You are currently viewing Dlaczego jestem zmęczona? Co ma z tym wspólnego nuda?

Dlaczego jestem zmęczona? Co ma z tym wspólnego nuda?

Nasze nastawienie do życia ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Odpowiada ono między innymi za naszą motywację do działania i zmęczenie.

Nie wiem czy wiesz, ale jedną z częstych przyczyn naszego zmęczenia nie jest tak jak się powszechnie uważa praca fizyczna, a nuda. Tak, dobrze czytasz – nuda może nas bardziej zmęczyć, niż cokolwiek innego.

W swoim życiu, miałam taki okres czasu, gdzie ciągle zadawałam sobie następujące pytanie: “Dlaczego jestem zmęczona”? Przez długi czas nie mogłam znaleźć prawidłowej odpowiedzi na to pytanie i to było bardzo frustrujące. Pomyślałam, że Ty też możesz zmagać się z tym samym co ja kiedyś, dlatego powstał ten wpis. Miłej lektury 🙂

Czy miałaś kiedyś tak, że wróciłaś wyczerpana z pracy i jedyne o czym marzyłaś to łóżko? Po czym zadzwoniła do Ciebie przyjaciółka i zaprosiła Cię np. do kina, a Ty natychmiast nabrałaś energii do wyjścia? Czy miałaś kiedyś podobną sytuację? Bo ja wiele razy, ale wtedy jeszcze nie rozumiałam dlaczego tak się dzieje…

To było zmęczenie?

No to jak to ze mną rzeczywiście było? Byłam zmęczona czy nie?

Tak, byłam bardzo zmęczona swoją pracą, ponieważ doskwierała mi w niej nuda. To co tam robiłam nie sprawiało mi żadnej przyjemności i nie dawało satysfakcji z wykonywanego zajęcia.

Ile na świecie jest takich kobiet, które są tak niezadowolone ze swojego życia, że na wszystko na co je stać w ciągu dnia, to iść do swojej pracy, a potem już brak sił na cokolwiek…?! Wszystko co uda nam się wykonać po takim dniu w pracy jest robione na ostatnich rezerwach naszych sił…

Szczęśliwa kobieta

A teraz pomyśl o tych kobietach, które są szczęśliwe. Jak wygląda ich życie? Zazwyczaj mają dużo energii i wykonują wiele czynności z uśmiechem na twarzy – wcale nie widać po nich zmęczenia.

Bo tak naprawdę one nie są zmęczone… Nie ma w ich życiu miejsca na niesatysfakcjonujące zajęcia, a tym samym na nudę!

One żyją, a nie nudzą się!

szczęśliwa kobieta

Dlaczego jestem zmęczona – co na to nauka?

Nie jest to tylko jakieś tam przypuszczenie, ale tak reagujemy na nudę. Potwierdzają to badania naukowe.

Dr Joseph E. Barmack opublikował w “Armiach Psychologicznych” sprawozdanie z doświadczeń pokazujących jak znudzenie wpływa na uczucie zmęczenia.

Grupa studentów została poddana seri testów z tematyki, która zupełnie ich nie interesowała. Co z tego wyniknęło? Studenci byli zmęczeni i senni. Doskwierał im ból głowy i zmęczenie oczu, a także czuli się podenerwowani. Skąd taka reakcja? Zbadano ich przemianę materii i wykazano, że ciśnienie krwi i pobór tlenu przez organizm bardzo się obniżają, kiedy pacjent jest znudzony. Natomiast, podwyższają się one niemal natychmiast, kiedy tylko pacjent zacznie się czymś interesować i wykonywać pracę z przyjemnością.

Wiem coś o tym

Niesamowite, prawda? Ja kiedyś też miałam pracę, która mnie nudziła. Wracając z niej do domu byłam jakby “nieżywa” – nie miałam na nic zupełnie siły. Nie sądziłam, że przyczyną takiego stanu rzeczy była nuda. Przypisywałam moje zmęczenie ciężkiej pracy, choć w gruncie rzeczy nie była ona wcale taka wyczerpująca.

Po dniu spędzonym w pracy nie miałam już siły na nic innego – nawet na to, żeby zrobić sobie coś do jedzenia. Rzeczy, które powinnam wykonać po pracy przekładałam na weekend. Sobota była dniem na odgracanie domu (robienie porządków, pranie, gotowanie, zakupy, itd.) W tygodniu nie było mowy, abym się tym zajęła – byłam po prostu zbyt zmęczona.

Najgorsze w tym wszystkim było to, że nie znałam prawdziwej przyczyny mojego przemęczenia i dlatego nie mogłam nic temu zaradzić. Myślałam sobie, że może mam za mało snu, witamin, itd, ale nadrobienie tych niedoborów na nic się nie zdało i teraz już wiem czemu 🙂

Żyłam tak przez 4 lata, aż w końcu obudziłam się (dzięki coachingowi) i zmieniłam swoją pracę. Od tej pory nie mam problemu ze zmęczeniem, a robię o wiele więcej rzeczy, niż wcześniej.

Jak pozbyć się zmęczenia spowodowanego nudą?

Teraz jak widzę te wszystkie kobiety, które zmagają się z tym samym co ja kiedyś, to cieszę się, że mogę podzielić się z nimi moim doświadczeniem i pomóc im pozbyć się zmęczenia spowodowanego nudą.

A jak sytuacja wygląda u Ciebie?

  • Jak bardzo jesteś zmęczona “życiem”( praca, sytuacja życiowa) w skali od 1 (bardzo) do 10 (wcale)?
  • Na ile jesteś zadowolona ze swojego życia w skali od 1 (wcale) do 10 (bardzo)?

Odpowiedz sobie tak szczerze na te powyższe pytania, bo może się okazać, że Twoja większość problemów jest wynikiem Twojego zmęczenia z powodu nudy.

I wiem, że sytuacja w której się znajdujesz teraz, może niekoniecznie Ci pozwolić na zupełną zmianę pracy lub czynności, które Cię nudzą, ale to nie oznacza, że nic nie możesz z tym zrobić.

Spróbuj wykazać się trochę wyobraźnią i urozmaicić sobie swoje obecne zajęcia w taki sposób, aby sprawiały Ci przyjemność. Zobaczysz, że Twoja życiowa energia bardzo Ci za to podziękuje 🙂

A Ty jesteś zadowolona czy znudzona?

Trzymajcie się dziewczyny,

Magda – Zmotywowana Na Sukces

Magdalena Zielińska

Doradca zawodowy i personalny, dyplomowany life coach i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (studia z zarządzania + MBA). Pomaga kobietom w realizacji ich celów, aby mogły żyć tak jak chcą. Pozytywnie nastawiona do życia i ludzi.

Dodaj komentarz