You are currently viewing Jak skutecznie rozwiązywać problemy – metoda 5 x dlaczego!

Jak skutecznie rozwiązywać problemy – metoda 5 x dlaczego!

Zastanawiałaś się może kiedyś nad tym, czemu niektórych problemów nie możesz rozwiązać? Niby próbujesz coś tam robić i na moment znikają, ale za chwile pojawiają się znów – często ze wzmożoną siłą… A może zmagasz się z jakimś problemem, którego rozwiązania nie widzisz? Jeśli tak, to koniecznie czytaj dalej 🙂 Z tego wpisu dowiesz się jak skutecznie rozwiązywać problemy.

Niemożność rozwiązania niektórych z naszych problemów spowodowana jest tym, że nie znamy prawdziwej przyczyny powstania owego problemu. W takim przypadku nie ma się co dziwić, że nie możemy się go pozbyć raz na zawsze. No bo niby jak, jeśli nie wiemy o co naprawdę chodzi?!

Kiedy pojawia się problem…

No właśnie, co wtedy? Spróbuj sobie teraz przypomnieć jak się zachowujesz w momencie pojawienia się jakiś komplikacji… Większość ludzi szuka szybkiego, ale niestety tylko doraźnego pozbycia się problemu. Z takim podejściem nie rozwiązujemy całego problemu, a tylko niwelujemy jego skutki. Zobacz na przykładzie zdrowia – kiedy coś Cię boli, to co zazwyczaj robisz? Prawdopodobnie sięgasz po tabletkę przeciwbólową i funkcjonujesz dalej. Nie mówię, że akurat Ty tak postępujesz, ale większość z nas ma właśnie takie podejście do problemów.

I może na chwile sobie ulżymy i zyskamy trochę czasu, ale problem cały czas pozostaje nierozwiązany. Jeśli nie poznamy prawdziwej przyczyny problemu, to nasze starania jego rozwiązania skazane są na porażkę. Zajmując się tylko powierzchownymi objawami nie docieramy do sedna sprawy i pozbawiamy się szansy na jego całkowite pozbycie.

Ale tak wcale nie musi być. Za chwilę poznasz świetną metodę za pomocą której, będziesz mogła poznać prawdziwą przyczynę swoich problemów i je raz na zawsze rozwiązać.

Metoda 5 razy dlaczego

why ułożone z zapałek - 5 razy dlaczego

Mowa tutaj o metodzie 5 whys (5 x dlaczego), która jest z powodzeniem stosowana w różnych przedsiębiorstwach (między innymi przez Toyotę), aby usprawnić pracę firmy. Jednak, bez problemu możemy zastosować ją w naszym codziennym życiu i na własnej skórze przekonać się o jej skuteczności.

Dzięki zastosowaniu tej metody jesteśmy w stanie znaleźć prawdziwą przyczynę naszych problemów i się nią zająć. 5 whys jest bardzo prostą metodą i może ją zastosować każdy.

Na czym polega metoda 5 x dlaczego?

Chodzi o to, aby zadać sobie kilka razy pytanie “Dlaczego” po to, aby dojść do prawdziwego źródła problemu. Następnie odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: Co mogę z tym zrobić? i skupić się na jego rozwiązaniu.

Ważne: Nie sugeruj się liczbą 5 – nie musi to być akurat 5 pytań dlaczego. Czasem już po trzech poznasz przyczynę swojego problemu, a innym razem dopiero po ośmiu razach zadania sobie tego pytania. W zależności od problemu ta liczba może się zmieniać i dlatego nie polecam trzymania się sztywno tych pięciu “dlaczego”.

Korzyści wynikające ze stosowania metody 5 whys

 • poznasz prawdziwą przyczynę powstania problemu
 • zrozumiesz czemu wcześniej go nie zauważałaś
 • znajdziesz skuteczny sposób na jego rozwiązanie
 • zaoszczędzisz czas na szukanie kolejnych doraźnych rozwiązań

Siła 5 x dlaczego – rozwiązywanie problemów

postać zastanawiająca się "dlaczego"

Pamiętaj, że celem tej metody jest eliminowanie przyczyn problemu, a nie tylko jego skutków. To bardzo ważne, aby zrozumieć różnicę pomiędzy przyczyną, a skutkiem. Jeśli będziesz próbowała naprawić skutki problemu, to prędzej, czy później problem do Ciebie wróci w takiej samej postaci lub innej. Natomiast, jeśli już od samego początku zajmiesz się przyczyną problemu, to pozbędziesz się go raz na zawsze.

Sama chyba widzisz, że nie warto marnować czasu i lepiej od razu skutecznie rozprawić się ze swoimi problemami – metoda 5 whys daje Ci taką możliwość, więc zachęcam Cię do jej wypróbowania w swoim codziennym życiu.

Zastosowanie 5 whys

Wystarczy zachwalania tej metody – czas, aby wypróbować ją w praktyce. Aby Ci to ułatwić, podam Ci przykład jej zastosowania, żebyś wiedziała jak ją używać w swoim codziennym życiu.

Przykład

Problem: Ból głowy

 • Codziennie rano boli mnie głowa
 • DLACZEGO boli mnie głowa?
 • Bo późno kładę się spać i jestem niewyspana
 • DLACZEGO późno kładę się spać?
 • Bo się nie wyrabiam z obowiązkami domowymi
 • DLACZEGO się nie wyrabiam z obowiązkami domowymi?
 • Bo wszystko jest na mojej głowie – dzieci, gotowanie, sprzątanie, itd
 • DLACZEGO wszystko jest na mojej głowie?
 • Bo mąż mi nie pomaga
 • DLACZEGO mąż mi nie pomaga?
 • Bo go o to nie proszę
 • DLACZEGO go o to nie proszę?
 • Bo wydaję mi się, że te obowiązki należą do kobiety – każda dobra żona się tym zajmuje
 • DLACZEGO tak mi się wydaje?
 • Bo tak zostałam nauczona w domu rodzinnym
 • CO MOGĘ Z TYM ZROBIĆ?

W tym przypadku należało postawić więcej niż 5 pytań “dlaczego:, aby dojść do sedna sprawy.

Zobacz sama, zaczęło się od bólu głowy, a skończyło na ograniczających przekonaniach jakie dana kobieta posiada.

Tak na marginesie – jeśli ten przykład akurat pasuje do Ciebie i chciałabyś popracować nad swoimi ograniczającymi przekonaniami, to zapraszam tutaj.

Jeśli byśmy chciały tutaj popracować nad skutkiem problemu, to wystarczyłoby gdybyśmy wzięły tabletkę na ból głowy. Jednak jeśli na stałe chcemy pozbyć się bólu głowy, to należy popracować nad przyczyną powstania problemu, czyli zmienić swoje przekonania na temat roli kobiety w rodzinie i wprowadzić nowy podział obowiązków pomiędzy małżonkami.

Poeksperymentuj z tą metodą i sprawdź jak ona działa u Ciebie. Możesz dojść do zaskakujących wniosków – powodzenia 🙂

Daj znać, czy podoba Ci się ta metoda 🙂

Buziaki,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz