You are currently viewing Jak odkryć swoje talenty? 5 sprawdzonych sposobów

Jak odkryć swoje talenty? 5 sprawdzonych sposobów

Już od najmłodszych lat uczyć się nas, aby skupiać się tylko na swoich słabościach i z nimi walczyć. Może sama pamiętasz to ze swojego dzieciństwa, albo jesteś mamą i widzisz na co największy nacisk kładą nauczyciele w szkole…?! Kiedy uczniowi idzie dobrze, to nie ma tematu. Nauczyciele, wychowawcy i rodzice rzadko poświęcają czas na celebrowanie sukcesów dzieci i skupienie swojej uwagi ku rozwojowi jego potencjału.

Zupełnie inaczej to wygląda w sytuacji, gdzie dziecko sobie nie radzi. Zazwyczaj wtedy podejmowane są najróżniejsze działania naprawcze po to, aby uczeń pokonał swoje słabości i dorównał innym. Dlatego postanowiłam napisać o tym, jak odkryć swoje talenty i z nich korzystać każdego dnia. Skoro nie nauczono nas tego w dzieciństwie, to czas aby nadrobić zaległości 🙂

Tak jak wspomniałam – samego początku, jesteśmy uczone tego, że nie warto koncentrować się na swoich mocnych stronach i je rozwijać. Zamiast tego, z każdej strony słyszymy, aby walczyć ze swoimi słabościami, bo tylko dzięki temu będziemy mogły się rozwijać i odnosić sukcesy. Najgorsze w tym wszystkich jest to, że my w to uwierzyłyśmy i teraz jako dorosłe kobiety cały czas się “naprawiamy”, zamiast doceniać i rozwijać swój własny potencjał. Przekonanie o tym, że za wszelką cenę trzeba walczyć ze swoimi słabościami, aby dorównać innym jest tak głęboko w nas zakorzenione, że ciężko nam się go pozbyć. To właśnie przez to przekonane cały czas się porównujemy do innych kobiet i czujemy się nie dość dobre…, a z tego powstają niezliczone kłopoty, chociażby z poczuciem naszej wartości i samooceną.

Zagrożenie wynikające z nieznajomości swoich mocnych stron

Co takiego powoduje nieznajomość swoich mocnych stron? Nic dobrego. Jestem zwolenniczką balansu w życiu i jeśli chodzi o mocne i słabe strony, to uważam, że powinnyśmy zachować tutaj balans, aby mieć szanse na rozwój swojego potencjału. Chodzi mi o to, że nadal musimy pracować nad swoimi słabościami, ale z takim samym zaangażowaniem podejść również do tych naszych mocnych stron.

Zaniedbanie tego aspektu powoduje zazwyczaj to, że w wieku dorosłym nie wiemy:

 • co chciałybyśmy robić…?
 • w czym jesteśmy dobre…?
 • co nam przychodzi z łatwością…?
 • itd.

Tak naprawdę jesteśmy w stanie się wszystkiego nauczyć, ale to nie oznacza, że w każdej branży osiągniemy poziom mistrzostwa. Prawdziwy swój potencjał możemy rozwinąć tylko i wyłącznie poświęcając czas na rozwój swoich mocnych stron.

No zobacz sama, poświęcając x czasu na walkę ze swoimi słabościami najprawdopodobniej się ich pozbędziemy i osiągniemy swój cel, ale na jakim poziomie zdobędziemy tę nową umiejętność? Prawdopodobnie tylko na poziomie podstawowym. I to jest jak najbardziej ok do tego, aby wykonać tę pracę. Ale musimy pamiętać, że taka profesja nie będzie dawała nam pełnej satysfakcji, bo nie będziemy w stanie się w niej dalej rozwijać, a wykonywanie zadań będzie dla nas z początku trudne, aby za chwilę stało się nudne i monotonne. W takiej sytuacji nie będziemy mogły rozwijać się dalej, bo nam nie będzie to sprawiało frajdy.

