You are currently viewing Metoda ABCDE. Osiągnij cel szybciej

Metoda ABCDE. Osiągnij cel szybciej

W ostatnim artykule pt. “Jak podnieść swoją produktywność“, wskazałam Wam dwa proste sposoby do zastosowania na podniesienie swojej produktywności. Obiecałam też, że dzisiejszy wpis będzie jego kontynuacją i też tak właśnie się stanie. Dla tych z Was, które mają ochotę na więcej metod pomagających zwiększyć swoją produktywność zapraszam do lektury. Metoda ABCDE Osiągnij cel szybciej zaoszczędzi Twój cenny czas i przybliży Cię do realizacji swoich celów.

Jak już wcześniej pisałam, nie jestem ekspertem od zarządzania sobą w czasie i nie przedstawię Wam tutaj wszystkich możliwych technik i metod służących do tego. Natomiast, zaprezentuję Wam to, co sama stosuję i polecam moim klientom.

Odpowiednie zarządzanie sobą w czasie jest bardzo ważne w realizacji naszych celów dlatego ta tematyka jest mi bliska i choć nie jest to moja specjalizacja to musiałam tę umiejętność opanować, aby ruszyć z miejsca i spełniać swoje marzenia. Dla Ciebie chcę tego samego – pragnę, abyś zaczęła realizować swoje cele, a żeby to mogło się stać powinnaś umieć efektywnie zarządzać sobą w czasie. Jest to bardzo istotne, gdyż z reguły jesteśmy zawalone różnymi sprawami każdego dnia i mało co zostaje nam czasu na pracę nad swoimi celami. Mam nadzieję, że ta sytuacja się zmieni po wprowadzeniu drobnych zmian w Waszej organizacji zadań.

Metoda ABCDE. Osiągnij cel szybciej – wyjaśnienie

Pewnie wiele z Was słyszała już o tej metodzie, a może nawet już ją kiedyś stosowałyście lub nadal to robicie. Jest ona bardzo popularna wśród osób, które świadomie zarządzają sobą w czasie. Dla tych, które nigdy o niej nie słyszały postaram się w jasny w sposób wyjaśnić jak ją stosować.

Zakładam, że masz już swoją listę zadań – pisałam o tym w poprzednim artykule. Jeśli jednak jeszcze jej nie sporządziłaś to wróć do wcześniejszego wpisu i dowiedz się jak ważna jest ta czynność.

Dobrze, mamy listę zadań do wykonania. I co dalej?

Przed rozpoczęciem jeszcze dnia przejrzyj swoją listę i przy każdym zadaniu zapisz jedną z pięciu liter. Bardzo ważne tutaj jest, abyś przy wykonywaniu tej czynności wzięła pod uwagę konsekwencję wykonania i niewykonania konkretnego zadania. Chodzi mi o to, że jak będziesz do każdego zadania przypisywała odpowiednią literę to myśl o tym co wyniknie/co się stanie jeśli danego zadania nie wykonasz lub jeśli je zrobisz.

Pamiętaj również o tym, aby dobrze odróżnić ważne od nieważnego zadania. Ważne zadanie to takie, które ma duży wpływ na Twoje życie i mogą dzięki niemu powstać poważne konsekwencje. Natomiast, nieważne zadanie to takie, które przynosi mało istotne konsekwencje.

Kobiety sukcesu

Kobiety, które coś w życiu osiągają i żyją na własnych zasadach charakteryzują się tym, że swój cenny czas poświęcają na wykonywanie zadań, które mają poważny wpływ na ich życie. Oczywiście, zajmują się one też innymi sprawami, które nie wpływają jakoś znacząco na ich rozwój, ale tylko wtedy kiedy starcza im na to czasu. Mają one bowiem świadomość tego, że jeśli wypełnią swój czas drobnymi i mało znaczącymi sprawami to nie osiągną tego co sobie postanowiły. Jeśli nie czytałaś jeszcze historyjki o kamieniach, która doskonale odzwierciedla to o czym teraz piszę to znajdziesz ją tutaj.

Dwa typy kobiet

Na pewno znasz takie kobiety, które są ciągle zajęte i nie mają czasu na nic. Stale coś robią, ale i tak nie zmienia to ich sytuacji na lepszą. Pracują codziennie bardzo ciężko, ale nie widać efektów tej pracy w postaci lepszego życia, osiągania ważnych dla nich celów itd.

Jestem pewna, że spotkałaś również takie kobiety, które pracują o wiele mniej od tych wyżej wymieniowych i osiągają o wiele więcej. Realizują swoje cele, mają czas dla rodziny i i dla przyjaciół, a także na wiele innych przyjemności o których ta pierwsza grupa może tylko pomarzyć.

Jaka jest więc różnica pomiędzy tymi kobietami? Ta pierwsza grupa prawdopodobnie nie zna metody ABCDE i nie nadaje priorytetów swoim zadaniom. W efekcie poświęcają więcej czasu i energii na pracę, ale zajmują się rzeczami, które nie wpływają jakoś znacząco na ich życie. Inaczej mówiąc, nie ma zbyt większego znaczenia czy one dokończą te zadania czy też nie, gdyż nie przyniosą one żadnych poważnych konsekwencji. Natomiast, kobiety z tej drugiej grupy doskonale wiedzą, które zadania należy wykonać w pierwszej kolejności, aby coś w życiu osiągnąć i to robią.

Metoda ABCDE. Osiągnij cel szybciej – zastosowanie

Tak jak pisałam, każdej czynności z listy przypisujemy litery A, B, C, D lub E.

  • A – to takie zadania, które musisz wykonać. To od nich zależy najwięcej. Ich wykonanie lub niewykonanie może pociągać za sobą bardzo ważne konsekwencje. Jeśli nie uda Ci się tego zadania wykonać w czasie lub co gorsza wcale, możesz mieć z tego powodu poważne problemy. Zapamiętaj, literą A oznaczasz tylko najważniejsze zadania na dany dzień.
  • B – są to czynności, które powinnaś wykonać. Tutaj chodzi mi o takie zadnia, które wpływają w jakimś stopniu na Twoje życie. Inaczej mówiąc, będziesz musiała je wykonać prędzej czy później, ale nie są tak istotne jak zadania oznaczone literą A. Pamiętaj, żeby nie rozpoczynać realizacji zadań z grupy B jeśli czynności oznaczone literą A nie są dokończone. Najpierw muszą być wykonane zadania, które oznaczyłaś Literą A, dopiero wtedy możesz przejść dalej.
  • C – są to zadania, które dobrze by było wykonać, ale jeśli tego nie zrobisz to nic poważnego się nie stanie. Są to zadania, które z punktu pracy nad naszym celem nie mają większego znaczenia. Może to być na przykład sprawdzanie swojej poczty elektronicznej.
  • D – są to czynności, które możesz przekazać komuś innemu do wykonania. My, kobiety często o tym zapominamy. Myślimy, że tylko my jesteśmy w stanie zrobić dobrze jakąś rzecz i boimy się delegować nawet te zadania, których wykonanie przez inne osoby nie wpłynie znacząco na jakość. Pozwólmy mężowi ugotować obiad, dzieciom poskładać pranie itd. Jeśli w pracy zajmujesz się sprawami, które mógłby ktoś inny za Ciebie zrobić i co najważniejsze za mniejszą stawkę godzinową od Ciebie to zleć mu to zadanie. Chodzi mi o to, że jeśli masz na godzinę 20 złoty, a ktoś jest w stanie zrobić tę samą pracę za połowę mniej to zleć mu to. Ty dzięki temu będziesz mogła pracować nad rzeczami, które tylko Ty możesz zrobić i które przybliżą Cię do awansu.
  • E – są to czynności z których możesz całkowicie zrezygnować i nic się nie stanie. Mogą się tu znaleźć zadania, które kiedyś miały jakieś znaczenie, ale w obecnej sytuacji już nie mają. Warto mieć tego świadomość i zrezygnować z nich zupełnie, gdyż tylko zabierają nasz cenny czas, ale w żaden sposób nie przybliżają nas do osiągnięcia celu.

I co dalej?

Metoda ABCDE. Osiągnij cel szybciej. Lista prosytetów

Jeśli masz już odpowiednio oznaczone zadania literkami to wróć do nich teraz. Zacznij od czynności oznaczonych literą A. Jeśli jest ich kilka, to przypisz tym czynnościom kolejne cyfry: A-1, A-2, A-3 i tak dalej. To samo wykonaj w przypadku zadań oznaczonych literą B. Następnie, zacznij od realizacji zadania oznaczonego jako A-1, czyli zadania najważniejszego, które stanowi najbardziej wartościowy sposób wykorzystania Twojego czasu.

Podsumowanie – Metoda ABCDE

Jak sama widzisz, nie jest to skomplikowana metoda organizowania efektywnie swojego czasu pracy, ale jest bardzo skuteczna. Uświadomienie sobie, które zadania przybliżają nas najbardziej do naszego celu i konsekwentna praca nad nimi zwiększy Twoją produktywność dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. Dzięki temu będziesz mogła lepiej dysponować swoim cennym czasem i dołączysz do grona kobiet, które osiągają sukces w życiu zawodowym i prywatnym.

Metoda ABCDE nie jest trudna i czasochłonna dlatego warto ją wprowadzić w życie, aby osiągać więcej w krótszym czasie.

Nadal czujesz niedosyt i masz ochotę na więcej pomysłów jak zarządzać sobą w czasie to może znajdziesz coś co Cię zainteresuje u Oli, pani swojego czasu.

Jeśli masz jakieś inne skuteczne metody zarządzania sobą w czasie to podziel się, chętnie wypróbuję !

Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz