You are currently viewing Motywacja do działania – najlepszy sposób na jej podtrzymanie

Motywacja do działania – najlepszy sposób na jej podtrzymanie

Kiedy już uda nam się wyznaczyć sobie prawidłowo cel i odważymy się zrobić ten pierwszy krok ku jego realizacji mamy dużo w sobie wiary i ekscytacji. Wydaje nam się, że “cały świat” należy do nas i nic nas nie powstrzyma w osiągnięciu tego, co sobie zaplanowałyśmy. Miałaś kiedyś tak? To jest normalne zjawisko występujące na samym początku drogi, kiedy zaczynamy pracować nad naszym celem.

I co się dzieje dalej? Większość z nas po pewnym czasie traci chęci do działania i się poddaje, co negatywnie wpływa na naszą samoocenę. To dlatego szukamy najróżniejszych sposobów na zmobilizowanie się do działania i kontynuowanie swojego planu. Tracimy czas i energię na to, aby ponownie wzbudzić chęć do działania. Niestety, ale zazwyczaj kończy się to porażką i odpuszczamy.

Znajdź swoje “PO CO” czyli jak się zmotywować

Do takiej sytuacji nie musiałoby dojść jeśli byśmy na samym początku (w trakcie ustalania celu) znalazły wystarczająco dużo powodów dla których właśnie ten cel chcemy osiągnąć. Pisałam już kiedyś o tym tutaj, ale jeszcze raz napiszę o co chodzi.

Jedną z rzeczy jaką możemy zrobić, to ciągłe myślenie o korzyściach i nagrodach jakie uzyskamy w wyniku osiągnięcia celu. Dla każdej z nas będzie to coś innego. Motywują i ekscytują nas zupełnie inne rzeczy. Niektóre kobiety, będą zadowolone z niezależności finansowej; sławy; prestiżu; pięknego domu. Natomiast, jeszcze inne, uszczęśliwi wychowywanie dzieci; zdrowie; itd.

Zatrzymaj się na chwilę i stwórz własną listę powodów dla których realizujesz określony cel. Wypisz wszystkie materialne i niematerialne korzyści wynikające z osiągnięcia tego celu. Im dłuższą stworzysz listę, tym bardziej będziesz zmotywowana i zdeterminowana.

Wiem z doświadczenia, że jeśli na Twojej liście pojawi się mniej niż 5 powodów, to Twoja motywacja będzie słaba. W momencie pojawienia się kłopotów (zawsze się jakieś pojawią) możesz bardzo szybko się zniechęcić i poddać, a tego chcemy uniknąć.

Proponuje wypisanie około 25 powodów – taka lista zmotywuje Cię do działania. Przyda Ci się ona w momentach zwątpienia i słabości – przypomni Ci po co to wszystko robisz.

Kopalnia powodów

I jak – udało Ci się znaleźć 25 powodów dla których chcesz zrealizować swój cel? Jeśli masz z tym problem, to możesz szukać swojego “PO CO” w jeszcze inny sposób. Dokop się do swoich pobudek działania. Zaraz na przykładzie pokażę Ci jak to zrobić.

Dajmy na to, że chcesz zmienić pracę. Weź czystą kartkę (najlepiej A4) i zadaj sobie kluczowe pytanie “Po co?”, a następnie na nie odpowiedz i rób tak do momentu, aż dojdziesz do najważniejszego powodu dla którego chcesz zrealizować swój cel.

3 szpadle - motywacja do działania - kopalnia powodów

Chcę zmienić pracę – PO CO?

Żeby więcej zarabiać – CO MI TO DA?

Możliwość kupna domu – CO MI DA KUPNO DOMU?

Więcej przestrzeni – PO CO MI WIĘCEJ PRZESTRZENI?

Aby założyć rodzinę – CO MI TO DA?

Itd…

Kopiemy tak długo, aż się dokopiemy do naszych najskrytszych pragnień. To ćwiczenie jest niesamowite – pomaga dostrzec to, co siedzi w nas głęboko. Wszystkie te rzeczy, których tak naprawdę pragniemy, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Kolejna korzyść z kopania

To całe kopanie ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia, może okazać się, że tak naprawdę cel, który sobie na samym początku wyznaczyłyśmy nie był nasz. Chodzi o to, że bardzo często nam się tylko wydaję, że czegoś chcemy, choć tak naprawdę to są marzenia innych osób. Pod wpływem presji otoczenia przyjmujemy cudze cele za swoje i na siłę próbujemy je zrealizować. I nie ma się co dziwić, że nie udaje nam się tego dokonać, bo przecież tak naprawdę wcale tego nie chcemy, toteż nasza motywacja do działania jest słaba.

Myślę, że to i tak lepsze od sytuacji, w której pomimo walki z samą sobą udaje nam się zrealizować ten “cudzy cel”. No bo co wtedy czujemy? Rozczarowanie – przecież miało być tak pięknie, a wcale tak nie jest… Dlatego “kopanie” znajdzie swoje zastosowanie także tutaj. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustrzec się przed realizacją nie swojego celu.

Ale ja nie mam jeszcze nawet wyznaczonego celu…

Jeśli chciałabyś coś zmienić w swoim życiu, albo masz jakiś cel na oku, ale zupełnie nie wiesz jak się za to wszystko zabrać, to mam coś dla Ciebie. Wiedzieć czego się chce to już dużo, ale czeka nas jeszcze droga jaką musimy przejść, aby to osiągnąć. Aby Ci to ułatwić przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań coachingowych, które pomogą Ci w skutecznym realizowaniu Twoich celów.

Jak osiągnąć cel - obrazek książki "Mój cel"

Imię:

email:
Podsumowanie – motywowanie

Podtrzymanie motywacji jest bardzo ważne i zależy od motywów (powodów działania). Im więcej takich powodów znajdziesz, tym bardziej będziesz zmotywowana.

W mojej pracy, to zagadnienie odgrywa ważną rolę. Pomagam kobietom stworzyć taką listę motywatorów, która zawiera mniej więcej 30 powodów dla których warto działać lub stosujemy ćwiczenie “Kopalnia powodów”. Ma to ogromny wpływ na osiągnięcie wyznaczonego przez nie celu.

Moim zdaniem, ta lista jest niezbędna przy dążeniu do ważnego dla nas celu. Jeśli posiadasz solidne motywy, silną wiarę i mocne pragnienie, to praktycznie nic nie jest w stanie powstrzymać Cię przed osiągnięciem celu.

A Ty dokopałaś się już do swoich pobudek działania?

Dobrej zabawy w trakcie kopania 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz