You are currently viewing Na czym polega szczęście – sprawdź koniecznie

Na czym polega szczęście – sprawdź koniecznie

Od zawsze zastanawiałam się nad tym, dlaczego jedni prowadzą szczęśliwe życie, a inni ciągle się z czymś zmagają… Wydawało mi się, że to kwestia szczęścia, urodzenia się w dobrej rodzinie, przychylności losu itd… Teraz wiem, jak bardzo się myliłam i że to wszystko nie ma znaczenia. Z pewnością, te wszystkie czynniki mogą ułatwić nam życie, ale nie są wyznacznikiem naszego szczęścia. To od nas zależy, czy będziemy szczęśliwe, czy nie. I kiedy już to zrozumiesz, będziesz mogła być tak po prostu szczęśliwą kobietą.

Czym jest dla Ciebie szczęście?

Na czym polega szczęście - piesek leżący na trawie z tablicą i napisem: Szczęście - co to dla Ciebie znaczy?

Spotykam wiele Kobiet, które pragną być szczęśliwe, ale kiedy pytam je, jak rozumieją słowo “szczęście” nastaje cisza… po to, aby za chwilę wymienić jakieś przypadkowe rzeczy, które według nich mogą je uszczęśliwić.

Po co Ci o tym piszę? Bo może Ty też ciągle błądzisz i czekasz, aż w końcu coś się wydarzy i będziesz szczęśliwa, ale tak naprawdę nawet nie wiesz, czym to szczęście dla Ciebie jest. Co dokładnie kryje się za tym słowem? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałaś? I od razu zaznaczam, że dla każdej z nas to słowo może oznaczać zupełnie coś innego.

Podstawowym błędem, jaki popełniamy jest to, że nie potrafimy sprecyzować, czego tak naprawdę chcemy od życia. (Chodzi mi o to, czego Ty chcesz, a nie Twoja sąsiadka, przyjaciółka, mama, mąż…itd) Jesteśmy tak zajęte życiem i graniem różnych ról (matki, żony, przyjaciółki, córki, sąsiadki, pracownicy, itd), że nie zatrzymujemy się nawet na chwilę, aby obrać odpowiedni DLA NAS kierunek. I to właśnie dlatego, cały czas nam czegoś brakuje, czujemy się zmęczone, wypalone, zniechęcone, itd. Pragniemy być szczęśliwe, ale nie wiemy jak tego dokonać, bo się nigdy nad tym nie zastanawiałyśmy.

Ludzie, którzy prowadzą szczęśliwe życie wiedzą dokładnie czego chcą od życia, co ich uszczęśliwia i po to idą. To pierwszy krok, jaki należy zrobić – określ, czym jest dla ciebie szczęście ? Bez tego, będziesz ciągle tylko marzyła o tym, aby któregoś dnia stać się szczęśliwą kobietą…

Kobiece życie

Jestem pewna, że zgodzisz się z tym, że próba osiągnięcia szczęśliwego związku, stabilizacji finansowej, robienia kariery i wychowywania dzieci nie zawsze jest tak prosta. Wymaga od nas – Kobiet ogromnego nakładu pracy, poświęceń i wielu wyrzeczeń, a i tak bardzo często kończy się fiaskiem.

Nawet wtedy, kiedy uda nam się to wszystko pogodzić, to nie zawsze idzie to w parze ze szczęściem. Czujemy się przytłoczone ilością zadań, boli nas to, że nie mamy tyle czasu dla dzieci, a w pracy nie możemy się skupić na zadaniach, bo myślami jesteśmy gdzieś indziej.

Kwestia pogodzenia tego wszystkiego, to nie problem dla nas KOBIET – od zawsze wiadomo, że Kobieta posiada supermoce i jest w stanie naprawdę dużo znieść i zrobić. Problemem nie jest więc organizacja, a nasze przekonania na temat roli kobiety i nie tylko. Inaczej mówiąc, nasze OGRANICZAJĄCE PRZEKONANIA blokują nas przed rozwojem naszego potencjału i bycia tak po prostu sobą – szczęśliwą i spełnioną Kobietą.

Więcej na ten temat pisałam tutaj:

Przekonania

Zdolność posiadania przekonań jest neutralna. Jest to jedna z funkcji naszego mózgu – każda z nas posiada jakieś przekonania. Kluczową kwestią tutaj jest to, jakiego rodzaju przekonania posiadamy? Takie, które nam sprzyjają i pozwalają prowadzić szczęśliwe życie, czy raczej takie, które nas ograniczają, powodując w nas niezadowolenie i frustrację?

Kolejną ważną rzeczą jest to, jak podchodzimy do tych przekonań – traktujemy je jako solidne fakty, czy raczej jesteśmy skłonne do ich zmiany?

Tak naprawdę nasze przekonania rzadko mają coś wspólnego z prawdą, ale to nie zmienia faktu, że to właśnie one KIERUJĄ I WPŁYWAJĄ NA NASZE ŻYCIE.

Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć w co się wierzy? Tylko w ten sposób możemy odmienić swoje życie na lepsze. Ale prawda jest taka, że większość z nas nie jest świadoma swoich ograniczających przekonań i tym samym nie może wyjść z pewnego schematu, na przykład: biedy, nieszczęśliwych związków, itd.

Kiedy mamy świadomość swoich przekonań i wiemy skąd się wzięły, to mamy szansę, aby nad nimi popracować, a co za tym idzie – odzyskujemy kontrolę nad swoim życiem (przestajemy być na autopilocie).

Ponadto, wiemy jak w przyszłości uchronić się przed przyjęciem blokujących, ograniczających i krzywdzących nas przekonań.

Zapamiętaj,

  • Fakty i przekonania, to zupełnie coś innego
  • Przekonania mogą być faktami, ale nie muszą
  • Przekonania mają większą siłę, niż fakty

Dobra wiadomość jest taka, że możemy zmieniać nasze przekonania. Ale warto już na samym początku podkreślić, że nie nastąpi to jednego dnia. Budowałyśmy nasze przekonania latami i dlatego potrzeba trochę czasu, aby je zmienić, ale jak najbardziej jesteśmy w stanie to zrobić i tym samym odmienić swoje życie.

Przekonania mogą być naszym przekleństwem, albo szansą na wspaniałe życie. To zależy jakiego rodzaju przekonań zdecydujemy się trzymać. Wybór należy do nas 🙂

Moc naszych przekonań

Kobieta wskazująca skronie

Naszym całym życiem kierują przekonania jakie posiadamy. To one:

  • mówią nam, co możemy, a czego nie,
  • nadają kierunek naszej drogi,
  • wpływają na decyzje jakie podejmujemy,
  • mówią nam na co nas stać, a na co nie,
  • decydują czy jesteśmy SZCZĘŚLIWE, czy nie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość z nas wierzy w nie bezgranicznie i nigdy nie sprawdza ich autentyczności (czy są prawdziwe, czy nie). Bierzemy je za pewniaki i postępujemy zgodnie z nimi – na ich podstawie nadajemy bieg naszemu życiu. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że zazwyczaj są to ograniczające nas przekonania.

Pamiętasz tytuł tego artykułu? Na czym polega szczęście i dlaczego niektórzy są szczęśliwi, a inni nie? To właśnie zależy od ich przekonań. Nie od tego, że ktoś ma więcej lub mniej szczęścia, ale od tego, co myśli na swój temat i otaczającego go świata.

Podsumowanie – na czym polega szczęście

Kobiety, które zarabiają dobre pieniądze, tworzą udane związki i są po prostu szczęśliwe posiadają sprzyjające przekonania na temat tych obszarów. Natomiast kobiety, które ciągle mają pod górkę, brakuje im pieniędzy, zawierają toksyczne związki i są nieszczęśliwe posiadają ograniczające przekonania na temat związków, pieniędzy i życia ogólnie.

Bo, abyśmy mogły zacząć podejmować inne decyzje w życiu, musimy najpierw zmienić nasz sposób myślenia.

Zrób porządek ze swoimi przekonaniami

Niedługo będzie premiera mojego kursu na temat pracy z przekonaniami, nawet tymi z których nie zdajemy sobie teraz sprawy, a które nas blokują. W związku z tym, przygotowałam dla Ciebie bezpłatny mini e-booka, który pomoże Ci popracować nad Twoimi podświadomymi przekonaniami już teraz. Serdecznie zachęcam Cię do jego pobrania i wykonania ćwiczenia, które w nim znajdziesz 🙂

darmowy mini e-book przekonania, Książka - na  okładce Magda Zielińska i napis "Przesłuchanie Sokratesa"

Pozdrawiam Cię bardzo mocno,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz