You are currently viewing Prawo przyczyny i skutku

Prawo przyczyny i skutku

Jest to kolejny artykuł z serii “Prawa psychiki” w którym omówię kolejne bardzo ważne prawo, a mianowicie – Prawo przyczyny i skutku. W ostatnim artykule pisałam o prawie panowania, czyli o tym jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Jeśli jeszcze go nie czytałaś, a chciałabyś, to znajdziesz go tutaj.

Prawo przyczyny i skutku

Według tego prawa, wszystko co dzieje się w naszym życiu jest czymś spowodowane. Nic się nie dzieje przypadkowo. Inaczej mówiąc, każdy skutek w naszym życiu ma swoją przyczynę, niezależnie od tego, czy ją znasz, czy nie.

Prawo przyczyny i skutku twierdzi, że istnieją konkretne przyczyny:

  • sukcesu i porażki
  • zdrowia i choroby
  • szczęścia i nieszczęścia

Wydaje się to takie proste, prawda? No zobacz sama:

  • jeśli wiesz co w życiu sprawia Ci przykrość, to znajdź tego przyczynę i ją usuń.
  • natomiast, jeśli wiesz co Cię uszczęśliwia, znajdź to i zrób.

Przez tą jego prostotę większość z nas go nie zauważa i lekceważy. Wciąż podejmujemy działania, które nas unieszczęśliwiają i jakby było tego mało, to jeszcze na sam koniec obwiniamy za to innych. Robimy pewne rzeczy ciągle tak samo, ale oczekujemy innych efektów. No zatrzymaj się teraz na chwilę i pomyśl – jak możesz osiągnąć inny efekt, jeśli robisz coś w ten sam sposób i do tej pory nie przyniosło to pożądanych przez Ciebie efektów? Wiesz to doskonale, bo już niejednokrotnie to sprawdziłaś, ale pomimo tego próbujesz dalej… Czy jest tu jakiś sens? No nie ma żadnego, dlatego warto zmienić sposób działania, jeśli chcemy osiągnąć coś innego niż do tej pory.

Masz wpływ na swoje życie

To jak wygląda nasze życie jest odzwierciedleniem naszych myśli i działań. Życie możemy porównać do ogrodu, to co w nim zasiejemy, to później zbierzemy. To co robimy dziś wpływa na to jak wygląda nasza przyszłość. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, to powinnyśmy zacząć od postępowania w jakiś określony sposób już teraz (dziś). Działania, które podejmujemy teraz prędzej czy później wpłyną na nasze życie. Nie da się tego powstrzymać. Tak działa to prawo.

Podchwytliwe w tym prawie jest to, że nie zawsze od razu widzimy skutki naszego postępowania. Podczas pracy nad celami możemy się zniechęcić nie widząc rezultatów naszych starań. Natomiast, kiedy na przykład zaniedbujemy swoje zdrowie (źle się odżywiamy, mamy niewystarczającą ilość snu i brak aktywności fizycznej), to czasem dopiero choroba nas uświadamia, że nie tędy droga. Sama widzisz, to prawo zawsze zadziała czy tego chcesz, czy nie. Wszystko co się dzieje w Twoim życiu ma jakąś tego przyczynę.

Jeśli w jakimkolwiek obszarze swojego życia chcesz coś zmienić, coś ulepszyć, to warto mieć świadomość tego prawa. Powinno to Ci pomóc uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, ale także być wytrwalszą w realizacji swoich celów. To, że nie widać efektów Twojej pracy w tym momencie, nie oznacza, że one się nigdy nie pojawią i to co robisz nie ma sensu. One się zawsze pojawią.

Od czego zacząć?

Od zmiany sposobu myślenia na temat otaczających Cię ludzi i świata. Jeśli zmienimy sposób myślenia, to zmieni się całe nasze życie. Zmiana świata zewnętrznego będzie skutkiem wewnętrznej przemiany. Zgodnie z tym prawem, sprawujesz kontrolę nad swoim myśleniem, uczuciami i efektami działań. Mało tego stosując prawo przyczyny i skutku, osiągniesz harmonię z prawem panowania. Poczujesz się spełniona i szczęśliwa.

Bardzo fajnym sposobem na osiągnięcie czegoś konkretnego w życiu jest znalezienie osoby, której się to już udało. Nie musimy same wymyślać wszystkiego od nowa, możemy posłużyć się gotowymi schematami, które już ktoś inny przetestował. Oczywiście każdy ma swój własny kontekst i dopasowuje plan działania do swoich możliwości w danym momencie. Nie oszukujmy się, ale kobieta, która samotnie wychowuje dzieci niekoniecznie będzie mogła zrealizować dokładnie w ten sam sposób i w tym samym czasie to, co kobieta bez żadnych zobowiązań, która ma dużo czasu w ciągu dnia na realizację swojego celu.

Kobieta z lornetką

Szukajcie osób, które osiągnęły, to co Wy chcecie i sprawdźcie co musicie zrobić, abyście mogły też to osiągnąć. Mając na uwadze swoją osobistą sytuację dopasujcie wszystkie działania pod siebie. Według prawa przyczyny i skutku, to będzie doskonale się sprawdzało. Jedyne co Was może różnić, to tylko Wasz kontekst. Każda z nas jest inna i ma inną sytuację życiową, dlatego bardzo ważne jest, aby brać to pod uwagę. Piszę o tym, bo widzę, że kobiety często o tym zapominają lub po prostu nie zdają sobie z tego sprawy.

Przykład

Niektóre kobiety myślą sobie, że skoro Zośka schudła 5 kg w ciągu tygodnia robiąc konkretną partię ćwiczeń to i one tak mogą. No nie do końca, w tym przypadku geny odgrywają dużą rolę. Może się okazać, że po włożeniu takiego samego wysiłku co Zośka, Ty schudniesz tylko 2 kg. To nie powód do poddawania się, a spojrzenia na swoje życie z szerszej perspektywy.

Pisałam, że warto podglądać ludzi, którzy nam imponują i chciałybyśmy być podobne do nich. W ten sposób możemy wykorzystywać gotowe schematy postępowania (oczywiście z ich modyfikacją, aby je dopasować pod siebie). To jest jeden plus prawa przyczyny i skutku. Kolejnym jest to, że dzięki niemu, jesteśmy w stanie unikać wielu porażek i błędów. Tutaj znów kłania się obserwacja, ale ludzi, którymi nie chciałybyśmy się stać lub nie chcemy robić, to co oni robią. Wystarczy, abyśmy nie postępowały w ten sam sposób i wystrzegały się ich błędów. Mówi się, że najlepiej człowiek uczy się na swoich błędach i zgadzam się z tym w 100%, ale jeśli jest możliwość uniknięcia kilku z nich, to czemu nie?

Podsumowanie

Jedno jest pewne, prawo przyczyny i skutku zawsze będzie działało czy tego chcesz, czy nie. Wiedząc jak ono działa, możemy je wykorzystać na swoją korzyść. Dajmy z siebie to, co chciałybyśmy otrzymać. Traktujmy ludzi, tak jakbyśmy same chciały być traktowane. Z takim podejściem będziemy świadomie budowały życie takie o jakim marzymy.

Każde nasze działanie, które polega na dawaniu wywołuje przeciwdziałanie w postaci otrzymywania. To co otrzymujemy, jest równe temu, co dałyśmy. Cokolwiek damy w życiu, wróci to do nas.

“Każdemu działaniu towarzyszy równe i odwrotnie skierowane przeciwdziałanie”.

Isaac Newton (matematyk i fizyk)

GRUPA NA FB – Prawo Przyciągania

A jeśli chcesz nauczyć się prawidłowo stosować prawo przyciągania, to zapraszam Cię do mojej grupy na fb. Uczę tam jak działa nasza podświadomość i jak stosować prawo przyciągania, aby działało na naszą korzyść 🙂

CHCĘ DOŁĄCZYĆ

Prawo przyciągania

Powodzenia Dziewczyny,

Trzymam za Was kciuki 🙂

Następny artykuł będzie dotyczył Prawa Wiary

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz