You are currently viewing Dlaczego warto wybaczać sobie i innym? Sprawdź

Dlaczego warto wybaczać sobie i innym? Sprawdź

Nieodzownym elementem szczęśliwego życia jest umiejętność wybaczania sobie i innym krzywd jakich zaznałyśmy wskutek określonych działań. Jeśli chcemy iść przez życie z uśmiechem, to powinnyśmy nauczyć się wybaczać. Tak dobrze czytasz, możemy się tego nauczyć… Dlaczego warto wybaczać? Dzięki temu, będziemy mogły pożegnać się z niechcianą przeszłością, a co za tym idzie – otworzyć się na nowe rzeczy, które obecnie są blokowane przez przykre wspomnienia.

Odpuść…

Najlepszy prezent jaki możesz sobie podarować, to zdobycie umiejętności odpuszczania rzeczy, które Ci nie służą i powstrzymują przed czerpaniem radości z życia. Wydaje mi się, że większość z nas doskonale o tym wie, ale też zdaje sobie sprawę, że to nie jest takie proste i dlatego nic w tym kierunku nie robi. Niektórym nawet z nas wydaje się to niemożliwe do osiągnięcia i ja to doskonale rozumiem. Nie jest to łatwy temat, ale warty podjęcia… Korzyści wynikające z umiejętności wybaczania sobie i innym są ogromne, a nawet śmiem twierdzić, że bez tej umiejętności, nigdy nie zaznamy prawdziwego szczęścia. Nie ważne ile będziemy miały i jak dobrze będzie nam się układało w życiu… Skrywana uraza do siebie samej lub innej osoby, będzie się odzywała co jakiś czas, aby zaburzyć harmonię w naszym życiu…

Co zabierasz ze sobą w podróż?

Aby lepiej Ci zaprezentować korzyści wynikające z umiejętności wybaczania, porównam życie do podróży. Co zazwyczaj pakujesz do plecaka wybierając się w podróż? Tylko niezbędne rzeczy, prawda? Plecak ma ograniczoną pojemność, więc musisz dokonać wyboru pomiędzy rzeczami, które niekoniecznie są Ci potrzebne, a takimi bez których ta wycieczka nie może się odbyć. Nie wkładasz tam rzeczy, które sprawiają Ci ból i odbierają siłę… To dlaczego nie zrobisz tego samego ze swoim życiem?! Po co dźwigasz plecak pełen nienawiści, poczucia krzywdy, rozczarowania i niesprawiedliwości, urazy, a także nienawiści? Przez to pozbawiasz się miejsca na miłość, szczęście, radość i uśmiech.

Widzisz już o co mi chodzi? Nieumiejętność wybaczania odbija się głównie na Twoim życiu, a nie na Twoich wrogach. To Ty nosisz ten plecak przez życie, a nie oni. To Ty pozbawiasz się szansy na zaznanie prawdziwego szczęścia. Jeśli Ci się wydaje, że Twoja uraza i nienawiść wpływa negatywnie na osoby, które Cię skrzywdziły, to jesteś w błędzie. Najbardziej w tym wszystkim cierpisz Ty i dobrze jak sobie to uświadomisz, bo dzięki temu jest duża szansa, że postanowisz nauczyć się wybaczać.

Jak wybaczyć innym?

Wiem, że czasem jest trudno wybaczyć komuś coś, co nam zrobił, ale pomimo tego warto to zrobić. To będzie jedna z najlepszych rzeczy jaką każda z nas może dla siebie uczynić. Uświadomienie sobie tego, że ludźmi, którzy nas w przeszłości skrzywdzili kierowało poczucie bezsilności lub niewiedzy, będzie pomocne w procesie wybaczania. I nie chodzi o to, że masz usprawiedliwiać ich zachowanie, ale zrozumienie tego, że wiedzę i doświadczenie jakie posiadali w tamtym momencie skłoniło ich do takiego postępowania jest bardzo wyzwalające dla Ciebie. Z takim podejściem, przyjdzie nam łatwiej nauka wybaczania. Po zrozumieniu tego, może miejsce nienawiści zastąpi współczucie, a co za tym idzie uwolnisz się raz na zawsze od negatywnych emocji, które są wywoływane przykrymi wspomnieniami.

Pamiętaj, że wybaczenie ludziom i światu jest kluczowe, abyś mogla zaznać prawdziwe szczęście. Nie da się podróżować z uśmiechem przez życie, kiedy z plecaka wystają kolce i wbijają nam się w plecy…

“Chcesz być szczęśliwy przez chwilę? Zemścij się. Chcesz być szczęśliwy zawsze? Przebacz.”

Henri Lacordaire

Wybaczenie – dlaczego warto wybaczać

Wybaczenie nie oznacza, że teraz musisz utrzymywać kontakty z osobą, która Cię skrzywdziła i masz zapomnieć o tym, co się stało. Chodzi o to, abyś pozbyła się poczucia nienawiści i złości ze swojego serca.

Pamiętaj, robisz to dla siebie, a nie dla osoby, która Cię skrzywdziła. Dla niej raczej niewiele się zmieni, a Ty ocalisz swoje życie.

Jak możesz ułatwić sobie proces wybaczania?

Jeśli dotarłaś do tego punktu i podjęłaś decyzję o tym, żeby pewne sprawy za sobą zostawić, to podsunę Ci pewne czynności, które możesz wykonać, aby Ci było łatwiej tego dokonać.

  • Zrób porządek – wyrzuć wszystkie rzeczy związane z przykrymi wspomnieniami. Jeśli nie lubisz wyrzucać, to możesz je oddać. Chodzi o to, abyś pozbyła się wszystkiego, co przypomina Ci o krzywdzie, której doznałaś.

  • Napisz list – weź czystą kartkę papieru i napisz list do osoby, której chcesz wybaczyć. Przelej wszystkie negatywne emocje na kartkę papieru, a potem ją spal. Napisz, to co czujesz i myślisz o danej osobie. Pamiętaj, nikt tego listu nie przeczyta i nie będzie osądzał, więc nie krępuj się w dobieraniu słów.
kobieta pisząca list

  • Rozwiewanie urazy (Emment Fox) – usiądź w wygodnym miejscu, zamknij oczy i się zrelaksuj. Już? To teraz, wyobraź sobie siebie siedzącą w ciemnej sali teatralnej, a na scenie osobę, do której czujesz nienawiść. Może to być teraz lub w przeszłości, a osoba może być żyjąca lub zmarła – nie ma to znaczenia. Natępnie, kiedy zobaczysz ją już wyraźnie, to wyobraź sobie, że spotyka ją coś dobrego, coś, co się dla niej liczy. Zobacz oczami wyobraźni, jak się radośnie uśmiecha. Przez chwilę zatrzymaj ten obraz w swojej wyobraźni, po czym pozwól mu zniknąć. W momencie, kiedy ta postać opuści scenę, postaw się sama na jej miejscu. I teraz, wyobraź sobie coś, co Tobie sprawia radość. Zobacz siebie samą jako kobietę uśmiechniętą i szczęśliwą. Zrozum, że zasobność Wszechświata jest dostępna dla wszystkich.

To ćwiczenie należy do jednych z trudniejszych, ale konsekwentne je powtarzanie (minimum raz dziennie przez miesiąc)przyniesie Ci dużą ulgę, a uraza do tej konkretnej osoby będzie malała.

  • Odwet (Louise L. Hay) – czasem potrzebny jest odwet, aby mogło nastąpić wybaczenie i jest to jak najbardziej ok, pod warunkiem, że zrobisz to w bezpieczny dla siebie i innych sposób. To ćwiczenie Ci to umożliwi. Gotowa? To teraz usiądź w ciszy i zamknij oczy. Pomyśl o osobie, której jest Ci tak ciężko wybaczyć. Na co Twoim zdaniem zasługuje? Co tak naprawdę chciałabyś jej zrobić? Co ona takiego powinna zrobić, abyś mogła jej wybaczyć? Wyobraź sobie, że to wszystko dzieje się teraz. Stwórz w swojej głowie tę scenę odwetu z najmniejszymi szczegółami. Jak długo ta osoba ma cierpieć i pokutować?

Jeśli masz już dość, to przerwij i zamknij te drzwi raz na zawsze. Z reguły, po wykonaniu tego ćwiczenia – osoby czują się lżej i łatwiej im pomyśleć o wybaczeniu. Nie powinno się delektować tym ćwiczeniem. Natomiast, można je wykonać raz, aby ułatwić sobie zamknięcie pewnych spraw.

Jestem gotowa, aby wybaczyć… Ćwiczenie (Louise L. Hay)

klepsydra

Po wykonaniu powyższych czynności powinnaś być gotowa do wybaczenia. Jeśli masz taką możliwość, to wykonaj to ćwiczenie z drugą osobą. Natomiast, jeśli nie, to wypowiadaj poniższe zdania na głos.

Usiądź z zamkniętymi oczami i powiedz:

Osobą, której chce wybaczyć, jest………….

Wybaczam Ci to, że……….

Powtórz to parę razy. Niektórym osobom możesz mieć do wybaczenia kilka rzeczy, a innym tylko jedną. Jeśli wykonujesz to ćwiczenie z inną osobą, to poproś ją, aby powiedziała “Dziękuję, zwracam Ci teraz wolność” Natomiast, jeśli ćwiczysz sama, to wyobraź sobie, że te słowa wypowiada osoba, której wybaczasz.

Wykonuj powyższe ćwiczenie przez 5-10 minut. Wydobądź ze swojego serca poczucie krzywdy jakie nosisz i pozwól mu odejść. Jeśli już oczyściłaś się na tyle, na ile obecnie jesteś w stanie to zrobić, to skoncentruj się na sobie.

Powiedz na głos do siebie: “Wybaczam sobie to, że……..” Wykonuj to przez około 5 minut.

Dobrze jest wykonywać to ćwiczenie przynajmniej raz w tygodniu, aby oczyścić się ze wszystkich pozostałych pretensji. Niektóre sprawy jest nam łatwiej wybaczyć, inne zaś trudniej. Daj sobie czas i pamiętaj, że proces wybaczania może wymagać czasu, ale warto się go podjąć.

Trzymam za Ciebie kciuki,

MagdaZmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz