You are currently viewing Co to jest szczęście? 5 składników szczęścia

Co to jest szczęście? 5 składników szczęścia

Na samym początku chcę zaznaczyć, że szczęście nie jest celem samym w sobie, a produktem ubocznym, który otrzymujesz, gdy robisz coś co sprawia Ci przyjemność.

Earl Nightingale ( zajmował się takimi zagadnieniami jak: rozwój osobisty; motywacja i sukces) twierdził że, ludzie są szczęśliwi i odnoszą sukces w momencie realizacji ważnego dla nich celu.

“Szczęście nie jest stacją, do której dojeżdżasz, lecz sposobem podróżowania.”

Margaret Lee Runbeck

Szczęście odczuwasz podczas drogi którą pokonujesz w trakcie realizacji wartościowego dla Ciebie celu. Musiałam to wyjaśnić na samym początku, gdyż bardzo wiele osób myśli, że szczęście to ich cel. Przypomnij sobie jak Ty się czujesz kiedy dążysz do czegoś istotnego dla Ciebie… Co wtedy czujesz? Automatycznie odczuwasz szczęście – jesteś zadowolona i czujesz satysfakcje z tego, że robisz coś ważnego dla siebie.

Znam bardzo dużo kobiet i jestem pewna, że Ty też takie znasz, które twierdzą, że będą szczęśliwe kiedy:

 • będą miały x pieniędzy na koncie;
 • wezmą rozwód;
 • zmienią pracę;
 • wyprowadzą się od rodziców;
 • kupią dom;
 • poznają idealnego mężczyznę;
 • zrobią karierę;
 • urodzą dziecko;
 • itd.

Może nawet należysz do tych kobiet… Jeśli tak, to chcę Ci powiedzieć, że nie ma gwarancji, że jeśli to ‘kiedy’ się urzeczywistni, Ty będziesz szczęśliwa. Owszem, może tak się stać i rzeczywiście w momencie zmiany pracy będziesz szczęśliwa, bo tego tylko brakowało Ci do prawdziwego szczęścia, ale nie zawsze tak jest. Niestety, częściej jest tak, że pomimo osiągnięcia celu, który miał nas uszczęśliwić tak się nie dzieje.

Dlaczego tak się dzieje?

To czy jesteśmy szczęśliwe czy nie, zależy od tego czy Twoja obecna sytuacja jest odzwierciedleniem tego czego pragniesz i oczekujesz. Każdy ma inne spojrzenie na rzeczywistość i dla każdego coś innego będzie miało znaczenie. Możesz teraz wyobrazić sobie dwie kobiety, których życie będzie wyglądało identycznie. Masz już to? A teraz wyobraź sobie, że jedna z nich jest bardzo szczęśliwa i cieszy się z tego co ma. Natomiast, druga ciągle czuje niezadowolenie i frustrację, gdyż wie, że to nie jest to czego pragnie.

“Nasze szczęście zależy od nas samych”

Arystoteles
dwie uśmiechnięte kobiety

Jesteśmy inne i mamy inne pragnienia. Nie rób tego błędu i nie porównuj się do innych. To, że Twoja sąsiadka ma wszystko to o czym Ty marzysz, wcale nie oznacza, że jest kobietą szczęśliwą, gdyż dla niej może liczyć się coś innego.

I to działa też odwrotnie. Ten błąd bardzo często popełniają kobiety, które za bardzo nie zdefiniowały co mogłoby je uszczęśliwić. A mianowicie, widzą kobietę szczęśliwą, która naprawdę jest spełniona i cieszy się swoim życiem. Postanawiają, że one też tak chcą i analizują jej sytuację. No bo skoro ona zarabia x pieniędzy, ma mieszkanie w centrum miasta i kochającego męża, to jak ja to osiągnę, to też będę szczęśliwa. I zaczynają pracę nad tym, aby to zdobyć. Nie jest to takie łatwe i trochę trwa, ale nareszcie już to mają. I co wtedy? Okazuję się, że nadal są nieszczęśliwe? Mało tego, zdarza się tak, że są wściekłe na tę kobietę, gdyż myślą, że ona tylko udaję swoje szczęście.

Zapamiętaj sobie, że to co daje szczęście innym, nie zawsze musi dać Tobie. Daj sobie trochę czasu i ustal co tak naprawdę Ciebie uszczęśliwi. Nie sugeruj się innymi i tym, że oni są szczęśliwi bo mają to i tamto, to Ty też będziesz jak to osiągniesz. To jest podstawowy błąd, który popełnia bardzo dużo osób.

Co to jest szczęście?

Jeśli masz problem z ustaleniem czym jest szczęście właśnie dla Ciebie, to się nie martw i czytaj dalej.

Przygotuj swoją własną recepturę na bycie kobietą szczęśliwą

kobieta gotująca

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – jest takie coś jak składniki szczęścia. Możesz to porównać z przepisem na jakieś danie – masz podstawową bazę składników, które muszą się pojawić aby danie wyszło. Tak samo jest ze szczęściem. Mamy czynniki, które wpływają na nasze szczęście, ale poczekaj chwilkę. Nie oznacza to, że dla każdego te składniki będą w takich samych proporcjach. To tak samo jak z konkretną potrawą, jedni lubią bardziej słone, a inni mniej. To już od Ciebie zależy ile czego dodasz.

Natomiast, jestem pewna, że z taką gotową bazą składników szczęścia będzie Ci o wiele łatwiej to szczęście u siebie zidentyfikować i na jego podstawie ustalić cele.

5 składników szczęścia

 • zdrowie i energia – myślę, że jest to podstawa szczęśliwego życia. Pomyśl, czy można być szczęśliwym i cieszyć się z życia jeśli jest się chorym i nie ma się siły na nic? Zdrowie to podstawa i fundament na którym budujemy nasze życie. Niestety, ale często nie przywiązujemy do niego wystarczającej uwagi i je zaniedbujemy. Przypominamy sobie o tym dopiero, kiedy nasze zdrowie zaczyna szwankować i wtedy najważniejszym naszym celem jest to, aby wyzdrowieć i znów czuć się dobrze.
co to jest szczęście - kobieta pełna energii

Przyjmijmy więc, że zdrowie to podstawa i dbajmy o nie. Nie czekajmy, aż choroba czy ból nam o tym przypomni.

 • Relacje z innymi ludźmi – czy wiedziałaś o tym, że aż 85% naszego szczęścia zależy od jakości relacji jakie mamy z innymi ludźmi? I tutaj sytuacja jest podobna jak wyżej. Bardzo często nie dbamy o nasze relacje z rodzicami; mężem; dziećmi i przyjaciółmi, gdyż uważamy to za rzecz oczywistą. Natomiast, uświadamiamy sobie o tym jak bardzo są one dla nas ważne w momencie kiedy się popsują. Wtedy nie możemy być w pełni szczęśliwe i skupić się na naszych celach, gdyż w głowie mamy tylko to, że nasza relacja z bliską nam osobą nie jest taka jaka powinna być.
rodzina

Nie czekajmy, aż coś się popsuje w naszych relacjach z bliskimi nam osobami. Pielęgnujmy je każdego dnia i doceniajmy to co mamy.

 • Praca – jest to również bardzo ważny czynnik wpływający na nasze szczęście. Powinnyśmy być w pełni zaangażowane w nasze życie i cieszyć się każdym dniem. Nie oszukujmy się, ale w pracy spędzamy bardzo dużo czasu i dlatego jest to tak ważne, aby była to odpowiednia praca dla nas. Taka, która daje Ci poczucie spełnienia i świadomość, że robisz coś ważnego dla siebie i innych. Praca, która uszczęśliwia to taka którą lubisz, znasz się na niej, masz możliwość ciągłego rozwoju i otrzymujesz godziwe wynagrodzenie.

Na marginesie chcę Wam powiedzieć, że przeprowadzone przeze mnie badania na temat motywacji do pracy wśród pracowników różnych firm pokazały, że najważniejsza dla nich w pracy jest możliwość rozwoju i miła atmosfera, a nie wynagrodzenie, jak większości się wydaje.

 • Finanse – nasza niezależność finansowa ma duży wpływ na to czy jesteśmy szczęśliwe. Jeśli ciągle martwisz się o pieniądze, boisz się, że Ci nie wystarczy, to nie możesz być w pełni szczęśliwa. Natomiast, jeśli jesteś niezależna finansowa to możesz wykorzystywać w pełni swój potencjał i budować swoje życie tak jak chcesz. Niezależność finansowa daje możliwość wyboru, a to bardzo ważne przy budowaniu szczęśliwego życia.

Nie będę Cię tu oszukiwała i nie powiem Ci, że zbudowanie niezależności finansowej jest proste i szybkie, ale jest to możliwe. Przeanalizuj już dziś swoje finanse i pomyśl w jaki sposób Ty możesz stać się kobietą niezależną finansową i zacznij to robić.

 • Rozwój osobisty / Samorealizacja – jesteśmy w pełni szczęśliwi, kiedy wiemy, że wykorzystujemy coraz więcej swojego potencjału. Do najszczęśliwszych ludzi należą Ci, którzy robią w życiu coś wartościowego i ważnego. Ponadto, czują, że ciągle się rozwijają i osiągają coraz więcej w dziedzinach ich zainteresowania.

“Szczęście jest wynikiem wykorzystania naszego potencjału poprzez robienie czegoś, co jest dla nas ważne i znaczące.”

Shaa Wasmund

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma tutaj limitu. Możesz się rozwijać i samorealizować do końca życia. Kiedy tak dążysz do tego, aby być w czymś lepszą niż do tej pory, zaczynasz odczuwać spełnienie i szczęście… i czujesz, że stajesz się taką kobietą jaką chciałaś być!

Podsumowanie

Zapamiętaj, że dla każdej z nas szczęście może oznaczać zupełnie coś innego. Nie oceniaj i nie porównuj się do innych, ale znajdź swój własny sposób na szczęśliwe życie i zacznij go realizować.

Nie pomiń najważniejszych czynników szczęścia:

 • Zdrowie i energia
 • Relacje z innymi
 • Praca
 • Finanse
 • Rozwój osobisty

Jeśli jesteś zadowolona z powyższych obszarów Twojego życia, to jesteś kobietą szczęśliwą.

Trzymam za Ciebie kciuki w budowaniu szczęśliwego życia 🙂

Wiem, że dasz radę !

Buziaki,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Inny artykuł na temat szczęścia znajdziesz tutaj.

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz