You are currently viewing 7 sposobów radzenia sobie ze stresem

7 sposobów radzenia sobie ze stresem

Miałam stworzony pewien plan tematów na bloga na najbliższe dwa tygodnie, ale mój mąż zasugerował, że powinnam napisać coś o radzeniu sobie ze stresem, gdyż bardzo dużo osób tego teraz potrzebuje. Tego w planie nie było, no ale myślę sobie, że w sumie ma rację więc zaraz Wam przedstawię 7 sposobów radzenia sobie ze stresem.

Generalnie nasze życie jest stresujące i takie techniki redukujące stres każda z nas powinna znać, aby radzić sobie w ciężkich sytuacjach. Tym bardziej teraz, w okresie niepewności z powodu koronawirusa jak najbardziej jest to temat, którego nie mogę pominąć.

No to zaczynamy…

7 sposobów w walce ze stresem

 • Aktywność fizyczna – W sytuacjach stresujących wzrasta bardzo szybko produkcja kortyzolu, a zmniejsza się produkcja testosteronu i serotoniny. Wynikiem tego są stany depresyjne, skoki ciśnienia, tętna, ale także osłabienie organizmu. Nie martwcie się, jest na to sposób – ćwiczenia/wysiłek fizyczny. Podczas ćwiczeń wzrasta poziom testosteronu i jednocześnie obniża się kortyzol. Jeśli macie jakieś problemy, które wywołują u Was stres to idźcie na spacer, na siłownie, na rower, albo w domu wykonajcie zestaw jakiś ćwiczeń. W obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie sobie online odpowiedniego dla siebie zestawu ćwiczeń i wykonywać je w domu.

Warto jest pomyśleć o wprowadzeniu regularnej aktywności fizycznej do naszego życia. Skorzysta na tym nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Nie wiem czy wiesz, ale regularna aktywność fizyczna podnosi poczucie własnej wartości. Jest to dodatkowy plus – staniesz się bardziej pewną siebie kobietą. Chyba warto spróbować i się przekonać jak aktywność fizyczna działa na nas.

 • Więcej snu – wynikiem stresujących sytuacji jest problem z zaśnięciem i też to działa odwrotnie – mała ilość snu jest przyczyną stresujących wydarzeń. Jestem pewna, że nieraz tak miałaś, że z jakiegoś powodu nie spałaś wystarczająco długu i przez to Twój dzień był nieudany. Twój umysł był zmęczony, a ty przez to bardziej przewrażliwiona i stresowały Cię najmniejsze rzeczy tego dnia. No dobrze, ale z tym sobie możemy łatwo poradzić – wystarczy pilnować tego, abyśmy miały tyle snu ile nasz organizm potrzebuje.

A co w sytuacji, kiedy to właśnie przez stresujące sytuacje nie możemy zasnąć? Czy tabletki na sen są jedynym rozwiązaniem? Jestem zwolenniczką szukania alternatywnych metod i unikania najróżniejszych tabletek, które na jedno pomagają, a na co innego szkodzą. Nie oznacza to, że namawiam Cię do przestania brania tabletek, jeśli masz takie zalecenie przez lekarza to się tego trzymaj. Pokaże Ci tylko inne techniki, które mogą pomóc w zaśnięciu. Dobrym sposobem na lepszy sen jest zrelaksowanie się i zapomnienie o stresujących sytuacjach. Pomocne mogą być przy tym następujące czynności:

 1. relaksująca kąpiel ( w sklepach znajdziesz odprężające sole i olejki do kąpieli, które możesz zastosować i sprawdzić jak na Ciebie działają )
 2. pamietaj, aby wieczorem unikać napoi zawierających kofeinę
 3. możesz spróbować picia relaksujących herbatek tuż przed snem na wyciszenie
 4. nie myśl o problemach przed snem – daj swojemu umysłowi trochę spokoju i relaksu. O potencjalnych rozwiązaniach swoich problemów zajmiesz się rano następnego dnia
 5. spróbuj przed snem czytać jakąś odprężającą książkę, która nie wymaga skupienia ze strony Twojego umysłu.
7 sposobów radzenia sobie ze stresem - śpiąca kobieta

Dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie pewnej rutyny – wstajesz i chodzisz do łózka zawsze o tej samej godzinie. Twój umysł i organizm będzie wiedział, że o tej konkretnej godzinie jest czas na sen i podczas jakiś stresujących sytuacji w ciągu dnia powinno być Ci łatwiej zasnąć, niż wtedy kiedy nie masz takiej rutyny.

Co jeszcze może być pomocne w radzeniu sobie ze stresem?

 • Relaksujące technikitutaj znajdziecie dużo technik, które pomagają się zrelaksować. Ja omówię tylko jedną, którą sama stosuję i najlepiej na mnie działa, ale zachęcam Cię do sprawdzenia pozostałych. To co na mnie działa niekoniecznie musi działać na Ciebie. Ja stosuję technikę wizualizacji, która polega na wyobrażeniu sobie sytuacji, w której czuję się szczęśliwa, spełniona, wolna od napięć i niepokoju. Dla każdej z nas to wyobrażenie będzie inne, gdyż każdą z nas uspokaja i odpręża coś innego. Jeśli chcesz spróbować tej techniki to znajdź spokojne miejsce, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Zamknij oczy i wyobraź sobie tą sytuację tak jakby była naprawdę. Poczuj to wszystkimi swoimi zmysłami.
 • Rozmowa z kimś – pewnie to już wiesz, że rozmowa z drugą osobą bardzo pomaga i może zredukować nawet całkowicie stres w danym momencie. Czasem stres powoduje to, że nie myślimy racjonalnie i tu na pomoc przybywa, przyjaciółka, mąż, koleżanka lub kolega z pracy, coach, mentor czy ktokolwiek inny kto patrzy na sytuację zupełnie inaczej i może nakierować nas na odpowiednie rozwiązanie. Nie bójmy się dzielić naszymi obawami i szukać pomocy u innych osób.
rozmawiające dwie kobiety ze sobą
 • Zapisz to co wywołuje u Ciebie stres – przelej wszystko to co Cię paraliżuje przed rozsądnym myśleniem i wywołuje stres na kartkę papieru. Już sama ta czynność jest bardzo pomocna. Następnie spójrz na kartkę i poszukaj rozwiązań swojego problemu. Zrób burzę mózgu i przy każdej rzeczy, która wywołuje u Ciebie stres zapisz możliwe rozwiązania. Czasem stresujemy się tylko jedną rzeczą w określonym czasie, w takim przypadku napisz tylko tą jedną rzecz i znajdź jak najwięcej się da potencjalnych rozwiązań tego problemu. Ta metoda bardzo dobrze się sprawdza, kiedy paraliżuje nas tak stres, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.
 • Zarządzaj dobrze swoim czasem – lista rzeczy, którą mamy do zrobienia często jest tak długa, że już samo na nią patrzenie wywołuje u nas niepotrzebny stres. Musisz zrozumieć, że nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. Doba jest za krótka! Jesteśmy natomiast w stanie nauczyć się takiej organizacji czasu, która pomoże nam realizować nasze zadania unikając przy tym stresu. O tym jak zarządzać sobą w czasie pisałam tutaj i tu, także zapraszam Cię do zapoznania się z tymi dwoma artykułami.
 • Naucz się mowić NIE – o tym będzie oddzielny artykuł, gdyż temat jest ważny, a wiele kobiet ma z tym problem. Zgadzamy się na coś na co tak naprawdę nie mamy ochoty lub czasu i to wywołuje u nas niepotrzebny stres. Odmówienie komuś mogłoby nam zaoszczędzić tego stresu, więc dlaczego tego nie robimy? Najczęstszymi przyczynami jest to, że chcemy być pomocne, miłe, lubiane, ale także boimy się konfliktu jaki może wyniknąć jeśli na coś się nie zgodzimy. Jeśli nie masz ochoty lub czasu, aby komuś w danym momencie pomóc, a przy tym chcesz uniknąć konfliktu to wystarczy, że powiesz następujące zdanie: “Bardzo bym chciała Ci pomóc, ale…” Odmowa nie musi być brzydka. Ważne jest to w jaki sposób odmawiamy i jeśli nauczymy się to robić w miły sposób i w taki, aby nie urazić drugiej osoby to przyjdzie nam to łatwiej w sytuacji, kiedy będzie taka potrzeba. Tak jak już pisałam, jeszcze do tego tematu wrócę i będzie na ten temat osobny wpis.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że każda z Was znajdzie z wyżej wymienionych sposobów w walce ze stresem coś dla siebie. Teraz jest najlepszy na to czas, gdyż mamy go dużo więcej, (ale też stresów więcej niż normalnie) na testowanie poszczególnych technik i sprawdzenie co najlepiej na nas działa.

Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami, a może znacie jeszcze inne sposoby?

Trzymajcie się,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz