You are currently viewing Jak wyznaczać cele? 7 kroków Briana Tracy

Jak wyznaczać cele? 7 kroków Briana Tracy

Pisałam już trochę o tym jak wyznaczać cele w artykule pt. Dwa sposoby na osiągnięcie celu.

Tak jak już zapewne wiesz, cele w życiu odgrywają bardzo ważną rolę, a jeśli jeszcze tego nie wiesz, to możesz o tym przeczytać tutaj.

To właśnie dzięki nim jesteśmy szczęśliwe, panujemy nad swoim życiem i wiemy dokąd zmierzamy. Każda z nas pragnie mieć kontrolę nad swoim życiem i żyć zgodnie ze swoimi wartościami. Tym bardziej, umiejętność wyznaczania celów jest tak istotna i tym się dzisiaj zajmiemy.

7 kroków do prawidłowego kreowania celów czyli sposoby jak wyznaczać cele

Brian Tracy jest jedną z moich ulubionych osób, która zajmuje się rozwojem osobistym. To właśnie od niego nauczyłam się jak prawidłowo wyznaczać cele i zaraz Wam to zaprezentuję.

Jeśli masz problem z osiągnięciem jakiegoś celu; nie udaje Ci się czegoś wykonać co zaplanowałaś, to prawdopodobnie pominęłaś, któryś z poniższych kroków.

  • Twój cel musi być dokładny. Nie możesz postawić sobie takiego celu: Chcę być szczęśliwa. Jest to zbyt szerokie zagadnienie, dlatego jeśli przychodzi Ci do głowy zbyt ogólny cel, to należy go rozłożyć na mniejsze kawałki. Powinien być specyficzny, konkretny i namacalny. Musisz być w stanie sobie go wyobrazić. Kolejną ważną rzeczą jest to, abyś go zapisała. Jest to bardzo istotne i naprawdę Cię do tego namawiam. Ludzie bardzo często nie zapisują swoich celów i niestety ich nie osiągają.

Ciekawostka

Czy wiedziałaś, że jeśli zapiszesz swój cel, to zwiększasz szansę na jego osiągnięcie, aż o połowę. Tak, dobrze czytasz, zapisując swój cel zwiększasz szansę jego osiągnięcia o połowę.

Dr. Gail Matthews, profesor psychologii przeprowadziła na ten temat badania i udowodniła, że zapisywanie celu zwiększa szansę na jego osiągnięcie o połowę.

Nie zastanawiaj się dłużej i już zawsze zapisuj swoje cele.

kobieta zapisująca cele

Kroki ułatwiające wyznaczanie celów – ciąg dalszy

  • Twój cel powinien być mierzalny. Przykład: zarobię dużo pieniędzy – to nie jest cel. Jest to życzenie lub marzenie. Celem w tym przypadku, będzie określenie dokładnej sumy pieniędzy, jaką chcesz zarobić i wyznaczenie czasu, w jakim chcesz to osiągnąć. W ten sposób będziesz w stanie sprawdzać postępy swoich działań i ewentualnie korygować swój plan.

  • Cel, należy rozplanować w czasie. Najlepiej jeśli wyznaczysz sobie terminy cząstkowe. Chodzi o to, żebyś wyznaczyła sobie, co zamierzasz zrobić w danym dniu, tygodniu, miesiącu i roku. Im bardziej będziesz dokładna i konkretna, to szybciej i więcej osiągniesz. Uwierz mi – to naprawdę działa. Tak naprawdę każdy cel jest do osiągnięcia. Należy wyznaczyć tylko odpowiedni czas na jego realizację. Ludziom nie udaje się czegoś osiągnąć, głównie z powodu złego określenia czasu jego realizacji. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć czegoś w wyznaczonym czasie, to się nie przejmuj. Określ nowy termin i działaj dalej.
zegar
  • Określ co może Cię powstrzymać przed realizacją Twojego celu. Jakie przeszkody mogą wpłynąć na wydłużenie się Twojej drogi do jego osiągnięcia? Dlaczego nadal nie osiągnęłaś swojego celu? Jaka jest największa przeszkoda ze wszystkich jakie możesz spotkać na drodze do osiągnięcia swojego celu? Inaczej pisząc, przygotuj się na możliwe utrudnienia.
  • Czego musisz się nauczyć, jakie są niezbędne umiejętności, które musisz posiadać, aby osiągnąć swój cel? jeśli chcesz zrealizować coś czego nigdy wcześniej nie osiągnęłaś , to powinnaś stać się kimś kim nigdy przedtem nie byłaś. Będziesz potrzebowała nowej wiedzy i umiejętności. Określ dokładnie jakich umiejętności potrzebujesz, aby zdobyć swój cel. Jak możesz je zdobyć?

Dodatkowo

Ponadto, wybierz osoby, grupy i organizacje, które mogą pomóc Ci osiągnąć Twój cel. Wielkie cele, zazwyczaj wymagają współpracy wielu ludzi. Co będziesz musiała zrobić, aby Ci pomogli? Co będą oni z tego mieć? Nie bój się pytać o radę lub prosić o pomoc. Jedna osoba, może zadecydować o Twoim sukcesie lub porażce.

  • Pamiętaj, aby Twoje cele były zgodne i harmonijne z Twoim systemem wartości. Jeśli na przykład, pragniesz robić karierę zawodową, a jednocześnie, bez żadnej pomocy, chcesz wychowywać dzieci, to nie osiągniesz w tym samym czasie tych dwóch celów. Jest to niemożliwe. Doba ma tylko 24 godziny, dlatego tak ważne jest, aby Twoje wartości były harmonijne z Twoimi celami.

Istotne jest, aby Twoje cele były zgodne z Twoją karierą, finansami, rodziną, zdrowiem, otoczenie, i życiem duchowym. Inaczej mówiąc, Twoje życie musi być zgodne z Twoimi celami.

  • Powinnaś mieć jeden duży cel, którego osiągnięcie, poprawi jakość Twojego życia bardziej, niż pozostałe cele. Chodzi o to, żebyś miała taki jeden duży cel, który nadaje sens Twojemu życiu. W trakcie dążenia do niego, będziesz po drodze osiągała inne, mniejsze cele, ale to ten jeden będzie dodawał Ci energii do działania.

Zakończenie

Mam nadzieję, że się Wam podobał wpis i że już nie będziecie miały problemów z wyznaczaniem swoich celów. W następnym artykule, napiszę o tym w jaki sposób osiągnąć każdy wyznaczony sobie cel.

Pozdrawiam Was mocno,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz