Prawo wiary – siła naszych przekonań

Prawo wiary – siła naszych przekonań

Przypominam, że jest to już trzeci wpis z serii artykułów “Prawa Psychiki”, więc jeśli ominęły Cię poprzednie, a masz ochotę się z nimi zapoznać, to kliknij poniżej:

Prawo wiary mówi że, wszystko w co wierzymy z prawdziwym uczuciem, staje się rzeczywistością. Jeśli w coś naprawdę wierzymy, to nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, aby było inaczej. Nasze przekonania powodują, że dostrzegamy konkretny wycinek rzeczywistości. Tym sposobem, odrzucamy wszystkie inne informacje, które są niezgodne z tym, w co wierzymy.

PRAWO WIARY – Wiara w sukces

Według tego prawa osiągniemy sukces jeśli jesteśmy tego pewne. Chodzi o to, że jeśli uwierzysz, że jest Ci pisany sukces w życiu, to będziesz do niego dążyć, aż do momentu jego osiągnięcia. Natomiast, jeśli uwierzysz, że osiągnięcie sukcesu, to tylko kwestia szczęścia i przypadku, szybko się zniechęcisz i poddasz w momencie pojawienia się pierwszych przeszkód. Tak naprawdę, Twoja wiara określa, czy czeka Cię sukces, czy porażka.

Brian Tracy w swojej książce “Maksimum osiągnięć” wskazuje, że ludzie postrzegają świat na dwa sposoby:

  • Spojrzenie optymistyczne. Jeśli należysz do grona kobiet, które patrzą na świat optymistycznie, to Twoim zdaniem życie jest fajne pomimo trudności jakie Cię spotykają. Generalnie zakładasz, że świat daje dużo możliwości z których możesz skorzystać. Wierzysz w to, że będzie dobrze i to dodaje Ci siły.
  • Spojrzenie pesymistyczne. Natomiast, jeśli należysz do osób, które widzą wszystko od tej negatywnej strony, to nie będzie Ci łatwo osiągnąć sukces. Ludzie z takim nastawieniem nie myślą dobrze o sobie i innych. Często towarzyszą im bardzo blokujące przekonania takie jak: “Wszyscy bogaci to złodzieje”, “Tylko bogaci się bogacą, a biedni biednieją”, “Nie masz szansy na lepsze życie” itd. Osoby z takimi przekonaniami zazwyczaj nic nie osiągają w swoim życiu, bo nie wierzą, że jest to możliwe. A skoro nie wierzą, to nic nie robią w tym kierunku, aby coś osiągnąć i koło się zamyka. Poza tym, dostrzegają oni tylko niesprawiedliwość, kłopoty i pecha, zamiast możliwości. Kiedy im coś nie wychodzi, to winią za to innych ludzi i okoliczności.

Mam nadzieje, że widzisz różnicę pomiędzy tymi dwoma spojrzeniami. Osoba, która jest przekonana, że należy jej się jakieś określone życie, będzie robiła wszystko, aby to osiągnąć. Natomiast, kobieta, która uwierzy, że nic ją już w życiu dobrego nie czeka, nie będzie się wysilała, aby zmienić swoją sytuację i będzie stała cały czas w tym samym miejscu.

Jeśli chcemy być szczęśliwe i odnieść sukces w życiu, to musimy wypracować u siebie optymistyczne spojrzenie. Oczywiście zakładając, że go nie posiadamy, bo jeśli jesteśmy optymistkami, to jedyne co musimy zrobić, to utrzymać ten stan.

Ograniczające przekonania

Najbardziej co nam przeszkadza w rozwoju, to nasze samoograniczające przekonania. Spotykam bardzo wiele kobiet, które nie mogą ruszyć dalej przez swoje blokujące przekonania. Dopiero ich zmiana powoduje, że patrzą na świat inaczej i są w stanie osiągnąć rzeczy o których wcześniej mogły tylko marzyć. Zazwyczaj praca nad sobą zaczyna się od pracy nad swoimi przekonaniami.

Na podstawie naszych przekonań posiadamy wyobrażenie naszego świata, a co za tym idzie, nasze cele odpowiadają jego wizji. Dlatego, jeśli posiadamy niesprzyjające nam przekonania, to nie możemy w pełni być szczęśliwe. Przekonanie typu: “Tylko złodzieje mają pieniądze” lub “Uczciwą pracą nie można się wzbogacić”, pozbawiają nas bogactwa materialnego, bo przecież żadna z nas nie chce być złodziejką, wręcz przeciwnie – pragniemy uczciwie zarabiać nasze pieniądze. Powyższe przekonanie wskazuje na to, że bogaci to złodzieje, a biedni to uczciwi ludzie. Jeśli chcesz być uczciwa w życiu, to jednocześnie rezygnujesz z możliwości posiadania pieniędzy (przyjmujemy, że masz wyżej wymienione przekonania). Oczywiście, jest to nieprawdziwe przekonanie i jedno nie wyklucza drugiego. Możesz być uczciwa i bogata.

“Jesteś biedny i nieszczęśliwy nie dlatego, że Bóg tak chciał, ale dlatego, że twój ojciec wpoił ci, że tak musi być.”

Henry Ford

Co zrobić z tymi przekonaniami?

Wybierz jedno ze swoich negatywnych przekonań i poddaj je głębszej analizie, za pomocą tych pytań:

  • Jakie ponosisz konsekwencje tego przekonania?
  • W jaki sposób to przekonanie wpłynie na Twoje dalsze życie?
  • Jak to się odbije na Twoim zdrowiu?
  • Jakie poniesiesz koszty finansowe, jeśli nie pozbędziesz się tego przekonania?
  • Jak to przekonanie wpłynie na Twoją relację z rodziną i przyjaciółmi?
  • Od kogo masz to przekonanie? Czy ta osoba zasługuje na to, aby się na niej wzorować?

Po szczerym udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, Twoje negatywne przekonania bardzo się osłabią. Teraz powinnaś zrozumieć, że nie ma sensu ich dłużej pielęgnować i czas najwyższy, aby się ich pozbyć.

Więcej na temat pracy z przekonaniami przeczytasz tutaj i tutaj.

Pamiętaj, jeśli wierzysz w coś mocno, to automatycznie staje się to Twoją rzeczywistością. Zaczynasz zachowywać się i mowić zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nie ważne jest to, że są one fałszywe, ale to, że Ty w nie wierzysz i dla Ciebie są prawdziwe.

Nasza samoocena

Jeśli przyjmiemy i uwierzymy, że jesteśmy niewystarczająco dobre w czymś, to pomimo tego, że cały świat będzie nam mówił, że tak nie jest, to my i tak w to nie uwierzymy. Bardzo dużo kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swojego potencjału, nie wierzy w swoje możliwości i zaniża swoją wartość. Jeśli nie wierzysz w swoje możliwości, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Pisałam tam o tym, że każda z nas jest wyjątkowa i ma w sobie ogromny potencjał.

Jesteś wyjątkowa - cytat

Większość naszych ograniczających przekonań jest fałszywa. Opierają się na nieprawidłowych danych, które najprawdopodobniej otrzymałaś jeszcze w dzieciństwie i przyjęłaś za prawdziwe. A kiedy już w nie uwierzyłaś, ta wiara sprawiła, że stały się one Twoją rzeczywistością.

“Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić, lub jeśli wierzysz, że nie możesz, to w obu wypadkach masz rację”.

Henry Ford

Sama zdecyduj w co chcesz wierzyć. Twoja wiara może Ci pomóc być tą kobietą, którą zawsze chciałaś być, albo może pozbawić Cię tej możliwości. Wybór należy do Ciebie.

Trzymajcie się,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz