You are currently viewing Dwa sposoby na osiągnięcie celu. To się musi udać!

Dwa sposoby na osiągnięcie celu. To się musi udać!

„Jak ty to robisz, że znajdujesz czas i siłę na wykonywanie codziennie tylu obowiązków?” To pytanie, słyszę bardzo często. Ludzie również mi współczują. Myślą, że moje życie jest ciężkie i nie ma w nim czasu na odpoczynek i zabawę. Jeśli mnie jeszcze nie znasz to tutaj możesz dowiedzieć się więcej o mnie. Znalazłam dwa proste sposoby na osiągnięcie celu. Postanowiłam o tym napisać i podzielić się z Wami tym jak pomimo natłoku obowiązków realizuje swój codzienny plan. Co skutkuje tym, że powoli zmierzam do osiągnięcia celu, który wcześniej sobie postawiłam. I jak to się dzieje, że pomimo zmęczenia nie poddaje się? Cały sekret tkwi w dwóch najważniejszych moim zdaniem taktyk. Sama je realizuje i mogę szczerze powiedzieć, że to działa!

Jak udaje mi się wykonywać mój plan i utrzymać codzienną motywację? Czyli dwa sposoby na osiągnięcie celu:

1.   Ustalam sobie długoterminowy cel

2.   Robię najpierw rzeczy najważniejsze 

Od razu chciałabym zaznaczyć, że nie zawsze taka byłam. Co prawda, miałam wysokie ambicje, ale nie potrafiłam znaleźć motywacji do działania. Teraz już wiem, czemu było mi tak ciężko. Odnalazłam swoją motywację do działania na coachingu. Decyzję o zrobieniu studiów podyplomowych z coachingu uważam za jedną z lepszych, które podjęłam w swoim życiu. To dzięki, tej wiedzy, którą tam uzyskałam zrozumiałam co źle robiłam. Poznałam tam narzędzia, które pozwoliły mi zmienić mój sposób postępowania.

Podstawowym błędem, który popełniałam był brak umiejętności wyznaczania sobie długoterminowych i krótkoterminowych celów. Działałam po omacku – niby coś tam robiłam, ale nic z tego nie wychodziło, bo nie wiedziałam, dokąd tak naprawdę zmierzam. Z doświadczenia wiem, że większość osób postępuje w podobny sposób. Mają marzenia, chcą coś zmienić w życiu, ale popełniają podstawowy błąd – nie ustalają sobie celu. Efektem jest brak postępów i szybkie zniechęcenie. Myślimy wtedy, że to nie dla nas, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić, itd. To nie prawda. Jeśli dobrze ustalimy cel, a później podejmiemy odpowiednie działania to możemy osiągnąć bardzo wiele.

Jest wiele sposobów, metod, technik pomagających przybliżyć nas do zrealizowania swoich postanowień, ale te dwa sposoby na osiągnięcie celu o których dziś piszę są bardzo łatwe i przyjemne w zastosowaniu. Uważam, że warto je sprawdzić, gdyż nie zajmują dużo czasu, a przynoszą efekty.

Dwa sprawdzone sposoby na osiągnięcie celu:

USTAL SWÓJ CEL

Chodzi tutaj o to, abyś odpowiedziała sobie na jedno proste pytanie: Co chcesz osiągnąć? Bądź ze sobą szczera. Napisz dokładnie to czego pragniesz. Cel może być duży lub mały. Jeśli będzie on duży to należy go rozłożyć na kilka mniejszych celów. W ten sposób łatwiej Ci będzie go osiągnąć i nie poddać się podczas dążenia do niego.

Wskazówki pomocne przy formatowaniu celu:

cele smart
  • S (specific) – cel musi być specyficzny, konkretny.

Powinnaś w jasny dla siebie sposób wskazać czego pragniesz, co chcesz osiągnąć. Im więcej szczegółów tym lepiej.

Na przykład, jeśli chcesz być szczęśliwa to nie możesz sobie wyznaczyć takiego celu, gdyż jest on zbyt ogólny. Natomiast należy sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest dla Ciebie szczęście i wtedy możesz zacząć pracę nad poszczególnymi elementami. 

  • M (measurable) – cel musi być mierzalny.

Tutaj musisz określić sobie coś po czym poznasz, że osiągnęłaś już swój cel. Jak zmierzysz, że masz już to szczęście?

  • A (achievable)– cel musi być osiągalny, ambitny, adekwatny.

Możesz odpowiedzieć sobie tu na pytanie czy warto pracować nad tym celem? Jeśli odpowiedź będzie brzmiała tak to do dzieła. Powinnaś również posiadać wiarę w to, że jesteś w stanie go realizować.

  • R (relevant) – cel musi być realistyczny, ugruntowany.

Powinnaś być w stanie określić w jakim czasie osiągniesz ten cel i musisz mieć na niego wpływ. Nie możesz postawić sobie na przykład takiego celu: chce wygrać w loterii, gdyż na to nie masz wpływu. Inaczej mówiąc, twoje cele muszą być w zasięgu Twoich możliwości.

  • T (time-based) – twój cel musi być określony w czasie.

Warto sobie odpowiedzieć na następujące pytania: czy da się go zaplanować w czasie? Czy jest terminowy? Kiedy go zrobisz? Co możesz zrobić dziś, w ciągu tygodnia, miesiąca? (tworzymy plan działania)

Ważne

Ustalenie sobie konkretnych celów nie tylko zwiększy Twoją motywację do działania. Wpłynie to również pozytywnie na Twoją energie, pasję i pewność siebie. Te drobne kroczki, które będziesz pokonywała każdego dnia będą Cię przybliżały do osiągnięcia upragnionego celu. 

Drugą rzeczą, która jest bardzo ważna przy tym, aby być efektywną i powoli zbliżać się do celu jest:

ROBIENIE NAJPIERW RZECZY NAJWAŻNIEJSZYCH

“Być mądrym to wiedzieć, o co należy się zatroszczyć.”

William James

Mając już dobrze postawiony cel, Twoja droga do jego osiągnięcia wydaję się przejrzysta, ponieważ masz już konkretny plan działania. No dobra i co dalej? Plan jest, ale czasu na jego realizację brak… i tu właśnie zaczynają się kolejne problemy, a mianowicie z realizacją tego planu.

Tu na ratunek przychodzi metoda robienia najpierw rzeczy najważniejszych, a później pozostałych. Dajmy na to, że naszymi najważniejszymi rzeczami jest wykonanie jakiegoś podpunktu z naszego planu. To właśnie te działania zbliżają nas do osiągnięcia naszego upragnionego celu. I co teraz robimy? 

Z powodu natłoku codziennych obowiązków nie mamy czasu, siły i ochoty na realizowanie planu. Nie martwcie się, nie jesteście z tym same. Ja mam tak samo i wiele innych kobiet również nie potrafi znaleźć czasu na spełnianie swoich pasji i celów. Zawsze znajdzie się coś innego, ważniejszego. My –  kobiety poświęcamy się dla rodziny, zapominając o swoich marzeniach i planach. Odkładamy je na później – kiedy dzieci dorosną, kiedy spłacimy kredyt, kiedy będziemy miały więcej czasu, itd. Mamy mnóstwo wymówek, bo wszystko inne wydaje się ważniejsze od nas samych.

Nie chodzi mi o to, żebyście zaniedbywały swoje obowiązki i zrezygnowały zupełnie ze swoich dotychczasowych sposobów postępowania. Piszę o tym, żebyście w tym wszystkim znalazły chwile dla siebie. Na swój rozwój, rozwijanie swoich pasji, talentów i realizacje upragnionych celów zawsze powinien być czas.

Chwila tylko dla mnie, aby zrealizować swój cel

Dwa sposoby na osiągnięcie celu. kartka z planem działania

I choć trudno jest znaleźć czas dla siebie, to jest to możliwe. Zachęcam Was do wyznaczenia sobie od 10 do 15 minut każdego dnia i robienie w tym czasie rzeczy najważniejszych. W tym przypadku realizacje swojego planu działania. Jest to bardzo mało czasu w ciągu dnia. Jestem pewna, że każda z Was jest w stanie wygospodarować te parę minut tylko i wyłącznie dla siebie. Nie jest łatwo znaleźć chwilę spokoju i skoncentrowanie się na celu, dlatego zachęcam Was do pobudki 15 minut wcześniej. Kiedy jeszcze wszyscy śpią, Ty masz te parę minut wyłącznie na pracę nad swoim planem. Nie chodzi tu o to, żebyś nie wiadomo, ile wykonała w ciągu tych paru minut, a o podjęcie działania i systematyczność oraz konsekwencję w działaniu.

Z czasem może uda Ci się wygospodarować więcej tego czasu. Kluczem tutaj jest to, aby odpowiednio wskazać rzeczy najważniejsze (po ich wykonaniu wszystkie inne sprawy nie będą miały znaczenia). Nie musimy się zajmować wszystkim – sztuką jest odpowiednia selekcja spraw. Wybierz te rzeczy, które naprawdę przybliżą Cię do Twojego celu, a o reszcie zapomnij. Zobaczysz już po miesiącu, że będziesz bliżej swojego celu niż dalej i to da Ci jeszcze większą motywację do działania. 

“Nawet najtrudniejszą drogę da się przebyć krok po kroku, ale trzeba je stawiać.”

Przysłowie Chińskie

Podsumowanie

To są moje dwa sposoby na osiągnięcie celu, które stosuję na podtrzymanie motywacji w ich realizacji. A jak jest u Was? Może macie jakieś inne sprawdzone metody? Jeśli tak to podzielcie się.

Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz