You are currently viewing Jak ustalić swój system wartości?

Jak ustalić swój system wartości?

Dziewczyny, wiecie czemu niektóre z nas mają poczucie straconego czasu (może właśnie Ty należysz do nich…)? Mija 5 lat, a my jesteśmy w tym samym miejscu, albo jesteśmy gdzieś, gdzie niekoniecznie chciałyśmy być… Miałyście tak kiedyś? A może cały czas to uczucie w Was siedzi? Jeśli tak, to ten artykuł pomoże Wam zrozumieć dlaczego tak się dzieje i co najważniejsze – da wam wskazówkę jak to zmienić i oczywiście ‘narzędzie’ za pomocą którego będziecie w stanie to zrobić. Z tego wpisu dowiesz się jak ustalić swój system wartości 🙂

Kiedy postanowiłam założyć bloga, to wiedziałam, że jednym z pierwszych artykułów jaki się na nim powinien pojawić będzie właśnie o wartościach. I tak też się stało – link do tego artykułu jest tutaj. Proponuję Ci do niego zajrzeć jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, bo to o czym będę dziś pisać jest poniekąd jego rozszerzeniem.

Dlaczego wartości są tak ważne?

Dlaczego postanowiłam ten temat rozszerzyć? Ponieważ dostaję od Was wiele pytań dotyczących ustalania swoich wartości i widzę, że wiele z Was wciąż tego nie robi. A jest to temat na tyle istotny, że nie można tego bagatelizować. To właśnie od tego powinnyśmy zacząć naszą podróż po wymarzone życie. Jeśli nie uświadomisz sobie swoich wartości, nie będziesz w stanie, iść w pożądanym kierunku. No bo jakby to miało się stać? Skoro nie wiemy co jest dla nas najważniejsze w życiu?

Lista wartości

Nam się może tylko wydawać, że wiemy czego chcemy i co dla nas się liczy (oczywiście nie mówię tu o wszystkich, bo Te kobiety, które znają swoje wartości doskonale wiedzą dokąd zmierzają), ale w rzeczywistości okazuje się, że nic nie wiemy. Wpadamy w codzienną rutynę – praca, dom, dzieci i jeszcze 1000 innych spraw na głowie, które muszą zostać wykonane. I tak robimy dzień w dzień, nie zastanawiając się co dla nas jest ważne i co nas uszczęśliwia. Nie zrozum mnie źle – nie sugeruję, że dzieci, praca, dom nie są naszymi wartościami, bo podejrzewam, że dla większości z nas te właśnie obszary pojawią się jako najważniejsze w naszej hierachii wartości.

Co z 1000 innych spraw?

No właśnie, ale co z tymi innymi sprawami, które ciągle powodują, że jesteśmy zajęte, ale nie posuwamy się w kierunku który by nas uszczęśliwił? Czy rzeczywiście my musimy je robić? Co to są za sprawy? Jak one wpływają na nasze samopoczucie? Czy nie są to czasem cele innych ludzi – może męża, przyjaciółki, szefa… itd? Pomyśl o tym przez chwilę.

Krótkie wyjaśnienie: To, że masz pracę i realizujesz cele firmy/szefa – to zupełnie normalne. Każda z nas to robi będąc u kogoś na etacie. Ale chodzi o to jak Ty się z tym czujesz? Czy rzeczywiście to jest droga, którą chcesz iść? Wspomniałam o tym tutaj, bo okazuje się, że jedną z częstych przyczyn niezadowolenia kobiet z którymi pracuje jest właśnie praca. Podczas wspólnej pracy nad ich wartościami, uświadamiają sobie, że chcą prowadzić własny biznes. Chcą nadal dawać z siebie wszystko, ale pragną pracować na swój sukces, a nie kogoś innego. I to okazywało się powodem ich ciągłego niezadowolenia z życia, ale zupełnie nie zdawały sobie z tego sprawy.

Nasze decyzje

W życiu podejmujemy decyzję za decyzją. Można powiedzieć, że całe nasze życie składa się z lepszych i gorszych decyzji. No właśnie, co zrobić, abyśmy podejmowały więcej trafnych decyzji? No nic innego, jak poznać swój system wartości. Jest to bardzo pomocne przy braku zdecydowania. Jeśli ciągle masz problem z podjęciem różnych decyzji, to znajomość swojego systemu wartości rozwiąże ten problem. Skoro wspomniałam o braku zdecydowania, to warto Wam podesłać tutaj super ćwiczenie, które pomaga w podjęciu ważnych dla nas decyzji. Znajdziesz je tutaj.

Nasze wartości wpływają na nasze decyzje. Jeśli nie zdajemy sobie sprawy ze swoich wartości, to nie jesteśmy w stanie podejmować dobrych dla nas decyzji. Proste, prawda? Teraz jest to oczywiste, ale jeśli nie wiemy jaki wpływ znajomość wartości ma na nasze życie, może wydawać się, że jesteśmy niezdecydowane.

Nasze szczęście zależy od znajomości naszych wartości

Jeśli odczuwasz brak radości lub ciągle jesteś niezadowolona, to najprawdopodobniej nie znasz swoich wartości. Kierujesz się w życiu wartościami innych osób – przyjęłaś je jako swoje i nie zdajesz sobie z tego sprawy, że to przez to jesteś nieszczęśliwa.

W ustaleniu swoich wartości życiowych pomoże Wam pewne ćwiczenie, które zaraz przedstawię, ale od razu zaznaczę, że nie jest to łatwe ćwiczenie, gdyż wymaga od nas wyboru tych najważniejszych wartości. Bardzo często właśnie to ćwiczenie sprawia wiele kłopotów i zajmuje dużo czasu – nie możemy się zdecydować, która wartość jest ważniejsza od innej… Ale jak to przejdziemy, będzie nam o wiele łatwiej podejmować decyzję i żyć zgodnie z tym co wyznajemy za ważne w naszym życiu.

Kiedy spojrzymy na te wszystkie wartości, to wydaje nam się, że większość z nich jest tak samo ważna. Ale tak nie jest, jedne są bardziej istotne, a drugie mniej na danym etapie naszego życia. No bo zobacz sama:

  • dwudziestoletnia kobieta – dla niej najważniejszą wartością będzie kariera zawodowa i rozwój osobisty, a nie rodzina.
  • trzydziestoletnia kobieta – natomiast, dla Tej, najbardziej będzie liczyła się rodzina, a kariera trochę mniej.

To jest tylko przykład i tak wcale nie musi być. Chciałam tylko zaprezentować o co chodzi, bo wiem, że czasem jest Wam bardzo ciężko nadać odpowiednią hierarchię swoim wartościom.

Jakie mamy wartości?

Lista wartości może być bardzo długa… Aby Wam ułatwić z nimi pracę, przygotowałam dla Was listę najpopularnieszych wartości. Wystarczy tylko, że wybierzecie te, które dla Was się liczą. Ale nie musicie się tylko do nich ograniczać – jeśli w głowie masz inne, to powinnaś właśnie te zanotować.

Lista wartości

2 sposoby na ustalenie swojego systemu warości

Sposób numer 1

Wypisz jak najwięcej słów, które kojarzą Ci się z rzeczami, na których Ci zależy z każdego obszaru: rozwój osobisty, rodzina, przyjaciele, zdrowie, czas na odpoczynek, finanse, praca i partner/małżonek.

Przykład:

  • Finanse – wygoda, bezpieczeństwo, niezależność…
  • Rodzina – miłość, troska, dzielenie się…
  • Praca – pasja, obowiązek, odpowiedzialność…

Zrób burzę mózgów i zanotuj wszystko, to co przychodzi Ci do głowy. Nie analizuj i nie oceniaj niczego – pisz wszystko co Ci przyjdzie na myśl. Daj sobie na to około 5 minut.

Teraz, wybierz z tych wszystkich zapisanych przez Ciebie wartości osiem dla Ciebie najważniejszych. Możesz je sobie zapisać na karcie, którą dla Ciebie przygotowałam. Zaglądaj do nich zawsze wtedy kiedy pojawią się w Twojej głowie wątpliwości przy podejmowaniu decyzji.

Sposób numer 2

  • Wybierz z listy, którą dla Ciebie przygotowałam 8 wartości, które najbardziej do Ciebie pasują.
Karta do wpisania 8 wartości życiowych

Jest to o tyle łatwiejszy sposób, że nie musisz myśleć nad poszukiwaniem wartości i masz pewność, że nie zapomnisz o jakiejś istotnej. Ale myślę sobie tak, że skoro jakaś wartość jest ważna w Twoim życiu, to nie ma możliwości, abyś ją pominęła, dlatego wybierz sposób, który najbardziej Tobie odpowiada.

Podsumowanie

Znajomość wartości naprawdę ułatwi Ci podejmowanie decyzji. Przykład: Jedną z Twoich najważniejszych wartości jest rodzina (czas z nią spędzony), a kariera trochę mniej. Szef prosi Cię, abyś wzięła na siebie jakiś dodatkowy projekt (oczywiście dostaniesz podwyżkę). I teraz zazwyczaj mamy dylemat – co zrobić? Jeśli będziesz miała świadomość, że rodzina jest wyżej, niż kariera i finanse, to bez problemu odmówisz, bo przyjęcie tej oferty będzie wiązało się większą ilością pracy, a co za tym idzie – mniej czasu z rodziną.

Rozumiesz już dlaczego znajomość wartości jest tak ważna?

Prezent

Przygotowałam dla Ciebie mini e-book o wartościach i braku zdecydowania. Z jego pomocą ustalisz swój system wartości i nauczysz się podejmować słuszne dla Ciebie decyzje. Możesz go pobrać za darmo poniżej 🙂

brak zdecydowania e-book

Imię:

email:
Daj znać jak Ci poszło to ćwiczenie i czy miałaś trudności z jego wykonaniem?

Aby każda z nas znała swój system wartości – tego nam życzę, a teraz uciekam 🙂

Buziaki dla Was

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz