Pewnie wiele z Was się zastania jak stworzyć szczęśliwy związek i czy jest to w ogóle możliwe…? Codziennie słyszymy o rozpadzie związków bliższych i dalszych znajomych, a w naszych relacjach z partnerem też nie zawsze jest kolorowo. Powoli zaczyna nam się wydawać, że tak już jest i nic na to się nie poradzi. A osoby, które cieszą się udanymi relacjami ze swoimi partnerami uważamy za kłamców.
Wiem to wszystko z obserwacji i od Was. Przychodzicie do mnie i mówicie, że nie wierzycie, że można być tak naprawdę szczęśliwą w związku. Niektóre z Was się już do tego przyzwyczaiły i nic z tym nie robią, ale są też wśród Was – kobiety, które postanawiają się rozejść i znaleźć nowego wybranka. Ale czy to gwarantuje szczęście w kolejnym związku? Czasami tak, ale to w przypadku, gdy wychodzimy z toksycznej relacji. W innych przypadkach okazuje się, że w nowym związku pojawiają się te same problemy – na początku jest cudownie, ale po jakimś czasie zaczyna się szara rzeczywistość i już nie wiemy czy to coś z nami jest nie tak czy na tym świecie nie ma już szczęśliwych par?! Jeśli jest Ci bliskie to o czym piszę, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
W tym wpisie postaram się rozwiać te wątpliwości. Sprawdzimy czy jest jeszcze szansa, aby zbudować udaną relację z drugą osobą, a jeśli tak, to jak tego dokonać? Jak stworzyć szczęśliwy związek?
Stan zakochania
Zakochanym ludziom wydaje się, że ich wybrankowie są idealni. W tej początkowej fazie nie dostrzegają żadnych ich wad. Ale nie wszyscy są zaślepieni – najbliższa rodzina i przyjaciele dostrzegają je, lecz osoby zakochane nie chcą ich słuchać i nie przyjmują tego do swojej wiadomości. Można powiedzieć, że żyją w innym świecie. Nie ukrywam, że jest to wspaniały okres – pełen radości i niewyobrażalnej chęci do życia. Wszystko nam się chce – jesteśmy w stanie góry przenosić. Jeśli byłaś kiedyś w takim stanie, to prawdopodobnie byłaś zakochana 🙂
Należy jednak zwrócić uwagę, że ten stan nie będzie trwał wiecznie. Faza zakochania u każdej z nas może się różnić czasowo. Może to być 3 miesiące, pół roku, ale nie trwa dłużej niż 2 lata. Psycholog dr Dorothy Tennov przeprowadziła badania nad zjawiskiem zakochania. Wyniki pokazały, że średni czas romantycznej obsesji to 2 lata. Jeśli romans utrzymywany jest w tajemnicy, ten czas może się trochę wydłużyć.
Co następuje po fazie zakochania?
Później zaczyna się miłość, albo rozczarowanie. W zależności jaki sobie przygotujemy pod to grunt. To jest ten moment, kiedy zaczynamy patrzeć na swojego wybranka zupełnie inaczej. Powoli dostrzegamy jego wady i wszystko to, co nas w nim denerwuje (dostrzegamy to, co inni nam mówili, ale nie chciałyśmy ich słuchać).
To nie oznacza, że w fazie zakochania nasze uczucia były fałszywe. Tak nie było, ale warto sobie uświadomić jedną rzecz – w tej fazie nie jesteśmy realistkami. Nie zwracamy uwagi na prawdziwą naturę człowieka. Generalnie, ludzie są egocentrykami i ich świat obraca się wokół ich samych. Dlatego, gdy przeminie faza zakochania dostrzegamy prawdziwą rzeczywistość i staramy się walczyć o swoją niezależność.
On zaczyna wyrażać swoje pragnienia, ale różnią się one od Twoich. I tutaj właśnie zaczynają się schody…
- on chce nowy samochód, a dla Ciebie to zbędny wydatek;
- on chce więcej seksu, a Ty jesteś zbyt zmęczona;
- on ma ochotę zostać w domu, a Ty chcesz się spotkać ze znajomymi;
- to tylko przykłady, a tutaj możesz wymienić swoje niezgodności ze swoim partnerem.
Światłu dziennemu ujawniają się indywidualne potrzeby, emocje, wzorce zachowań i myśli każdego z was. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwiema bardzo różnymi od siebie osobami. I co teraz? Jaki jest następny krok? Co robimy?
Nie będziesz pewnie zaskoczona jeśli Ci powiem, że właśnie w tym momencie najczęściej dochodzi do rozstania i poszukiwania nowej miłości. Ale jest jeszcze inne rozwiązanie – możemy zostać w tym związku i popracować nad tym, aby obdarzyć się wzajemną miłością.
Mamy 3 opcje do wyboru
Gary Chapman (autor książki “5 języków miłości”, którą Wam serdecznie polecam do przeczytania) doskonale zauważa, że niektóre pary uznają, iż koniec okresu zakochania daje im tylko dwie opcje do wyboru:
- poddać się nieszczęśliwemu życiu w towarzystwie swojego wybranka,
- bądź, rozstać się i spróbować jeszcze raz.
W dzisiejszych czasach ludzie często wybierają tę drugą opcję, podczas gdy pokolenie wcześniejsze było skłonniejsze ku wyborze tej pierwszej. Nadal możemy spotkać pary ze starszego pokolenia, które są ze sobą pomimo tego, że nie mogą już na siebie dłużej patrzeć. I odwrotnie, codziennie widzimy jak ludzie się rozstają i zaczynają wszystko od nowa.
Wydaje nam się ta opcja atrakcyjniejsza i sugeruje, że taka postawa to akt odwagi i chęć dla siebie jak najlepszej przyszłości. Poniekąd tak jest i bardzo dobrze jak ludzie postanawiają zakończyć toksyczny związek. Ale co w sytuacji, gdzie nie ma mowy o toksycznym związku, a partnerzy i tak się nie dogadują? Czy rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ucieczka? A może warto tak włożyć trochę wysiłku i zbudować szczęśliwy związek oparty na wzajemnej miłości? Ja jestem zdecydowanie za tym, aby podjąć się tej pracy i zbudować satysfakcjonujący nas związek. Ten artykuł ma na celu pokazanie wam, że tak się da.
Trzecia opcja
Polega na szukaniu “prawdziwej miłości” wspólnie z naszym wybrankiem. Taka miłość obfituje w emocje, ale nie stanowi obsesji. Ja ją nazywam “mądrą miłością”, bo łączy zarówno rozum jak i uczucia. Ale już na samym początku muszę Ci powiedzieć, że nie jest to łatwa miłość – wymaga od nas wysiłku i dyscypliny.
Nie wiem czy wiesz, ale naszą podstawową potrzebą emocjonalną nie jest zakochanie się. Potrzebujemy czegoś więcej, a mianowicie – chcemy być rzeczywiście kochane przez inną osobę i doświadczać miłości, której źródlem jest rozum i wolny wybór, a nie instynkt.
Dlaczego miłość wymaga wysiłku i dyscypliny?
Ponieważ kierujemy swoją energię na rzecz korzyści innej osoby. Przestajemy myśleć tylko o sobie, ale to nie oznacza, że zaniedbujemy swoje uczucia i potrzeby. W takim przypadku mówimy o wykorzystywaniu jednej osoby w związku, a na tym nie opiera się prawdziwa miłość.
Powinnaś mieć świadomość tego, że wkładając swój wysiłek w poprawę życia swojego partnera, Ty również odczujesz z tego powodu satysfakcję związaną z prawdziwym uczuciem do innej osoby. Ważne abyś wiedziała, że tak naprawdę miłość nie jest w stanie się pojawić, dopóki nie przeminie stan zakochania.
Warto, abyś miała tego świadomość i jeśli jesteś w fazie zakochania wiedziała jak się przygotować na następny etap tej niesamowitej przygody. Natomiast, jeśli jesteś już w związku i okres zakochania jest już dawno za Tobą, a Ty się nie potrafisz dogadać ze swoim wybrankiem teraz już wiesz dlaczego i zaraz zobaczysz co należy zrobić, aby tę sytuację zmienić.
Jak stworzyć szczęśliwy związek?
Według Garego Chapmana jest 5 języków miłości:
- wyrażenia afirmatywne
- dobry czas
- przyjmowanie podarunków
- drobne przysługi
- dotyk
Istotne jest to, aby poznać każdy z nich w celu zidentyfikowania języka miłości u swojego partnera, aby móc go wypełnić. Zastanów się również nad swoim językiem miłości i poinformuj o tym swojego wybranka, aby wiedział co sprawia, że czujesz się kochana. Dajcie sobie szanse na zbudowanie szczęśliwego związku. Jeśli myślisz, że dla Was już nie ma ratunku, to chociaż spróbujcie jeszcze tej jednej rzeczy, a rezultaty waszego wysiłku Was zaskoczą 🙂
Aby nie wydłużać już tego artykułu, dokładny opis języków miłości znajdziesz TUTAJ. Koniecznie się z nimi zapoznaj i zacznij pracę nad swoim związkiem.
5 języków miłości – dokładny opis każdego z nich
Jest to prosty sposób na udany związek, ale wymaga trochę wysiłku z naszej strony.
A może masz jakiś inny skuteczny sposób na stworzenie szczęśliwego związku? Jeśli tak, to proszę podziel się 🙂
Życzę wam wytrwałości w budowaniu wspaniałych relacji 🙂
Magda – Zmotywowana Na Sukces