itd.
 • Wewnętrzne – czyli nasze lęki, oczekiwania, przekonania, potrzeby, itd.

Kiedy znamy już rodzaje przeszkód, najwyższy czas, aby je u siebie wyłapać i w tym pomogą Ci pytania, które dla Ciebie przygotowałam. Pamiętaj, aby rozwiązać jakiś problem, to najpierw musimy go sobie uświadomić inaczej się nie da… Nie ma tutaj drogi na skróty.

Gotowa, aby odpowiedzieć sobie na pare pytań? No to zaczynamy 🙂

A i jeszcze jedno – zakładam, że masz już ustalony cel, a jeśli nie, to tutaj znajdziesz pomocne artykuły, aby to zrobić:

Zanim przejdziesz do pytań, powinnaś wiedzieć, co chcesz osiągnąć, czyli mieć wyznaczony cel.

jak pozbyć się żalu - na obrazku ręka trzymająca kartkę papieru, a na niej napis: pytania

Przeszkody zewnętrzne – pytania

 • Co Cię powstrzymuje przed realizacją tego celu? wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy – np. brak czasu, pieniędzy, itd.
 • Co powoduje, że trudno Ci się za to zabrać?
 • Czego potrzebujesz, aby osiągnąć ten cel?
 • Czego Ci brakuje, aby osiągnąć ten cel?
 • Co Cię powstrzymywało w przeszłości, gdy próbowałaś dokonać takich zmian?
 • Jakie przeszkody będziesz musiała przezwyciężyć, aby osiągnąć ten cel?
 • Co głównie Cię blokuje? Gdybyś pozbyła się tej jednej przeszkody (największej), to uważasz, że byłabyś w stanie osiągnąć swój cel?
 • Co mogłoby Ci pomóc w eliminacji tej przeszkody? Jakie narzędzia lub środki sprawdziłyby się tu najlepiej?

Przeszkody wewnętrzne – pytania

 • Co czujesz, gdy myślisz o podjęciu tego zadania? Jakie wywołuje to w Tobie emocje, reakcje fizyczne, wspomnienia?
 • W jakiej kwestii związanej z tą sytuacją czujesz presję, napięcie albo stres?
 • W przeszłości miałaś już problem z osiągnięciem tego celu/dokonania tej zmiany. Jakie masz korzyści z tego, że tego nie osiągnęłaś?
 • Co takiego utraciłabyś, gdybyś się zmieniła/osiągnęła swój cel?
 • Czego się obawiasz? Jaki jest najgorszy scenariusz w tej kwestii?
 • Jakie przekonania powodują, że stoisz w miejscu? Na ile te przekonania Ci pomagają?
 • Co mówi na ten temat Twój krytyk wewnętrzny (Twój głos w głowie)?

O przekonaniach i krytyku wewnętrznym przeczytasz więcej tutaj:

Podsumowanie

Kobieta pisze w zeszycie - przestań się przejmować

Zauważ, że nie podałam Ci żadnych sposobów radzenia sobie z tymi przeszkodami, gdyż chciałam to podzielić na dwa artykuły, aby było to dla Ciebie bardziej zrozumiałe. Chcę, abyś najpierw zdiagnozowała wszystkie przeszkody, które stoją Ci na drodze do realizacji Twojego celu, a dopiero potem zastanawiała się nad tym jak sobie z nimi poradzisz.

Daj sobie czas i na spokojnie odpowiedz sobie na powyższe pytania, a później zajmiemy się tym w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.

Trzymajcie się Kochane 🙂

Do następnego wpisu…

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz