3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

Każda z nas przynajmniej raz w życiu wymyśliła jedną wymówkę, aby czegoś nie zrobić… Szczerze mówiąc jestem pewna, że zdarzyło się to więcej razy i nadal nam się to przytrafia. Niektóre z nas robią to częściej, a inne rzadziej, ale to robimy. Jeżeli jest to sporadyczne, to nie ma problemu, gdyż czasem możemy nie mieć ochoty, aby zrobić coś w danym momencie. Niestety, jeśli należymy do tego grona kobiet, które nieustannie szukają wymówek, aby czegoś nie robić to koniecznie powinnyśmy poznać 3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem.

Wymówki nas nigdzie nie zaprowadzą. Za 5, 10 czy 15 lat będziemy dokładnie w tym samy miejscu w którym jesteśmy teraz. Chciałabym, abyś zrozumiała, że to kim jesteś i co masz zależy od Ciebie. To Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie. Nie obwiniaj za to swoich rodziców, dzieci, męża, sytuacji gospodarczej, edukacji czy też sytuacji finansowej. Weź odpowiedzialność za swoje życie i zacznij działać – zrealizuj swoje marzenia.

Trudna droga przed nami…

Nie będzie łatwo i szybko, ale jeśli chcesz żyć na własnych zasadach to musisz swoje dotychczasowe ‘nic nie robienie’ poświęcić na rzecz działania. Nie możemy ciągle szukać usprawiedliwień swojego zachowania, gdyż przez to nie stajemy się lepszą wersją samej siebie, a przecież na tym nam zależy. Chcemy być szczęśliwe, spełnione, realizować swoje cele i spełniać marzenia… To dlaczego wciąż szukamy wymówek, aby nie robić tego co nas przybliży do naszej idealnej sytuacji? Ponieważ, nic nie robienie jest fajne w danym momencie. Nie męczymy się i wykorzystujemy czas na przyjemności. Jeśli znajdziemy jeszcze dobrą wymówkę na to dlaczego nie robimy tego co powinnyśmy, to już w ogóle jest super. Jesteśmy usprawiedliwione przed sobą i całym światem.

Pomyśl, czy chcesz tak dłużej? Chcesz dłużej oszukiwać samą siebie i nie podejmować koniecznych działań, aby coś osiągnąć? Sądzę, że skoro postanowiłaś przeczytać ten artykuł to masz tego dosyć i chcesz to zmienić. Świetnie, razem damy radę! Nie jesteś z tym sama. Uświadomienie sobie, że to co nas powstrzymuje przed działaniem to tylko wymówki pozwoli Ci na ich likwidację i podjęcie działania, kiedy wymaga tego sytuacja.

3 wymówki, które powstrzymują nas przed działaniem

Wymyślamy mnóstwo rzeczy, aby czegoś nie zrobić. Najpopularniejszymi wymówkami jest brak czasu, zmęczenie, niska samoocena, brak pieniędzy, opinia innych, brak wiedzy i kompetencji, wiek i wiele wiele innych.

Ja skupię się tylko na trzech, moim zdaniem kluczowych. Jeśli uda nam się je wyeliminować to zresztą pójdzie nam już łatwiej.

No to zaczynamy

Wymówka numer 1

  • Nie damy rady tego zrobić – strach przed porażką powstrzymuje nas przed wystartowaniem. Łatwiej nam powtarzać, że nie jesteśmy czegoś w stanie zrobić niż zmierzyć się z niepowodzeniem. Jeśli jeszcze nie wiesz tego, że porażki to nic złego to zapraszam Cię tutaj. Wszyscy mamy obawę przed tym, że może się nie udać, ale to nie powód, żeby się poddawać już na samym początku. Z takim podejściem nigdy się nie dowiesz czy to było dla Ciebie czy też nie.

Może i teraz nie masz wystarczających kompetencji, wiedzy, znajomości, środków finansowych, aby osiągnąć to co chcesz, ale to nie oznacza, że nie możesz tego zrobić. Wystarczy podjąć decyzję, że to zrobisz i przestać szukać wymówek, a zobaczysz, że rozwiązanie Twoich wątpliwości pojawi się na Twojej drodze lub znajdziesz je sama. Podniesiesz kompetencje, zdobędziesz nową wiedzę, uzyskasz potrzebne środki finansowe i wszystko inne co pomoże Ci osiągnąć Twój cel, tylko przestań szukać wymówek i zacznij działać.

Wymówka numer 2

  • Nie mam czasu – jest to kolejna bardzo popularna wymówka, którą chyba każda z nas doskonale zna. Nie oszukujmy się, ale jest to jedno z najprostszych wytłumaczeń, które każda kobieta może zastosować. Mamy tyle na głowie, że brak czasu jest dobrym wytłumaczeniem, aby nie czuć się winną, że znów nie zrobiłyśmy nic w kierunku realizacji naszych marzeń. Zastanów się czy tak naprawdę nie masz tej godziny w ciągu dnia, aby popracować nad swoim celem…? Przeanalizuj swój dzień i zobacz na co wykorzystujesz najwięcej czasu. Czy są to rzeczy niezbędne i ważne? Czy możesz z czegoś zrezygnować?
3 wymówki - brak czasu - zdjęcie zegarka

Musimy sobie uświadomić, że bardzo dużo czasu marnujemy na mało istotne sprawy. Wydaję nam się, że jesteśmy tak zapracowane i nie znajdziemy już nawet chwili, aby popracować nad naszymi celami i przekładamy ich realizację na kolejny dzień, a tego kolejnego dnia okazuje się, że też nie mamy czasu. Tak nam leci życie i zazwyczaj pod koniec roku uświadamiamy sobie, że nic wartościowego nie osiągnęłyśmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Jeśli Twój cel jest dla Ciebie wystarczająco ważny to powinnaś być w stanie zorganizować sobie dzień tak, aby mieć czas na jego realizację. Natomiast, jeśli ciągle Ci się to nie udaję, to może nie chcesz tego osiągnąć i zmienić swojego życia? Pomyśl nad tym i odpowiedz sobie na pytanie czy nadal chcesz powtarzać, że nie masz czasu i nic nie zmieniać w swoim życiu czy raczej zorganizujesz swój dzień tak, aby znaleźć na to czas? Wygra to co jest tak naprawdę dla Ciebie teraz najważniejsze – chwilowa przyjemność czy ciężka praca, a później nagroda? To ty musisz podjąć decyzje!

Wymówka numer 3

  • Nie mam wystarczająco pieniędzy/Nie stać mnie na to – czy brzmi to znajomo? Ile razy w życiu nie podjęłaś jakiegoś działania tylko dlatego, że stwierdziłaś, że Cię na to nie stać?
portfel z pieniędzmi

Za darmo

Wiecie co? To był jeden z powodów dla których postanowiłam się dzielić swoją wiedzą za darmo poprzez prowadzenie bloga. Wiem, że wiele kobiet nie stać na life coacha, a bardzo pragną zmiany w życiu dlatego mogą tego dokonać bezpłatnie. W dobie internetu tak naprawdę jesteśmy w stanie dotrzeć to bardzo wielu rzeczy za darmo. Jest mnóstwo ludzi, którzy pomagają innym bezpłatnie, więc jeśli czegoś bardzo pragniesz, a naprawdę Cię na to nie stać to nie powtarzaj tego tylko poszukaj darmowych rozwiązań.

Co możesz zrobić już teraz bez wydania złotówki, aby przybliżyć się do swojego celu? Chcesz nauczyć się obcego języka, ale nie stać Cię na książki i korepetycję? W internecie znajdziesz bardzo dużo materiałów i osób, które Ci w tym pomogą za darmo.

Wymiana barterowa

Słyszałaś może kiedyś o transakcji barterowej? Jest to wymiana bezgotówkowa, czyli wymiana towarów lub usług na inne towary i usługi. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć za darmo, a nie masz pięniędzy na zakup czegoś to pomyśl o tym rozwiązaniu. Daj ogłoszenie w internecie i zobaczysz, że ktoś akurat będzie potrzebował tego czym ty dysponujesz i chętnie w zamian odda Ci coś co akurat jest niezbędne do realizacji Twoich celów. Wystarczy dobrze poszukać.

Gotówka

Natomiast, jeśli do realizacji Twojego celu konieczna jest gotówka to też nie jest powód, abyś powtarzała, że Cię na to nie stać i nic nie robiła. Zastanów się co takiego możesz zrobić, aby uzyskać potrzebne środki finansowe? Jest wiele sposobów na zebranie potrzebnych nam pieniędzy, możesz na przykład:

  1. więcej pracować
  2. zmienić pracę na lepiej płatną
  3. zacząć oszczędzać
  4. sprzedać rzeczy, które nie są Ci już potrzebne
  5. obniżyć swój standard życia ( może nie jest Ci potrzebny taki drogi samochód, taki duży dom, markowe ubrania… itd.)

Przeanalizuj dobrze swoją sytuację finansową, a jestem pewna, że znajdziesz pomysł jak uzyskać odpowiednie środki finansowe, aby zrealizować cel. Chodzi o to, żebyś zaczęła już nad tym pracować teraz i przestała mówić, że Cię na to nie stać. Takim sposobem pewnego dnia zauważysz, że masz już wystarczającą ilość pieniędzy na realizację tego co chciałaś.

Podsumowanie

Zacznij walczyć z tymi trzema wymówkami i zobaczysz jak wiele rzeczy okaże się możliwych do zrobienia. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo nam szkodzą wymówki. Uświadomienie sobie tego i praca nad tym zaprowadzi Cię tam, gdzie zawsze chciałaś być.

Trzymam za Ciebie kciuki,

Pozdrawiam

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz