You are currently viewing Dlaczego popełniamy te same błędy i jak to zmienić?

Dlaczego popełniamy te same błędy i jak to zmienić?

Pewnie już nie jeden raz się zastanawiałaś dlaczego wciąż Ci się coś przytrafia… A to znów nieudany związek, a to kolejny raz nie mam wystarczająco pieniędzy, a to ponownie mnie oszukali, itd. Myślisz sobie czemu to akurat Ty masz takiego pecha… Ale to nie ma nic wspólnego z tym czy mamy pecha, czy nie i zaraz się o tym dowiesz. Dobrze jest sobie to jak najszybciej uświadomić, bo dzięki temu możemy tę sytuację zmienić.

W dzisiejszym artykule wyjaśnię dlaczego popełniamy te same błędy i jak to zmienić. Dzięki tej wiedzy będziesz mogła ruszyć do przodu, a nie na nowo zajmować się ciągle tym samym. Popełnianie błędów nie jest złe samo w sobie, bo to one sygnalizują nam o tym, że robimy coś nowego i się rozwijamy. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy ciągle przytrafiają nam się te same złe scenariusze, a my nieskutecznie próbujemy rozwiązać te problemy. W takiej sytuacji – zamiast iść do przodu, ciągle stoimy w tym samym miejscu.

Dlaczego wciąż popełniam te same błędy?

Przyczyn może być kilka, ale ja się skupię na dwóch najbardziej powszechnych powodach dlaczego tak się dzieje.

1. Nieumiejętność wyciągania lekcji z popełnionych błędów

Pierwszym z nich jest nieumiejętność wyciągania lekcji z popełnionych przez nas błędów. Próbujemy rozwiązać nasze problemy tymi sami sposobami, co wcześniej nawet wtedy jeśli one nie przyniosły nam pożądanych efektów. Jesteśmy zaślepieni i automatycznie reagujemy w dany sposób. No ale pomyśl, jak coś nie działa i już sprawdziłaś to pare razy, to czy jest sen na nowo próbować? Może warto pomyśleć nad jakimś innym sposobem – nowym? No pewnie, że tak.

Jednak w życiu nie jest to takie oczywiste. Nasza uwaga jest tak rozproszona przez najróżniejsze czynniki, że nie zastanawiamy się nad swoimi problemami, tylko w pospiechu chcemy się ich pozbyć wykorzystując nam znane techniki i schematy. Nie ma znaczenia to, czy one działają, czy nie. Liczy się to, że coś z tym robimy.

Jak to teraz czytasz, to nie uważasz, że to podejście jest bardzo głupie? Ja myślę, że to bez sensu i lepiej już chyba nie tracić energii i nic nie robić, niż ponownie wprowadzać te same nieskuteczne techniki naprawcze.

No, ale jak to nic nie robić? Przecież tak nie można – należy się zmierzyć z problemem…Tak powtarzają inni i nasz wewnętrzny głos – po prostu czujemy się lepiej mając świadomość tego, że przecież próbowałyśmy, a że nie wyszło, to już nie nasza wina. No, ale po co robić coś tylko po to, żeby zrobić, jeśli i tak to nie zadziała?! No właśnie, poza tym, że uspokoimy swoje sumienie i będziemy miały wytłumaczenie przed innymi, to my cały czas mamy nadzieję, że może tym razem się uda, że będzie inaczej i dlatego podejmujemy się tego bezskutecznego działania.

Ale jakbyśmy na chwilę się zatrzymały – przeanalizowały całą sytuację i przypomniały sobie te błędy z przeszłości – nasze techniki ich rozwiązywania, to miałybyśmy szanse na wyciągnięcie z nich lekcji. A co za tym idzie – mogłybyśmy wykluczyć te działania, które nie przynoszą przez nas pożądanych rezultatów, a w ich miejsce wstawić nowe.

Jak wyciągać lekcje z popełnionych błędów?

  • Przyznaj się do swojego błędu – to najważniejszy, ale jednocześnie najtrudniejszy krok, który należy postawić, aby dać sobie szansę na wyciągnięcie wniosków z popełnionych błędów. Jesteśmy mistrzami w zwalaniu winy na kogoś innego lub na niesprzyjające warunki. Ale musimy pamiętać, że z takim podejściem pozbawiamy się możliwości uniknięcia podobnych potknięć w przyszłości. Dlatego weź odpowiedzialność za swoje działania i wyciągaj z nich wnioski.
  • Analiza sytuacji – zastanów się nad tym: co poszło nie tak i dlaczego?; Jak możesz postąpić następnym razem w podobnej sytuacji?; Co z tego możesz wyciągnąć na przyszłość? Czego Cię to nauczyło?
kobieta zapisująca cele
  • Pomyśl nad potencjalnymi rozwiązaniami tego problemu, które będziesz mogła wykorzystać w przyszłości, jeśli taki sam lub podobny problem się pojawi.

2. Nasze przekonania i założenia

Aby mogła pojawić się jakaś zmiana w naszym życiu, to musimy zmienić nasz sposób myślenia. W przeciwnym razie, będziemy odgrywać ciągle te same role i narzekać, że mamy non stop pod górkę.

To jak wygląda nasze życie zależy od naszych przekonań, a nie od okoliczności zewnętrznych z jakimi mamy do czynienia. Nie wierzysz, to zatrzymaj się na chwilę i pomyśl sobie o dwóch osobach, którym sprzyjają te same okoliczności, a jednak zachowują się zupełnie inaczej, a co za tym idzie osiągają inne rezultaty.

Zobacz sama, jeśli prawdą byłoby to, że naszym życiem kierują wydarzenia, to na przykład moglibyśmy stwierdzić, że wszystkie dzieci alkoholików będą alkoholikami, a przecież tak nie jest. Zdarza się tak, że jedno może nim zostać, natomiast drugie nigdy nie tknie alkoholu. Oboje mieli to samo doświadczenie, a jednak inną przyjeli postawę w życiu… Dlaczego? Bo naszym życiem kierują nasze przekonania na dany temat.

Każda z nas może interpretować inaczej jakąś konkretną sytuację i nadać jej zupełnie inne znaczenie. Przekonania jakie budujemy na przestrzeni lat decydują o tym jakimi jesteśmy kobietami i jak wygląda nasze życie.

Przekonania i popełnianie tych samych błędów

Jeśli chcemy przestać ciągle popełniać te same błędy, to musimy zmienić sposób naszego myślenia – przyjąć inne spojrzenie na świat i daną sytuację, niż to, co mamy teraz.

  • jeśli non stop borykasz się z problemami finansowymi, to możliwe, że posiadasz ograniczające przekonania na temat pieniędzy.
  • a może masz za sobą wiele nieudanych związków? I już sama nie wiesz, czy na tym świecie nie ma normalnych facetów, czy o co chodzi? Najprawdopodobniej chodzi o twoje przekonania na temat relacji z drugą osobą.
  • tutaj możesz wstawić swoje własne problemy i sprawdzić, czy nie pojawiają się one tylko i wyłącznie przez to, że posiadasz jakieś ograniczające na ten temat przekonania.
komputer i napis: jak zmieniać przekonania?

Sprawdź swoje przekonania i zmień w razie potrzeby, a potem obserwuj jak się zmienia Twoja obecna sytuacja. Musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli zmienią się okoliczności zewnętrzne, a Ty nie zrobisz porządku ze swoimi myślami, to i tak będziesz powielała te same błędy. Bo problem nie powstaje bez naszego udziału – on jest w nas samych, także zmianę trzeba rozpocząć od siebie samej – spojrzenia na pewne kwestie.

Dlatego nie próbuj nigdzie uciekać przed swoimi problemami, bo to nic nie da. One będą nam towarzyszyły cały czas, dopóki nie postanowimy się z nimi rozprawić. Jeśli nie wiesz jak pracować ze swoimi ograniczającymi przekonaniami, to wszystko wyjaśniam tutaj.

Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz