Dzisiejszy wpis poruszy bardzo ważny, ale jednocześnie trudny temat. Mowa o zmianie zachowania. Dlaczego jest ona taka trudna? Co należy zrobić, aby pożądana zmiana zachowania utrzymała się na stałe? Proponuje zaparzyć sobie kawę, gdyż artykuł będzie długi. Zapraszam do lektury.
Czy też tak macie, że chcecie coś zmienić w swoim życiu, ale nie potraficie się do tego zmotywować? Jesteście tym sfrustrowane i przygnębione, bo doskonale wiecie, że musicie coś zmienić, ale tego nie robicie? Powód jest prosty – próbujemy zmienić swoje zachowanie, które jest skutkiem, a powinniśmy skupić się na przyczynie, która za nim stoi.
Zmiana zachowania – cierpienie i przyjemność, czyli o odokładaniu spraw na poźniej
Musimy zrozumieć w jaki sposób działa na nas siła cierpienia i przyjemności. Jest to niezbędne przy wprowadzaniu jakichkolwiek trwałych zmian w naszym życiu. Zastanawiałaś się może kiedyś nad tym dlaczego nie robisz tego co powinnaś zrobić? Masz nawyk odkładania wszystkiego na później? Dlaczego przekładasz coś na inny termin co powinnaś zrobić teraz?
Dzieje się tak, ponieważ nasz świadomy umysł ma pewne przekonanie. Sądzi, że podjęcie danych działań w danej chwili przyniesie nam więcej cierpienia niż odłożenie go na poźniej. Jestem pewna, że niejednokrotnie zdarzyło Ci się coś tak długo odkładać, że nagle musiałaś to zrobić w danym momencie. Nie miałaś już innego wyjścia. Nie mogłaś już dłużej tego odkładać. Co wtedy czułaś? Co się okazało? Niepodejmowanie działania w odpowiednim na to czasie stało się bardziej bolesne, prawda?
Zastanów się przez chwilę nad następującymi pytaniami
Co powstrzymuje Cię przed otworzeniem swojego biznesu, który planujesz od dłuższego czasu?, Podaj powody dlaczego nadal nie rzuciłaś palenia?, Co powoduje, że unikasz dokończenia ważnego projektu/zadania?,Dlaczego czekasz na ostatnią chwilę ze swoim rozliczeniem podatkowym?, Co Cię powstrzymuje przed wizytą u dentysty czy lekarza?, Dlaczego nie podejmujesz działań, które zaprowadzą Cię do Twojego wymarzonego życia?, Co Cię powstrzymuje przed odejściem od mężczyzny, z którym jesteś nieszczęśliwa? Czemu nie zmienisz niechcianej pracy?, Co Cię powstrzymuje przed oszczędzaniem pieniędzy? Co Cię powstrzymuje przed wykonaniem ważnego telefonu? Dlaczego nadal nie zapisałaś się na siłownie, a masz to w planach od dłuższego czasu?
Jeśli powyższe pytania Cie nie dotyczą to wprowadź swoje własne. Sprawy i rzeczy, których unikasz, a wiesz, że powinny być zrobione.
Zdajesz sobie z tego sprawę, że jeśli podjęłabyś właściwe działania w ważnych dla Ciebie obszarach, to zaowocowałoby to korzystnie w Twoim życiu. W przyszłości, dałoby Ci wiele przyjemności i pozwoliłoby Ci uniknąć problemów. Pomimo tej świadomości nadal nic z tym nie robisz…dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ działanie kojarzy Ci się w tym momencie z większymi przykrościami, niż odłożenie wszystkiego na później.
Nie podejmujemy również żadnych działań, ponieważ paraliżuje nas strach przed stratą. Ten strach jest o wiele silniejszy niż chęć zysku. W głowie mamy wiele wątpliwości. Co jeśli nie poradzę sobie finansowo bez męża? Co jeśli mój biznes okaże się porażką? Po co więc próbować? Jest dobrze jak jest. No ok, ale musisz mieć świadomość, że lepiej nie będzie. Jeśli masz ochotę na inne życie to musisz zaryzykować i czytaj dalej.
Pracujemy ciężko nad tym, aby utrzymać coś, co już posiadamy. Natomiast, powinnyśmy podejmować ryzyko, które jest konieczne do zdobycia tego czego naprawdę chcemy.
Więcej na temat strachu przed porażką możesz przeczytać tutaj.
Jak się zmotywować?
Często motywacją do zmiany jest jakieś wydarzenie, które wpływa na nas bardzo emocjonalnie. Teraz możecie pomyśleć, że to nie prawda. Przecież znacie wiele osób, które pomimo wielu cierpień i upokorzeń nie zmieniają się. Tak, to prawda. Dzieje się tak, ponieważ te osoby nie doświadczyły jeszcze wystarczająco wielu cierpień, aby postanowić się zmienić.
Jestem jednak pewna, że znacie lub słyszałyście o takich osobach, które w końcu powiedziały: “dość” i zmieniły swoje życie. Na przykład, przestały pić, uwolniły się z toksycznej relacji, przeszły na dietę itd. Dla tych osób motywator był prosty. Osiągneli oni już taki poziom cierpienia, że nie mieli już ochoty dłużej go znosić. W tym przypadku cierpienie wywołało zmianę zachowania. Te osoby powiedziały sobie: dosyć i podjeli decyzję o zmianie.
Nie życzę Wam takiej sytuacji, aby zmiana u Was nastąpiła właśnie w ten sposób. Moim celem jest, uświadomienie Wam tego mechanizmu i mądre z niego korzystanie.
Chęć zmiany może wynikać również z przyjemności jakie ze sobą ta zmiana niesie. Wiele osób motywuje lepsza przyszłość. To właśnie ta wizja podtrzymuje ich zaangażowanie w pracę jaką muszą wykonać, aby zbliżyć się do swojego celu. Jednak nie jest ona tak popularna jak ta pierwsza czyli unikanie cierpienia.
Odkryj co sprawia Ci ból a co przyjemność – motywowanie do zmiany poprzez unikanie cierpienia
Silniejszym czynnikiem motywującym jest unikanie cierpienia niż dążenie do przyjemności. W tej sytuacji, ważne jest, aby każda z nas wiedziała czym jest dla niej cierpienie, a czym przyjemność. Dzięki tej informacji, będziesz się mogła motywować do zmiany poprzez unikanie cierpienia. Na przykład:, jeśli dla Ciebie cierpienie to bieda, to będziesz robiła wszystko, aby tego uniknąć.
Zapewne niejednokrotnie byłyście w takiej sytuacji, że próbowałyście coś zmienić w swoim życiu i Wam nie wychodziło. Może próbowałaś schudnąć, a może chciałaś rzucić palenie, a może jeszcze coś innego próbowałaś zmienić…? I chociaż rozum wyraźnie mówił, że na przykład jedzenie słodyczy jest niezdrowe i nie schudniecie przez to. Wy i tak ciągle po nie sięgałyście… dlaczego?
Kierujemy się rozumem, ale z nabytymi skojarzeniami, które posiada nasz system nerwowy związanymi z cierpieniem i przyjemnością. To właśnie te skojarzenia decydują o tym co zrobimy w danej sytuacji. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak naprawdę naszymi wyborami kierują emocje. Jesteśmy przekonane, że to my podejmujemy decyzję za pomocą rozumu. W momencie, kiedy dokładnie przypatrzymy się temu mechanizmowi widzimy dlaczego nie możemy pozbyć się niechcianego nawyku, lub wprowadzić pożądaną przez nas zmianę.
Podejmujemy działania, aby złamać ten system i przez jakiś czas nam się to udaje. Na przykład: nie palimy lub trzymamy się diety. Jednak po jakimś czasie nadchodzi taki moment i tracimy zapał. Dzieje się tak, ponieważ zmiana wywołuje wiele cierpienia.
Rozwiązanie – zmiana zachowania
Jest jednak na to rozwiązanie. Mało osób o nim wie i dlatego wszystkie nowe postanowienia o zmianie kończą się klęską. Zatem, co musimy zrobić, aby zmiana była trwała? Należy nasze dawne zachowanie skojarzyć z cierpieniem, a nowe z przyjemnością. Na początku będzie trudno, ale jeśli dostatecznie będziemy karmić nasz stare skojarzenie z cierpieniem stanie się ono stałe. W ten sposób osiągniemy zamierzony cel raz na zawsze.
Tak jak już pisałam, jesteśmy tak zbudowani, że zrobimy więcej rzeczy dla uniknięcia cierpienia niż dla uzyskania przyjemności. Dlatego warto wykorzystać tę metodę, aby raz na zawsze zmienić swoje niepożądane nawyki. Pewnie nieraz się zastanawiałaś dlaczego rzucenie palenia czy też wprowadzenie innej zmiany za pomocą silnej woli nie trwa długo? Teraz masz już na to odpowiedź.
Na przykład, unikanie palenia kojarzy się palaczowi z cierpieniem. Wiele osób, które rzuciły palenie za pomocą silnej woli i trwają w tym postanowieniu już kilka lat mają ciągle ochotę na papierosa. Na pytanie czy chcą zapalić odpowiadają, że chętnie by zapaliły , ale nie zrobią tego bo nie chcą wrócić do tego nałogu. Tak naprawdę nie palą, ale męczą się cały czas – nie tak jak na początku rzucania palenia, bo nie mają już tego w codziennym nawyku. Natomiast, cały czas palenie kojarzy im się z przyjemnością. To właśnie dlatego mają czasem ochotę na papierosa – kojarzą go z przyjemnością.
Jest tylko jedno rozwiązanie tej sytuacji. Jeśli chcemy na przykład, nie tęsknić za papierosem powinnyśmy palenie skojarzyć z cierpieniem, a niepalenie z przyjemnością. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się niechcących nałogów czy też zwyczajów, a w ich miejsce wprowadzić nowe – przez nas pożądane.
Podsumowanie
Zmiana zachowania równa się zmianie naszych wyuczonych odczuć na temat cierpienia i przyjemności.
Musimy sobie uświadomić, że cierpienie i przyjemność wpływają na podejmowane przez nas decyzje. Jeśli chcemy osiągnąć sukces przy jakiejkolwiek zmianie, bądźmy przygotowane na krótkotrwałe cierpienie, aby osiągnąć długotrwałą przyjemność.
Jeśli masz problem z podjęciem ważnej dla Ciebie decyzji czy też zmiany to zapraszam Cię do wykonania fajnego ćwiczenia, które znajdziesz tutaj.
Pozdrawiam,
Magda – Zmotywowana Na Sukces