A teraz zamieńmy role. Dajmy na to, że ten sam czas poświęcimy na rozwój naszych mocnych stron. Co się wtedy wydarzy? No nic innego jak możliwość osiągnięcia poziomu mistrzowskiego w tej danej branży. Mało tego, taka praca będzie nas uszczęśliwiała, bo da nam szansę wzrostu. I nie mówię tu tylko o zarobkach, ale o tym, że każdy człowiek ma potrzebę ciągłego rozwoju i nauki i ta sytuacja mu to umożliwia.

Korzyści wynikające ze znajomości swoich mocnych stron

Najważniejszą korzyścią, jaką możemy uzyskać skupiając się na swoich zaletach jest szansa na rozwój swojego prawdziwego potencjału. Ponadto, wykorzystując w życiu codziennym swoje atuty, nastawiamy się bardziej pozytywnie do życia, bo uświadamiamy sobie, że:

 • mamy talenty;
 • jesteśmy czegoś warte;
 • jesteśmy wyjątkowe;
 • posiadamy najróżniejsze zdolności;
 • nie musimy się porównywać do innych;
 • itd.

To wszystko mówi nam o tym, że mamy potrzebne zasoby, aby poprawić jakość swojego życia (jeśli nie jesteśmy wystarczająco z niego zadowolone), a więc pojawia się wiara, nadzieja i chęć osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Z takim podejściem, wzrasta nasza pewność siebie, a co za tym idzie – podejmujemy się działań, które doprowadzą nas do miejsca, którym chcemy się znaleźć.

Kolejną ważną kwestią jest to, że przestajemy się porównywać do innych. Mając na uwadze to, że każdy ma swoje jakieś talenty, zezwalamy sobie samym na to, aby być w czymś gorszym od innych, bo przecież wiemy, że we wszystkim mistrzami nie będziemy.

Zapamiętaj,

Kobiety, które mają świadomość swoich mocnych stron i je wykorzystują w swoim życiu są bardziej zaangażowane, zdrowsze, szczęśliwsze, pewniejsze siebie, osiągają lepsze wyniki i tworzą bardziej wartościowe relacje.

Jak zacząć doceniać swoje talenty?

dwie kobiety i napis "women power"

Jeśli do tej pory koncentrowałaś się tylko i wyłącznie na tym, co Ci nie idzie zamiast na tym, co przychodzi Ci z łatwością, to możesz to zmienić już dziś w bardzo prosty sposób.

Wystarczy zmiana sposobu myślenia. Przestań nieustannie skupiać się na tym:

 • z czym sobie na radzisz,
 • z czym masz kłopot,
 • w czym jesteś beznadziejna,
 • jakie błędy znów popełniłaś

I przekieruj swoją uwagę na to:

 • w czym jesteś dobra,
 • co przychodzi Ci z łatwością,
 • w czym jesteś najlepsza,
 • w jakich obszarach inni proszą Cię o radę,
 • co dla Ciebie jest oczywiste.

To, że zaczynamy koncentrować się na swoich mocnych stronach, nie oznacza, że zapominamy o swoich słabościach i nie poświęcamy już im należytej uwagi. Chodzi o to, aby w 100% wykorzystać swoje atuty, które ułatwią nam również pokonywanie przeszkód na jakie trafimy w życiu ogólnie, ale i też podczas realizacji jakiegoś konkretnego celu. Nasze mocne strony dadzą nam siłę, aby walczyć ze swoimi słabościami.

W jaki sposób odkryć swoje mocne strony?

otwarte drzwi

#1 Pomyśl przez chwilę o wszystkich swoich atutach i je zapisz:

Przypomnij sobie sytuacje w których miałaś świadomość, że robisz coś naprawdę dobrze.

 • Jak wyglądała ta sytuacja? Zapisz ją.
 • Z jakich zasobów wtedy korzystałaś? Jakie zdolności wykorzystywałaś?
 • Jak się wtedy czułaś?

Zapisz sobie wszystko dokładnie, wyszczególniając swoje mocne strony, sytuacje i to jak się wtedy czułaś.

#2 Cechy charakteru

Wybierz 3 cechy charakteru, które stawiają Cię w dobrym świetle, czyli z jakich cech, które posiadasz jesteś dumna?

#3 Odpływanie…

Spróbuj przypomnieć sobie wszystkie sytuacje w których traciłaś poczucie czasu i byłaś naprawdę zaangażowana w to co robisz i szczęśliwa. To czas, aby je sobie wypisać.

#4 Sukcesy

Czas na Twoje sukcesy. Wypisz wszystkie swoje osiągnięcia z których jesteś naprawdę dumna…

#5 Wywiad

Zrób mały wywiad i zapytaj inne osoby (5-10 osób) o swoje mocne strony. Pamiętaj, aby wybrać takie osoby, które będą z Tobą szczere. Najlepiej, jeśli do każdej Twojej cechy dopiszą sytuację, wydarzenie, które to potwierdza.

Przykład:

Jesteś bardzo sumienna i punktualna. Zawsze na czas realizujesz projekty i nigdy nie spóźniasz się do pracy. Nawet ostatnio, kiedy było naprawdę mało czasu na ukończenie projektu, Ty oddałaś go na czas, tym samym ratując firmę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami wynikającymi z opóźnienia. Można na Ciebie liczyć.

Jesteś miła i pomocna – zawsze mówisz sąsiadom “Dzień dobry”, nawet wtedy, kiedy jesteś w złym humorze lub bardzo się spieszysz. A kiedy proszę Cię o pomoc, to wiem, że mogę na Ciebie liczyć. Tydzień temu, kiedy zachorowała moja córka – Ty jako jedyna ze wszystkich moich znajomych zgodziłaś się mi pomóc w w miarę swoich możliwości w opiece nad nią.

Aby ułatwić pracę osobom, które poprosisz o napisanie takiej opinii na Twój temat, możesz zadać im te 3 pytania:

jak pozbyć się żalu - na obrazku ręka trzymająca kartkę papieru, a na niej napis: pytania
 • Co sądzisz o moich wyjątkowych umiejętnościach?
 • W czym Twoim zdaniem jestem najlepsza?
 • Jaki wnoszę pozytywny wkład w naszą relację?

Wśród osób, które wybierzesz powinni się znaleźć:

 • osoby z pracy (środowisko zawodowe)
 • przyjaciele (relacje z innymi)
 • rodzina (środowisko rodzinne)

Podsumowanie

Na podstawie uzyskanych informacji, stwórz swój własny portret mocnych stron. W kilku punktach podsumuj w czym jesteś dobra i jakie są Twoje mocne strony.

Znajomość swoich mocnych stron ułatwi Ci podejmowanie decyzji, dokonywanie wyborów, a także w momentach zwątpienia podbuduje Twoją pewność siebie.

Trzymam za Ciebie kciuki,

MagdaZmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Agnieszka

  Niestety ten wpis w żaden sposób nie pomógł mi nawet zbliżyć się do odkrycia swojego talentu, a co dopiero mówić o wielu jak sugeruje tytuł. Za dużo książkowych teorii, za mało życia. No i gdzie te 5 sposobów?

  1. Magdalena Zielińska

   Witam, przykro mi czytać, że wpis nie spełnił Twoich oczekiwań. Został on napisany na podstawie moich doświadczeń w pracy z Kobietami, a nie na podstawie teorii książkowych. W artykule piszę o 5 sposobach, które są pomocne w odkryciu swoich talentów:
   1. Pomyśl o swoich atutach i je zapisz
   2. Wybierz 3 cechy charakteru z których jesteś dumna
   3. Przypomnij sobie sytuacje w których straciłaś poczucie czasu
   4. Wypisz wszystkie swoje osiągnięcia z których jesteś dumna
   5. Poproś innych, aby wymienili Twoje mocne strony

   To są sposoby, które same możemy zastosować, aby poznać swoje talenty. Natomiast, jeśli nie zdadzą one egzaminu u Ciebie, to może warto zrobić test Gallupa? Polecam go z całego serca. Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieje, że już niedługo odkryjesz swoje talenty 🙂 W razie co, pisz 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz