You are currently viewing 5 języków miłości, czyli jak stworzyć szczęśliwy związek

5 języków miłości, czyli jak stworzyć szczęśliwy związek

Dzisiejszy wpis jest kontynuacją ostatniego artykułu “Jak stworzyć szczęśliwy związek?” W poprzednim artykule zasugerowałam, że jeśli chcemy stworzyć udane relacje z partnerem, należy poznać jego języki miłości i je wypełniać w codziennym życiu. Tak, to cały sekret na udane związki. Brzmi prosto, prawda? Bo tak naprawdę nie jest to skomplikowane, ale wymaga trochę naszego wysiłku. Samo się nie zrobi. Gotowa, aby dowiedzieć się na czym polega każdy z języków? Poznaj 5 języków miłości i raz na zawsze odmień swoją relację z życiowym partnerem 🙂

5 JĘZYKÓW MIŁOŚCI

5 języków miłości - symbole

1. Wyrażenia afirmatywne

Jednym ze sposobów emocjonalnego wyrażania miłości jest stosowanie budujących słów. Osobie, która posiada ten język miłości, najwiecej radości sprawią niespodziewane komplementy i słowa uznania. Jeśli Twój partner posiada właśnie ten język miłości, a Ty nie należysz do osób zbyt wygadanych lub mówienie komplementów przychodzi Ci z trudem, to możesz poszukać inspiracji w internecie, telewizji, książkach, itd. Wszystkie źródła dozwolone 🙂

Wyłapuj miłe słowa w życiu codziennym i zapisuj je sobie. Stwórz swoją własną bazę komplementów, którą będziesz mogła używać w budowaniu szczęśliwego związku.

Innym sposobem jest wypisanie wszystkiego co Twój wybranek robi i przy każdej czynności zapisać słowa uznania. Możesz to zrobić w następujący sposób:

 • jest punktualny – “Dziękuję Ci, że zawsze przychodzisz na czas. Jestem Ci za to bardzo wdzięczna, bo wiem, że wielu mężczyzn tego nie robi.”
 • jest odpowiedzialny – “Jestem ogromną szczęściarą, że Cię mam. Dzięki temu, że jesteś taki odpowiedzialny, mogę zawsze na Ciebie liczyć.”
 • wynosi śmieci – “Dzięki za wyniesie śmieci, naprawdę to doceniam.”

2. Dobry czas

Tutaj nie chodzi tylko o bycie razem, ale o wspólne rozmowy i działania. Wielu ludziom wydaję się, że spędzają ze sobą dużo czasu na przykład podczas oglądania telewizji. Ale to nie jest jakościowy czas i warto to sobie uświadomić już teraz. “Dobry czas”, to taki, gdzie poświęcamy uwagę drugiej osobie – uważne jej słuchanie.

Prawdziwe bycie ze sobą tu i teraz, czyli szczera rozmowa i uważne słuchanie jest podstawą każdego szczęśliwego związku. Jeśli w Twojej relacji występuje ten język miłości, to tym bardziej nie możesz bagatelizować potrzeby spędzania wspólnych wartościowych momentów.

Kilka pomysłów na wspólne chwilę we dwoje:

 • postaraj się przeznaczyć minimum 20 minut każdego dnia na uważną rozmowę ze swoim partnerem;
 • raz w tygodniu zorganizuj randkę, podczas której cały świat zniknie, a liczyć będziesz się tylko Ty i on;
 • jeśli to język miłości Twojego partnera, a nie Twój, to poproś go o sporządzenie listy rzeczy, które chciałby z Tobą robić i zaplanuj realizację jednej z nich każdego miesiąca;
 • i znów jeśli to jego język miłości, zastanów się co lubi robić Twój partner, ale Ty niekoniecznie (jazda na rowerze, wyścigi samochodowe, chodzenie po lesie, itd.) Powiedz, że chcesz poszerzyć swoje horyzonty i masz ochotę zrobić coś wspólnie w tym rodzaju. Ustalcie datę i zaangażuj się w to.

3. Podarunki

Podarunki są wizualnymi symbolami miłości. Już od dziecka jesteśmy uczone, że prezenty to wyraz miłości, kiedy to jesteśmy proszone, aby zrobić kartkę dla babci, mamy, taty, czy też przyjaciela. Obdarowywanie jest miłe – kojarzy się z miłością i troską o drugą osobę.

Zatem, prezenty odgrywają istotną rolę w budowaniu miłości, ale proszę Cię nie myl tego z materializmem. Niestety, ale wciąż większość z nas właśnie w ten sposób odbiera ten język miłości. Jestem przekonana, że to dlatego, że nie mają świadomości, że taki język miłości w ogóle istnieje.

Dla osób z tym językiem miłości, podarunki są dużo ważniejsze, niż dla innych i bez ich otrzymywania mogą wątpić w miłość swojego partnera. Prezenty nie muszą być kosztowne. Jeśli masz ograniczony budżet, to możesz zrobić coś sama – tutaj liczy się gest.

Nie jesteś przyzwyczajona do obdarowywania innych prezentami, a Twój partner właśnie tego potrzebuje? Nie ma problemu, możesz się tego nauczyć.

Krótka porada:

 • przygotuj listę wszystkich prezentów, z których ucieszył się Twój partner. Uwzględnij wszystkie podarunki, które otrzymał na przestrzeni lat – nie tylko tych od Ciebie, ale od innych osób również;
 • jeśli masz z tym problem i nie masz pojęcia z jakich prezentów ucieszyłby się Twój partner, to zapytaj jego bliską rodzinę lub przyjaciół;
 • nie czekaj na specjalną okazję, możesz robić prezenty bez powodu;
 • jeśli to jego język miłości, to praktycznie wszystko co mu dasz potraktuje jako wyraz Twojej miłości.

