You are currently viewing Przeszkody w drodze do celu – jak się ich pozbyć?

Przeszkody w drodze do celu – jak się ich pozbyć?

W ostatnim artykule pokazałam Ci w jaki sposób zdiagnozować przeszkody, które mogą pojawić się trakcie realizacji ważnego dla Ciebie celu. Mam nadzieje, że już znasz swoje potencjalne przeszkody i jesteś gotowa, aby sobie z nimi poradzić 🙂 Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to możesz się tym zająć teraz. Tutaj znajdziesz wpis o tym jak zdiagnozować swoje przeszkody w drodze do celu.

No dobrze, dajmy na to, że znasz już swoje przeszkody i co dalej? Tak jak obiecałam, dziś podzielę się z Tobą pewnymi strategiami, które mogą Ci pomóc przezwyciężyć Twoje bariery. Po przeczytaniu tego wpisu, przeszkody nie powinny powstrzymywać Cię dłużej przed realizacją celów 🙂 To jak? Gotowa?

No to zaczynamy.

Burza mózgów

kobieta i mózg - burza mózgów-brainstorm

Weź czystą kartkę papieru i odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, to nie czas na analizę, ale na wypisanie wszystkich Twoich pomysłów na rozwiązanie tego konkretnego problemu. Dopiero jak wyrzucisz wszystko z głowy, będzie czas na to, aby zastanowić się nad najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem. Zaufaj mi i pisz wszystko, nie oceniając niczego na tym etapie. Czasem te najgłupsze pomysły okazują się najskuteczniejszymi 🙂

 • Co powstrzymuje Cię przed osiągnięciem Twojego celu? (Jeśli przeczytałaś poprzedni artykuł, to powinnaś już znać swoje przeszkody)
 • Co mogłoby Ci pomóc w pokonaniu tej przeszkody?
 • Kto mógłby Ci w tym pomóc?
 • W jaki sposób pokonywałaś podobne przeszkody w przeszłości?
 • Czego jeszcze potrzebujesz, aby przezwyciężyć tę przeszkodę?
 • Jeśli problemem są pieniądze, to gdybyś miała potrzebną kwotę, to co byś zrobiła?
 • Jeśli problemem jest czas, to podaj pięć sposobów na znalezienie większej ilości czasu?
 • Jak mogłabyś zmienić swoje cele lub dostosować grafik, aby ten cel stał się realny?
 • Podaj pięć sposobów umożliwiających Ci pokonanie tej przeszkody?
 • Co jeszcze mogłabyś zrobić?
 • Podaj jeszcze inną opcje rozwiązania tego problemu?
 • A gdybyś zdecydowała się na radykalne rozwiązanie, to co byś zrobiła?

Mam nadzieje, że zrobiłaś porządną burzę mózgów i masz teraz z czego wybierać 🙂 Przejrzyj swoją kartkę i zastosuj Twoim zdaniem najlepszy sposób na pokonanie tej przeszkody. Trzymam kciuki 🙂

Wizualizacja

umysł z otwartymi drzwiami

Nasza wyobraźnia ma niesamowitą moc. Jeśli chcesz więcej na ten temat przeczytać, to zapraszam tutaj. Nie wiem, czy lubisz marzyć, czy nie, ale czasem może to być bardzo pomocne w przezwyciężeniu przeszkód do naszego celu. W jaki sposób? Już Ci wyjaśniam. Jeśli wyobrazisz sobie, że Twoja przeszkoda już zniknęła i nie musisz się więcej o nią martwić, poczujesz siłę i energię do realizacji swojego celu. No zobacz sama, jeśli nie ma przeszkody, to nic Cię nie powstrzymuje przed realizacją Twojego celu (spełnienia marzenia). Dzięki temu wyobrażeniu wprowadzasz się w stan szczęścia i spełnienia, bo dociera do Ciebie, że realizacja celu jest na wyciągnięcie ręki i tylko od Ciebie zależy, czy postanowisz go osiągnąć, czy nie. To doda Ci odwagi, aby poradzić sobie ze swoimi przeszkodami. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałaś o wizualizacji, to proponuje Ci najpierw przeczytać ten artykuł.

Pomocne pytania:

 • Wyobraź sobie, że nie ma już tej przeszkody na Twojej drodze. Jak zmienia się sytuacja? Co teraz czujesz, myśląc o realizacji tego marzenia?
 • Gdybyś miała nieograniczone środki i wiedziała, że na 100% Ci się uda, to co byś zrobiła? Od czego byś zaczęła?

Powrót do przeszłości

dziecko, które uczy się chodzić

U każdej z nas może sprawdzić się inna strategia, dlatego najlepiej przetestować kilka i wybrać najlepszą dla siebie. Kolejnym sposobem jaki możesz wykorzystać do przezwyciężania swoich przeszkód jest powrót do przeszłości. Często zapominamy o tym, że przecież w przeszłości poradziłyśmy sobie z podobną przeszkodą, a to oznacza, że tym razem też możemy. Mało tego, takie przypomnienie sobie sytuacji z przeszłości może dać nam gotowe rozwiązania danego problemu, które musimy teraz tylko zastosować. Wcale nie musimy szukać nowych, możemy użyć tego, co już kiedyś się u nas sprawdziło. Już samo przypomnienie sobie o sukcesach z przeszłości (wyzwań z którymi sobie poradziłyśmy) dodaje nam odwagi i pewności siebie, ale co najważniejsze podsuwa nam pomysły jak dany problem rozwiązać.

Pomocne pytania:

 • Jak przezwyciężyłaś podobne przeszkody w przeszłości?
 • Weź czystą kartkę papieru i opisz sytuacje z przeszłości, w której musiałaś się zmierzyć z podobnym problemem i go rozwiązałaś. Jak tego dokonałaś?
 • Przypomnij sobie pracę nad ostatnim istotnym dla Ciebie celem. Co było dla Ciebie tam ważnym momentem przełomowym? Z czego możesz skorzystać pracując nad obecnym celem? Jakie elementy tamtego sukcesu możesz wykorzystać przy realizacji tego celu?

Podsumowanie – przeszkody, a realizacja celów

To na tyle 🙂 Nie chce wypisać więcej strategii, bo zależy mi na tym, abyś się nie zniechęciła ilością najróżniejszych technik i miała mentlik w głowie. Zależy mi na tym, aby jak najbardziej ułatwić Ci drogę do realizacji Twojego celu. Te 3 strategie są bardzo skuteczne i jestem pewna, że jeśli z nich skorzystasz, to znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Nie chodzi o to, żebyś teraz tylko testowała wiele różnych strategii, a o to, żebyś szybko znalazła sposób przezwyciężenia przeszkody i działała – realizowała swoje cele.

Daj znać, która stratega najbardziej do Ciebie przemawia? Jestem ciekawa Twojego zdania 🙂

Trzymaj się,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz