Bardzo często wydaje nam się, że to właśnie różnego rodzaju wydarzenia mają decydujący wpływ na to, jak wygląda nasze życie teraz. Zazwyczaj mówimy tak:
- “ona nie potrafi założyć szczęśliwej rodziny, bo się wychowała w domu dziecka”
- “ona nie potrafi znaleźć sobie męża, bo wychowywała się bez ojca”
- “zostawił ją mąż i dlatego ona teraz nienawidzi wszystkich mężczyzn”
- “jej rodzice byli alkoholikami i dlatego ona też jest”
- “nadużywa przemocy wobec dzieci, bo sama była bita w dzieciństwie”
- i wiele podobnych do tych stwierdzeń…
Ale to nie prawda, że naszym życiem kierują zdarzenia z przeszłości. To, jak wygląda nasze życie, kształtowane jest poprzez przekonania jakie posiadamy na dany temat. Dzisiaj dowiemy się jak zmieniać przekonania, abyśmy mogły w skuteczny sposób pozbywać się tych złych, które nas ograniczają.
Nasze doświadczenia nie kreują naszej przyszłości
Zobacz sama, jeśli prawdą byłoby to, że naszym życiem kierują wydarzenia, to na przykład moglibyśmy stwierdzić, że wszystkie dzieci alkoholików będą alkoholikami, a przecież tak nie jest. Zdarza się tak, że jedno może nim zostać, natomiast drugie nigdy nie tknie alkoholu. Oboje mieli to samo doświadczenie, a jednak inną przyjeli postawę w życiu… Dlaczego? Bo naszym życiem kierują nasze przekonania na dany temat.
Każda z nas może interpretować inaczej jakąś konkretną sytuację i nadać jej zupełnie inne znaczenie. Przekonania jakie budujemy na przestrzeni lat decydują o tym jakimi jesteśmy kobietami i jak wygląda nasze życie.
Dlaczego warto mieć świadomość swoich przekonań?
Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, coś ulepszyć, coś naprawić – a jestem pewna, że tak jest, bo inaczej byś nie czytała tego artykułu, to musimy popracować nad swoimi przekonaniami.
Zapamiętaj sobie – każda zmiana jaką chcemy dokonać jest trudna lub wręcz niemożliwa, jeśli najpierw nie zrobimy porządku z naszymi przekonaniami.
“Jeżeli chcemy iść do przodu i coś osiągnąć, musimy poznać nasze antyzamiary, czyli ograniczające nas przekonania.”
Joe Vitale – “Klucz do sekretu. Przyciągnij do siebie wszystko, czego pragniesz”
Zacznij wątpić
Czy miałaś kiedyś jakieś konkretne przekonanie i broniłaś go zawzięcie, a teraz się z tego śmiejesz? Ja tak miałam parę razy… Co się takiego stało, że zmieniałam zdanie na ten konkretny temat? (przypominam, że to było jeszcze przed podjęciem świadomej pracy nad moimi przekonaniami) No więc, co takiego się wydarzyło, że zmieniłam swoje zdanie? Zdarzyło się coś co zaprzeczało moim przekonaniom. Otworzyłam oczy i zorientowałam się, że się myliłam. Zyskałam nowe doświadczenie, które nakazało mi zadać konkretne pytania i podważyć autentyczność moich przekonań.
Ale doświadczenie nie wystarczy…
To, że doświadczamy czegoś co podważa nasze przekonania, nie oznacza, że my je zmienimy. Owszem, tak się zdarza, ale nie jest to reguła. Tutaj największą rolę odgrywa nasza interpretacja. To w jaki sposób my widzimy daną sytuację i jak ją odbieramy.
Jeśli doświadczamy w życiu czegoś nowego, to jest duża szansa na zmianę naszych przekonań, ale tylko pod jednym warunkiem – musimy chcieć poddać analizie nasze przekonania.
Fałszywe przekonania
Chciałabym, abyś uświadomiła sobie jedną, ale bardzo ważną rzecz. A mianowicie, większość naszych przekonań oparta jest na fałszywych przesłankach. Zazwyczaj ich nie kwestionujemy i nie sprawdzamy. Przyjmujemy je za prawdziwe i według nich postępujemy. Układamy zgodnie z nimi nasze życie. Nie byłoby tu żadnego problemu, gdyby te przekonania nam sprzyjały. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie i są to przekonania, które nas ograniczają i unieszczęśliwiają.
Spotykam bardzo wiele kobiet, które żyją właśnie według takich fałszywych przekonań i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Przykłady:
- “Kobieta powinna zawsze prasować mężowi koszule”
- “To, jak wygląda dom świadczy o kobiecie”
- “Kobieta powinna gotować, sprzątać i wychowywać dzieci, a nie mąż”
- “Mąż powinien zająć się zarabianiem pieniędzy”
- “Kobiety nie powinny zajmować się finansami”
- “Kobieta powinna siedzieć z dziećmi w domu”
- i wiele innych…
Zastanów się teraz, ile Ty masz podobnych do tych przekonań? Takich, które w żaden sposób Cię nie wspierają, a ograniczają? Ile z nich uważasz za prawdziwe i nigdy ich nie zakwestionowałaś?
Jak zmieniać przekonania?
Abyśmy mogły zacząć zmieniać nasze przekonania, musimy najpierw sprawdzić ich autentyczność. Możemy to zrobić poprzez zadanie sobie dwóch prostych pytań. Wybieramy konkretne przekonania i pytamy:
- Kto tak powiedział?
- Gdzie to jest zapisane?
Sama widzisz, nie jest to wcale skomplikowane, prawda? Ale mało komu przychodzi do głowy sprawdzanie swoich własnych przekonań. Zachęcam Cię, abyś Ty zaczęła to robić.
“Żadna myśl nie mieszka w Twojej głowie za darmo. Każda z myśli, które posiadasz, jest albo inwestycją, albo kosztem. Albo popchnie Cię w stronę szczęścia i sukcesu, albo oddali Cię od niego. Albo Cię wzmocni, albo Cię osłabi. Dlatego musisz mądrze wybierać swoje myśli i przekonania.”
T. Harv Eker, “Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie.”
Przekonania ograniczające
Wybierz jedno ze swoich negatywnych przekonań i poddaj je głębszej analizie, za pomocą tych pytań:
- Jakie ponosisz konsekwencje tego przekonania?
- W jaki sposób to przekonanie wpłynie na Twoje dalsze życie?
- Jak to się odbije na Twoim zdrowiu?
- Jakie poniesiesz koszty finansowe, jeśli nie pozbędziesz się tego przekonania?
- Jak to przekonanie wpłynie na Twoją relację z rodziną i przyjaciółmi?
- Od kogo masz to przekonanie? Czy ta osoba zasługuje na to, aby się na niej wzorować?
Po szczerym udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, Twoje negatywne przekonania bardzo się osłabią. Teraz powinnaś zrozumieć, że nie ma sensu ich dłużej pielęgnować i czas najwyższy, aby się ich pozbyć.
Z przekonaniami jest podobnie jak z naszymi nawykami. Nie możemy się ich tak po prostu pozbyć, ale możemy je zastąpić innymi. Należy w miejsce ograniczających nas przekonań wstawić te, które nas wspierają i dodają nam siły.
Jeśli na przykład wierzysz, że nie nadajesz się do prowadzenia własnego biznesu, bo jesteś kobietą, to Twoje nowe przekonanie może być następujące: Jestem kobietą i rozumiem innych ludzi lepiej niż mężczyzna, dlatego będę potrafiła doskonale odpowiedzieć na potrzeby moich przyszłych klientów. Albo na takie: Jestem kobietą i potrafię robić wiele rzeczy jednocześnie, dlatego odniosę sukces w swoim nowym biznesie.
To jest tylko przykład, aby pokazać Ci w jaki sposób możesz swoje negatywne przekonania zamieniać na te wspierające.
Stwierdzenie, że kobiety rozumieją lepiej innych niż mężczyźni nie jest prawdziwe, ale jeśli to Ci pomoże w osiągnięciu sukcesu, to warto je wykorzystać. Nasze budujące przekonania nie muszą być prawdziwe i ich autentyczności nie trzeba sprawdzać, jeśli to dzięki nim stajemy się lepszą wersją samej siebie i jesteśmy szczęśliwe. Mam nadzieje, że to rozumiesz 🙂
“Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć.”
Anthony Robbins
A Ty jak radzisz sobie z Twoimi ograniczającymi przekonaniami?
Więcej o przekonaniach:
- Ograniczające przekonanie 1 – “Kobieta powinna zająć się domem i wychowywaniem dzieci”
- Ograniczające przekonanie 2: “To nie Kobieta powinna zarabiać pieniądze, a mężczyzna”
- Samospełniające się proroctwo
Trzymam kciuki,