4. Drobne przysługi

Podczas nauki tego języka miłości możliwe, że będziemy musiały zmienić nasze przekonania dotyczące roli kobiet i mężczyzn w związku. Te role już dziś się zmieniają, ale nadal modele z przeszłości się utrzymują. Zazwyczaj podążamy za wzorem swoich rodziców. Należy zwrócić na to uwagę i mieć tego świadomość. Niekoniecznie to co służyło naszym rodzicom będzie odpowiednie dla naszego związku.

Jeśli Twoim językiem miłości są drobne przysługi, to dla Ciebie wyrazem miłości ze strony Twojego partnera może być między innymi:

 • zmycie naczyń,
 • zmiana pieluchy dziecku,
 • ugotowanie obiadu,
 • posprzątanie mieszkania,
 • zajęcie się dziećmi,
 • zrobienie Ci kawy,
 • i wiele innych

Natomiast, jeśli Twój partner ma w sobie przekonania sugerujące, że są to typowe zajęcia dla kobiet i mężczyźnie nie wypada tego robić, to najpierw musicie popracować nad zmianą tych przekonań. Tylko w ten sposób będzie w stanie zaspokoić Twój język miłości – robiąc dla Ciebie drobne przysługi.

Porada:

 • jeśli to język miłości Twojego partnera, zrób listę wszystkich próśb jakie usłyszałaś od niego w ciągu ostatnich kilku tygodni. Raz w tygodniu wybierz jedną taką prośbę i spełnij ją.

5. Dotyk

Tutaj nie chodzi tylko i wyłącznie o seks, choć odgrywa on bardzo ważną rolę. Osoby z tym językiem miłości lubią być dotykane (przytulenie, trzymanie się za ręce, drapanie po plecach, masaż, fizyczna obecność, itd.)

Porada

Jeśli Twojego partnera językiem miłości jest dotyk, to wprowadź już dziś kilka drobnych zmian w waszej relacji:

 • trzymajcie się za ręce wtedy kiedy jest taka możliwość,
 • podejdź do niego i wymasuj mu ramiona,
 • daj mu buziaka na przywitanie i pożegnanie.

Jak poznać język miłości drugiej osoby?

“Krytyka ze strony współmałżonka jest najlepszą wskazówką dotyczącą jego ojczystego języka miłości.”

Gary Chapman

Ważne jest, aby zauważyć krytykę na swój temat ze strony partnera i zatrzymać się na chwilę – porozmawiać o tym. Może się tak zdarzyć, że to co krytykuje nasz partner niekoniecznie mu przeszkadza, ale przez to są zaniedbywane jego potrzeby. Wyjaśnię to na przykładzie. Przypuśćmy, że Twój partner ciągle denerwuje się z powodu Twoich spotkań z przyjaciółką. To nie zawsze musi oznaczać, że on jej nie lubi. Ale żeby się tego dowiedzieć należy podjąć się szczerej rozmowy. Podczas takiej konwersacji może się okazać, że przez Twoje częste wychodzenie z domu zaniedbujesz jego jakąś ważną potrzebę.

W momencie uświadomienia sobie gdzie tak naprawdę leży problem, jesteśmy w stanie go rozwiązać. Pamiętaj, nic nie zastąpi szczerej rozmowy. Nie próbuj sama interpretować jego słów, porozmawiaj z nim o tym i niech Ci to wyjaśni najprościej jak się da.

Kolejny sposób na poznanie języka miłości swojego partnera, to obserwacja jego zachowania. Zazwyczaj sami używamy w stosunku do drugiej osoby języka miłości, który jest dla nas najważniejszy. Jeśli Twój partner robi dla Ciebie drobne przysługi, może się okazać, że to właśnie jego język miłości. Bądź jednak ostrożna, gdyż od tej reguły są wyjątki. Jest duża szansa na to, że nasz wybranek powiela zachowania swoich rodziców i niekoniecznie to co robi jest odzwierciedleniem tego czego pragnie. Dlatego najlepszym sposobem, aby poznać język miłości swojego partnera jest szczera rozmowa.

Ważne

Dwa zwroty, które kobiety słyszą od mężczyzn, ale nie mają one nic wspólnego z językami miłości:

 • “Gdybyś była dobrą partnerką, to byś to zrobiła dla mnie” – jest to manipulowanie za pomocą winy.
 • “Zrobisz to, albo pożałujesz” – jest to wymuszanie strachem i nie opiera się na miłości.

Wiesz już jaki jest Twój i Twojego partnera język miłości? Jeśli masz ochotę to podziel się swoimi spostrzeżeniami 🙂

Prezent

Przygotowałam dla Ciebie mini e-book, który pomoże Ci w ustaleniu najważniejszych wartości życiowych. Podejrzewam, że skoro czytasz ten artykuł, to jedną z Twoich najważniejszych wartości jest miłość, ale co z resztą? Czy masz wyznaczone swoje wartości życiowe?

Są one niezbędne przy podejmowaniu decyzji i w kreowaniu szczęśliwego życia. Jeśli ich jeszcze nie masz wypisanych, to koniecznie pobierz na ten temat mini e-book.

brak zdecydowania e-book

Imię:

email:
Trzymam za Was kciuki w poszukiwaniu Waszych języków miłości

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Artykuł powstał na podstawie książki “5 języków miłości” Garego Chapmana. Jeśli chcesz dogłębniej zapoznać się z językami miłości, to zachęcam Cię do jej przeczytania.

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz