You are currently viewing Po co nam nawyki? Podsumowanie

Po co nam nawyki? Podsumowanie

Dzisiejszy artykuł będzie podsumowaniem ostatnich czterech wpisów na temat nawyków. Jeśli należysz do osób, które lubią konkrety, to koniecznie czytaj dalej. Bez zbędnego wyjaśniania i rozpisywania się – same najważniejsze rzeczy na temat nawyków 🙂 A na końcu znajdziesz niespodziankę… Po co nam nawyki? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Zapraszam do lektury 🙂

Ile czasu kształtuje się nawyk?

Jest wiele teorii na ten temat: 21 dni, 30 dni, 66 dni, itd.

zegar - ile czasu kształtuje się nawyk

To ile czasu potrzeba na utrwalenie nawyku zależy od każdego indywidualnie, a także od czynności/ zachowania, które chcemy wprowadzić lub wyeliminować z naszego życia. Proponuje założyć, że minimum czasu to miesiąc i podczas tego okresu się pilnować, aby nie zboczyć z drogi jaką obraliśmy. Tak naprawdę czas trwania kształtowania się nowego nawyku nie ma znaczenia, bo przecież zależy nam, aby ten nowy nawyk był z nami na długo, a czasem nawet już do końca życia. Nie masz przecież zamiaru po 21 dniach przestać wykonywać danej czynności, prawda?! Chodzi tutaj bardziej o to, żebyś Ty rozpoznawała sama u siebie, że daną czynność wykonujesz już automatycznie i nie musisz się już tak na tym koncentrować jak wcześniej. To jest właśnie ten moment, w którym możesz zająć się innymi rzeczami, a nawyk i tak się pojawi. Najlepiej jeśli będziesz do tych ram czasowych podchodziła z ostrożnością. Skup się na sobie i zobacz jak to u Ciebie przebiega. To, że ‘Zośce’ udało się zautomatyzować jakieś konkretne zachowanie w ciągu 21 dni, nie oznacza, że u Ciebie też tak musi być. Miej to na uwadze i nie poddawaj się jeśli po 21 dniach nadal nie będzie pożądana przez Ciebie czynność nawykiem – daj sobie czas i obserwuj co się dzieje.

Jak budować nawyki?

Kobieta z planami budowy

Najskuteczniejszym sposobem na wprowadzenie jakiegoś nowego nawyku do naszego życia jest znalezienie czynności, którą już codziennie powtarzamy. Inaczej mówiąc szukamy wskazówki/ wyzwalacza.

Taką wskazówką może być:

  • po wstaniu z łóżka
  • po obiedzie
  • po śniadaniu
  • po pracy

Dzięki takiemu wyzwalaczowi będzie nam o wiele łatwiej wprowadzić jakiś nowy nawyk. Często zapominamy o nim i dlatego nam się nie udaje. Próbujemy wprowadzić nowy zwyczaj w taki sposób:

  • codziennie pić wodę z cytryną
  • codziennie czytać przez 20 minut
  • codziennie biegać
  • jeść więcej owoców

Zauważ, że nie ma tutaj konkretnej wskazówki i to jest przyczyną naszych niepowodzeń przy wprowadzaniu nowych nawyków. Dzięki wskazówce jesteśmy bardziej konkretne, zobacz sama:

  • po wstaniu z łóżka, piję szklankę wody z cytryną
  • po obiedzie, jem jabłko i banana
  • po śniadaniu, idę pobiegać
  • po pracy, czytam książkę przez 20 minut

Z wykorzystaniem wskazówki/wyzwalacza jest nam o wiele łatwiej wprowadzić nawyk do swojego życia i go utrzymać. Przy kolejnej próbie wprowadzania nowego zwyczaju wykorzystaj wskazówkę i zobacz jak to u Ciebie działa.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej na ten temat, to zajrzyj tutaj.

Jak zmieniać nawyki?

Zacznijmy od dwóch istotnych zasad, które są niezbędne przy skutecznej zmianie naszych nawyków i których bardzo często nie stosujemy.

Zasada numer 1

Aby skutecznie pozbyć się jakiegoś niechcianego nawyku, to w jego miejsce należy wprowadzić inny – ten pożądany przez nas. Nie może tutaj być próżni. Jest to dobra wiadomość, gdyż tak naprawdę robimy dwie rzeczy za jednym razem – eliminujemy zły nawyk i wprowadzamy jakiś dobry.

Zasada numer 2

Aby skutecznie zmienić jakiś nawyk, to musimy zachować starą wskazówkę i nagrodę. W tej sytuacji zmieniamy tylko i wyłącznie nawyk. Jesteśmy w stanie zmienić praktycznie każde zachowanie pod warunkiem, że nasz wyzwalacz i nagroda pozostaną niezmienione.

5 kroków do zmiany złych nawyków:

  • Identyfikacja nawyku – wskazujesz na zachowanie, które chcesz zmienić. Może to być każdy Twój zwyczaj, który Ci przeszkadza i chcesz go zmienić (kawa na czczo, palenie papierosów, przekładanie zadań na później, jedzenie słodyczy, podjadanie, oglądanie telewizji, itd.) Sama wiesz najlepiej co tutaj się znajdzie 🙂
  • Pobaw się z nagrodami – nagroda to zaspokojenie naszego pragnienia. Często nie jesteśmy świadome tego, które dokładnie pragnienie zaspokajamy, dlatego należy to sprawdzić. Weźmy tutaj przykład palenia papierosów. Zapalenie papierosa daje nam: przerwę od pracy, okazję do zawarcia nowych kontaktów, możliwość rozmowy z drugą osobą, itd. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, które dokładnie pragnienie jest zaspokajane. Kiedy będziesz miała ochotę na papierosa ( pamiętaj, że to tylko przykład, a Ty powinnaś tu wstawić swój nawyk) zmień zwyczaj, aby uzyskać inną nagrodę. Zamiast papierosa, możesz zadzwonić do kogoś, przejść się na spacer, napić się kawy, itd. I tutaj może się okazać, że to nie chodzi o zapalenie papierosa, ale chęć rozmowy z drugą osobą – to jest pragnienie, które zaspokajasz paląc papierosa. Przetestuj kilka opcji i sprawdź które zaspokajasz pragnienie. To ważne, aby wiedzieć, które pragnienie kieruje naszym nawykiem. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zmienić ten nawyk na inny, który również zaspokoi nasze pragnienie.
  • Wskaż wskazówkę – wskazówką może być lokalizacja, czas, stan emocjonalny, inni ludzie i zdarzenie. Aby dobrze zidentyfikować swoją wskazówkę, to najlepiej robić codziennie notatki, w których odpowiemy na następujące pytania: gdzie jesteśmy?, o której godzinie?, co czujemy?, kto jest koło nas?, co robiłyśmy przed chwilą?. Pomoże nam to w sprawdzeniu momentu, w którym pojawia się nasz konkretny nawyk.
  • Przygotuj plan działania – jeśli uważnie przeczytałaś i przerobiłaś to co wcześniej napisałam, to wiesz już jaki nawyk chcesz zmienić, co go wyzwala i jaką masz z tego tytułu nagrodę. Przyszedł czas na stworzenie planu i go wprowadzenie. Pamiętasz przykład z paleniem? Jeśli palenie papierosów zaspokaja Twoją potrzebę zrobienia sobie przerwy od pracy, to teraz Twoim nowym nawykiem może być przerwa na kawę lub krótki spacer. W ten sposób nadal zaspokajasz swoje pragnienie, ale pożądanym przez Ciebie nawykiem.
  • Wiara – Ważne, abyś uwierzyła, że zmiana jakiej chcesz dokonać jest możliwa do osiągnięcia i Ty tego dokonasz. Możesz również poszukać wsparcia u innych osób, które zmagają się z takimi samymi nawykami. Razem będzie Wam o wiele łatwiej przejść tę drogę i osiągnąć to co zaplanujecie. W momencie zwątpienia, ta druga osoba pomoże Ci nie zbaczać z torów i odwrotnie.

Miały być tylko konkrety, a ja mam znów ochotę się rozpisać.. 🙂 Jeśli zmiana nawyków, to coś nad czym chcesz pracować, to tutaj znajdziesz jeszcze więcej informacji na ten temat.

6 nawyków kobiety sukcesu

Cały artykuł na ten temat znajdziesz tutaj, a ja wymienię tylko te nawyki, które pomagają nam stawać się lepszą wersją samej siebie.

kartka z nawykami, planer i długopis zmotywowana na sukces
  • wstawaj rano – kiedy jeszcze wszyscy domownicy śpią, Ty masz czas tylko i wyłącznie dla siebie. Możesz poświęcić ten poranek na rzeczy na które w ciągu dnia nigdy nie możesz znaleźć czasu, a na których Ci zależy.
  • zadbaj o swoją aktywność fizyczną – dzięki ćwiczeniom możemy poprawić nasz stan zdrowia, nasz wygląd, ale także odizolować się na chwilę od problemów i obowiązków. Ponadto, podczas ćwiczeń nasz mózg odpoczywa, co potęguje lepszą jego pracą później.
  • Zadbaj o swoją dietę – to w jaki sposób się odżywiamy wpływa na nasze funkcjonowanie. To właśnie dieta między innymi decyduje o tym jak się czujemy i czy mamy siłę do działania. Warto o to zadbać i wprowadzić do swojej diety wartościowe i zdrowe posiłki.
  • ucz się i rozwijaj – ucz się nowych rzeczy, które pozwolą Ci być coraz lepszą w tym co Cię interesuje i na czym Ci zależy. Pamiętaj, że człowiek uczy się przez całe życie. Nie bój się przyznać, że czegoś nie wiesz. Wprowadzaj zmiany jeśli sytuacja tego wymaga i testuj co działa dobrze w Twoim przypadku, a co nie. Świat się tak szybko zmienia, że musimy być otwarte na nową wiedzę jeśli chcemy osiągać swoje własne sukcesy.
  • Ustal cel i go zapisz – każda kobieta, która pragnie osiągnąć sukces powinna ustalać sobie cele i je zapisywać. Tylko w ten sposób wiemy dokąd zmierzamy. Ponadto, jesteśmy w stanie monitorować nasze postępy, a w razie potrzeby wprowadzać zmiany i ulepszenia.
  • zacznij praktykować wdzięczność – dziękuj za to co już masz w danej chwili. Nie czekaj, aż spełnią się Twoje marzenia i osiągniesz swoje cele. Zastanów się za co możesz już dziś podziękować i to zrób.

6 nawyków powstrzymujących nas przed rozwojem osobistym

I na sam koniec, przedstawię Wam krótko nawyki, które blokują nasz rozwój osobisty. Bardzo często nie zdajemy sobie z nich sprawy, więc jeśli znajdziesz wśród nich jakiś swój, to pomyśl czy to właśnie nie on powoduje, że ciągle stoisz w miejscu.

  • nawyk narzekania – marudzenie sprawia, że zamiast szukać rozwiązań problemów, to całą naszą uwagę koncentrujemy właśnie na nich. Z tego powodu nic nie zmieniamy, a tylko pogłębiamy naszą złość i bezradność.
  • nawyk wynajdowania wymówek – wymówki nas nigdzie nie zaprowadzą. Za 5, 10 i 15 lat będziemy dokładnie w tym samym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Przestań szukać coraz to lepszych wymówek (na to marnujesz dużo czasu) i zacznij robić to co jest konieczne.
  • nawyk niskiej samooceny – kobiety z niską samooceną nie widzą sensu podejmowania prób działania, bo i tak im się nie uda, bo i tak ktoś będzie lepszy… Ten sposób myślenia nigdzie ich nie zaprowadzi, dlatego tak bardzo ważne jest, aby pozbyć się tego złego nawyku i zacząć działać. Musisz uwierzyć w to, że jesteś wyjątkowa – jedyna w swoim rodzaju, a świat potrzebuje Twoich pomysłów. Zacznij je realizować i nie porównuj się do innych. Każda z nas jest inna.
  • nawyk odkładania na później – przez ten nawyk, zamiast realizować nasze cele, my ciągle stoimy w tym samym miejscu i czekamy nie wiadomo na co. Nie będzie lepszego czasu niż teraz. Nie czekaj w nieskończoność z wykonaniem jakiegoś ważnego działania lub podjęciem decyzji, która może wpłynąć na Twoje życie.
  • nawyk rezygnowania z edukacji – świat zmienia się bardzo szybko, więc jeśli chcemy iść do przodu, to musimy uczyć się ciągle nowych rzeczy, aby dotrzymać tempo innym i technologii.
  • nawyk konsumowania wszystkich pieniędzy – przez to, że wydajesz wszystkie pieniądze pozbawiasz się w pewnym sensie wyboru w życiu. No bo zobacz, chcesz zmienić pracę, której nie znosisz, ale nie możesz, bo nie masz oszczędności, które dałyby Ci czas na znalezienie innej pracy. Chcesz podnieść swoje kompetencje, skończyć studia, kurs, ale nie możesz, bo nie stać Cię na to. A może chcesz odejść od partnera, bo Wam się nie układa? I tutaj też nie możesz sobie na to pozwolić, bo nie masz swoich pieniędzy. Zadbaj o swoje finanse, a zobaczysz ile możliwości niesie życie.

Prezent dla Was

Do pobrania karta do monitorowania swoich nawyków 🙂

Moje nawyki

A Wam jak idzie praca z nawykami?

Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz