You are currently viewing Jak zrobić podsumowanie roku i wyznaczyć nowe cele?

Jak zrobić podsumowanie roku i wyznaczyć nowe cele?

Koniec roku lub jego początek, to doskonały moment na podsumowanie swoich działań i wyznaczenie nowego kierunku drogi. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, a masz taki zamiar, to bardzo Cię zachęcam do przeczytania tego artykułu. Dowiesz się z niego:

  • Dlaczego warto podsumować swój poprzedni rok?
  • Po co Ci ustalanie celów?
  • Jak zrobić podsumowanie roku i wyznaczyć nowe cele?

Podsumowanie roku

Bardzo często pytacie mnie o to, co w sytuacji, kiedy nie miałyście ustalonych celów na tamten rok? Czy to oznacza, że jesteście zwolnione z podsumowania i możecie od razu przejść do planowania nowego roku?

Chcę, abyśmy się tutaj dobrze zrozumiały – nie musisz robić podsumowania poprzedniego roku, aby wyznaczyć sobie cele na następny. Ale bardzo Cię do tego zachęcam, bo dzięki temu – skuteczniej działamy w przyszłości.

Podsumowanie roku pokazuje nam, które z naszych działań się sprawdziły, a które nie. Dzięki temu, oszczędzamy wiele czasu na niepopełnianie tych samych błędów. Swoją całą energię przekierowujemy na działania, które się sprawdziły w poprzednim roku i na testowanie nowych.

No, ale wracając do tematu – jeśli nie miałaś żadnych celów na tamten rok, to nic nie szkodzi. Nadal możesz podsumować ten rok. Jestem pewna, że pomimo tego, wiele rzeczy się wydarzyło w Twoim życiu, a Ty jakoś na to reagowałaś. W takim przypadku, właśnie to podsumowujesz. Analizujesz wszystko to, co się wydarzyło w tamtym roku – jak sobie z tym poradziłaś? Co zrobiłaś? Co udało Ci się osiągnąć, a co nie?

Dlaczego warto mieć cele?

O tym dlaczego warto mieć cel w życiu pisałam już tutaj, dlatego przytoczę tutaj najważniejsze powody, a cały wpis na ten temat możesz przeczytać klikając powyżej.

CELE:

  • oszczędzają nasz czas;
  • dodają nam energii i motywacji do działania;
  • wiemy po co rano wstajemy 🙂
  • budują naszą pewność siebie;
  • pozwalają się rozwijać;
  • powodują, że czujemy się spełnione i szczęśliwe;
  • nadają sens naszemu życiu;
  • dzięki nim – mamy kontrolę nad własnym życiem.

Jeśli wymienione wyżej powody Cię nie przekonują, to pomyśl sobie o osobie, która przeszła na emeryturę i nie ma już żadnego celu w życiu… Już? Takie osoby zazwyczaj zaczynają szybko chorować, bo nie widzą dalszego sensu życia. Zamiast żyć, wegetują – czekając na śmierć.

Osoby młode i aktywne zawodowo nie mają takiego problemu, bo jeśli same nie wyznaczą sobie celu, to ktoś inny za nich to zrobi, np. szef. Dlatego zachęcam do samodzielnego ustalania swoich celów, a nie realizowanie przypadkowych lub narzuconych przez inne osoby. – w końcu to nasze życie, prawda? Warto je przeżyć po swojemu…

Ustal swój cel z metodą SMART

Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przy ustalaniu celów jest metoda SMART. Chodzi tutaj o to, abyś odpowiedziała sobie na jedno proste pytanie: Co chcesz osiągnąć? Bądź ze sobą szczera. Napisz dokładnie to czego pragniesz. Cel może być duży lub mały. Jeśli będzie on duży to należy go rozłożyć na kilka mniejszych celów. W ten sposób łatwiej Ci będzie go osiągnąć i nie poddać się podczas dążenia do niego. Ale to nie wszystko – nie wystarczy tylko powiedzieć sobie czego się chce. Aby prawidłowo( tak, żeby cele były możliwe do osiągnięcia) to zrobić warto skorzystać z metody SMART.

Metoda SMART

cele smart
  • S (specific) – cel musi być specyficzny, konkretny.

Powinnaś w jasny dla siebie sposób wskazać czego pragniesz, co chcesz osiągnąć. Im więcej szczegółów tym lepiej.

Na przykład, jeśli chcesz być szczęśliwa to nie możesz sobie wyznaczyć takiego celu, gdyż jest on zbyt ogólny. Natomiast należy sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest dla Ciebie szczęście i wtedy możesz zacząć pracę nad poszczególnymi elementami. 

  • M (measurable) – cel musi być mierzalny.

Tutaj musisz określić sobie coś po czym poznasz, że osiągnęłaś już swój cel. Jak zmierzysz, że masz już to szczęście?

  • (achievable)– cel musi być osiągalny, ambitny, adekwatny.

Możesz odpowiedzieć sobie tu na pytanie czy warto pracować nad tym celem? Jeśli odpowiedź będzie brzmiała tak to do dzieła. Powinnaś również posiadać wiarę w to, że jesteś w stanie go realizować.

  • R (relevant) – cel musi być realistyczny, ugruntowany.

Powinnaś być w stanie określić w jakim czasie osiągniesz ten cel i musisz mieć na niego wpływ. Nie możesz postawić sobie na przykład takiego celu: chce wygrać w loterii, gdyż na to nie masz wpływu. Inaczej mówiąc, twoje cele muszą być w zasięgu Twoich możliwości.

  • T (time-based) – twój cel musi być określony w czasie.

Warto sobie odpowiedzieć na następujące pytania: czy da się go zaplanować w czasie? Czy jest terminowy? Kiedy go zrobisz?Co możesz zrobić dziś, w ciągu tygodnia, miesiąca? (tworzymy plan działania)

Więcej na ten temat pisałam już tutaj.

Jak wyznaczyć sobie cele?

Jak osiągnąć cel - karta papieru z listu zadań do zrobienia

Weż czystą kartkę, podpisz ją: “MOJE CELE” i zapisz dzisiejszą datę. Wypisz przynajmniej 10 celów, które chcesz osiągnąć w przeciągu roku. Pamiętaj, aby napisać te cele w czasie teraźniejszym. Na przykład, jeśli chcesz ważyć 60 kg, to zapisz: Ważę 60 kg.

Kiedy będziesz już miała przygotowaną listę swoich celów to, przeanalizuj ją i odpowiedz sobie na pytanie: “Który z wymienionych celów wpłynie najbardziej pozytywnie na Twoje życie?” Wybierz tylko jeden cel z listy. Ten cel będzie Twoim głównym i najważniejszym celem. To on będzie nadawał sens Twoim działaniom. Zapisz ten cel na nowej kartce i określ datę jego realizacji.

O tym jak osiągnąć cel już pisałam i nie chcę się tutaj powtarzać dlatego zachęcam Cię do przeczytania artykułu na ten temat. Znajdziesz go tutaj.

W wyżej wymienionym artykule opisałam poniższe kroki podczas realizacji celu:

  1. Określenie i zapisanie celu
  2. Analiza bieżącej sytuacji
  3. Powody dlaczego chcesz osiągnąć ten cel
  4. Termin ukończenia celu
  5. Przeszkody
  6. Nowa wiedza i umiejętności
  7. Ludzie, którzy mogą Ci pomóc
  8. Plan działania
  9. Wizualizacja
  10. I nie poddawaj się!

Więc jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tych kroków przeczytaj ten artykuł.

Pomocne pytania

Kobieta i znak zapytania

Podsumowanie roku 2020

1. Mój główny cel na 2020:

2. Moje cele na 2020:

3. Co udało mi się zrobić?

4. Z czego jestem dumna?

5. Czego nie udało mi się zrobić i co było tego przyczyną?

6. Które moje działania się sprawdziły, a które niekoniecznie?

7. Co dodatkowego udało mi się zrobić w 2020 roku, chociaż tego nie planowałam?

8. Czy sposób działania jaki mi towarzyszył w 2020 roku sprawdził się?

– Zamierzam go kontynuować?

– Jeśli tak, to co bym dodała, a z czego bym zrezygnowała w 2021 roku?

9. Jeśli nie, to jaką strategię działania przyjmuje na 2021 rok?

Cele na 2021

1. Mój główny cel na 2021 i czas realizacji:

2. Moje cele na 2021 i czas realizacji

3. Działania, które muszę podjąć, aby zrealizować swoje cele:

4. Po co chcę zrealizować te cele? Co mi to da?

5. Ile czasu codziennie poświęcę na realizację moich celów?

6. Plan działania:

  • Zrób plan swojego działania. Plan powinien zawierać wszystkie zadania, które musisz wykonać, aby z punktu w którym jesteś dostać się do miejsca, którego chcesz. Plan składa się z następujących rzeczy:
    • określ i zapisz cel;
    • przeanalizuj miejsce w którym jesteś/od którego zaczynasz;
    • podaj powody dla których chcesz zrealizować cel;
    • określ termin końcowy głównego celu i mniejszych celów;
    • wypisz przeszkody, które powstrzymują Cię przed realizacją tego celu;
    • określ umiejętności i informacje jakie będziesz musiała przyswoić, aby osiągnąć to co chcesz;
    • kto może Ci pomóc ?

Zbierz te wszystkie elementy i stwórz plan działania. Plan musi zawierać zadania, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności i czasie.

Karty pracy

To by było na tyle, ale mam jeszcze jedną wiadomość dla Ciebie. Jeśli chciałabyś mieć te pytania w formacie pdf, abyś mogła sobie je wydrukować i na spokojnie z nimi popracować to poniżej możesz je pobrać.

Dodatkowo przygotowałam dla Ciebie do wydruku plan dnia – jestem pewna, że to ułatwi Ci Twoją pracę z celami.

Powodzenia 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz