You are currently viewing Koncentracja czyli jak się skupić na tym co najważniejsze?

Koncentracja czyli jak się skupić na tym co najważniejsze?

W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo najróżniejszych rozpraszaczy i czasem bardzo ciężko skupić się na tych najważniejszych rzeczach (tych, które przybliżą Cię do Twoich celów), dlatego warto mieć “coś”, co pozwoli nam ponownie wejść na odpowiednią ścieżkę, kiedy z niej zboczymy.

Koncentracja – jej utrzymanie na wysokim poziomie nie jest łatwe i jeśli nie jesteśmy do tego przyzwyczajone, będziemy bardziej podatne na różne pokusy. Zamiast zajmować się realizacją naszych celów, to koncentrujemy swoją uwagę na “bzdurach”, czyli sprawach, które w żaden sposób nie przybliżą nas do naszego celu, ale również nie pomogą nam być lepszą wersją samej siebie. Ja “bzdurami” nazywam wszystko to, co zabiera mi mój cenny czas, ale zupełnie nic dobrego nie wnosi do mojego życia.

Jest na to prosty sposób 🙂

Kiedy wydaje Ci się, że tracisz koncentrację i zaczynasz zajmować się “wszystkim” i “niczym”, to zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie następujące pytanie:

  • Na czym powinnam się teraz skupić?

Mając dokładnie obrany cel i wiedząc co jest dla Ciebie najważniejsze, nie powinnaś mieć problemu z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. To kluczowe pytanie pozwoli Ci znów wejść na właściwą drogę i skupić swoją uwagę na tym, na czym należy, aby odnieść swój własny sukces.

Aby to pytanie mogło Ci pomóc musisz wiedzieć co tak naprawdę w życiu jest dla Ciebie najważniejsze i mieć dobrze sprecyzowany cel. W innym przypadku nie będzie miało ono żadnej mocy… Bo tak naprawdę nie wiedząc dokąd się zmierza, nie jest się w stanie stwierdzić na czym należy w danym momencie się skupić i czym zająć – wszystko będzie miało takie samo znaczenie.

Pamiętasz Alicję w krainie czarów? Przytoczę Ci tu pewien fragment tej powieści, aby Ci to lepiej zobrazować:

Alicja: “Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść?”

Kot: “To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść.”

Alicja: “Właściwie wszystko mi jedno.”

Kot: “W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.”

I tak samo jest w naszym życiu. Jeśli nie mamy sprecyzowanego celu, to nie ma znaczenia czym się będziemy zajmować… Bo tak naprawdę nic nie będzie bardziej istotne od innej rzeczy… W takim przypadku nie musimy się martwić o naszą koncentrację, bo czym byśmy się nie zajęły, to będzie to tak samo ważne jak inne sprawy.

Widzisz już teraz dlaczego tak kluczowe jest wyznaczanie sobie celów? Tak naprawdę życie wtedy staje się o wiele łatwiejsze… Mamy obraną pewną drogę i wiemy co powinnyśmy robić. Niektórym ludziom wydaje się, że to oznacza brak spontaniczności, ale to nieprawda. Cele jej nas nie pozbawiają… Nadal możesz mieć spontaniczne sytuacje w życiu, ale masz również obrany pewien kierunek, którym zamierzasz podążać.

To właśnie wtedy jesteś w stanie pracować nad swoją koncentracją. W sytuacji kiedy zajmujesz się mało istotnymi sprawami, powinnaś zadać sobie kluczowe pytanie: Na czym powinnam się teraz skupić? I zacząć to robić… Możesz to pytanie sobie napisać na kartce i położyć w widocznym dla Ciebie miejscu. Jest to taki sygnał dla nas, aby nie zbaczać z obranej przez nas drogi. Pozwoli nam ono skupić swoją uwagę na tym na czym powinnyśmy w danym momencie…

“Skupienie to kwestia ustalenia, którymi sprawami nie zamierzasz się zajmować.”

John Carmack

Abyś mogła się skupić, musisz mieć jasno określony cel!

Jak ustalić cel

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to od tego powinnaś zacząć. Cele nadają sens Twojemu życiu i wskazują drogę jaką powinnaś podążać. Dążąc do ustalonych celów, czujemy się szczęśliwe; ważne; spełnione i silne. Wyznaczając cele, kontrolujesz swoje życie. Masz wpływ na to jak ono się potoczy. Nie pozostawiasz je przypadkowi – to Ty decydujesz jak będzie wyglądało.

No dobrze, ale jak to zrobić? Chodzi tutaj o to, abyś odpowiedziała sobie na jedno proste pytanie: Co chcesz osiągnąć? Bądź ze sobą szczera. Napisz dokładnie to czego pragniesz. Cel może być duży lub mały. Jeśli będzie on duży to należy go rozłożyć na kilka mniejszych celów. W ten sposób łatwiej Ci będzie go osiągnąć i nie poddać się podczas dążenia do niego.

Przydatne wskazówki przy ustalaniu celów – cel powinien być:

cele smart

S (specific) – cel musi być specyficzny, konkretny.

Powinnaś w jasny dla siebie sposób wskazać czego pragniesz, co chcesz osiągnąć. Im więcej szczegółów tym lepiej.

Na przykład, jeśli chcesz być szczęśliwa to nie możesz sobie wyznaczyć takiego celu, gdyż jest on zbyt ogólny. Natomiast należy sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest dla Ciebie szczęście i wtedy możesz zacząć pracę nad poszczególnymi elementami. 

M (measurable) – cel musi być mierzalny.

Tutaj musisz określić sobie coś po czym poznasz, że osiągnęłaś już swój cel. Jak zmierzysz, że masz już to szczęście?

(achievable)– cel musi być osiągalny, ambitny, adekwatny.

Możesz odpowiedzieć sobie tu na pytanie czy warto pracować nad tym celem? Jeśli odpowiedź będzie brzmiała tak, to do dzieła. Powinnaś również posiadać wiarę w to, że jesteś w stanie go realizować.

R (relevant) – cel musi być realistyczny, ugruntowany.

Powinnaś być w stanie określić w jakim czasie osiągniesz ten cel i musisz mieć na niego wpływ. Nie możesz postawić sobie na przykład takiego celu: chce wygrać w loterii, gdyż na to nie masz wpływu. Inaczej mówiąc, twoje cele muszą być w zasięgu Twoich możliwości.

T (time-based) – twój cel musi być określony w czasie.

Warto sobie odpowiedzieć na następujące pytania: czy da się go zaplanować w czasie? Czy jest terminowy? Kiedy go zrobisz? Co możesz zrobić dziś, w ciągu tygodnia, miesiąca? (tworzymy plan działania)

Gotowa do realizacji swoich celów?

Przygotowałam dla Ciebie zestaw pytań coachingowych, które pomogą Ci osiągnąć Twój cel. A dla zachęty do działania i podtrzymania motywacji otrzymasz plakat do wydruku z motywacyjnymi cytatami 🙂

Koncentracja - pytania coachingowe e-book

Imię:

email:
A Ty w jaki sposób skupiasz się na najważniejszych rzeczach?

Ściskam Was mocno 🙂

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz