You are currently viewing Jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

Jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

Ten artykuł rozpoczyna serię wpisów na temat Praw psychiki o których będę pisała przez najbliższy okres. Omówię w nich następujące prawa:

  • Prawo panowania, prawo substytucji – czyli jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem ( tym prawem zajmiemy się dziś )
  • Prawo przyczyny i skutku
  • Prawo wiary
  • Prawo oczekiwania
  • Prawo przyciągania
  • Prawo zgodności

Prawo przyciągania to niewątpliwie jedno z moich ulubionych praw. Przez dłuższy czas swojego życia stosowałam je nieświadomie, aż do momentu, kiedy po raz pierwszy obejrzałam film “Sekret” i wszystko stało się jasne. Właśnie wtedy postanowiłam pogłębić swoją wiedzę na ten temat i do dziś z niej korzystam. Postanowiłam podzielić się tą wiedzą z Wami i omówić 7 praw, które prowadzą do sukcesu/szczęścia. Nie omówię ich wszystkich w jednym artykule, ale ten wpis i kolejnych parę będzie poświęcone tej tematyce.

Prawa psychiczne tak samo jak fizyczne działają cały czas bez względu na to czy je rozumiesz czy też nie. Dlatego uważam, że każda z nas powinna je poznać, aby korzystać z nich świadomie. Dzięki temu, mamy większy wpływ na to jak wygląda nasze życie. Inaczej mówiąc, kiedy jesteś szczęśliwa, to oznacza, że Twoje myśli i działania są zgodne z tymi prawami. Natomiast, kiedy Twoje życie nie układa się zbyt dobrze, to zazwyczaj powodem takiej sytuacji jest nieprzestrzeganie praw psychiki. Nie uważasz, że warto je poznać ?

I choć przeczytałam bardzo dużo książek na ten temat i mogłabym o nich pisać i pisać, to postanowiłam opisać tutaj prawa, które opisał Brian Tracy w swojej książce “Maksimum osiągnięć”. Głównie dlatego, że zawierają wszystkie najważniejsze rzeczy o których powinnyście wiedzieć. Jeśli zainteresuje Was ta tematyka, to zachęcam Was do głębszego przestudiowania tematu. Aczkolwiek, to o czym będę pisała w zupełności powinno Wam wystarczyć, aby sprawnie się nimi posługiwać. Zaczniemy od prawa panowania, dzięki któremu dowiemy się jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

PRAWO PANOWANIA

Twoje pozytywne uczucia na temat własnej osoby, wynikają z kontroli jaką posiadasz nad własnym życiem. Jeśli masz dużo negatywnych uczuć względem siebie, to znaczy, że nie masz kontroli nad własnym życiem, albo jest ona w dużym stopniu ograniczona. Większość naszych lęków, stresów, napięć oraz chorób psychosomatycznych wynika z poczucia braku kontroli nad jakimś ważnym obszarem naszego życia.

Bardzo często kontrolę nad naszym życiem przejmują długi, nieszczęśliwe związki, niepowodzenia w pracy, choroba, itd. Wynikiem tego jest ogromny stres, który nam towarzyszy każdego dnia i dlatego nie potrafimy ‘normalnie’ funkcjonować. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, to masz dwa wyjścia:

  • możesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem i być szczęśliwą, pewną siebie kobietą,
  • albo pozwolić, aby Twoim życiem sterowali inni ludzie i okoliczności. W takiej sytuacji przyjmujemy postać ofiary i pozwalamy, aby to inni mieli wpływ na nasze życie – oddajemy stery komuś innemu.

Może teraz pomyślisz, że przecież nie masz wpływu na wszystko co się dzieje w Twoim życiu… Tak, to prawda. Już to wyjaśniam. Odzyskanie kontroli nad swoim życiem nie oznacza, że będziesz miała wpływ na wszystkich ludzi i sytuacje w Twoim życiu, ale przejmiesz władzę nad swoimi własnymi myślami. To Twoja cała moc! To co myślisz o kimś lub o czymś wywołuje w Tobie określone uczucia, które sterują Twoim działaniem. Musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami, aby panować nad swoim życiem, a to jesteś w stanie zrobić tylko i wyłącznie Ty. Nikt nie jest w stanie zmusić Cię do jakiegokolwiek uczucia, to Twoje myśli decydują o tym co czujesz. Bardzo wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy i dlatego obwinia o swój stan emocjonalny innych.

kobieta medytująca - prawo panowania

“Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy, bez twojego przyzwolenia.”

Eleonore Roosevelt

Co jeśli mam dużo negatywnych myśli?

Znam wiele osób, których większość myśli była negatywna. Nie potrafili inaczej, bo tak zostali nauczeni (życie jest ciężkie; ludzie są źli; w życiu nie ma zbyt wielu radości, ale za to jest dużo cierpień, itd). Z takimi przekonaniami na temat świata i ludzi ciężko jest myśleć pozytywnie, nie uważasz? Dlatego należy to trochę przebudować i nabrać nowych przekonań, takich, które nam sprzyjają w pozytywnym myśleniu.

Prawo substytucji nam w tym pomoże – jest to rozwinięcie prawa panowania. Połączenie tych dwóch praw daje niesamowite efekty. No dobrze, ale o co chodzi z tym prawem? Polega ono na zamianie negatywnych myśli w pozytywne. Nie możemy myśleć pozytywnie i negatywnie w tym samym czasie. Nasza świadomość może naraz zajmować się tylko jedną myślą. Wybór należy do nas. Mając tego świadomość możemy decydować o czym będziemy myśleć. Oczywiście nie da się kontrolować wszystkich naszych myśli, ale każda negatywna myśl wywołuje u nas zły nastrój, a pozytywna, dobry humor. A to jesteśmy w stanie wyłapywać. Jeśli mamy złe samopoczucie, czujemy się nieszczęśliwe, to znaczy, że nasze myśli są negatywne. W tym momencie możemy zacząć myśleć o czymś przyjemnym i wprawić się w lepszy nastrój. Jesteśmy w stanie tym sterować. I choć na początku może okazać się to bardzo trudne, to uwierz mi jest to do wypracowania. Dzięki tej metodzie przejmujesz kontrolę nad swoimi uczuciami.

Nasza świadomość nigdy nie jest pusta. Zawsze o czymś myślimy. Korzystając z tego prawa, mamy możliwość wymienienia negatywnych myśli na te pozytywne – przez nas pożądane. Dzięki temu, możemy utrzymać spokój i równowagę ducha. Najprostszym sposobem, aby zacząć używać tego prawa jest zaprzestanie myślenia i mówienia o problemie, a skupienie się na jego rozwiązaniach.

Kiedy zaczynamy myśleć i mówić o potencjalnych sposobach rozwiązania konkretnego problemu, zamiast rozpamiętywać to, co się wydarzyło, nasz umysł staje się spokojny. Innym sposobem, aby przestawić się z negatywnego myślenia na pozytywne jest rozpoczęcie myślenia o przyjemnych dla nas rzeczach – o wakacjach, o kim na kim nam zależy, o naszych celach i marzeniach. Chodzi tutaj głównie o to, aby utrzymywać pozytywną postawę naszego umysłu.

Prawo panowania - kobieta myśli pozytywnie

W jaki sposób panować nad sytuacjami, które wywołują stres i poczucie nieszczęścia?

Mamy dwa wyjścia. Możemy przystąpić do działania – ruszyć do przodu i zrobić coś, aby zmienić tę sytuację. Inaczej mówiąc, szukać rozwiązania problemu. Drugie wyjście, to po prostu odpuszczamy. Nie angażujemy się w nią i zajmujemy się czymś innym.

W zależności od naszego charakteru, u jednej z nas pierwszy sposób może się sprawdzić, a u innej drugi. Sprawdź, który Tobie najlepiej pasuje i zacznij go stosować. W moim przypadku, jak narazie wygrywa pierwsze podejście. Nie potrafię jeszcze tak do końca odpuszczać, ale ciągle nad tym pracuje, bo wiem, że przyniosłoby to wiele korzyści w moim życiu.

Bardzo często właśnie najlepszym sposobem na odzyskanie panowania nad sytuacją jest odpuszczenie. Czasem okazuje się, że jedyne sensowne rozwiązanie problemu, to odejście. Mam tu na myśli nieszczęśliwy związek. Wiele kobiet na siłę próbuje zmieniać swoich partnerów i szuka sposobu, który pozwoli im zaznać szczęścia… Nie każdy związek da się odratować i bywa tak, że najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu odejście. Jeśli podejmiesz decyzję o zaprzestaniu bezsensownej walki, przywrócisz swoje poczucie panowania.

Umiejętność podejmowania decyzji

W prawie panowania, umiejętność podejmowania decyzji jest kluczowa. Ponadto, aby móc z niego korzystać, musimy wiedzieć czego tak naprawdę chcemy. Posiadając cel i plan działania masz kontrolę nad swoim życiem, a także przewagę nad osobami, które są niezdecydowane i niepewne. Takim ludziom ciężko panować nad swoim życiem, gdyż nie wiedzą nad czym mieliby sprawować kontrole.

Jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

Pierwszym krokiem jaki powinnaś wykonać, to zestawienie wszystkich najważniejszych obszarów Twojego życia i sprawdzenie czy masz nad nimi kontrolę, czy też nie. Może Ci w tym pomóc koło życia, które dokładnie opisuje tutaj. A jeśli nie masz ochoty czytać całego artykułu na ten temat, to poniżej możesz pobrać i wydrukować samo koło życia. Pomoże Ci ono w analizie konkretnych obszarów swojego życia.

Następnie, do każdego obszaru wypisz konkretne sytuacje nad którymi nie panujesz. Może się tak zdarzyć, że w jednym obszarze będzie tych sytuacji kilka, a w innym żadnej. To zupełnie normalne, więc się tym nie przejmuj jeśli tak się u Ciebie zdarzy. Na przykład, możemy mieć kontrolę w pracy zawodowej i świetnie sobie tam radzić, ale w życiu rodzinnym już nie. Daj sobie chwilę czasu i zastanów się, które sytuację wywołują u Ciebie stres i pozbawiają Cię kontroli.

Jeśli masz już wypisane te wszystkie sytuacje, to teraz zastanów się co mogłabyś zrobić, aby przejąć panowanie nad tymi zdarzeniami, które wywołują u Ciebie stres. Zachęcam Cię, aby sprawdzić, jak zadziałałoby odpuszczenie w tych konkretnych przypadkach. Tak jak pisałam, często okazuje się, że to jedyne słuszne wyjście. Mając już tego świadomość możesz od razu się przekonać czy ten sposób nie sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

To tyle na temat prawa panowania. Mam nadzieje, że wyciągniesz wartościową lekcję z tej wiedzy i odzyskasz panowanie nad swoim życiem. Dzięki temu, nie tylko unikniesz niepotrzebnego stresu, ale będziesz mogła budować swoje wymarzone życie.

PRAWO PRZYCIĄGANIA – Grupa na FB

A jeśli chcesz nauczyć się prawidłowo stosować prawo przyciągania, to zapraszam Cię do mojej grupy na fb. Uczę tam jak działa nasza podświadomość i jak stosować prawo przyciągania, aby działało na naszą korzyść 🙂

CHCĘ DOŁĄCZYĆ

Prawo przyciągania

Następny artykuł będzie dotyczył kolejnego prawa, jakim jest PRAWO PRZYCZYNY I SKUTKU.

Trzymajcie się 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz