You are currently viewing Jak znaleźć szczęście w życiu?

Jak znaleźć szczęście w życiu?

Jak znaleźć szczęście w życiu? Jest to fundamentalne pytanie od którego powinnyśmy zacząć naszą drogę po lepsze życie. Jest to chyba dla wszystkich oczywiste, że musimy najpierw wiedzieć jak coś zrobić, aby tego dokonać. Tak jest ze wszystkim, więc jeśli chcemy być szczęśliwe powinnyśmy wiedzieć jak możemy tego dokonać, aby stało się to rzeczywistością.

Nie podam tutaj dokładnego planu jak to zrobić, gdyż jest to niemożliwe ze względu na to, że każda z nas jest inna i uszczęśliwiają nas inne rzeczy. Natomiast, pokaże Ci co możesz zrobić, aby odnaleźć to swoje szczęście i zacząć prace nad jego urzeczywistnieniem.

Jak znaleźć szczęście w życiu? Nasze kluczowe pytanie

Czy czujesz się nieszczęśliwa?; Żyjesz życiem innych ludzi?; Czy brakuje Ci ciągle czasu na spełnienie swoich marzeń?; Masz dużo obowiązków na głowie i się nie wyrabiasz?; Pracujesz ciężko każdego dnia i odhaczasz na liście rzeczy zrobione, a pomimo to ciągle stoisz w miejscu?

Jeśli odpowiedziałaś twierdzącą na któreś z powyższych pytań, to prawdopodobnie się pogubiłaś i zapomniałaś o tym co tak naprawdę jest ważne dla Ciebie. Nie martw się, jesteś w dobrym miejscu i zaraz to naprawimy.

Zaczniemy od początku

Jeśli chcesz ruszyć z miejsca i zacząć żyć swoim życiem, a nie innych, to musisz ustalić swoje wartości życiowe. Może już to kiedyś robiłaś i myślisz sobie, że to nie działa bo ty już pare lat temu ustaliłaś swoje wartości. Pamiętaj – nasze życie się zmienia, a wartości razem z nim, dlatego tak ważne jest, aby regularnie upewniać się, że zgodnie z nimi żyjemy. Może Twoje wartości sprzed kilku lat są już nieaktualne…? Pomyśl o tym.

Pisałam już o tym w jaki sposób ustalać swoje wartości życiowe, wiec jeśli pominęłaś ten wpis, to znajdziesz go tutaj.

Zatrzymaj się na chwilę i ustal swoje wartości życiowe. Pomoże Ci w tym ćwiczenie, które znajdziesz w wyżej wymienionych wpisie. Jeśli chcesz, to czytaj dalej, ale wróć po przeczytaniu tego artykułu do tego zadania i je wykonaj.

Historyjka o kamieniach, czyli jak znaleźć szczęście w życiu

Opowiem Wam teraz pewną anegdotę, która powinna Wam rozjaśnić istotę ważnych i mniej ważnych rzeczy w naszym życiu. Te ‘ważne rzeczy’ to te, które są zgodne z Twoimi wartościami i to one wpływają na Twoje szczęście w życiu.

No to zaczynamy

Pewnego dnia, stary i doświadczony profesor postanowił przeprowadzić pewne doświadczenie na swoich zajęciach. Na biurku miał pusty, duży dzban, którego zawartość wypełnił dziesięcioma wielkimi kamieniami.

pusty dzban. jak znaleźć szczęście

Zapytał studentów: “Czy Waszym zdaniem dzban jest pełny?”

Wszyscy zgodnie odrzekli: “Tak”

Profesor powiedział: “chwileczkę” i spod biurka na którym odbywał się eksperyment wyciągnął pojemnik wypełniony żwirem. Wsypał żwir do dzbana, potrząsając nim lekko tak, aby cała powierzchnia pomiędzy kamieniami się wypełniła.

Profesor ponownie zapytał swoich studentów: “Czy tym razem dzban jest już pełny?”

Studenci przez moment się zastanawiali i za chwilę odpowiedzieli: “Tak, tym razem już na pewno jest pełny. Nie ma możliwości, aby coś się jeszcze do niego zmieściło.”

Profesor lekko się uśmiechnął, nachylił się i wyciągnął spod biurka pojemnik wypełniony piaskiem. Ostrożnie wsypał piasek do dzbana, aż ten się wypełnił cały po brzegi.

Zapytał ponownie studentów: :”Czy teraz dzban jest pełny”?

Uczniowie nie wiedzieli co odpowiedzieć. Dzban wydawał im się pełny i że nie ma możliwości dosypania już do niego niczego innego. Z drugiej strony, wcześniej też myśleli, że nie ma szansy, aby coś się jeszcze do niego zmieściło i się mylili. Z niepewnością odpowiedzieli, że chyba tak…

Tym razem profesor spod biurka wyciągnął butelkę wody i wlał ją do dzbanka zapełniając go, aż po sam wierzch.

Morał anegdoty

Ta krórtka historyjka bardzo jasno przedstawia nam od czego powinnyśmy zacząć, aby być spełnionymi i szczęśliwymi kobietami. Musimy najpierw włożyć kamienie do dzbana. Jeśli zaczniemy od piasku, to nie będzie już na nie miejsca.

układanie kamieni

Odpowiedz sobie teraz na bardzo ważne pytanie: Czym są kamienie w Twoim życiu? Czy jest to może rodzina, zdrowie, przyjaciele, marzenia, kariera, odpoczynek… a może jeszcze coś innego? i skup się najpierw na tym. Najpierw wypełnij swój dzban (życie) kamieniami (istotnymi dla Ciebie rzeczami, które mają wpływ na Twoje szczęście), a potem innymi rzeczami jeśli starczy Ci czasu.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że wyżej wymieniona anegdota uświadomiła Wam jak ważna jest znajomość swoich wartości i tego, żeby wszystkie działania/cele w pierwszej kolejności skupiały się właśnie na nich. Myślę, że teraz będziesz zaczynała od najważniejszych dla siebie rzeczy, a potem jeśli starczy Ci czasu zajmiesz się drobiazgami.

Pamiętaj, jeśli dasz pierwszeństwo drobiazgom lub zaczniesz zajmować się celami i sprawami innych ludzi, to wypełnisz swój dzban żwirem i piaskiem i na Twoje kamienie nie będzie już miejsca. Nie starczy Ci czasu, aby poświęcić go na ważne dla Ciebie elementy życia. Pomyśl o tym…

Wskazówka – jak znaleźć szczęście

Ustal najpierw co stanowią dla Ciebie kamienie. Następnie, włóż je na samym początku do swojego dzbana, a potem możesz zająć się mniej istotnymi sprawami. Tylko tak możesz żyć naprawdę swoim życiem.

Pozdrawiam,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz