You are currently viewing Jak podnieść swoją produktywność?

Jak podnieść swoją produktywność?

Pisałam dużo o tym, że jedną z najważniejszych rzeczy prowadzących do osiągnięcia sukcesu jest posiadanie jasno określonego celu. Bez tego nie ruszysz. To znaczy może i ruszysz, ale na pewno nie zrealizujesz swoich marzeń w tak szybkim czasie jak mogłabyś to zrobić z postawionym sobie celem, albo co gorsza nie uda Ci się to wcale. Mamy więc ustalone – musimy mieć cel, aby rozpocząć naszą drogę po życie o jakim marzymy, ale warto też wiedzieć jak podnieść swoją produktywność, aby ten proces przyśpieszyć i tym się dziś zajmiemy.

No to zaczynamy

Co w sytuacji, kiedy mamy jasno określony cel, ale jego realizacja nam się wydłuża? Co wtedy kiedy mamy zbyt dużo na głowie i się nie wyrabiamy? Mamy ustalony termin osiągnięcia naszego celu, ale ciągle go przesuwamy bo znów się nie wyrobiłyśmy? Masz też tak, że pomimo prawidłowego wyznaczenia celu nadal jest Ci go trudno zrealizować?

Jeśli tak, to nie masz się czym martwić. Bardzo dużo z nas ma ten sam problem. Pomimo tego, że podejmiemy decyzję o zmianie swojego życia i ustalimy cel, a także zadania do wykonania to i tak mamy problem z jego realizacją. Często problem polega na braku umiejętności wyznaczania sobie priorytetów związanych z naszym konkretnym celem.

Przecież ja już mam wyznaczone priorytety…

Możesz pomyśleć teraz – przecież ustaliłam swoje wartości i wiem jakie są moje priorytety. Zrobiłam to na samym początku, jeszcze przed ustaleniem celu. Tak, ustaliłaś swoje priorytety życiowe – zrobiłaś swoje koło życia, ale tu mowa o czymś innym.

Chodzi mi o o Twoje konkretne zadania, które sobie wytyczyłaś na konkretne dni na podstawie swojego celu. Jeśli chcesz być bardziej produktywna i szybciej osiągać to co sobie zaplanowałaś, to musisz nadać im odpowiednie priorytety i tego się trzymać.

Wspomniałam o tej różnicy, gdyż zauważyłam, że bardzo wiele kobiet ma problem z odróżnieniem tych dwóch rzeczy. Wydaje im się, że skoro cele są ustalone zgodnie z ich wartościami to nie ma szans, żeby ich nie zrealizować i że same w sobie zadania, które do ich realizacji prowadzą są najważniejsze. Z reguły tak powinno być, ale jeśli nie nadamy naszym zadaniom odpowiednich wartości to będą one na takim samym poziomie jak inne malo ważne sprawy.

Metody na podniesienie swojej produktywności

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć bardzo dużo sposobów, metod i technik na podniesienie swojej produktywności. Jest bardzo wielu specjalistów z zarządzania czasem, którzy ciągle znajdują nowe sposoby na szybsze osiąganie wyników. Ja nie będę tu omawiać wszystkich dostępnych metod lepszego zarządzania sobą w czasie, ale omówię te metody, które sama stosuje i polecam moim klientom.

Jedna z najważniejszych rzeczy

 • Sporządź listę – pierwszą rzeczą jaką powinnaś zrobić to opracowanie listy, na której znajdą się wszystkie zadania do wykonania. Proponuję Ci przygotowanie takiej listy zadań dzień wcześniej. Chodzi mi o to, żebyś zawsze wieczorem znalazła parę minut na rozpisanie zadań, które musisz wykonać następnego dnia. Dzięki temu, Twoja podświadomość będzie miała całą noc, aby się tymi zadaniami zająć. (Nie wiesz jeszcze jaką ma moc Twoja podświadomość, to zajrzyj tutaj.) Bardzo często efektem takiej praktyki jest to, że rano wstajemy z pomysłami i wskazówkami, dzięki którym zapisane czynności możemy wykonać szybciej i lepiej. Jeśli jeszcze nie próbowałaś tej metody, to koniecznie sprawdź jak zapisywanie swoich zadań wieczorem działa właśnie na Ciebie.
Jak podnieść swoją produktywność - lista rzeczy do zrobienia

Gdy w trakcie dnia pojawi się jakaś dodatkowa czynność, to ją dopisz do listy. Jestem pewna, że tylko patrząc na swoją listę jesteś w stanie bez problemu określić co jest ważne, a co mniej ważne z perspektywy realizacji Twojego celu.

Ciekawostka

Według Alana Lakeina – eksperta w dziedzinie zarządzania czasem, systematyczne posługiwanie się listą umożliwia zaoszczędzenie 25 procent czasu już pierwszego dnia. Niesamowite, prawda? Wystarczy tylko wyrobić sobie nawyk sporządzania listy swoich zadań i już jesteśmy bardziej produktywne. Nie wymaga to dużego wysiłku, dlatego warto wprowadzić tę metodę do naszego codziennego życia.

Pamiętaj – wyrób w sobie nawyk tworzenia listy na każdy kolejny dzień i dla każdego projektu/celu i zobaczysz, że już wtedy staniesz się bardziej produktywna.

Kolejna metoda

 • Chciałabym, abyś uświadomiła sobie jedną rzecz: Nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego i załatwić wszystkich spraw. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej. My kobiety, mamy bardzo dużo obowiązków każdego dnia i też ‘nadzwyczajne moce’, bo robimy tyle, że aż czasem same siebie zaskakujemy jak to możliwe. No ale wciąż pozostaje parę zadań na liście, których nie zrobiłyśmy i nie ma szans, aby je wykonać bo musiałybyśmy chyba przestać spać… I co wtedy? Tutaj na ratunek przychodzi pewna technika, która polega na ustaleniu, którymi zadaniami zajmiesz się najpierw – nadawanie priorytetów swoim czynnościom.

Pamiętaj – zawsze, ale to zawsze ustalaj zadania, które należy:

 1. wykonać w pierwszej kolejności
 2. mogą poczekać na później
 3. można całkowicie zrezygnować

Pomocna może tutaj być zasada 80/20. Już o niej kiedyś pisałam, ale jeśli nie pamiętasz, to polega ona na tym, że 20 % Twoich działań powinno pozwolić Ci na uzyskanie 80% wyników.

Nie liczy się tak naprawdę ile czasu poświęcisz na jakieś konkretne zadanie, ale jaki wpływ to zadanie będzie miało na przybliżenie Cię do Twojego celu. Koncentruj się na dokonaniach, a nie na czynnościach i dysponuj swoim czasem stosownie do wartości określonych zadań.

Podsumowanie – Jak podnieść swoją produktywność

Przedstawiłam Wam w tym artykule tylko dwa sposoby na zwiększenie swojej produktywności, gdyż bardzo chciałabym, abyście od tego zaczęły i zobaczyły efekty. Wiem, że zastosowanie tych dwóch sposobów nie wymaga od Was nadzwyczajnych umiejętności i każda z nas może to wprowadzić w życie już dziś i do tego Was bardzo zachęcam.

Zdaję sobie również sprawę, że wśród Was są osoby, które już stosują te dwie metody i mają ochotę na więcej, dlatego mój kolejny artykuł będzie zawierał kolejną metodę, która Wam pomoże być bardziej efektywną kobietą.

Pozdrawiam Was bardzo gorąco,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Monika

  Uważam ze praca z lista to podstawa. Odkąd zaczęłam sporządzać listę zadań do zrobienia, robię o wiele więcej niż wcześniej i czuje ze mój dzień nie był stracony. Znajduje czas na to co powinnam zrobić danego dnia, aby osiągnąć swój cel. Świetny artykuł!

  1. Magdalena Zielińska

   Cieszę się Monika, że praca z listą Ci służy. Ważne jest również, aby nadawać priorytety swoim zadaniom. W ten sposób robimy najpierw rzeczy najważniejsze i dzięki temu zbliżamy się do naszych celów. Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz