You are currently viewing Reguła 5 sekund – zacznij działać

Reguła 5 sekund – zacznij działać

Jak zacząć działać pomimo tego, że bardzo nam się nie chcę? Pewnie wiele z Was się nad tym wielokrotnie zastanawiało i nadal to robi. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, także zapraszam do lektury. Reguła 5 sekund – o tym dziś będę pisała.

Większość z Was już mnie trochę zna i dobrze wie, że lubię testować nowe techniki, narzędzia i metody, które pomagają szybciej i skuteczniej osiągać cele. Przypominam, że podstawą w realizacji celu jest prawidłowe go ustalenie i co najważniejsze, to musi być nasz cel. Ale o tym już chyba wiecie czytając mojego bloga.

Dzisiaj chcę Wam trochę opowiedzieć o metodzie, dzięki której zaczniecie działać od razu i przestaniecie odkładać sprawy/zadania na później.

Brzmi świetnie, prawda? No to zaczynamy

Mowa o regule 5 sekund, której autorką jest Mel Robbins, jedna z najbardziej popularnych mówczyń motywacyjnych w USA. Dzięki tej metodzie pokonasz strach przed działaniem; przełamiesz swoje ograniczenia i zaczniesz działać, aby zrealizować swoje cele i marzenia.

Reguła 5 sekund

Jest to bardzo proste narzędzie, które pomaga wprowadzić natychmiastowe, ale i też stałe zmiany. Polega na przekonaniu własnego mózgu do podjęcia działania, aby zrobić to co jest konieczne w danym momencie. Jeśli chcesz w szybki sposób:

 • zmienić swoje postępowanie;
 • odważniej działać;
 • podjąć działanie, kiedy jest to konieczne;
 • nie odkładać spraw na później;
 • być bardziej wydajną;
 • urzeczywistniać swoje cele i marzenia,

to Reguła 5-ciu sekund jest właśnie dla Ciebie.

Na czym polega Reguła 5 sekund?

Ile razy miałaś tak, że nie podjęłaś działania, bo coś wydawało Ci się trudne do zrobienia? Ja kiedyś zmagałam się z tym ciągle… Z naukowego punku widzenia jest to zupełnie normalne. Nasz mózg próbuje nas chronić i jeśli coś wydaję się skomplikowane lub budzi nasze obawy, to właśnie on wkracza i na wszystkie możliwe sposoby stara się powstrzymać nas przed koniecznym działaniem. Inaczej mówiąc, unika on trudnych sytuacji zniechęcając nas do wysiłku i zrobienia tego co powinnyśmy w danym momencie wykonać.

Byłaś kiedyś na diecie? W momencie podjęcia decyzji o przejściu na dietę czułaś się podekscytowana i gotowa do podjęcia wysiłku. Byłaś bardzo zmotywowana i wiedziałaś, że dasz radę. Miałaś już wszystko zaplanowane dokładnie co i jak będziesz robiła. Rano przed pracą krótki trening, później zdrowe śniadanie, całkowite wykluczenie z diety słodyczy i niezdrowych przekąsek, itd.

I co się okazało? Dzwoni rano budzik, a Ty nie masz siły ani ochoty wyjść z łóżka. Na dworzu jeszcze ciemno, wszyscy domownicy smacznie śpią, więc Twój mózg Ci sugeruje, że Ty też powinnaś jeszcze sobie pospać. I co robisz? Wyłączasz budzik i idziesz dalej spać. Następnie, budzisz się rozczarowana, bo przecież miało być tak pięknie. Wszystko było zaplanowane. Co się stało? Dlaczego innym się udaję, a mi po raz kolejny nie? Co ze mną jest nie tak?

Reguła 5 sekund - budzik i kobieta

Nie martw się, wszystko z Tobą w porządku. Tak właśnie działa nasz mózg, próbuje nas chronić przed niewygodnymi dla nas rzeczami. I tutaj na pomoc przychodzi reguła 5 sekund. W sytuacji, kiedy nasz mózg próbuje powstrzymać nas przed działaniem, możemy się mu postawić i zrobić to co należy zrobić, czyli podjąć konieczne działanie.

Reguła jest bardzo prosta i naprawdę działa. Wystarczy ją tylko wprowadzić do życia. Jeśli chcesz coś osiągnąć w swoim życiu, musisz przestać nad tym rozmyślać i czekać, aż przyjdzie motywacja. Zamiast tego powinnaś podjąć natychmiastowe działania, aby Twój mózg nie miał czasu na zniechęcenie Cię przed wykonaniem tego co konieczne.

Bądź odważna

Mel zwraca uwagę, że nasze codzienne życie składa się z wielu wyzwań, które wymagają naszej odwagi. Dla jednych będzie to rozmowa z szefem o podwyżce, a dla innych prosta czynność taka jak wstanie rano z łóżka od razu po tym jak zadzwoni budzik. Inaczej mówiąc, odwaga polega na przezwyciężeniu lęku przed działaniem.

Reguła 5 sekund - odwaga kobiety

Kobietom, którym brakuje odwagi zazwyczaj nie udaje się osiągnąć zbyt wiele w życiu. Ciągle czekają na to, aż coś się wydarzy co spowoduje, że im się zachce. Muszę Ci powiedzieć, że taki dzień może nigdy się nie pojawić. Dlatego zachęcam Cię do bycia odważną i podjęcia działania bez względu na to czy Ci się chce czy nie. Jest to mało prawdopodobne, że któregoś dnia wstaniesz z entuzjazmem i poczujesz, że to jest ten dzień i zaczniesz biegać. Natomiast, gwarantuję Ci, że jeśli znajdziesz na tyle w sobie odwagi i przezwyciężysz swoje obawy podejmując działanie, poczujesz się cudownie i odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Każda z nas ma w sobie odwagę. Wystarczy ją tylko aktywować. Reguła 5 sekund bardzo w tym pomaga. Możemy z niej korzystać zawsze i wszędzie zmieniając swoje życie na lepsze. Przestańmy czekać na inspirację, motywacje, a zacznijmy działać już dziś.

Jak używać Reguły 5 sekund?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jest to jedno z najprostszych i najszybszych narzędzi, które możesz zastosować już teraz i nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego przygotowania.

Gdy poczujesz impuls do podjęcia jakiegoś działania, albo strach przed zrobieniem czegoś, co jest konieczne, to zastosuj regułę 5 sekund.

Odlicz 5-4-3-2-1 i wystartuj – działaj!

Ważne jest, abyś odliczała od tyłu. od 5 do 1. Kiedy dojdziesz do 1, musisz wystartować, bo nic innego już nie ma. Natomiast, jeśli zaczniesz liczyć od 1 w górę, jest ryzyko, że nie wystartujesz przy 5, a będziesz liczyła dalej (po 5 są dalej liczby, więc możesz mieć ochotę liczyć dalej i tym samym nie podjąć działania)

Po co to całe liczenie?

Liczenie pomoże Ci się skupić na Twoim celu, odwracając uwagę od wątpliwości i strachu. Pamiętaj, gdy dojdziesz do 1 musisz się ruszyć i podjąć działanie. Odliczając 5-4-3-2-1 aktywuje się przednia część mózgu, która odpowiada za podejmowanie decyzji i realizację celów. Dzięki tej regule zmniejszasz aktywność tylnej części mózgu, która odpowiada za emocję. Inaczej mówiąc, niechęć do zrobienia czegoś zamieniasz na działanie!

Reguła 5 sekund - odliczanie od 5 do 1

Przykłady zastosowania Reguły 5 sekund

 • Nie chce mi się iść do pracy – odliczam 5-4-3-2-1 i wychodzę
 • Nie chcę mi się wstać rano – odliczam 5-4-3-2-1 i wstaję
 • Nie chcę mi się iść pobiegać – odliczam 5-4-3-2-1 zakładam dresy, buty i wychodzę
 • Nie chcę mi się wykonać pilnego telefonu – odliczam 5-4-3-2-1, wybieram numer i dzwonię
 • Boję się podejść do fajnego chłopaka – odliczam 5-4-3-2-1 i podchodzę

Tak samo jest z naszymi pomysłami. Czasami jest tak, że na coś świetnego wpadniemy, ale nie podejmujemy żadnych działań, aby ten pomysł wprowadzić w życie. Dajemy czas naszemu umysłowi na zniechęcenie nas i nic z tym nie robimy. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu 5 sekund podjąć jakiekolwiek działanie w tym kierunku.

Jeśli nie zaczniesz robić rzeczy na które nie masz ochoty, to za rok, za 5 lat będziesz w tym samym miejscu co jesteś teraz. Aby osiągnąć coś więcej w życiu musisz się przełamać i zacząć działać. Pamiętaj, jeśli pojawi się impuls do działania to masz na to 5 sekund, aby to zrobić. Nie wykorzystując tego czasu, Twój mózg zacznie szukać wymówek, abyś jednak tego nie robiła.

Jeśli Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, zacznij już teraz szukać przepisów na zdrowe posiłki i zapisz się na siłownie. Zrób to od razu.

Jeśli chcesz otworzyć swój własny biznes i nie wiesz jak zacząć, nie czekaj dłużej. Zacznij już teraz, szukając informacji na ten temat w internecie. Na początek to wystarczy, ale zacznij coś robić w tym kierunku.

Dlaczego akurat 5 sekund?

Ponieważ 5 sekund sprawdza się u większości osób stosujących tę metodę, ale jest to wartość domyślna. Natomiast, są takie osoby dla których te 5 sekund to zdecydowanie za długo i ich umysł w tym czasie zaczyna zniechęcać ich przed działaniem. Przetestuj na sobie i sprawdź do której grupy należysz. Jeśli okaże się, że 5 sekund to nieodpowiedni czas dla Ciebie to go skróć na przykład do trzech sekund i zacznij odliczać 3-2-1 i do dzieła!

Między instynktowną chęcią do zmiany, a reakcją naszego umysłu próbującego powstrzymać nas przed działaniem jest pewien przedział czasowy. Musi minąć kilka chwil, aby myśli i wymówki się uaktywniły i powstrzymały nas przed działaniem. Dlatego sprawdź jak 5 sekund działa na Ciebie i zredukuj ten czas, jeśli będzie taka potrzeba.

Podsumowanie

O regule 5 sekund wiedziałam już od bardzo dawna, ale tak naprawdę postanowiłam ją przetestować w momencie pisania pracy magisterskiej. Chciałam znaleźć dodatkowy czas na pisanie i wpadłam na pomysł, że jeśli bede wstawała codziennie rano o godzinę wcześniej to w ciągu tygodnia uzyskam 7 ekstra godzin na pisanie.

Nie należę do rannych ptaszków, dlatego wiedziałam że musi mi coś w tym pomoc, aby wstać o 4:45 i pisać przed pracą. Zastosowałam Regułę 5 sekund i nie żałuje. Sprawdziła się doskonale w moim przypadku i pokochałam poranki. Ten czas kiedy jeszcze wszyscy śpią, a Ty możesz go przeznaczyć wyłącznie dla siebie. Żadnych rozpraszaczy, tylko Ty i Twój cel.

Regułę 5 sekund stosuję nadal w najróżniejszych sytuacjach i dzięki niej mam jeszcze większą kontrolę nad swoim życiem. Robię to, co należy zrobić w danym momencie. Odliczam 5-4-3-2-1 i startuję!

Tobie też ją polecam! Dajcie znać co o niej myślicie. A może już ją stosujecie?

“Gdy tylko pojawia się impuls do działania, zaczynamy racjonalnie wybijać go sobie z głowy. Właśnie dlatego musisz zacząć działać szybciej – aby nie dopuścić do głosu wymówek, zanim wpadniesz w pułapkę własnego umysłu.”

Mel Robbins

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Alex

  Przydatny artykuł

  1. Magdalena Zielińska

   Dziękuję 🙂

 2. ALENA

  Sprobuję! Dziękuję!!!!

  1. Magdalena Zielińska

   Nie ma sprawy 🙂 Trzymam za Ciebie kciuki 🙂 Daj znać za jakiś czas jak Ci idzie. Pozdrawiam 🙂

 3. ALENA

  Sprobuję! Dziękuję!

Dodaj komentarz