You are currently viewing Jak pozbyć się żalu za swoje czyny z przeszłości?

Jak pozbyć się żalu za swoje czyny z przeszłości?

Ile z Was zastanawia się nad tym, co by było, gdyby…? No właśnie, gdyby co? Nasze “gdyby” może się od siebie różnić, ale większość z nas przynajmniej raz w życiu pożałowała jakiejś decyzji z przeszłości. Z tego wpisu dowiesz się jak pozbyć się żalu do samej siebie za coś czego nie zrobiłaś lub zrobiłaś w przeszłości.

 • Gdybym przyjęła tamtą pracę, to teraz…
 • Gdybym skończyła studia, to…
 • Gdybym wyszła za mąż za “x”, to…
 • Gdybym tylko posłuchała tamtej rady…
 • Gdybym nie zaszła tak wcześnie w ciążę, to…
 • Gdybym wcześniej zdecydowała się na dziecko, to…
 • Gdybym odezwała się wtedy, to…

Tych “gdybym” mogłabym wymieniać i wymieniać, ale nie o to chodzi… Nie możemy zmienić tego, co wydarzyło się w przeszłości, ale mamy wpływ na to jak reagujemy na tamte zdarzenia. A mianowicie, mamy całkowitą kontrolę nad tym jak postanawiamy interpretować daną sytuację z przeszłości.

Możemy dalej sobie wyrzucać, że czegoś tam nie zrobiłyśmy; jakoś się zachowałyśmy; źle się odezwałyśmy, itd… Albo, możemy spojrzeć na to w lepszy i zdrowszy dla nas sposób.

Czyli w jaki?

No zobacz sama, skąd masz pewność, że gdybyś podjęła w przeszłości inną decyzje, to teraz byłabyś szczęśliwsza? A może tamta decyzja była najlepsza jaką mogłaś podjąć w tamtym momencie z tym, co miałaś i jak podchodziłaś do życia? Skąd możesz wiedzieć, że teraz byłoby lepiej, jeśli postąpiłabyś inaczej?

No właśnie… Nie możesz tego wiedzieć. Możesz sobie to tylko wyobrażać. Ale po co to robić, skoro sprawia nam to ból i ciągle czegoś żałujemy? Czy nie lepiej byłoby przyjąć postawę, która reprezentuje zaufanie do samej siebie i głośno wybrzmiewa w Twojej głowie: “W tamtym momencie zrobiłam wszystko najlepiej jak potrafiłam. Nie mam sobie niczego do zarzucenia.”

Czy nie uważasz, że to o wiele lepsze od ciągłego gdybania i żałowania niepodjętych innych działań?

Jak pozbyć się żalu – przestań gdybać

Im bardziej koncentrujemy się na przeszłości i na tym czego nie zrobiłyśmy, tym więcej w nas poczucia bezsilności, żalu i rozczarowania. A to prowadzi tylko do jednego, czyli nieumiejętności cieszenia się tym, co mamy teraz.

Aby raz na zawsze uporać się z decyzjami, które podjęłyśmy w przeszłości i nie wracać już do nich (nie żałować), warto szczerze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

jak pozbyć się żalu - na obrazku ręka trzymająca kartkę papieru, a na niej napis: pytania
 • Jak teraz widzisz tamtą sytuację? Co nowego w niej dostrzegasz, czego nie zauważałaś wcześniej?
 • Co takiego chciałaś osiągnąć podejmując taką, a nie inną decyzję? Jaki miałaś wtedy zamiar?
 • Co/kto wpłynęło/wpłynął na podjęcie przez Ciebie takiej decyzji?
 • Co takiego spowodowało, że decyzję którą w tamtym momencie podjęłaś wydawała się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem?
 • Jakie wnioski możesz wyciągnąć z tamtego doświadczenia?
 • Jaką radę dałabyś sobie teraz?
 • W jaki sposób byś teraz postąpiła?

Dokładne przeanalizowanie sytuacji z przeszłości z której nie jesteśmy zadowolone, pozwala nam się z nią rozprawić i nie wracać do niej więcej. Inaczej mówiąc, przegadaj to sama ze sobą i zakończ tamten etap swojego życia. Najlepiej odpowiedzieć sobie na powyższe pytania na kartce papieru.

Co dobrego z tego możesz wyciągnąć?

Pocieszające w tym wszystkim może być to, że to doświadczenie z którego nie jesteś obecnie dumna niesie ze sobą pewną lekcję. I jeśli tylko postanowisz wyciągnąć z niej wnioski, to jesteś na pozycji wygranej. Dlaczego? Bo dzięki temu, jesteś w stanie uchronić się przed podobną sytuacją w przyszłości. Jak ja to mówię: “Nic się nie dzieje bez przyczyny”. Wszystko, co spotyka nas w życiu jest ważne i ma na celu nas czegoś nauczyć. Kwestią jest tylko to, czy otworzymy się na tę wiedzę, czy raczej zamkniemy i dalej będziemy tkwić w poczuciu żalu… Wybór należy do Ciebie.

Dlaczego tak ważne jest rozprawienie się z decyzjami podjętymi w przeszłości?

Abyś mogła w pełni wejść do kolejnego pomieszczenia, konieczne jest zamknięcie drzwi od poprzedniego. W przeciwnym razie, nie będziesz mogła całkowicie być w tym nowym miejscu, bo jednym okiem cały czas będziesz spoglądać na to, co zostawiłaś za niezamkniętymi drzwiami…

Zamknij jedne drzwi przed otwarciem kolejnych. To najprostszy sposób, aby w pełni cieszyć się chwilą obecną bez zbędnego rozpraszania się sytuacjami z przeszłości. Wszystkie niedomknięte przez Ciebie sprawy z przeszłości kradną Ci siłę i energię potrzebną do realizacji Twoich celów. Przeszłość już była i nie możesz w niej niczego zmienić. Natomiast, Twoja przyszłość jest przed Tobą i czeka na Twoje działania. Wypełnij ją radością, miłością, wdzięcznością i poczuciem sprawczości, a zobaczysz jak zmieni się Twoje życie na lepsze.

Zamknij te drzwi… i otwórz się na nowe możliwości

otwarte drzwi

Na koniec podrzucam Ci kilka pytań, które pomogą Ci zamknąć jedne drzwi i otworzyć kolejne…

 • Po co wracasz ciągle do przeszłości? Co Ci daje robienie sobie wyrzutów? (Czasem wracanie do przeszłości jest dla nas doskonałą wymówką, aby nie podjąć jakiegoś działania, które mogłoby nas przybliżyć do tego, co jest dla nas ważne teraz. Warto sobie to przeanalizować.)
 • Czego może Cię nauczyć to wydarzenie z przeszłości? Jak postąpisz w podobnej sytuacji? (Tutaj napisz jaką lekcję z tego wyciągasz)
 • Jakie korzyści otrzymałaś z decyzji jaką podjęłaś w przeszłości? (Może Ci się teraz wydawać, że Twoja decyzja nie niesie ze sobą żadnych korzyści, ale tak nie jest… Z pewnością są jakieś zalety z podjęcia takiej, a nie innej decyzji. To jest czas na ich wydobycie. Zastanów się na spokojnie i wypisz wszystko dobre, co niesie za sobą ta decyzja)
 • I na sam koniec, wypisz wszystkie korzyści jakie możesz otrzymać po zamknięciu tamtych drzwi? Co zyskasz, dzięki temu, że przestaniesz gdybać i żałować swoich czynów z przeszłości? Na co się dzięki temu otworzysz? Czego się pozbędziesz?

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia,

Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać, jeśli coś nie jest do końca dla Ciebie jasne. Jestem po to, aby Ci pomóc 🙂 Trzymaj się. Buziaki 🙂

MagdaZmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz