You are currently viewing Poznaj swój system wartości i osiągnij sukces

Poznaj swój system wartości i osiągnij sukces

 

Poznaj swój system wartości i raz na zawsze odmień swoje życie. Zacznij się nim cieszyć i żyć według własnych zasad – tak jak zawsze chciałaś, ale nie do końca byłaś tego świadoma.

W tym artykule podzielę się z Wami ćwiczeniem, które moim zdaniem jest pierwszym krokiem w drodze do sukcesu. Pomoże ono Wam w szybki sposób dokonać oceny swojego systemu wartości. A co za tym idzie, wskaże Wam odpowiednią drogę do szczęścia.

Dla każdej z nas słowo „sukces” oznacza coś innego – i bardzo dobrze. Każda kobieta jest wyjątkowa i kieruje się w życiu swoimi własnymi wartościami, które wpływają na to jak ten sukces postrzegają. Pod tym kątem różnimy się od siebie, ale łączy nas to, że chcemy w życiu być szczęśliwe i spełnione. Niestety bardzo często nie wiemy, jak to osiągnąć. Nie uczą tego w szkołach i rodzice też nie zawsze potrafią odpowiednio przekazać nam tę wiedzę.

karta paieru z napisem sukces

Jak wygląda nasze życie?

Żyjemy życiem innych, realizując cudze a nie swoje cele, a potem zastanawiamy się, dlaczego innym się udaje a nam nie. 

Kobiety często wpadają w codzienną rutynę – praca, dzieci, dom i brak czasu na zastanowienie się czego tak naprawdę chcą. Wykonują wszystkie czynności nawykowo, nie myśląc nad sensem ich życia. Ciągle za czymś gonią; są zmęczone; zmagają się z obowiązkami, których ciągle jest więcej. Jeśli znajdą chwilę wolnego czasu to nie wykorzystują go w taki sposób jakby naprawdę chciały. 

Dlaczego tak się dzieje?

Powodem takich sytuacji jest brak oceny swoich wartości życiowych – priorytetów. 

Przykład nieznajomości swojego systemu wartości

Wyobraź sobie, że najbardziej na świecie liczy się dla Ciebie rodzina i miłość, ale nie jesteś tego w zupełności świadoma. Wychowałaś się w rodzinie, w której kariera zawodowa i pieniądze były zawsze na pierwszym miejscu. Od najmłodszych lat rodzice wmawiali Ci, że edukacja jest najważniejsza. Odpowiednie wykształcenie zapewni Ci sukces zawodowy, a to się liczy w życiu najbardziej. To są wartości Twoich rodziców, a ty przyjęłaś je automatycznie jako swoje. I tak w dorosłym życiu zostajesz prawniczką i odnosisz sukcesy zawodowe – awansujesz, dostajesz premię, otwierasz swoją kancelarię itd. I co z tego? Skoro jesteś nieszczęśliwa.

W głębi duszy pragniesz kochającego męża, dzieci, dom, ogród, psa, a nie kolejnego awansu. Oczywiście rodzice są z Ciebie bardzo dumni. Przyjaciele Ci zazdroszczą a ty czujesz, że coś nie gra. Tylko nie do końca wiesz o co chodzi. Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje… Przecież powinnaś być szczęśliwa…, ale nie jesteś, ponieważ żyjesz życiem swoich rodziców a nie swoim własnym.

Poznaj swój system wartości

To jest jeden przykład, ale takich sytuacji jest mnóstwo. Wiele kobiet nie realizuje swojego scenariusza życia i to wpływa na ich brak zadowolenia z życia. Uświadomienie sobie swojego systemu wartości otwiera im oczy i daje odpowiedź, dlaczego nie potrafią cieszyć się swoim życiem.

Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo i sama masz problem z odnalezieniem szczęścia to zachęcam Cię do wykonania krótkiego ćwiczenia. Koło wartości pomoże Ci w określeniu swoich życiowych wartości, a także ich oceny. 

To zadanie nie zajmie Ci dużo czasu, a zaoszczędzi go w poszukiwaniu Twojej drogi do sukcesu. Bez określenia swojego własnego systemu wartości nie możesz tak naprawdę odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest dla Ciebie sukces.

Jest to pierwszy krok, od którego powinnaś zacząć, jeśli chcesz poznać samą siebie. Dzięki niemu sprawdzisz co Cię motywuje do działania i co wpływa na Twoje decyzje.

Określenie i ocena Twojego systemu wartości wpłynie na podejmowanie właściwych dla Ciebie decyzji. Dzięki którym osiągniesz sukces i staniesz się kobietą szczęśliwą i spełnioną. Oczywiście samo poznanie i ocena Twojego systemu wartości nie sprawi, że będziesz szczęśliwa. Natomiast wskaże Ci drogę, która prowadzi do bycia kobietą sukcesu.

Ćwiczenie – Poznaj swój system wartości

Czas na wykreowanie Twojego własnego życia!

Warto wykonać następujące ćwiczenie, aby dowiedzieć się w jakich obszarach naszego życia mamy braki i nad czym należy popracować, aby zwiększyć nasze zadowolenie.

Narysuj koło i podziel je na osiem części (rodzina, przyjaciele, praca, zdrowie, czas na odpoczynek, finanse, partner – małżonek, rozwój osobisty) Zastanów się nad każdą z tych wartości (możesz wpisać inne wartości, jeśli te do Ciebie nie pasują). Następnie oceń od 1 do 10 Twój poziom z ich zadowolenia w obecnej sytuacji. Przyjmij, że 10 oznacza stan optymalny – idealny, a 1 to najmniej.

koło wartości - poznaj swój system wartości

Pomocne pytania

Spójrz na koło i odpowiedz sobie na następujące pytania:

1.  Jakie są Twoje pierwsze wrażenia, kiedy patrzysz na to koło wartości? Co czujesz?

2.  Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

3.  Która z wymienionych wartości najbardziej wpływa na pozostałe?

4.  Z których wartości chciałabyś zwiększyć poczucie zadowolenia? Jak możesz to osiągnąć? Wypisz czynności, które musisz wykonać, aby to osiągnąć. Określ swój pierwszy krok.

5.  Co się stanie, jeśli nic nie zmienisz?

Podsumowanie

Mam nadzieję, że to ćwiczenie pozwoli Ci na poznanie i ocenę swoich wartości. Na sam koniec chciałabym tylko zaznaczyć, że wartości życiowe mogą ulegać zmianie. Warto co jakiś czas powtórzyć to ćwiczenie i sprawdzić czy aby na pewno podążamy odpowiednią ścieżką.

Zapraszam Cię również do przeczytania artykułu na temat celów. Dlaczego są one tak ważne w naszym życiu? Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Pozdrawiam Cię gorąco,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz