You are currently viewing Jak być szczęśliwą kobietą? Zeszyt wdzięczności

Jak być szczęśliwą kobietą? Zeszyt wdzięczności

Nie oszukujmy się, ale każda z nas chciałaby być szczęśliwa. Nie poznałam jeszcze takiej osoby, której by na tym nie zależało. Jeśli Ty tak, to daj mi znać 🙂 W ciągu całego naszego życia robimy wszystko, aby znaleźć to szczęście… Jednym z nas się to udaje, a innym nie. Wielokrotnie powtarzam, że szczęście dla każdej z nas może oznaczać zupełnie coś innego. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć na czym nam najbardziej zależy w życiu i na tych obszarach się skupić. Inaczej mówiąc, koncentrować się na istotnych dla nas sprawach. Realizować swoje życie, a nie czyjeś. Może Ci w tym pomóc pewne ćwiczenie – koło życia, na temat, którego znajdziesz więcej informacji tutaj.

Dziś przychodzę do Was z pewnym ćwiczeniem, które pokaże Ci jak być szczęśliwą kobietą tu i teraz (z tym czym dysponujemy w danym momencie). Cele celami i dalej je sobie stawiamy i realizujemy, aby być w tym miejscu w którym chcemy się znaleźć. Jednak, to nie oznacza, że nie możemy się cieszyć życiem podczas tego procesu. Zaraz pokaże Ci w jaki sposób możesz to zrobić.

Co zrobić, aby tak się stało?

Jest to bardzo proste ćwiczenie, ale wymaga od nas systematyczności i z tym najwięcej osób ma problem podczas jego realizacji. No dobrze, czas na wyjaśnienie na czym ono polega. Sporządź listę rzeczy i osób za które jesteś wdzięczna. Dzięki temu przekierujesz swoją uwagę z narzekania na dobre aspekty Twojego życia.

napis: thank you

Często zdarza się tak, że nie dostrzegamy drobnych, pięknych momentów i rzeczy, które nas codziennie spotykają tylko dlatego, że jesteśmy zbyt zajęte, a cała nasza uwaga skoncentrowana jest na tym co się złego wydarzyło lub co nam się nie udało. Zapominamy o tych sprawach, które nam się udały lub o tym co nam się przyjemnego przytrafiło tego konkretnego dnia (to może być drobiazg, ale w tym ćwiczeniu właśnie takie drobne rzeczy odgrywają kluczową rolę).

Zadanie tego ćwiczenia

To proste ćwiczenie ma na celu odnajdywanie radości w życiu codziennym. Pomoże Ci być wdzięczną za wszystko, co wywołuje w Tobie pozytywne uczucia. Masz mnóstwo powodów do radości, ale nie zauważasz ich i dlatego nie możesz być szczęśliwa tu i teraz. Czekasz, aż zrealizują się Twoje cele i marzenia, ale życie jest zbyt krótkie, żeby wciąż czekać… Jeśli masz możliwość czerpać radość z życia już teraz, to dlaczego tego nie wykorzystać?

Naucz się jak być szczęśliwą kobietą

Tak dobrze czytasz – możesz się tego nauczyć 🙂 Jeśli do tej pory Twoje życie przynosiło Ci więcej smutku niż radości, to tym bardziej powinnaś zastanowić się nad wprowadzeniem praktyki wdzięczności do swojej codzienności.

Wiele z nas stawia sobie pewne warunki, których spełnienie ma sprawić, że będziemy szczęśliwe. Myślimy sobie, że będziemy szczęśliwe kiedy:

 • będziemy miały x pieniędzy;
 • dostaniemy wymarzoną pracę;
 • kupimy dom;
 • kupimy x produkt;
 • odejdziemy od męża/partnera;
 • będziemy miały dzieci;
 • będziemy zarabiały x pieniędzy;
 • i tak dalej…

Niestety, ale może okazać się, że pomimo spełnienia tych wszystkich warunków, które sobie postawiłyśmy nadal będziemy nieszczęśliwe. Dlaczego? Ponieważ nie będziemy umiały tego docenić skoro już teraz mamy z tym problem. A każda z nas ma już wiele powodów do radości, z których może się cieszyć tu i teraz. Wystarczy je tylko zauważyć.

Problem polega na tym, że zbyt bardzo koncentrujemy się na tym czego nie mamy i o czym marzymy, czyli na niedostatku i pragnieniach. Zapominamy o tym co mamy w danym momencie i nie bierzemy tego pod uwagę w naszym życiu.

Kolejny problem pojawia się wtedy, jeśli szczęścia szukamy tylko i wyłącznie w zewnętrznych czynnikach, a nie w sobie. Z takim podejściem nigdy nie będziemy w pełni szczęśliwe. Owszem, może nam się to uda na chwilę, ale nam przecież zależy, aby nasze całe życie było szczęśliwe, prawda? I żeby tak mogło się stać, musimy nauczyć się dostrzegać radość z drobnych rzeczy, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Aaaa i tutaj krótkie wyjaśnienie: To nie będzie tak, że już od momentu praktykowania wdzięczności nasze całe życie będzie usłane różami, a problemy nie bedą nas dotyczyły. No nie, to tak nie działa. Natomiast, będzie to życie pełne radości i nawet pomimo tymczasowych problemów, my będziemy w stanie znaleźć powód do radości. Tych momentów, które wywołują uśmiech na naszej twarzy jest naprawdę mnóstwo. Sztuką jest tylko zacząć je zauważać i to ćwiczenie nam w tym pomaga 🙂

Wdzięczność da Ci jeszcze więcej powodów do szczęścia

Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.

Oprah Winfrey

Osoby, które są wdzięczne za to co już mają, otrzymują jeszcze więcej powodów do radości. Jak to się dzieje? W bardzo prosty sposób, a mianowicie wysyłasz do Wszechświata pozytywne wibracje i tym samym przyciągasz do swojego życia jeszcze więcej dobrych rzeczy. To działa także w drugą stronę – narzekając, przyciągasz więcej złych sytuacji, które pozwolą Ci na dalsze marudzenie. No zobacz sama: Jeśli doceniasz swojego partnera lub dziecko za drobne rzeczy które dla Ciebie robią, to będą chcieli zrobić coś jeszcze. Natomiast, jeśli słyszą oni ciągle krytykę z Twojej strony, to wycofują się i nic nie robią. I tak samo jest ze wszystkim innym. Doceń to co masz, a otrzymasz tego więcej.

Wielu ludzi trwa w stanie ubóstwa z powodu braku wdzięczności, choć w innych sprawach dają sobie nieźle radę.

Wallace Wattles

Zamień zazdrość, urazę, niezadowolenie i uczucie niedostatku na wdzięczność za to co już masz. Dlaczego? Ponieważ, żadna z tych negatywnych emocji nie przyniesie Ci tego czego pragniesz. Natomiast, przyciągnie do Ciebie rzeczy których nie chcesz.

Jak to zrobić?

Możesz przeznaczyć do tego specjalny zeszyt i nazwać go: “Zeszyt wdzięczności”. Następnie, codziennie rano, albo wieczorem (wybierz najlepszy czas dla siebie) przeznacz 5 minut na zapisanie wszystkiego za co jesteś wdzięczna ogólnie ( tutaj może znaleźć się: praca, zdrowie, rodzina, itd.) i tego konkretnego dnia (piękna pogoda, pyszna kawa, uśmiech partnera, rozmowa z bliską osobą, wartościowy obiad, itd.)

Przykład:

 • Jestem szczęśliwa i wdzięczna za wspaniałego męża;
 • Dziękuje za pyszną kawę;
 • Dziękuję za pracę;
 • Jestem wdzięczna za to, że mogę się ciągle rozwijać;
 • Dziękuję za rodzinę i przyjaciół;
 • Dziękuję, że mam dom i pieniądze na najważniejsze potrzeby;
 • Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za to, że moja cała rodzina jest zdrowa;
 • Dziękuje za to, że mam cel w życiu;
 • Dziękuje za to, że mogę pracować;
 • Dziękuję za to, że otaczają mnie pomocni ludzie;
 • Jestem wdzięczna za to, że udało mi się załatwić ważną sprawę w urzędzie;
 • Dziękuję, że dojechałam na czas do pracy… itd.

zeszyt wdzięczności

Sama widzisz, że tych powodów jest mnóstwo i można wymieniać bez końca. Na początku może być Ci trudno znaleźć wiele rzeczy za które możesz podziękować, ale z każdym dniem będzie ich coraz więcej. Wyrobisz w sobie umiejętność odnajdywania szczęścia nawet w najdrobniejszych rzeczach. Kiedy ja zaczynałam swoją praktykę wdzięczności, to na samym początku nie przychodziło mi za wiele powodów i na siłę szukałam, aby jak najwięcej zanotować. Teraz jest ich tyle, że piszę, piszę i skończyć nie mogę 🙂

Podsumowanie i wskazówki

 • Przeznacz 5 minut na praktykowanie wdzięczności każdego dnia. Z upływem czasu, będziesz robiła to non stop w ciągu dnia – kiedy zauważysz jakąś dobrą rzecz – podziękujesz w myślach i poczujesz tę wdzięczność. No właśnie, bo tego nie napisałam – bardzo ważne, aby to nie były puste zapiski i słowa, ale żebyś naprawdę czuła radość i wdzięczność za to za co dziękujesz.
 • Jeśli w życiu spotka Cię coś złego, to spróbuj znaleźć coś pozytywnego w tej sytuacji i podziękuj za to.

Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, będziesz potrafiła cieszyć się tym co masz, a Twoje samopoczucie będzie o wiele lepsze niż wcześniej. Poza tym, dzięki tej praktyce wysyłasz dużo pozytywnej energii, a co za tym idzie – przyciągasz do siebie więcej dobrego.

A Ty za co możesz już dziś podziękować?

Trzymajcie się,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz