You are currently viewing Jak sobie radzić z krytyką innych osób? Sprawdzone sposoby!

Jak sobie radzić z krytyką innych osób? Sprawdzone sposoby!

Nie da się przejść przez życie bez doświadczenia krytyki ze strony innych ludzi, jeśli chcemy działać i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Zawsze znajdzie się ktoś, komu się nie spodoba to co robimy, mówimy i to w jaki sposób się zachowujemy.

“Jeżeli nie chcesz, aby Cię krytykowano, nie mów nic, nie rób nic, bądź nikim.”

Elbert Hubbard

Oczywiście, możemy nic nie robić i się nie wychylać, ale takie postępowanie również nie daję nam gwarancji na to, że nie zostaniemy ocenione przez innych ludzi. No, ale kto chciałby tak żyć? Życie jest po to, aby się spełniać i realizować, a nie udawać kogoś kim się nie jest.

W tym wpisie poznasz sprawdzone sposoby jak sobie radzić z krytyką!

Ocena innych

Nie ma co ukrywać, ale nie uciekniemy przed oceną innych, nawet jakbyśmy bardzo tego chciały. Świat jest tak skonstruowany, że jesteśmy ocenianie non stop, czy nam się to podoba, czy nie.

Ale to nie działa tylko w jedną stronę – my również oceniamy innych częściej lub rzadziej, ale to robimy. Taka już nasza natura i nie mam zamiaru namawiać Cię do zmiany tego. Natomiast, mam na celu zachęcić Cię do pogodzenia się z takim stanem rzeczy. Tego nie przeskoczymy, więc nawet nie próbuj, bo to droga donikąd.

Jeśli przeraża Cię sama myśl o tym, że zostaniesz przez kogoś oceniona, to się nie martw. Nie jesteś z tym sama – mnóstwo z nas zmaga się z tym problemem.

To właśnie to w dużej mierze stopuje nas przed działaniem. Dzieje się tak, ponieważ ocenę innych ludzi bardzo bierzemy do siebie. Nie ważne czy to co inni ludzie mówią na nasz temat jest prawdą, czy nie – przeżywamy to o wiele bardziej, niż osoby, które nie obawiają się krytyki ze strony innych. Ma to związek z poczuciem naszej wartości. Osoby pewne siebie, nie przejmują się krytyką, tak jak osoby ze słabą wiarą w siebie.

Role kobiet

Musisz wiedzieć, że zwłaszcza my kobiety jesteśmy narażone na ciągłą krytykę ze strony innych ludzi. Cokolwiek byśmy nie zrobiły, znajdą się takie osoby, którym się to nie spodoba – nie damy rady uszczęśliwić wszystkich dookoła. Niestety wiele z nas próbuje to robić, ale nie tędy droga. Jeśli jesteś jedną z nich, to wiesz o czym mówię.

„Rób to, co uważasz za stosowne. I tak zawsze znajdzie się ktoś, kto uważa inaczej…”

Michelle Obama

Jesteśmy ciągle oceniane. Cokolwiek byśmy nie zrobiły, to nie wszystkim się to spodoba. I nie musi, to Tobie ma być dobrze (oczywiście pod warunkiem, że nikt inny na tym nie cierpi)

Poniżej parę przykładów:

  • jeśli kobieta ma sprzątaczkę, to jest wygodna i leniwa. Natomiast, jeśli zdecyduje się sama dbać o dom, to znajdą się osoby, które będą mówić, że jest ‚kurą domową’
  • jeśli realizuje się zawodowo i osiąga sukcesy nazwana jest ‚karierowiczką’. A jak postanowi zająć się wychowywaniem dzieci, to niektórzy powiedzą o niej, że brak jej ambicji.
  • kobieta pracująca w ciąży usłyszy, że nie dba wystarczająco o dziecko, które w sobie nosi. Leżenie całą ciąże, to też źle – te kobiety zostaną porównane do kobiet, które pracowały całą ciąże i nic im nie było.

Nie będę już dalej wymieniać, bo mogłabym tak godzinami… Sama widzisz, tak źle i tak źle. To jak tu żyć? Zaraz zobaczysz, co możesz z tym zrobić 🙂

Jak sobie radzić z krytyką?

No dobrze, ale co w takim razie mogę zrobić, aby sobie z tym poradzić?

Nic innego, jak odwołać się do faktów. A ocenę samej siebie pozostaw w swoich rękach. Kreujesz swoje życie zgodnie ze swoimi wartościami, a nie innych. To jest Twoje życie, dlatego powinnaś je przeżyć po swojemu. To, co ludzie mówią na nasz temat nie zawsze musi być prawdą i jeśli nią nie jest, to Ty nie powinnaś się tym przejmować. Wiem, wiem – łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. Zaraz zobaczysz jak sobie z tym poradzić.

Krytyka – jak na nią reagować?

Wypisz teraz najczęstsze opinie, które słyszysz na swój temat lub swojego postępowania (chodzi mi o te negatywne oceny, które Cię ograniczają w jakiś sposób). Następnie, zastanów się przez chwilę, czy Ty się z nimi zgadzasz – czy rzeczywiście tak jest jak inni mówią, czy może masz na ten temat inne zdanie?

Jeśli opinia innych na Twój temat będzie zgodna z tym, co Ty o sobie myślisz, ale Ty nie masz zamiaru teraz nic z tym robić, to wystarczy, że powiesz: „Mam takie samo zdanie na swój temat” i koniec tematu. Nie musisz się przed nikim tłumaczyć. Większość kobiet w takich sytuacjach ma ochotę wejść w bezsensowną dyskusję z drugą osobą, próbując udowadniać, że jest inaczej. Ale po co? Co Ci to da? Popracujesz nad tym kiedy będziesz gotowa lub miała na to ochotę. Dopóki swoim postępowaniem nie krzywdzisz innych, dopóty wszystko jest ok 🙂

Natomiast, jeśli nie zgadzasz się z opinią innej osoby na swój temat, to wystarczy, że powiesz: „Dziękuję za Twoją opinię, ale ja na ten temat mam inne zdanie.” i tyle w temacie. Nie obrażasz się i nie wchodzisz w kłótnie z tą drugą osobą. Każdy ma prawo do swojej opinii, ale Ty nie musisz się z nią zgadzać.

Krytyka – sposoby radzenia sobie z nią:

DAJ SOBIE CHWILĘ – czasem warto jest chwilę odczekać po usłyszeniu krytyki na swój temat. Nie rozwiąże to problemu, ale pomoże nam odetchnąć i lepiej zareagować. Emocje się uspokoją, a my będziemy mogły racjonalniej podejść do sprawy. Zajmij się czymś innym (czymś co Cię bez reszty pochłonie, abyś na chwilę zapomniała o tym, co przed chwilą usłyszałaś na swój temat).

zegar - daj sobie czas na przemyślenie krytyki

STWIERDZAJ FAKTY – mamy ogromną tendencję do uogólniania różnych spraw i tak samo jest z tym co robimy. Jeśli coś Ci nie wyjdzie i usłyszysz słowa krytyki zaczynające się od uogólnień „Ty to zawsze…”, „Ty nigdy…”, itd. zatrzymaj się na chwilkę i zapytaj sama siebie, czy rzeczywiście to prawda? Czy faktycznie zawsze się spóźniasz, albo wykonujesz źle swoją pracę (tutaj wstaw to o co zostałaś skrytykowana).

Po co Ci to? Pomoże Ci to w zrozumieniu tego, że faktycznie dałaś ciała tym razem, ale to nie oznacza, że zawsze tak jest i przez to jesteś beznadziejna. Jesteśmy tylko ludźmi – każdemu może się zdarzyć.

notes i długopis - stwierdzaj fakty przy usłyszeniu krytyki

NIE MUSISZ SŁUCHAĆ KRYTYKI OSÓB, KTÓRE NIE MAJĄ BLADEGO POJĘCIA O TYM Z CZYM SIĘ ZMAGASZ – nie wiem czy wiesz o co mi chodzi, ale podam Ci parę przykładów:

  • jako żona, nie musisz przyjmować krytyki na temat Twojego małżeństwa od osób, które nie są w żadnym związku,
  • jako mama, nie masz obowiązku słuchać rad ludzi, którzy nie mają swoich dzieci,
  • prowadząc swój biznes, nie powinna obchodzić Cię krytyka, ludzi, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego ze swoją działalnością,
  • itd…

Kiedy usłyszysz krytykę od osób, które nie mają zielonego pojęcia na temat, który postanowili ocenić – nie musisz brać wcale tego do siebie! Te osoby nie wiedzą z czym Ty się zmagasz, jakie problemy rozwiązujesz codziennie, z czego musisz zrezygnować, itd. Oni nie rozumieją Twojego kontekstu, więc i ich opinia jest mało użyteczna. Po co zaprzątać sobie tym głowę i się przejmować?!

Kobieta trzymająca się za glowę - krytyka

A MOŻE Z TĄ OSOBĄ JEST COŚ NIE TAK? – przyjrzyj się osobie, która Cię krytykuje. Każdy z nas ma prawo do popełniania błędów i świat z tego powodu się nie zatrzymuje. Nie ma powodu, aby drugą osobę obrzucać błotem i dobijać jeszcze bardziej. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie kopał leżącego! Dlatego jeśli spotkasz się z takim podejściem, to jedyne co możesz zrobić, to po prostu współczuć tej osobie. Prawdopodobnie jest bardzo nieszczęśliwa sama ze sobą i nie radzi sobie ze swoimi emocjami, a Ty stanęłaś jej na drodze. W rezultacie całą swoją złość próbuje przelać na Ciebie. Nie bierz w tym udziału, bo nie warto!

kobieta w rękawicach do boksu

PRZYZNAJ SIĘ DO BŁĘDU – jeśli faktycznie coś źle zrobiłaś, to przyznaj się do tego i spróbuj to naprawić. Dzięki temu dajesz sobie prawo do popełniania błędów i koncentrujesz swoją uwagę na rozwiązaniach. Nie siedzisz i nie płaczesz, że jesteś beznadziejna, tylko dalej działasz!

Wewnętrzny krytyk

Na ten temat powstał osobny artykuł, więc aby się nie powtarzać, to możesz go znaleźć TUTAJ

To na tyle na dziś 🙂

Daj znać, jeśli znasz inne sposoby na radzenie sobie z krytyką innych osób!

Trzymajcie się,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz