You are currently viewing Jak cieszyć się życiem i skuteczniej osiągać cele?

Jak cieszyć się życiem i skuteczniej osiągać cele?

Wiadomo – każdą z nas uszczęśliwia coś innego, dlatego ten artykuł nie będzie o konkretnych rzeczach, które sprawiają nam radość, bo byłoby to bez sensu… Jednym z nas będzie przyjemność sprawiało czytanie, a innym sport. Z tego powodu nie dowiecie się z tego wpisu o specyficznych czynnościach, które dadzą Wam radość, nadzwyczajnie w świecie tego nie wiem…

Ale podzielę się z Wami czymś, o czym większość z nas zapomina i przez to nie potrafi zaznać prawdziwego szczęścia. A mianowicie, o chwili obecnej i czerpaniu z niej radości. Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale umiejętność cieszenia się tym, co już masz wpływa na to, czy jesteś szczęśliwa i czy osiągniesz swój cel.

Jak skuteczniej osiągać cele?

Tak naprawdę jest to bardzo proste – tak proste, a jednocześnie tak trudne w dzisiejszych czasach, że prawie nikt tego nie robi… Chcesz szybciej osiągnąć swój? Chcesz mieć czegoś więcej niż teraz? No pewnie, że chcesz – inaczej by Cię tu nie było. Wystarczy, że docenisz to, co już masz 🙂

Bądź wdzięczna za to, co już masz, a w niedalekiej przyszłości zobaczysz, że szybciej osiągniesz, to czego pragniesz. To żadna magia, ale tak to działa… Jak do tego dojdzie? Nie wiem dokładnie jak to się stanie i Ty też nie musisz tego wiedzieć na tym etapie. Zaufaj tej chwili i ciesz się nią mając przy tym określony cel.

Przestań bujać myślami w przeszłości i przyszłości, a skup się na tym co się dzieje wokół Ciebie teraz. Chodzi o to, że przy osiąganiu jakiegokolwiek celu- najgorsze, co możesz zrobić to czuć niedostatek – myśleć ciągle o tym, że nie masz tego, czego chcesz. Albo, że będziesz zadowolona dopiero wtedy jak osiągniesz coś, co sobie zaplanowałaś.

Nie namawiam Cię do tego, abyś nie pragnęła niczego więcej i zadowalała się tylko tym, co masz obecnie. Absolutnie nie o to tutaj chodzi, choć wiele osób interpretuje to właśnie w ten sposób i przez to robi się wielkie zamieszanie. No bo jak to? Mam w końcu chcieć więcej od życia i wyznaczać sobie nowe cele, czy mam się zadowolić tylko tym, co mam?

Powinnaś chcieć osiągać więcej i realizować nowe cele – to nadaje sens naszemu życiu. Ale jednocześnie powinnaś się cieszyć z tego, co już masz i nie czuć niedostatku z powodu niespełnionych jeszcze marzeń. Dzięki temu – otrzymasz jeszcze więcej powodów do radości.

Ale ja nie mam się z czego cieszyć…

Wiele osób uważa, że nie ma się z czego cieszyć, bo mają tyle problemów, że nawet głupio by to wyglądało… Każda z nas ma jakieś problemy – mniejsze lub większe, ale ma. Głupotą to jest to, że nie pozwalamy sobie na chwilę szczęścia tylko dlatego, że nas przerastają problemy.

Zamiast skupiać swoją uwagę na zmartwieniach, które wprowadzają nas w zły nastrój, zacznij być wdzięczna za najdrobniejsze rzeczy. Dzięki tej praktyce, zaczniesz dostrzegać każdego dnia więcej powodów do szczęścia. Inaczej mówiąc – otworzysz swoje oczy na radość, dobre okazje, przyjemne sytuacje, a zamkniesz na dramaty, które same tworzymy każdego dnia nakręcając się z jednego problemu na drugi.

O sile wdzięczności pisałam już tutaj, więc jeśli chcesz więcej na ten temat poczytać, to zapraszam do lektury. Opisywałam tam pewne ćwiczenie, które pomaga czerpać radość z małych rzeczy. Zaraz Wam je zaprezentuje 🙂

Zeszyt wdzięczności

zeszyt wdzięczności

Jest to bardzo proste ćwiczenie, ale wymaga od nas systematyczności i z tym najwięcej osób ma problem podczas jego realizacji. Już wyjaśniam na czym ono polega.

Sporządź listę rzeczy i osób za które jesteś wdzięczna. Dzięki temu przekierujesz swoją uwagę z narzekania na dobre aspekty Twojego życia.

Często zdarza się tak, że nie dostrzegamy drobnych, pięknych momentów i rzeczy, które nas codziennie spotykają tylko dlatego, że jesteśmy zbyt zajęte. Cała nasza uwaga skoncentrowana jest na tym co się złego wydarzyło lub co nam się nie udało. Zapominamy o tych rzeczach, które nam wyszły lub o tym co nam się przyjemnego przytrafiło tego konkretnego dnia (to może być drobiazg, ale w tym ćwiczeniu właśnie takie drobne rzeczy odgrywają kluczową rolę).

To proste ćwiczenie ma na celu odnajdywanie radości w życiu codziennym. Pomoże Ci być wdzięczną za wszystko, co wywołuje w Tobie pozytywne uczucia. Masz mnóstwo powodów do radości, ale nie zauważasz ich i dlatego nie możesz być szczęśliwa tu i teraz. Czekasz, aż zrealizują się Twoje cele i marzenia, ale życie jest zbyt krótkie, żeby wciąż czekać… Jeśli masz możliwość czerpać radość z życia już teraz, to dlaczego tego nie wykorzystać?

Osiągnięcie celu nie gwarantuje Ci szczęścia…

Wiele z nas myśli i ciągle sobie powtarza, że jak już osiągnie swój cel, to będzie szczęśliwa… Niestety, ale jest to największa bzdura jaką słyszymy i powtarzamy! Powiem bez ogródek – jeśli nie potrafimy być szczęśliwe i cieszyć się tym co już mamy, to nie będziemy szczęśliwe nawet wtedy, kiedy osiągniemy już swój cel.

Doskonale to ujął Sokrates:

“Ten, kto nie jest zadowolony z tego, co ma, nie byłby zadowolony z tego, co chciałby mieć.”

Sokrates

Jestem pewna, że wiele z nas już to przerabiało. Wyznaczyłyśmy sobie jakiś cel, dążyłyśmy do niego, a po jego osiągnięciu nadal czułyśmy niedostatek, bo w głowie miałyśmy już kolejny cel. I tak w kółko – cel za celem – bez zatrzymania się nawet na chwile z nadzieją, że przy osiągnięciu kolejnego celu zaznamy szczęście. Ale to błędne złudzenie – jeśli nie nauczymy się cieszyć chwilą obecną, to nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwe. Cały czas będziemy gonić za szczęściem, które jest tu i teraz – wystarczy się tylko zatrzymać.

Jak cieszyć się życiem?

Bądź całą sobą w chwili obecnej i rób to, co konieczne, aby osiągnąć swój cel, ciesząc się tym całym procesem.

Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.

Oprah Winfrey

Osoby, które są wdzięczne za to co już mają, otrzymują jeszcze więcej powodów do radości. Jak to się dzieje? W bardzo prosty sposób, a mianowicie wysyłasz do Wszechświata pozytywne wibracje i tym samym przyciągasz do swojego życia jeszcze więcej dobrych rzeczy. To działa także w drugą stronę – narzekając, przyciągasz więcej złych sytuacji, które pozwolą Ci na dalsze marudzenie. No zobacz sama: Jeśli doceniasz swojego partnera lub dziecko za drobne rzeczy które dla Ciebie robią, to będą chcieli zrobić coś jeszcze. Natomiast, jeśli słyszą oni ciągle krytykę z Twojej strony, to wycofują się i nic nie robią. I tak samo jest ze wszystkim innym. Doceń to co masz, a otrzymasz tego więcej.

Stwórz swój własny zeszyt wdzięczności

napis: thank you

Możesz przeznaczyć do tego specjalny zeszyt i nazwać go: “Zeszyt wdzięczności”. Następnie, codziennie rano, albo wieczorem (wybierz najlepszy czas dla siebie) przeznacz 5 minut na zapisanie wszystkiego za co jesteś wdzięczna ogólnie ( tutaj może znaleźć się: praca, zdrowie, rodzina, itd.) i tego konkretnego dnia (piękna pogoda, pyszna kawa, uśmiech partnera, rozmowa z bliską osobą, smaczny obiad, itd.)

Przykład:

 • Jestem szczęśliwa i wdzięczna za wspaniałego męża;
 • Dziękuje za pyszną kawę;
 • Dziękuję za pracę;
 • Jestem wdzięczna za to, że mogę się ciągle rozwijać;
 • Dziękuję za rodzinę i przyjaciół;
 • Dziękuję, że mam dom i pieniądze na najważniejsze potrzeby;
 • Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za to, że moja cała rodzina jest zdrowa;
 • Dziękuje za to, że mam cel w życiu;
 • Dziękuje za to, że mogę pracować;
 • Dziękuję za to, że otaczają mnie pomocni ludzie;
 • Jestem wdzięczna za to, że udało mi się załatwić ważną sprawę w urzędzie;
 • Dziękuję, że dojechałam na czas do pracy… itd.

Sama widzisz, że tych powodów jest mnóstwo i można wymieniać bez końca. Na początku może być Ci trudno znaleźć wiele rzeczy za które możesz podziękować, ale z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Wyrobisz w sobie umiejętność odnajdywania szczęścia nawet w najdrobniejszych rzeczach. Kiedy ja zaczynałam swoją praktykę wdzięczności, to na samym początku nie przychodziło mi za wiele powodów do głowy i na siłę szukałam, aby jak najwięcej zanotować. Teraz jest ich tyle, że piszę, piszę i skończyć nie mogę

Więcej korzyści z bycia tu i teraz

Zacznij się cieszyć chwilą obecną, a sama zobaczysz jak odmieni się Twoje życie. Między innymi będziesz:

 • lepiej radziła sobie z problemami;
 • skuteczniej i szybciej osiągała cele;
 • przyciągała do siebie dobrych ludzi i sprzyjające Ci okoliczności;
 • miała więcej energii;
 • szczęśliwa;
 • odważniejsza;
 • pewniejsza siebie;
 • resztę sama dopisz jak już sprawdzisz 😉
Kopera z napisem 'Dziękuję'

Życzę powodzenia 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz