You are currently viewing Samospełniające się proroctwo – przekonania

Samospełniające się proroctwo – przekonania

Na temat przekonań powstały już 3 artykuły, które znajdziesz tutaj:

Jeśli jeszcze się z nimi nie zapoznałaś, a masz ochotę, to wystarczy, że klikniesz powyżej w wybrany przez Ciebie temat.

W tym wpisie, dalej będziemy poruszać temat przekonań, ale trochę w innym znaczeniu. Pokażę Ci co to jest samospełniające się proroctwo i jaki związek mają z tym nasze przekonania.

Przekonania i nasze cele

Przekonania odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, ale o tym już wiecie jeśli czytałyście poprzednie artykuły. Skoro mamy tego świadomość, to warto sprawdzić jakimi przekonaniami się kierujemy w życiu, bo to właśnie one mają wpływ na ustalanie naszych celów i ich realizację. Czasami przekonania z dzieciństwa uniemożliwiają nam osiągnięcie konkretnego celu i nawet nie mamy o tym pojęcia.

Posiadając takie przekonania jak te: “Pieniądze szczęścia nie dają”; “Trzeba w życiu ciężko pracować, żeby coś mieć”,;”Nie można mieć wszystkiego – trzeba wybrać rodzinę, albo karierę”, bardzo sobie szkodzimy. Nasze cele będą je uwzględniały i pomimo tego, że będziemy chciały stać się niezależne finansowo, to będzie to niemożliwe, ponieważ będzie to zaprzeczało naszym przekonaniom. To jest tylko przykład, aby pokazać Ci jak nasze przekonania wpływają na realizację naszych celów. Jeśli są one niezgodne z tym czego chcemy, to najpierw musimy popracować nad przekonaniami, a dopiero wtedy zacząć się brać za realizację celów.

Jeszcze inaczej to zobrazuję, gdyż zależy mi, abyś zrozumiała siłę naszych przekonań.

Na podstawie naszych przekonań posiadamy wyobrażenie naszego świata, a co za tym idzie, nasze cele odpowiadają jego wizji. Dlatego, jeśli posiadamy niesprzyjające nam przekonania, to nie możemy w pełni być szczęśliwe. Przekonanie typu: “Tylko złodzieje mają pieniądze” lub “Uczciwą pracą nie można się wzbogacić”, pozbawiają nas bogactwa materialnego, bo przecież żadna z nas nie chce być złodziejką, wręcz przeciwnie – pragniemy uczciwie zarabiać nasze pieniądze. Powyższe przekonanie wskazuje na to, że bogaci to złodzieje, a biedni to uczciwi ludzie. Jeśli chcesz być uczciwa w życiu, to jednocześnie rezygnujesz z możliwości posiadania pieniędzy (przyjmujemy, że masz wyżej wymienione przekonania). Oczywiście, jest to nieprawdziwe przekonanie i jedno nie wyklucza drugiego. Możesz być uczciwa i bogata.

Przekonania, a samospełniające się proroctwo

Tak jak pisałam już wcześniej (w poprzednich artykułach), to właśnie przekonania wpływają na nasze zachowania. To one decydują jak się zachowamy w jakiejś konkretnej sytuacji. Ale nie tylko. Robią coś jeszcze, a mianowicie – wywołują w naszym umyśle oczekiwania dotyczące tego, w jaki sposób powinnyśmy być traktowane przez innych.

To w jaki sposób myślimy na swój temat wpływa na to jak nas widzą inni. Nie możemy oczekiwać od innych “wyjątkowego traktowania”, jeśli same się w ten sposób nie traktujemy. Inaczej mówiąc, wysyłamy sygnał do otoczenia, że na to nie zasługujemy.

Jeśli właśnie zaczyna do Ciebie docierać dlaczego inni traktują Cię w taki, a nie inny sposób, to świetnie. Powoli dostrzegasz ograniczające przekonania na swój własny temat. Tkwi w tym potencjał. No bo zobacz, mając już świadomość tego, że to Twoje własne przekonania powodują, to jak o Tobie myślą inni, daje Ci możliwość zmiany tego. Praca jaka przed Tobą stoi w związku z tą sytuacją należy tylko i wyłącznie do Ciebie, a co za tym idzie masz nad tym całkowitą kontrolę. To bardzo dobra wiadomość 🙂

Pierwszym krokiem jaki należy tu wykonać, to analiza swoich przekonań. Sprawdzamy, które nam szkodzą – powstrzymują nas przed działaniem; realizacją celów i marzeń, a także to jak wpływają na naszą samoocenę. Drugim krokiem jest ich zmiana na takie które nam będą sprzyjały.

Przykład w jaki sposób możesz zacząć zamieniać swoje stare przekonania na nowe:

Tabela starych i nowych przekonań
 • Pieniądze są złe na Pieniądze pomagają mi zrealizować moje marzenia i cele
 • Jestem brzydka na Jestem atrakcyjna
 • Tylko złodzieje są bogaci na Wszyscy mogą być bogaci
 • Ludzie są źli na Ludzie są dobrzy lub Jest mnóstwo dobrych ludzi
 • Wszyscy chcą mnie oszukać na Otaczam się ludźmi, którzy mnie wspierają
 • Ja się nie liczę na Jestem ważna i to co czuję ma znaczenie

Prezent dla Ciebie

Podbierz i wydrukuj swoją własną tabelę przekonań (do samodzielnego wypełnienia)

Tak działa samospełniające się proroctwo:

 • Przekonanie – “ja się nie liczę”
 • Jak ja siebie widzę – “Nie należy się mną przejmować”
 • Oczekiwania – “Nikt się nie powinien mną przejmować”
 • Zachowanie – “Nie mówię o tym czego pragnę. Jestem zamknięta w sobie”
 • Efekt – “Inni nie liczą się z moimi potrzebami”

Widzisz już o co w tym chodzi? Jeśli uważasz, że Ty się nie liczysz (najprawdopodobniej masz to przekonanie z dzieciństwa – może ktoś Ci coś powiedział, a może doświadczyłaś czegoś co spowodowało, że zaczęłaś myśleć w ten sposób na swój temat.), to inni też tak będą uważać. Poprzez to jak Ty siebie widzisz, czego oczekujesz i jak się zachowujesz wywołujesz u innych reakcję, która potwierdza to Twoje przekonanie.

Nieudane związki przez ograniczające przekonania

Często przychodzą do mnie kobiety, które pragną poprawić swoją relację z partnerem. Zazwyczaj czują się niedocenione i mało ważne w związku. Przyczyną takiego stanu rzeczy okazuje się ich własne przekonanie na swój temat, z którego sobie nie zdają sprawy i dlatego nie potrafią skutecznie naprawić swojego związku. Zdarza się, że podejmują decyzję o rozstaniu i wchodzą w relację z nową osobą i po jakimś czasie pojawia się ten sam problem.

Szukamy problemów u innych ludzi, a nie u siebie. Z góry zakładamy, że z nami jest wszystko ok i wina leży po tej drugiej stronie. Nie mówię, że problem zawsze będzie w nas, bo tak nie jest. Może się tak zdarzyć, że nie będzie innego wyjścia jak rozstanie z partnerem, ale warto najpierw sprawdzić czy przyczyna problemu nie leży czasem po naszej stronie.

Jeśli sama siebie nie doceniasz, uważasz się za mało ważną osobę, to inni postrzegają Cię w taki sam sposób. Nasze wewnętrzne przekonania wpływają na reakcję naszego partnera. Twój wybranek będzie traktował Cię w ten sam sposób, jak Ty siebie traktujesz. Dlatego jeśli nie układa Ci się w związku i czujesz się niedoceniona, to przeanalizuj swoje przekonania na swój temat. Może właśnie tutaj tkwi rozwiązanie Twojego problemu.

A Ty jakie masz przekonania na swój własny temat?

Trzymajcie się Dziewczyny,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz