You are currently viewing 2 ograniczające przekonania – kontynuacja

2 ograniczające przekonania – kontynuacja

CZĘŚĆ 2

Ten artykuł jest drugą częścią wpisu na temat dwóch popularnych przekonań, które nas blokują. Jeśli zaczęłaś od tego artykułu, to zachęcam Cię, abyś najpierw przeczytała poprzedni.

Przekonanie numer 2

TO NIE KOBIETA POWINNA ZARABIAĆ PIENIĄDZE, A MĘŻCZYZNA

To jest kolejne bardzo krzywdzące przekonanie zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Dla płci męskiej głównie dlatego, że ciąży na nich odpowiedzialność utrzymania całej rodziny. A co za tym idzie, pracują tak dużo, że pozbawiają się możliwości spędzania czasu z dziećmi. Niektórym panom taka sytuacja odpowiada, więc dla nich to przekonanie jest rozwijające. Mogą zająć się swoją karierą zawodową, bez żadnych wyrzutów sumienia. Ale są też mężczyźni, którym ta sytuacja zupełnie nie pasuje i przez to czują się nieszczęśliwi.

No dobrze, nie rozmawiamy tutaj o mężczyznach, ale o kobietach. Jak to konkretne przekonanie wpływa na nasze życie? Może na pierwszy rzut oka wydawać się całkiem fajne. No bo przecież to nie my jesteśmy odpowiedzialne za finanse rodziny i nikt od nas tego nie może wymagać. Jak źle się dzieje w tym obszarze, to przecież nie nasza wina… Nie mamy na głowie rachunków i innych zobowiązań finansowych. Od tego jest przecież mężczyzna.

Tylko nam się wydaje, że to jest fajne…

I choć może nam się wydawać, że to przekonanie nie wpływa negatywnie na płeć żeńską, to tak nie jest. Kobiety, które uważają, że to do mężczyzny należy zadbanie o bezpieczeństwo finansowe całej rodziny bardzo sobie szkodzą. Przede wszystkim pozbawiają się wolności wyboru i są w 100% zależne od swoich partnerów. I nie mam tutaj tylko na myśli tego, że są na przykład rozliczane z wydatków, czy, że nie mogą sobie kupić tego na co mają ochotę. Chodzi mi o poważniejsze konsekwencje jakie niesie za sobą to przekonanie…

Zastanów się teraz nad następującymi scenariuszami jakie mogą Cię spotkać:

 • Co zrobisz, kiedy Twój partner postanowi Ciebie i dzieci zostawić dla innej kobiety? W jaki sposób zapewnisz sobie i dzieciom byt w takiej sytuacji?
 • Co zrobisz, jeśli Twojego męża zabraknie, a Ty zostaniesz sama z dziećmi i z kredytem hipotecznym?
 • Wyobraź sobie, że nie układa Ci się z mężem tak jakbyś sobie tego życzyła i chcesz od niego odejść. Jak to zrobisz, jeśli nie masz zaplecza finansowego i pracy? W takiej sytuacji kobiety zazwyczaj nic nie robią, bo wiedzą, że sobie nie poradzą finansowo.
 • Co się stanie, jeśli Twój partner zachoruje i nie będzie mógł więcej pracować? Może teraz odpowiesz, że pójdziesz do pracy. Ale pomyśl o tym przez chwilę… Jeśli do tej pory nie pracowałaś i nie zajmowałaś się sprawami finansowymi, to będzie Ci bardzo trudno odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna i ludzie bez doświadczenia, kompetencji i odpowiednich kwalifikacji mają bardzo niskie szanse na znalezienie pracy, która pozwoli na utrzymanie całej rodziny.

I może teraz pomyślisz, że jestem za tym, aby każda kobieta pracowała zawodowo… Ale nie to mam na myśli. Chodzi mi o to, żebyś pomyślała o swoich finansach i czuła się z nimi komfortowo. Jeśli spotka Cię, któryś z wyżej wymienionych scenariuszy (oczywiście Ci tego nie życzę, ale życie różnie nam się układa), to pomimo cierpienia z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć, Ty chociaż będziesz zabezpieczona finansowo. Nie będziesz przynajmniej musiała się martwić o pieniądze w tej i tak już dla Ciebie przykrej sytuacji.

Kobieta ze skarbonką. Ograniczające przekonania

To przekonanie buduje inne negatywne przekonania na temat pieniędzy. Nie pozwólmy, aby przez nie nasze bezpieczeństwo finansowe było w rękach kogoś innego. Niezależność finansowa potrzebna jest każdej kobiecie, aby mogła sama decydować o swoim życiu. Pozbądź się złych przekonań na temat pieniędzy i zacznij dbać o swoje finanse. Inaczej mówiąc, weź za nie odpowiedzialność. Nie obarczaj tym ważnym obszarem tylko i wyłącznie swojego partnera, a bierz czynny w nim udział.

Ograniczające przekonania – co z nimi robić?

Zachęcam Cię do przyjrzenia się wszystkim przekonaniom, które w jakiś sposób Cię ograniczają. Przeanalizuj wszystkie obszary w swoim życiu i sprawdź jakie każdemu z nich towarzyszy Ci przekonanie.

Do analizy najważniejszych obszarów Twojego życia może być pomocne koło życia, które pobierzesz w tym artykule. Najlepiej wydrukuj je sobie i przy każdym obszarze wypisz wszystkie blokujące Cię przekonania jakie przyjdą Ci do głowy.

Teraz czas na sprawdzenie autentyczności tych przekonań i przekonanie się jaki mają wpływ na Twoje życie. Pomogą ci w tym następujące pytania:

 • Kto tak powiedział?
 • Gdzie to jest zapisane?
 • Jakie ponosisz konsekwencje tego przekonania?
 • W jaki sposób to przekonanie wpłynie na Twoje dalsze życie?
 • Jak to się odbije na Twoim zdrowiu?
 • Jakie poniesiesz koszty finansowe, jeśli nie pozbędziesz się tego przekonania?
 • Jak to przekonanie wpłynie na Twoją relację z rodziną i przyjaciółmi?
 • Od kogo masz to przekonanie? Czy ta osoba zasługuje na to, aby się na niej wzorować?

Jak zmienić ograniczające przekonania?

Praca z przekonaniami nie należy do najłatwiejszych i nie myśl sobie, że się ich pozbędziesz jednego dnia. Pielęgnowałaś je całe swoje życie, więc nie da się ich wyeliminować w ciągu 24 godzin. Ale da się to zrobić. W miejsce przekonania, które Ci szkodzi wstaw jego przeciwieństwo (przekonanie, które Cię wspiera). Pamiętaj, aby Twoje nowe przekonanie było w formie pozytywnej, czyli na przykład nie w takiej: “zarabianie pieniędzy nie jest złe”, ale powinno wyglądać tak: “zarabianie pieniędzy jest dobre”.

Podsumowanie

Te dwa przekonania o których pisałam są tak silne w naszym społeczeństwie, ponieważ za czasów PRL-u większość ludzi według nich postępowała. Kobieta zajmowała się domem i dziećmi, natomiast mężczyzna zarabiał na całą rodzinę. I może kiedyś to się jakoś sprawdzało, bo większość kobiet nie pracowała zawodowo…, to dzisiaj już tak nie jest. Obecnie sytuacja wygląda inaczej i te dwa przekonania krzywdzą wiele osób, zwłaszcza kobiety.

Świat się zmienił i zazwyczaj kobiety tak samo jak mężczyźni są aktywne zawodowo, więc nie są już w stanie zająć się domem i dziećmi bez pomocy męża i innych osób. Musimy o tym pamiętać i przestać podtrzymywać to fałszywe przekonanie. Wiem, że wiele z nas lubi oceniać i krytykować postępowanie kobiet, które postanowiły być żoną, mamą i jednocześnie pracować. Dlatego następnym razem jak najdzie Cię na to ochota, to przypomnij sobie ten artykuł i nie rozprzestrzeniaj tych przekonań dalej.

Trzymajcie się 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz