You are currently viewing Czym jest sukces? Jak dobrze zdefiniować czego się chce?

Czym jest sukces? Jak dobrze zdefiniować czego się chce?

Dla każdej z nas słowo „sukces” oznacza coś innego – i bardzo dobrze. Każda kobieta jest wyjątkowa i kieruje się w życiu swoimi własnymi wartościami, które wpływają na to jak ten sukces postrzega. Pod tym kątem różnimy się od siebie, ale łączy nas to, że chcemy prowadzić szczęśliwe i spełnione życie. Niestety bardzo często nie wiemy, jak to osiągnąć. Nie uczą nas tego w szkołach i rodzice też nie zawsze potrafią odpowiednio przekazać nam tę wiedzę.

Zdefiniuj swój sukces

Definiując, czym jest sukces (czego chcesz od życia) poznasz kierunek swojej drogi. Inaczej mówiąc – jeśli przeznaczysz teraz chwilę, aby określić swój cel życiowy, będziesz wiedziała dokąd zmierzasz. Nie miej tutaj presji, że ten cel musi być “idealny”, bo jest na całe życie. Takim sposobem myślenia najprawdopodobniej się zablokujesz i nie określisz żadnego celu przed obawą popełnienia jakiegoś błędu. Twoje wartości życiowe mogą się zmieniać i tym samym Twój cel życiowy może ulegać modyfikacjom, wiec nie podchodź do tego w ten sposób, że to już na całe życie. On jest na teraz – to czego pragniesz w tym momencie, co czujesz, że będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jak to wygląda w praktyce?

Niestety, ale większość z nas pomija ten podpunkt w swoim życiu i liczy na to, że nasze najskrytsze pragnienia same się urzeczywistnią. Zazwyczaj żyjemy życiem innych, realizując cudze a nie swoje cele, a potem zastanawiamy się, dlaczego innym się udaje a nam nie. 

Kobiety często wpadają w codzienną rutynę – praca, dzieci, dom i brak czasu na zastanowienie się czego tak naprawdę chcą. Wykonują wszystkie czynności nawykowo, nie myśląc nad sensem ich życia. Ciągle za czymś gonią; są zmęczone; zmagają się z obowiązkami, których ciągle przybywa. Jeśli znajdą chwilę wolnego czasu to nie wykorzystują go w taki sposób jakby naprawdę chciały, bo nie mają określonego kierunku – nie wiedzą dokąd zmierzają, co chciałyby osiągnąć za rok, 5 lat, czy 10.

Nie wiemy jak określić swój cel życiowy

Jest wiele powodów dla których nie określamy swojego głównego celu:

 • strach przed porażką,
 • obawa przed krytyką,
 • brak czasu,
 • brak wsparcia ze strony innych,
 • nieumiejętność wyznaczania celów,
 • i inne…

Ja dzisiaj chciałabym zająć się nieumiejętnością wyznaczania sobie celów. Nie uczą nas tego w szkołach i dlatego próbujemy robić to instynktownie – czasem się uda, a częściej nie…, co skutkuje tym, że się poddajemy i całkowicie rezygnujemy z wyznaczania sobie celów.

Czym jest sukces – to nie musi być takie skomplikowane

karta paieru z napisem sukces

Tak naprawdę wyznaczanie sobie celów nie jest wcale takie trudne i robimy to każdego dnia nie zdając sobie z tego sprawy. Zobacz sama – jeśli planujesz wyjechać na wakacje, to wiesz:

 • o której musisz wyjść z domu,
 • co Ci będzie tam potrzebne,
 • o której godzinie dotrzesz na miejsce,
 • jaką trasę obierzesz,
 • co tam będziesz robić.

Aby osiągnąć sukces, musisz zrobić dokładnie to samo. Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:

 1. Czym dla Ciebie jest sukces? Co dokładnie słowo “sukces” dla Ciebie oznacza? Co chcesz w życiu osiągnąć?
 2. Jak zamierzasz go zdobyć? Jakie działania są konieczne, aby zrealizować swój cel życiowy?
 3. Jak długo Ci to zajmie biorąc pod uwagę Twoją obecną sytuację? Określ czas realizacji i stwórz plan działania.
 4. Co będziesz chciała tam robić? Wyobraź sobie, że osiągnęłaś już swój cel – co tam robisz? Jak się czujesz? Kto i co Cię otacza? To nic innego jak wizualizacja swojego celu.

Wizualizacja celu

umysł z otwartymi drzwiami

Na temat wizualizacji powstał osobny artykuł, więc jeśli chcesz zagłębić się w tej tematyce, to zapraszam tutaj.

Elementy wizualizacji:

Wyróżniamy cztery elementy wizualizacji. Odpowiednia praca nad dowolnym z nich przyśpieszy urzeczywistnianie się Twoich myśli.

CZĘŚTOTLIWOŚĆ

 • to jak często wyobrażasz sobie określone wydarzenie w przyszłości, cel czy też zachowanie ma duży wpływ na Twoje myślenie, zachowania i uczucia. Kobiety sukcesu bardzo często wizualizują swoje dążenia. Ciągle myślą o tym, co chcą osiągnąć. Regularnie odtwarzają w głowie idealny wizerunek swojej przyszłości. Częste wyobrażanie sobie celu wzmaga pragnienie i wiarę w to, że jest on wykonalny.

JASNOŚĆ

 • oznacza przejrzystość/klarowność obrazów Twojej wyobraźni. Jeśli widzisz dokładnie to co chcesz osiągnąć, szybciej tego dokonasz. Na początku, nasze wyobrażenia mogą być niesprecyzowane i nie do końca jasne. Nie przejmuj się tym , to normalne. Z czasem, kiedy będziemy myśleć o naszym celu regularnie i gromadzić informacje na jego temat, nasze wyobrażenia staną się bardziej klarowne. Po zamknięciu oczu będziemy w stanie wizualizować sobie naszą idealną przyszłość, ze wszystkimi szczegółami i właśnie wtedy nasz cel będzie się materializował w rzeczywistości. Kobiety, które nie wiedzą czego chcą i nie potrafią wyobrazić sobie dokładnie swojej idealnej sytuacji nie osiągną sukcesu. Ich niejasne wizerunki myślowe są zbyt zamazane i dlatego nie stanowią motywacji, ale także nie mogą zostać włączone prawa psychologiczne działające na ich korzyść.

INTENSYWNOŚĆ

 • składa się z emocji, które łączymy ze swoim wizerunkiem myślowym. Jeśli intensywnie czegoś pragniesz, to jesteś pełna entuzjazmu wobec swoich celów i szybciej go zrealizujesz. Kobiety, które nie mogą osiągnąć swoich celów, zazwyczaj nie mają motywacji i nie fascynuje ich myśl o tym, co robią i dokąd zmierzają. Są to kobiety pasywne i akceptują rzeczy takimi, jakie są, a nie ekscytuje ich myśl o tym, jakie mogą być. Skoro czytasz ten wpis to jestem pewna, że nie należysz do tego typu kobiet i masz ochotę na lepsze życie. Jesteś w dobrym miejscu 🙂

TRWANIE

 • czas, przez jaki możesz utrzymać w umyśle wizję swojego celu. Im dłużej możesz wizualizować sobie swoją optymalną sytuację, która ma nastąpić w przyszłości, tym większa jest szansa, że tak się stanie. Jeśli masz tylko okazję to wyobrażaj sobie to co chcesz osiągnąć, aż Twoja podświadomość przyjmie je jako polecenia do wykonania.

Jak wizualizować?

Tablica marzeń

Bardzo pomocne przy wizualizacji jest stworzenie tablicy marzeń. Co to takiego? Jest to tablica na której umieszczasz wszystko co jest związane z Twoim celem. Zazwyczaj są to zdjęcia. Jeśli marzy Ci się nowy dom, to idź do agencji nieruchomości i obejrzyj parę domów, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Weź do domu ulotki, zrób zdjęcia lub wydrukuj z internetu swój wymarzony dom. Następnie, umieść zdjęcia na swojej tablicy marzeń i patrz na nie wyobrażając sobie, że to Twój dom. Rób to tak często jak tylko możesz, albo zarezerwuj na to odpowiedni czas w ciągu dnia. Usiądź wygodnie, popatrz na swoją tablicę i zacznij wyobrażać sobie, że to Twój dom. Co w nim robisz?; co gotujesz na obiad?; “Jak wygląda Twoja sypialnia? itd. Więcej na temat tablicy marzeń przeczytasz tutaj.

Pobierz za darmo pytania coachingowe

Przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań coachanigonwym, które pomogą Ci wyznaczać i osiągać Twoje cele. Wystarczy, że będziesz odpowiadała na zadane przeze mnie pytania, a przejdziesz cały proces ustalania celów i na koniec będziesz mieć gotowy plan działania. To jak – gotowa na realizację swoich marzeń? 🙂

Jak osiągnąć cel - obrazek książki "Mój cel"

Imię:

email:


Powodzenia w realizacji celów 🙂 Masz pytań, napisz do mnie

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

  Magda – Zmotywowana Na Sukces

  Magdalena Zielińska

  Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

  Dodaj komentarz