You are currently viewing 3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

Każda z nas przynajmniej raz w życiu wymyśliła jedną wymówkę, aby czegoś nie zrobić… Szczerze mówiąc jestem pewna, że zdarzyło się to więcej razy i nadal nam się to przytrafia. Niektóre z nas robią to częściej, a inne rzadziej, ale to robimy. Jeżeli jest to sporadyczne, to nie ma problemu, gdyż czasem po prostu możemy nie mieć ochoty, aby zrobić coś w danym momencie. Niestety, jeśli należymy do tego grona kobiet, które nieustannie szukają wymówek, aby czegoś nie robić, to koniecznie powinnyśmy poznać najpopularniejsze 3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem.

Ważne jest to, abyś miała świadomość tego, że wymówki nas nigdzie nie zaprowadzą. Za 5, 10 czy 15 lat będziemy dokładnie w tym samy miejscu w którym jesteśmy teraz. Chciałabym, abyś zrozumiała jedną rzecz – to kim jesteś i co masz – zależy od Ciebie. To Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie. Nie obwiniaj za to swoich rodziców, dzieci, męża, sytuacji gospodarczej, edukacji, czy też sytuacji finansowej. Weź odpowiedzialność za swoje życie i zacznij działać – zrealizuj swoje marzenia.

Trudna droga przed nami…

Nie będzie łatwo i szybko, ale jeśli chcesz żyć na własnych zasadach, to musisz swoje dotychczasowe ‘nic nie robienie’ poświęcić na rzecz działania. Nie możemy ciągle szukać usprawiedliwień swojego zachowania, bo to blokuje nasz rozwój. Każda z nas ma jakieś pragnienia – chcemy być szczęśliwe, spełnione, realizować swoje cele i spełniać marzenia… To dlaczego wciąż szukamy wymówek, aby nie robić tego, co nas przybliży do naszej idealnej sytuacji? Odpowiedź jest bardzo prosta na to pytanie – ponieważ, nic nie robienie jest fajne w danym momencie. Nie męczymy się i wykorzystujemy czas na przyjemności. Jeśli znajdziemy jeszcze dobrą wymówkę na to dlaczego nie robimy tego, co powinnyśmy, to już w ogóle jest super. Jesteśmy usprawiedliwione przed samą sobą i całym światem.

Pomyśl, czy chcesz tak dłużej? Chcesz dłużej oszukiwać samą siebie i nie podejmować koniecznych działań, aby coś osiągnąć? Sądzę, że skoro postanowiłaś przeczytać ten artykuł, to masz tego dosyć i chcesz to zmienić. Świetnie, razem damy radę! Nie jesteś z tym sama. Uświadomienie sobie tego, że to, co nas powstrzymuje przed działaniem to tylko wymówki -pozwoli Ci na ich likwidację i podjęcie koniecznego działania.

3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

Wymyślamy mnóstwo rzeczy, aby czegoś nie zrobić. Najpopularniejszymi wymówkami jest brak czasu, zmęczenie, niska samoocena, brak pieniędzy, opinia innych, brak wiedzy i kompetencji, wiek i wiele, wiele innych.

Ja skupię się tylko na trzech, moim zdaniem kluczowych. Jeśli uda nam się je wyeliminować, to zresztą pójdzie nam już łatwiej.

No to zaczynamy

Wymówka numer 1

  • Nie damy rady tego zrobić – strach przed porażką powstrzymuje nas przed wystartowaniem. Łatwiej nam powtarzać, że nie jesteśmy czegoś w stanie zrobić niż zmierzyć się z niepowodzeniem. Jeśli jeszcze nie wiesz tego, że porażki wcale nie muszą być złe, to zapraszam Cię tutaj. Wszyscy mamy obawę przed tym, że może się nie udać, ale to nie powód, żeby się poddawać już na samym początku. Z takim podejściem nigdy się nie dowiesz, czy to było dla Ciebie, czy też nie.

Może i teraz nie masz wystarczających kompetencji, wiedzy, znajomości, środków finansowych, aby osiągnąć to, co chcesz, ale to nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. Wystarczy podjąć decyzję, że to zrobisz i przestać szukać wymówek, a zobaczysz, że rozwiązanie Twoich wątpliwości pojawi się na Twojej drodze lub znajdziesz je sama. Podniesiesz kompetencje, zdobędziesz nową wiedzę, uzyskasz potrzebne środki finansowe i wszystko inne, co pomoże Ci osiągnąć Twój cel, tylko przestań szukać wymówek i zacznij działać. Zaplanuj odpowiednie działania, które przybliżą Cie do Twojego celu i zacznij je realizować. Rozpisz je na jak najmniejsze czynności, abyś mogła nad nimi pracować każdego dnia. Jeśli jeszcze nie wiesz jaką moc mają małe kroki, to koniecznie przeczytaj mój artykuł o Kaizen, który znajdziesz tutaj.

Wymówka numer 2

  • Nie mam czasu – jest to kolejna bardzo popularna wymówka, którą chyba każda z nas doskonale zna. Nie oszukujmy się, ale jest to jedno z najprostszych wytłumaczeń, które każda kobieta może zastosować. Mamy tyle na głowie, że brak czasu jest dobrym wytłumaczeniem, aby nie czuć się winną za to, że znów nie zrobiłyśmy nic w kierunku realizacji naszych marzeń. Zastanów się czy tak naprawdę nie masz tych paru minut w ciągu dnia, aby popracować nad swoim celem…? Przeanalizuj swój dzień i zobacz na co wykorzystujesz najwięcej czasu. Czy są to rzeczy niezbędne i ważne? Czy możesz z czegoś zrezygnować?
3 wymówki - brak czasu - zdjęcie zegarka

Musimy sobie uświadomić, że bardzo dużo czasu marnujemy na mało istotne sprawy. Wydaję nam się, że jesteśmy tak zapracowane i nie znajdziemy już nawet chwili, aby popracować nad naszymi celami i przekładamy ich realizację na kolejny dzień, a tego kolejnego dnia okazuje się, że też nie mamy czasu. Tak nam leci życie i zazwyczaj pod koniec roku uświadamiamy sobie, że nic wartościowego nie osiągnęłyśmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

“Nigdy na nic nie znajdziesz czasu. Jeśli potrzebujesz czasu, musisz go sobie stworzyć.”

Charles Buxton

Jeśli Twój cel jest dla Ciebie wystarczająco ważny, to powinnaś być w stanie zorganizować sobie tak dzień, aby mieć czas na jego realizację. Natomiast, jeśli ciągle Ci się to nie udaję, to może nie chcesz tego osiągnąć i zmienić swojego życia? Zastanów się nad tym i odpowiedz sobie na pytanie, czy nadal chcesz powtarzać ten sam schemat i nic nie zmieniać w swoim życiu, czy raczej zorganizujesz swój dzień tak, aby znaleźć na to czas? Wygra to, co jest tak naprawdę dla Ciebie teraz najważniejsze – chwilowa przyjemność, czy ciężka praca, a później nagroda? To Ty musisz podjąć decyzje!

Jeśli brak czasu, to Twoja główna wymówka, to przeczytaj o metodzie 5 minut – ten artykuł pomoże Ci zmienić Twój stosunek do czasu. Znajdziesz go tutaj.

Wymówka numer 3

  • Nie mam wystarczająco pieniędzy/Nie stać mnie na to – czy brzmi to znajomo? Ile razy w życiu nie podjęłaś jakiegoś działania tylko dlatego, że stwierdziłaś, że Cię na to nie stać?
portfel z pieniędzmi

Za darmo

Wiecie co? To był jeden z powodów dla których postanowiłam się dzielić swoją wiedzą za darmo poprzez prowadzenie bloga. Wiem, że wiele kobiet nie stać na life coacha, a bardzo pragną zmiany w życiu, dlatego mogą tego dokonać bezpłatnie. W dobie internetu tak naprawdę jesteśmy w stanie dotrzeć to bardzo wielu rzeczy za darmo. Jest mnóstwo ludzi, którzy pomagają innym bezpłatnie, więc jeśli czegoś bardzo pragniesz i naprawdę Cię na to nie stać, to poszukaj darmowych rozwiązań.

Co możesz zrobić już teraz – bez wydania złotówki, aby przybliżyć się do swojego celu? Chcesz nauczyć się obcego języka, ale nie stać Cię na książki i korepetycję? W internecie znajdziesz bardzo dużo materiałów i osób, które Ci w tym pomogą za darmo. Przykładów mogłam mnożyć, ale myśle, że wiesz o co chodzi.

Wymiana barterowa

Słyszałaś może kiedyś o transakcji barterowej? Jest to wymiana bezgotówkowa, czyli wymiana towarów lub usług na inne towary i usługi. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć za darmo i nie stać Cię, żeby to kupić, to pomyśl o tym rozwiązaniu. Sprawdź w internecie, czy może akurat, ktoś nie potrzebuje tego, co Ty możesz mu zaoferować, a w zamian da Ci to, co Ty potrzebujesz.

Gotówka

Natomiast, jeśli do realizacji Twojego celu konieczna jest gotówka, to też nie jest powód, abyś powtarzała, że Cię na to nie stać i nic z tym nie robiła. Zastanów się, co takiego możesz zrobić, aby uzyskać potrzebne środki finansowe? Jest wiele sposobów na zebranie potrzebnych nam pieniędzy, możesz na przykład:

  1. więcej pracować
  2. zmienić pracę na lepiej płatną
  3. zacząć oszczędzać
  4. sprzedać rzeczy, które nie są Ci już potrzebne
  5. obniżyć swój standard życia ( może nie jest Ci potrzebny taki drogi samochód, taki duży dom, markowe ubrania… itd.)

Przeanalizuj dobrze swoją sytuację finansową, a jestem pewna, że znajdziesz pomysł – jak uzyskać odpowiednie środki finansowe, aby zrealizować swój cel. Chodzi o to, żebyś zaczęła już nad tym pracować teraz i przestała mówić, że Cię na to nie stać. Takim sposobem pewnego dnia zauważysz, że masz już wystarczającą ilość pieniędzy na realizację tego co chciałaś.

Podsumowanie

Zacznij walczyć z tymi trzema wymówkami, a zobaczysz jak wiele rzeczy okaże się możliwych do zrobienia. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo nam szkodzą wymówki. Uświadomienie sobie tego i praca nad tym – zaprowadzi Cię tam, gdzie zawsze chciałaś być.

Trzymam za Ciebie kciuki,

Pozdrawiam

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz