You are currently viewing Jak się nie wkurzać? Jak podejmować właściwe decyzje?

Jak się nie wkurzać? Jak podejmować właściwe decyzje?

Coraz łatwiej wyprowadzić Cię z równowagi? Irytują Cię nawet najdrobniejsze rzeczy? Masz już powoli dość wszystkiego i najchętniej rzuciłabyś wszystko w cholerę? Nie masz ochoty na sprawdzanie kolejnego super sposobu na uspokojenie? No bo po co? Skoro problem i tak nie zostanie rozwiązany…

Czas najwyższy, aby przestać leczyć objawy a zająć się prawdziwą przyczyną takiego stanu rzeczy. No właśnie, ale co to takiego? No gdybyś wiedziała, to z pewnością byś się już tym zajęła. Dlatego dobrze, że tu jesteś, bo zaraz poznasz jeden z powodów wyprowadzania nas z równowagi 🙂

Jedną z przyczyn naszego ciągłego zdenerwowana i irytacji jest to, że tkwimy w sytuacji, która nie jest zgodna z naszym systemem wartości. Robimy rzeczy, które nie do końca nam odpowiadają i służą, ale nie potrafimy podjąć ostatecznej decyzji o zaprzestaniu ich ciągłego wykonywania.

Inaczej mówiąc, jeśli wkurza Cię jakaś sytuacja, to znak, że Twoje wartości są przez nią naruszane. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić swój system wartości i mieć go zawsze pod ręką. Dzięki temu, będziemy mogły bardziej świadomie unikać niekomfortowych dla nas sytuacji i szybciej podejmować dobre dla nas decyzje.

System wartości

W ustaleniu swoich życiowych wartości pomoże Wam pewne ćwiczenie, które zaraz przedstawię, ale od razu zaznaczę, że nie jest to łatwe ćwiczenie, gdyż wymaga od nas wyboru tych najważniejszych wartości. Bardzo często właśnie to ćwiczenie sprawia kobietom wiele kłopotów i zajmuje dużo czasu – nie możemy się zdecydować, która wartość jest ważniejsza od innej… Ale jak to przejdziemy, będzie nam o wiele łatwiej podejmować decyzję i żyć zgodnie z tym, co wyznajemy w życiu za najważniejsze.

Kiedy spojrzymy na te wszystkie wartości (które zaraz zobaczysz), to wydaje nam się, że większość z nich jest tak samo ważna. Ale tak nie jest, jedne są bardziej istotne, a drugie mniej na danym etapie naszego życia. No bo zobacz sama:

  • dwudziestoletnia kobieta – dla niej najważniejszą wartością będzie kariera zawodowa i rozwój osobisty, a nie rodzina.
  • trzydziestoletnia kobieta – natomiast, dla Tej, najbardziej będzie liczyła się rodzina, a kariera trochę mniej.

To jest tylko przykład i tak wcale nie musi być. Chciałam tylko zaprezentować o co chodzi, bo wiem, że czasem jest Wam bardzo ciężko nadać odpowiednią hierarchię swoim wartościom.

Jakie mamy wartości?

Lista wartości może być bardzo długa… Aby Wam ułatwić z nimi pracę, przygotowałam dla Was listę najpopularnieszych wartości. Wystarczy tylko, że wybierzecie te, które dla Was się liczą.
Ale nie musicie się tylko do nich ograniczać – jeśli w głowie masz inne, to powinnaś właśnie te zanotować.

Lista wartości

Lista wartości

Poniżej możesz pobrać plik i wydrukować powyższe wartości, a także otrzymasz dodatkową kartkę na wypisanie swoich wartości, która prezentuje się w następujący sposób:

Karta do wpisania 8 wartości życiowych

2 sposoby na ustalenie swojego systemu wartości

Sposób numer 1

Wypisz jak najwięcej słów, które kojarzą Ci się z rzeczami, na których Ci zależy z każdego obszaru: rozwój osobisty, rodzina, przyjaciele, zdrowie, czas na odpoczynek, finanse, praca i partner/małżonek.

Przykład:

  • Finanse – wygoda, bezpieczeństwo, niezależność…
  • Rodzina – miłość, troska, dzielenie się…
  • Praca – pasja, obowiązek, odpowiedzialność…

Zrób burzę mózgów i zanotuj wszystko to, co przychodzi Ci do głowy. Nie analizuj i nie oceniaj niczego – pisz wszystko co Ci przyjdzie na myśl. Daj sobie na to około 5 minut.


Teraz, wybierz z tych wszystkich zapisanych przez Ciebie wartości, tylko osiem dla Ciebie najważniejszych. Zapisz je na kartce i zaglądaj do nich zawsze wtedy kiedy pojawią się w Twojej głowie wątpliwości przy podejmowaniu decyzji.

Sposób numer 2

Wybierz z listy, którą dla Ciebie przygotowałam 8 wartości, które najbardziej do Ciebie pasują.
Jest to o tyle łatwiejszy sposób, że nie musisz myśleć nad poszukiwaniem wartości i masz pewność, że nie zapomnisz o jakiejś istotnej. Ale myślę sobie tak, że skoro jakaś wartość jest ważna w Twoim życiu, to nie ma możliwości, abyś ją pominęła, dlatego wybierz sposób, który najbardziej Tobie odpowiada.

Jak podejmować właściwe decyzje?

O braku zdecydowania pisałam już kiedyś tutaj.

W życiu podejmujemy decyzję za decyzją. Można powiedzieć, że całe nasze życie składa się z lepszych i gorszych decyzji. No właśnie, co zrobić, abyśmy podejmowały więcej trafnych decyzji? No nic innego, jak poznać swój system wartości.

Jest to bardzo pomocne przy braku zdecydowania. Jeśli ciągle masz problem z podjęciem różnych decyzji, to znajomość swojego systemu wartości rozwiąże ten problem.

Nasze wartości wpływają na nasze decyzje. Jeśli nie zdajemy sobie sprawy ze swoich wartości, to nie jesteśmy w stanie podejmować dobrych dla nas decyzji.

Szok kartezjański

Skoro wspomniałam o braku zdecydowania, to warto Wam podesłać tutaj super ćwiczenie, które pomaga w podjęciu ważnych dla nas decyzji.

Czyli inaczej pytania kartezjańskie. Są to tylko cztery pytania, ale szczere udzielenie na nie odpowiedzi pomaga w pozbyciu się wątpliwości i ułatwia podjęcie decyzji.

Osobiście, zawsze stosuję pytania kartezjańskie w momencie jakichkolwiek wątpliwości przy podejmowaniu ważnych dla mnie decyzji i za każdym razem po wykonaniu tego ćwiczenia wiem jaką decyzję powinnam podjąć.

4 pytania

++ Co zyskasz, jeśli to zrobisz?

Określa korzyści jakie można uzyskać przy osiągnięciu celu.

+- Co otrzymasz, jeśli tego nie zrobisz?

Pokazuję cenę jaką zapłacimy, kiedy nie osiągniemy naszego celu.

-+ Co stracisz, jeśli tego nie zrobisz?

Tutaj ukazują się nasze obawy i to co dla nas jest najważniejsze. Warto tutaj pisać wszystko co przychodzi nam do głowy, być ze sobą szczerą.

— Co stracisz, jeśli to zrobisz?

Tu często tkwi odpowiedź, która pomaga w podjęciu decyzji. Pokazuję cenę jaką trzeba zapłacić za osiągnięcie celu.

Mam nadzieję, że powyższe ćwiczenie Ci się spodobało i od teraz będziesz z niego korzystała, jeśli najdą Cię wątpliwości przy podejmowaniu ważnych dla Ciebie decyzji.

Podsumowanie – jak się nie wkurzać?

Przeczytanie tego artykułu nic Ci nie da, jeśli nie wykonasz odpowiedniej pracy – ustalisz swój system wartości. Zagospodaruj w swoim grafiku czas na wykonanie tego bardzo ważnego ćwiczenia. Jeśli zdecydujesz się na jego zrobienie, zobaczysz, że na pewne sprawy zaczniesz patrzeć zupełnie inaczej, niż do tej pory. Nada Ci ono odpowiedniej klarowności, abyś mogła budować swoje życie w zgodzie ze samą sobą.

Niespodzianka

Mam dla Ciebie prezent. Jeśli chcesz więcej przeczytać na ten temat, to super 🙂 Przygotowałam dla Ciebie mini e-book (12 stron), który możesz pobrać poniżej i mieć wszystko co istotne na temat wartości i braku zdecydowania w jednym miejscu. Pozwoli Ci to na zaglądanie do niego zawsze wtedy, kiedy przyjdą chwile zwątpienia lub czas na ustalenie nowych wartości (bo one mogą z upływem czasu się zmieniać i warto na nowo je ustalić)

brak zdecydowania e-book

Imię:

email:
Trzymajcie Cię 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz