You are currently viewing Sukces i porażka. Co mają ze sobą wspólnego?

Sukces i porażka. Co mają ze sobą wspólnego?

Jestem pewna, że nieraz słyszałaś stwierdzenie, że sukces przychodzi po porażce i o tym właśnie dziś będzie ten artykuł. Co sukces i porażka mają ze sobą wspólnego? Mogłoby się wydawać, że są to dwie sprzeczne sytuacje, albo jesteś kobietą sukcesu, albo ponosisz same porażki. Natomiast, nie jest to takie oczywiste.

Większość kobiet, które osiągnęły sukces, na swojej drodze do niego, odniosło wiele porażek. Jest to normalny proces i nie powinnyśmy się tego bać. Wiem, że wiele z nas powstrzymuje się przed wystartowaniem po swoje wymarzone życie tylko dlatego, że boi się porażki.

Sukces i porażka są ze sobą powiązane

Nie ma sukcesu bez porażki. Niektóre z Was powiedzą, że to nieprawda i osiągniecie sukcesu nie wiąże się z koniecznością poniesienia porażki. Ja mam na to inne zdanie i teraz Wam to wyjaśnię.

Porażki są różne – małe i duże, ale są podczas osiągania sukcesu. W trakcie realizacji czegoś nowego, zazwyczaj popełniamy jakieś błędy po drodze – jest to normalne i nie ma się czego wstydzić. Mamy do tego prawo, bo dopiero uczymy się nowej rzeczy. Piszę o tym, bo bardzo dużo kobiet nie decyduję się na rozpoczęcie swojej drogi po lepsze życie tylko dlatego, bo boją się niepowodzeń. Może jeśli zrozumiemy, że jest to część procesu, inaczej na to spojrzymy i nie będziemy się tak bać.

Zapamiętaj sobie – jeśli chcesz osiągnąć sukces to przygotuj się na popełnianie błędów i ponoszenie porażek w trakcie tej drogi.

Jest to standardowy proces i każda kobieta, która coś osiągnęła musiała przez niego przejść. Nie bójmy się porażek – to one pomagają nam w osiągnięciu tego, czego tak naprawdę chcemy. Pomyśl o nich w inny sposób, zakoduj sobie, że są one Ci potrzebne, aby stać się kobietą sukcesu.

Nie poddawaj się – sukces nadchodzi zaraz po porażce

Kolejną rzeczą, która nas powstrzymuje przed osiągnięciem naszego celu jest zbyt szybkie poddawanie się. Czy miałaś kiedyś tak, że nad czymś długo pracowałaś, ale nie widziałaś efektów swojej pracy i zrezygnowałaś z dalszych działań? Jestem pewna, że tak – każda z nas miała taką sytuację w życiu.

Zbyt szybko się poddajemy… sukces i porażka

  • Przechodzimy na dietę, ale nie widzimy zbyt szybko efektów i rezygnujemy;
  • Zaczynamy uczyć się języka obcego, kupujemy potrzebne książki do nauki, wykupujemy korepetycje, mija pare tygodni, a my nadal nie potrafimy się komunikować w tym języku i przestajemy się go uczyć.;
  • Zapisujemy się na siłownie, przez jakiś czas chodzimy regularnie, ale nie widzimy efektów i stwierdzamy, że to nie działa. Przestajemy ćwiczyć i szukamy innego sposobu na osiągnięcie wymarzonej sylwetki…

Mogłabym tu wymieniać i wymieniać sytuacje, w których zbyt szybko się poddajemy. Spójrz na te trzy powyżej i zastanów się ile tracimy, kiedy rezygnujemy zbyt szybko: czas, pieniądze, energię itd., ale przede wszystkim nie osiągamy naszego celu – jesteśmy w tym samym miejscu, w którym zaczęłyśmy.

Dosyć, że nie osiągnęłyśmy naszego celu, to jeszcze nasze poczucie wartości na tym ucierpiało. Czujemy się gorsze od tych, którym się udało. Myślimy, że nie jesteśmy wystarczająco dobre, ale to nieprawda. Jesteśmy wystarczająco dobre, żeby to zrobić, ale nie jesteśmy wystarczająco cierpliwe. Popracuj nad tym i przestań zbyt szybko się poddawać, a zobaczysz rezultaty, które Cię zaskoczą.

Kobieta z tablica: dasz radę! Sukces i porażka

Postanów sobie, że od dziś każde przedsięwzięcie, którego się podejmiesz doprowadzisz do końca. Nie przestaniesz pracować nad daną rzeczą dopóki nie zobaczysz pożądanych efektów.

Ciekawa historyjka – Sukces i porażka

Napoleon Hill w swojej książce “Myśl i bogać się” opisał historię mężczyzny, który odniósł porażkę tylko dlatego, że zbyt szybko się poddał. Przytoczę Wam tą opowieść, bo daje do myślenia…

Pewien mężczyzna w czasach “gorączki złota”ruszył na zachód by szukać drogocennego kruszcu. Jak wielu innych w tamtych czasach kupił działkę i zaczął kopać. Po kilku tygodniach pracy, odkrył złoża. Jego trud został wynagrodzony. Niestety, aby wydobyć je na powierzchnię potrzebny był do tego ciężki sprzęt. Mężczyzna postanowił wrócić do domu i opowiedzieć o swoim odkryciu rodzinie. Wspólnie zebrali pieniądze potrzebne na zakup maszyn i wysłali je na miejsce. Pierwszy wagon kruszcu został wydobyty i wysłany do przetopienia. Zyski potwierdziły, że mieli jedno z najbogatszych złóż w całym Kolorado. Tylko kilka wydobytych wagonów pozwoliłoby im spłacić długi, a potem zaczęłoby się zbijanie majątku. Wiertła poszły w ruch, a nadzieja mężczyzny rosła.

Nagle żyła złotego kruszcu znikła. Wiercili dalej, próbując trafić ponownie na żyłę, ale bezskutecznie. Postanowili zrezygnować. Sprzedali maszyny na złom za kilkaset dolarów i wrócili do domu. Handlarz złomu postanowił się temu przyjrzeć bliżej. Zatrudnił specjalistę, by ten przyjrzał się porzuconej kopalni i wykonał obliczenia. Inżynier stwierdził, że poprzedniemu właścicielowi nie udało się prawidłowo zlokalizować złoża, gdyż nie miał pojęcia o ‘uskokach’. Według jego wyliczeń, żyła powinna znajdować się tylko metr od miejsca, w którym mężczyzna się poddał. Tak było – dokładnie tam została znaleziona. Handlarz złomu bardzo się wzbogacił na wydobytym kruszcu, ponieważ wiedział, że zanim podejmie ostateczną decyzję, należy poradzić się fachowca.

Lekcja – sukces i porażka

Z tej historii możemy wyciągnąć jedną bardzo ważną lekcję. Kiedy czujemy, że coś co robimy nie ma sensu i chcemy się poddać, to przed wykonaniem tego kroku skontaktujmy się ze specjalistą z danej dziedziny. Jeśli na przykład, zapisałaś się na siłownię i ćwiczysz regularnie, aby poprawić swoją sylwetkę i Ci to nie wychodzi, to skontaktuj się z trenerem personalnym. Może się okazać, że wykonywałaś niepoprawnie ćwiczenia i dlatego nie było widać pożądanych efektów.

Pamiętaj – zasięgnij porady fachowca przed podjęciem ostatecznej decyzji z rezygnacji z celu. Tylko w ten sposób będziesz mogła osiągnąć swój sukces.

Podsumowanie

  • Przestań się bać porażek, są one potrzebne w osiągnięciu sukcesu.
  • Nie poddawaj się, postanów sobie, że od dziś będziesz dokańczać swoje projekty, aż zobaczysz oczekiwane rezultaty.
  • Jeśli już podejmiesz decyzję o rezygnacji z jakiegoś przedsięwzięcia, to pamiętaj, żeby skonsultować tę decyzję z fachowcem. Ty nie musisz znać się na wszystkim i dlatego jest szansa, że popełniasz błąd rezygnując z dalszej pracy nad celem. Uniknij tego!

Może również zainteresować Cię ten artykuł: Sposób na podtrzymanie motywacji.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Waszą wytrwałość w realizacji celów,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz