You are currently viewing Długoterminowe cele – dlaczego są tak ważne?

Długoterminowe cele – dlaczego są tak ważne?

Dzisiaj, chciałabym krótko omówić długoterminowe cele. Dlaczego są tak ważne w naszym życiu? Jak wpływają na jakość naszego życia? W jaki sposób możemy być szczęśliwe i robić to co tak naprawdę chcemy?

Większość problemów jakie spotykamy w życiu wynika z braku zastanowienia się nad konsekwencjami decyzji, które podejmujemy. Możliwe, że pomyślisz teraz, że to nieprawda – że to co Ci się złego w życiu przytrafiło nie było Twoją winą…itd. Niestety, ale właśnie tak to wygląda. To Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie i im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Postaram się Ci to w prosty sposób przedstawić, abyś zrozumiała jak podejmowane przez Ciebie decyzje wpływają na jakość Twojego życia.

Powiem tak, kiedy skupiasz się na zadaniach dnia codziennego i nie patrzysz na przyszłość, to nie skupiasz się na swoich długoterminowych celach i tym samym pozbawiasz się szansy na lepsze życie. Kobieta w dzisiejszych czasach jest niesamowicie zapracowana – na głowie ma pracę, dom, dzieci i wiele innych spraw. Swoje pragnienia, cele i marzenia odkłada na później. Bardzo często słyszę od kobiet, że kiedy dzieci dorosną to się zajmą swoimi marzeniami. Narazie nie mają na to czasu i pieniędzy. Ja wtedy pytam co mogą już teraz zacząć robić, aby przybliżyć się do swojego celu?

Kobieta z narzędziami i słowo: "Działam"Jak zacząć działać

Przykład

Dajmy na to, że marzysz o własnym biznesie – nie musisz czekać, aż zaczną Ci sprzyjać okoliczności (może ten dzień nigdy nie nastąpić), zacznij działać już teraz. Nie potrzebujesz wiele czasu w ciągu dnia, aby rozpocząć robić coś w tym kierunku. Nie wspomnę już o pieniądzach – bo na tym etapie są zbędne. No chyba, że będziesz chciała kupić książkę na ten konkretny temat, ale to też nie jest problem, bo jeśli nie stać Cię w tym momencie na taki wydatek, to odwiedź bibliotekę. Jesteś w stanie już dziś poszukać informacji na temat otwarcia firmy, czytać o innych kobietach, którym udało się osiągnąć to co Ty byś chciała…, itd. Powoli zacząć robić coś w tym kierunku, a nie czekać, aż okoliczności zaczną Ci sprzyjać. Zawsze pojawi się jakaś wymówka, przeszkoda. Najczęstszym naszym wytłumaczeniem, które powstrzymuje nas przed dążeniem do celów są dzieci, brak pieniędzy i brak wsparcia partnera. Mamy tendencję do uszczęśliwiania wszystkich dookoła, zapominając o sobie. Innych potrzeby zawsze są ważniejsze od naszych.

Po pewnym czasie przychodzi taki moment, kiedy czujemy się wypalone, samotne i nieszczęśliwe. Dzieci są odchowane, mają swoje życie, mąż jest, albo i go już nie ma, bo na przykład odszedł do innej. Co z nami? Zostajemy same. Czujemy się wtedy nieszczęśliwe, ale nie dlatego że dzieci poszłyī na swoje. To jest akurat naturalna kolej rzeczy, ale dlatego, że całe życie poświęciłyśmy dla kogoś innego, zapominając o naszych potrzebach i marzeniach.

Nie zrozum mnie źle, nie namawiam Cie do tego żebyś przestała troszczyć się teraz o swoją rodzinę. Chodzi mi to to, żebyś nie zapominała o sobie i skupiła swoją uwagę na długoterminowych celach.

Cele długoterminowe

kawa z kartką papieru na której wyznaczamy sobie swoje cele życiowe

Warto zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na swoje życie z tak zwanego lotu ptaka i ustalić sobie długoterminowe cele. To właśnie one przybliżają nas do realizacji naszych marzeń. Bez ich ustalenia i pracy nad nimi – nie mamy szansy na osiągnięcie czegoś więcej w życiu. Nasze codzienne obowiązki takie jak; gotowanie, sprzątanie, praca, opieka nad dziećmi, itd., pomagają nam przetrwać, ale nie przybliżają nas do naszego wymarzonego życia. Jeśli robimy codziennie to samo i nie mamy czasu na realizację naszych celów nic się nie zmieni. Przykro mi, ale muszę Ci to powiedzieć: za 10 lat będziesz w tym samym miejscu w którym jesteś teraz. Samo się nie zrobi – to Ty musisz podjąć działania już teraz, jeśli pragniesz w przyszłości czegoś innego od życia.

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów

Rozejrzyj się dookoła siebie. Jestem pewna, że znajdziesz wiele takich osób, które są w tym samym miejscu dziś, w którym były kilka lat temu. Nic się nie zmieniło. Ta sama praca, te same obowiązki, i co najważniejsze te same narzekania i marzenia o lepszym życiu.

Powiem tak, jeśli nie:

  • podejmą żadnych działań;
  • zdefiniują swojego długofalowego celu;
  • sporządzą planu jego realizacji;
  • zaczną go realizować,

to za 10 lat będą w tym samym miejscu w którym są teraz.

A Ty czego chcesz od swojego życia? Jakie są Twoje marzenia? Gdzie widzisz siebie za 5, 10, 15 lat? Poświęć swoją uwagę długofalowym rezultatom zamiast krótkofalowym, a zobaczysz, że osiągniesz sukces – czymkolwiek ten sukces dla Ciebie jest.

Cele długoterminowe – trudności

Teraz, może Ci się pojawić w głowie pewna myśl. Tak, to wszystko prawda, ale mój cel jest tak ogromy i trudny do osiągnięcia, że nie dam rady. Zazwyczaj jest tak na samym początku, kiedy jeszcze nie zaczniemy działać. Wydaję się on zbyt duży. Dlatego tak ważne jest rozłożenie go na mniejsze części i ustalenie planu działania. Najważniejszy jest pierwszy krok – zacznij działać, a później będzie łatwiej.

Wiem, że łatwo się mówi, ale to właśnie zrobienie tego pierwszego kroku przysparza nam najwięcej problemów. Jeśli Tobie też wystartowanie sprawia wiele trudności, to koniecznie musisz poznać szybki sposób na wystartowanie, który znajdziesz tutaj.

Kobieta, która idzie nad przepaścią po ruchomej i długiej ścieżce.

Natomiast, tutaj przeczytasz o dwóch prostych taktykach, które pomagają mi osiągać moje cele. O pierwszej z nich jest właśnie ten wpis.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak, że coś co z początku wydawało się niemożliwe do zrobienia, a po pewnym czasie okazało się do osiągnięcia? Konsekwentna praca nad swoimi celami sprawia, że rzeczy, które wcześniej były przez nas nieosiągalne zaczynają być w zasięgu naszej ręki.

Podsumowując krótko – skup się na odległych celach, stwórz plan działania i zacznij działać już dziś, a odniesiesz swój własny sukces (pamiętaj dla każdego sukces oznacza coś innego).

Podjęcie decyzji wiąże się z podjęciem nowego działania. Jeśli więc nie działasz, Twoja decyzja nie była prawdziwa.

Prezent dla Ciebie 🙂

Aby ułatwić Ci pracę z celami, przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań coachingowych, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel. A dla zachęty do działania i podtrzymania motywacji – otrzymasz plakat do wydruku z motywacyjnymi cytatami 🙂

Koncentracja - pytania coachingowe e-book

Imię:

email:
Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz