Tak jak Wam obiecałam, na temat nawyków powstanie kilka artykułów. Jest to bardzo ważny temat i dość obszerny, dlatego nie da się tego wszystkiego zawrzeć w jednym miejscu. No dobrze, może i się da, ale byłby to bardzo długi wpis, a z tego co mi wiadomo za takimi nie przepadacie. Dlatego w trosce o Wasz komfort przyswajania wiedzy, temat nawyków podzieliłam na kilka części. W taki sposób, aby każda z Was mogła bez problemu znaleźć to co ją dokładnie interesuje i nie musiała czytać rzeczy, które już wie. Każdy artykuł skupia się na innym zagadnieniu dotyczącym nawyków. Ostatnio pisałam o 6 nawykach kobiety sukcesu, czyli o sprawdzonych zwyczajach, które wpływają pozytywnie na nasz sukces, a co najważniejsze przybliżają nas do niego.
Dziś zajmiemy się odwrotną stroną medalu, czyli poznamy 6 nawyków blokujących rozwój osobisty. Po co o tym piszę? Po to, żebyście zdawały sobie sprawę z tych niepozornie ograniczających nas nawyków. Bardzo często ich nie dostrzegamy i dlatego nie możemy zmienić. No bo jak można coś zmienić jeśli się tego nie widzi..? A my przecież chcemy eliminować nawyki, które nas stopują i budować te, które pomagają nam się rozwijać. Dlatego, aby umożliwić wam wychwycenie tych ograniczających nawyków przedstawię te najpopularniejsze. Sprawdź czy występuje u Ciebie któryś z nich. Jeśli tak, to zastanów się czy to nie czasem on odpowiada za to, że ciągle stoisz w miejscu.
NAWYK NARZEKANIA
Każda z nas lubi sobie czasem ponarzekać i nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zdarza nam się to sporadycznie. Problem pojawia się wtedy kiedy robimy to notorycznie: podczas spotkań towarzyskich, po wstaniu z łóżka, w pracy, w domu, a nawet podczas urlopu. Inaczej mówiąc – narzekamy codziennie i wszędzie gdzie się tylko da – to jest dla nas sygnał, że coś jest nie tak. Najgorsze jest to, że wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo marudzenie stało się naszą normalnością i już tego nie zauważamy.
Ale skoro narzekanie jest złe, to czemu ciągle to robimy? Jest kilka powodów dlaczego tak się dzieje:
- mamy temat do rozmowy
- otrzymujemy zrozumienie ze strony osób, które również narzekają
- pocieszamy się – uświadamiamy sobie, że inni też mają źle lub gorzej
Zauważyłam również, że często kobiety podczas spotkań towarzyskich kłócą się o to, która z nich ma gorzej w życiu i ma prawo, aby więcej narzekać. Taka kobieca rywalizacja – walka o to, która ma cięższe życie. Jeśli się wygra taką ‘konkurencję’, to z czego tu być dumną? No z niczego, ale ta, która pokonała przeciwniczkę uzyskuje litość, współczucie od pozostałych i o to właśnie chodzi w tej grze – to jest nagroda.
No dobrze, wiemy już czemu tak bardzo lubimy narzekać, .ale jaki to ma związek z naszym rozwojem? Może Cię to zdziwi, ale ma bardzo duży wpływ na to czy osiągniemy sukces w życiu, czy też nie. Ciągłe narzekanie oddala nas od działania. Całą swoją uwagę koncentrujemy na problemie, a nie na jego rozwiązaniu. Jest kilka sposobów na to, aby pozbyć się ciągłego marudzenia i teraz przedstawię Ci kilka z nich:
Zmień sposób myślenia
Zamiast dostrzegać wszędzie negatywy, zacznij szukać pozytywnych aspektów tej konkretnej sytuacji. Jeśli narzekanie to Twoje drugie imię, to na samym początku będzie Ci bardzo ciężko to zmienić, ale jest to do zrobienia i warto nad tym popracować. Każda z nas ma jakieś problemy i z czymś się w życiu zmaga, ale nie każda narzeka. Jedne z nas wolą narzekać i nic z tym nie robić, a inne wiedzą, że nie zawsze mają wpływ na czynniki zewnętrzne, ale na to jak na to zareagują i z tej opcji korzystają. Ty też tak możesz. Wybór należy do Ciebie.
Skup się na tym co jest tu i teraz
Nie masz takiej możliwości, aby zmienić przeszłość, a myślenie o tym co może się wydarzyć jest bezsensowne. Nie zadręczaj się tym co było kiedyś i tym co przed Tobą. Nie wyszukuj się złych scenariuszy zdarzeń, które może się nigdy nie wydarzą. Bądź tu i teraz. Ciesz się tym co masz w danym momencie. Nie szukaj sobie powodów do narzekania.
Przestań się ciągle osądzać
Chodzi mi o to, żebyś nie obwiniała się bez końca o coś czego nie zrobiłaś, a powinnaś, albo odwrotnie – o coś co zrobiłaś, a nie powinnaś. Jest to bardzo częsty powód do narzekania na obecną sytuację i biczowanie się za to, że mogłyśmy tego uniknąć. Mogłyśmy czy też nie – nie ma to najmniejszego znaczenia teraz, było minęło, a życie toczy się dalej. Nie trać energii na bezsensowne zadręczanie się przeszłością. Każda kobieta popełnia błędy, ale to nie jest powód, aby w nieskończoność się za to obwiniać. Postarajmy się wyciągać lekcje z naszych porażek i ruszajmy dalej – tego co się stało już nie zmienisz, więc nie ma sensu koncentrować na tym całej swojej uwagi.
Weź odpowiedzialność za siebie
Nie masz zbyt dużego wpływu na to, co robią inni, ale masz wpływ na to jak ty na to reagujesz. Zamiast ciągłego narzekania na system i innych ludzi, zacznij działać i robić to co jesteś w stanie, aby polepszyć swoją sytuację. Marudzeniem nic nie zmienisz, a działaniem już tak. Pomyśl o tym następnym razem kiedy najdzie Cię ochota na obwinianie wszystkich dookoła za Twoje ‘złe’ życie.
NAWYK WYNAJDOWANIA WYMÓWEK
Jest to bardzo częsty nawyk, który powstrzymuje nas przed rozwojem osobistym. Czasem wydaje mi się, że jesteśmy w tym tak dobre jakbyśmy się tego uczyły w szkole. Musimy uświadomić sobie to, że wymówki nas nigdzie nie zaprowadzą. Za 5, 10 i 15 lat będziemy dokładnie w tym samym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Powinnyśmy zrozumieć, że to kim jesteśmy i co mamy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. To jest nasze życie i nikt za nas go nie przeżyje. Przestańmy więc szukać coraz to lepszych wymówek powstrzymujących nas przed działaniem. Tu gdzie jesteśmy teraz, to nie jest wina naszych rodziców, dzieci, męża, sytuacji gospodarczej, edukacji i sytuacji finansowej. Owszem, te czynniki mogą ułatwić lub utrudnić nam osiąganie naszych celów, ale to od nas zależy czy podejmiemy odpowiednią pracę, aby być tą osobą, która zawsze chciałyśmy być.
Każda z nas ma marzenia, chce być szczęśliwa, spełniona i mieć możliwość realizowania swoich celów… To dlaczego wciąż szukamy wymówek, aby nie robić tego co jest konieczne? Odpowiedź jest prosta – nic nie robienie jest fajne i wygodne w danym momencie. Nie przemęczamy się, a wolny czas wykorzystujemy na przyjemności. Wymówki pomagają nam czuć się dobrze w tej sytuacji, bo usprawiedliwiają nas przed samą sobą i całym światem.
Jeśli masz ochotę przeczytać więcej na temat wymówek i poznać 3 wymówki, które najczęściej powstrzymują nas przed działaniem, to zajrzyj tutaj.
NAWYK NISKIEJ SAMOOCENY
Wśród nas jest wiele kobiet, które wątpią w swoje możliwości i cele, co powoduje, że nie rozwijają się, a stoją w miejscu. Może właśnie jedną z tych osób jesteś Ty. Jeśli tak, to przeczytaj dokładnie ten podpunkt i artykuł który specjalnie dla Ciebie napisałam (zaraz dam Ci do niego link). Kobiety z niską samooceną nie widzą sensu podejmowania prób działania, bo i tak im się nie uda, bo i tak ktoś będzie lepszy, bo i tak to wszystko jest bez sensu… Takie podejście nigdzie nas nie zaprowadzi, dlatego należy jak najszybciej pozbyć się tego złego nawyku. Uwierz w to, że jesteś wyjątkowa – jedyna w swoim rodzaju i świat potrzebuje Ciebie i Twoich umiejętności. Następnym razem jak znów zwątpisz w siebie, przypomnij sobie, że to co chcesz zaprezentować światu jest wyjątkowe i nikt tego nie zrobi w taki sposób jak Ty, bo nie ma takiej drugiej jak Ty.
Jesteś wyjątkowo – wykorzystaj to! To jest ten artykuł o, którym wspomniałam. Stworzony z specjalnie dla Ciebie.
NAWYK ODKŁADANIA NA PÓŹNIEJ
Nie chodzi mi tutaj tylko o odkładanie zadań do zrobienia na później, ale również o decyzje, których podejmowanie ciągle odkładasz na inny termin. Przez takie działania pozbawiasz się rozwoju, bo jeśli odkładasz podjęcie dla Ciebie ważnej decyzji na później, to tym samym stoisz w miejscu. Natomiast, jeśli chodzi o zadania, to sytuacja wygląda podobnie. Unikając wykonywania ważnych dla Twojego rozwoju czynności, pozbawiasz się go lub spowalniasz jego proces. Prędzej czy później, będziesz musiała to zrobić. Lepiej to zrobić od razu. Poza tym ciągłe odkładanie powoduje, że wszystko, co masz do zrobienia, robisz na ostatnią chwilę. To powoduje, że przychodzi taki moment, w którym wykonujesz te wszystkie zaległe zadania pod presją czasu, a co za tym idzie, narażasz się na niepotrzebny stres.
NAWYK REZYGNOWANIA Z EDUKACJI
Niektórym z nas wydaje się, że już wszystko wiedzą i nie potrzebują dalej się rozwijać. Ale to nie prawda – świat się bardzo szybko zmienia i jeśli chcemy być na bieżąco z tym co się wokół nas dzieje, to musimy być otwarte na nową wiedzę. Jeśli zrezygnujemy z nauki, to nie tylko nie idziemy do przodu, ale się cofamy. Sposobów na zdobywanie wiedzy w obszarach, które nas interesują jest mnóstwo. Dlatego bez problemu wybierzemy coś dla siebie. Tutaj znajdziesz 5 pomysłów na rozwój osobisty bez konieczności wychodzenia z domu.
NAWYK KONSUMOWANIA WSZYSTKICH PIENIĘDZY
Jest to jeden z gorszych nawyków, który powstrzymuje nas przed działaniem i rozwojem osobistym. Jeśli wydajemy wszystko to co zarabiamy, to tak naprawdę pozbawiamy się wyboru w życiu. No bo zobacz, żyjąc od pierwszego do pierwszego, całą swoją energię kierujesz na zarabianie pieniędzy – potrzebujesz ich na przeżycie. Wiesz, że jak nie będziesz zarabiała przez parę dni, to Ci nie wystarczy. I tym samym, pozbawiasz się możliwości na dokonanie w swoim życiu jakiejkolwiek zmiany. Nie możesz rzucić pracy nawet wtedy jeśli jej nie cierpisz, bo nie masz żadnego zabezpieczenia finansowego i nie możesz sobie pozwolić nawet na pare dni wolnego, które pozwoliłyby Ci znaleźć inną posadę. Poza tym, nie masz możliwości, aby podnieść swoje kompetencje, gdyż nie masz pieniędzy na dalszą edukację (studia, szkolenia, kursy itd.). Stoisz w miejscu i męczysz się w pracy, której nie znosisz tylko dlatego, że wydajesz wszystkie pieniądze, które zarobisz. Jeśli chodzi o zadbanie o swoje finanse, to jest to szeroki temat i jeszcze go poruszę. Na dobry początek, możesz przeanalizować swoje wydatki i sprawdzić czy rzeczywiście wszystko co kupujesz jest niezbędne i tego potrzebujesz. Następnie, powinnaś wprowadzić jedną bardzo ważną zasadę do swoich finansów, a mianowicie odkładać 10% z każdej wypłaty. Jeśli na samym początku 10% wydaje Ci się niemożliwe do osiągnięcia, to zacznij od 5%, a nawet od 3%, ale zacznij to robić. Dzięki temu sposobowi, będziesz miała odłożone pieniądze, które dadzą Ci w pewnym sensie poczucie wolności i możliwość na wprowadzenie zmian w swoim życiu.
Masz któryś z tych nawyków? Jeśli tak, to co zamierzasz z tym zrobić?
Ściskam Was mocno,
Magda – Zmotywowana Na Sukces