Skoro tutaj jesteś i czytasz mojego bloga, to mogę twierdzić, że chcesz wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu. Inaczej by Cie tu nie było…, a przynajmniej tak mi się wydaje 🙂
A to wskazuje na to, że masz świadomość tego, że Twoje życie może wyglądać inaczej. Najprawdopodobniej uświadomiłaś sobie to na podstawie doświadczeń i obserwacji jakich dokonałaś w swoim życiu. Ale czy jesteś gotowa na zmiany?
Bardzo często wiemy, że powinnyśmy coś zmienić w swoim życiu, ale nic nie robimy w tym kierunku. Dlaczego tak się dzieje? Między innymi przez potencjalne problemy i porażki jakie możemy napotkać podczas tej zmiany. Zmiana oznacza coś innego, nowego i nieznanego. A my wolimy tkwić w czymś co znamy i wiemy czego możemy się po tym spodziewać nawet pomimo tego, że ta sytuacja odbiera nam radość i przysparza wielu cierpień. Dzięki temu możemy się na to odpowiednio przygotować.
Natomiast, w przypadku dokonywania zmian w życiu, wkraczamy w nieznany nam świat, którego nie miałyśmy szansy wcześniej doświadczyć. Przed podjęciem decyzji o zmianie paraliżuje nas strach przed popełnieniem błędów i postanawiamy nic nie zmieniać, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Cierpienie z jakim przyjdzie nam dalej żyć wydaje się lepsze od zmiany dotychczasowego życia i stawienia czoła problemom jakie mogą nas spotkać.
Z doświadczenia wiem, że wiele kobiet nie podejmuje żadnych działań, aby coś zmienić w swoim życiu tylko dlatego, że paraliżuje je strach przed porażką. Dlatego postanowiłam napisać ten artykuł i pokazać Ci, że błędy mogą być czymś dobrym w naszym życiu i w ten sposób powinnyśmy o nich myśleć.
“Zmiana może być przerażająca, ale wiesz co jest jeszcze straszniejsze? Pozwolić, żeby strach powstrzymał Cię przed Wzrostem, Rozwojem i Postępem.”
Mandy Hale
Błędy to nasza szansa…
A gdybyśmy spojrzały na nasze błędy z innej perspektywy? Zazwyczaj kojarzymy je z czymś złym i sądzimy, że należy się kara za ich popełnienie. Nie ma się co dziwić. Już od najmłodszych lat uczono nas, że nie powinno się popełniać błędów. Mało tego, bardzo często towarzyszyła temu krytyka ze strony innych osób (byłyśmy krytykowane kiedy popełniałyśmy błędy). I teraz wolimy nic nie robić, niż narazić się na negatywne komentarze ze strony innych. Inaczej mówiąc, wydaje nam się że nie zmieniając nic unikamy dodatkowych problemów.
A ja Ci powiem tak:
Problemy były, są i bedą. Warto się z tym pogodzić i podejść do nich w inny sposób, niż zazwyczaj to robimy. Możemy potraktować je jako wskazówki, które określają obszar naszego działania. Jeśli mamy problem z przeszłością i nie potrafimy przestać myśleć o tym co się złego wydarzyło, to pamiętaj, że na to co było nie masz już wpływu (nie zmienisz tego). Ale masz wpływ na swoją przyszłość i ona zaczyna się teraz.
Przyszłość daje Ci wiele możliwości. Możesz to wykorzystać i stać się szczęśliwą kobietą, albo dalej babrać się w swojej przeszłości. Wybór należy do Ciebie. Fakt, że stwierdziłaś, że chcesz coś zmienić oznacza, że masz świadomość swoich dwóch rzeczywistości – tej obecnej i tej, której pożądasz. To dobry znak.
Bez błędów nie ma rozwoju
Boimy się błędów i porażek. Przez to bardzo często stoimy w miejscu i nic nie robimy. Nasze niepowodzenia kojarzymy z brakim kompetencji, wiedzy i umiejętności. A przecież żadna z nas nie chce pokazać światu, że nie jest wystarczająco dobra. Wolimy nic nie robić i nie narażać się na krytykę innych.
Pomyśl przez chwilę co Ci to daje… Na pewno nic dobrego. Może chwilowy komfort i tyle. Abyśmy ruszyły z miejsca i zaczęły działać, musimy zmienić nasze podejście do błędów. I nie powiem Ci teraz, że ich nie będzie i nie masz się czym martwić. Błędy będą, ale to bardzo dobrze, bo dzięki nim nauczysz się czegoś nowego (pod warunkiem, że wyciągniesz z nich lekcję), otrzymasz informację zwrotną i będziesz mogła się rozwijać.
Jeśli zaczniemy kojarzyć błędy, porażki i niepowodzenia z rozwojem i szansą, to będziemy miały więcej odwagi do działania. Skoro to takie proste, to czemu tego nie robimy? Wynika to z naszych przekonań na ich temat, które rodzice i nauczyciele wpajali nam już w dzieciństwie. Zazwyczaj za popełniane błędy byłyśmy karane, więc nie ma się co dziwić, że teraz kojarzą nam się z czymś złym.
Co możemy z tym zrobić?
Należy zmienić nasze ograniczające przekonanie na temat błędów na takie, które będzie nam sprzyjało. Na przykład z “Tylko głupie osoby popełniają błędy” na “Błędy są naturalnym procesem rozwoju”. Więcej o zmianie przekonań przeczytasz tutaj i tu.
Szkoda czasu na usprawiedliwianie siebie czy obwinianie innych. Zamiast tego, należy wyciągać wnioski z popełnionych błędów i szukać nowych rozwiązań.
Jeśli do tej pory robiłaś coś, co nie przynosiło oczekiwanych przez Ciebie efektów, to może warto zrobić coś innego… Co sądzisz?
Uświadomienie sobie problemu, to pierwszy krok do zmiany
Jeśli zrozumiesz, że masz jakiś problem, to jednocześnie wyobrazisz sobie jego rozwiązanie. Tak to działa. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, które już mamy, tylko dlatego, że w danym momencie nam nie przeszkadzają. Natomiast, kiedy już zauważymy, że coś jest nie tak, to nie warto tracić czasu na użalanie się, ale wziąć się w garść i szukać rozwiązania problemu. Wystarczająco dużo czasu straciłyśmy, aby go zauważyć. Nie marnujmy więcej cennych chwil, tylko działajmy!
Dlaczego nie działamy nawet wtedy kiedy cały świat krzyczy, że mamy problem i musimy coś z tym zrobić? Tak już jesteśmy stworzeni. I nawet jeśli uwierzymy innym, że mają rację, to zazwyczaj nie jesteśmy gotowe na zmianę. To wyjaśnia dlaczego tak trudno zmienić się bliskim nam osobom, kiedy je o to prosimy. My widzimy problem, ale oni jeszcze nie (nie jest jeszcze dla nich zbyt uciążliwy) i dlatego nie są gotowi do zmiany.
Jesteś w stanie pracować nad swoim problemem w momencie kiedy uświadomisz sobie jego istnienie (zacznie Ci utrudniać życie, doskwierać Ci w Twojej rzeczywistości), a nie wtedy kiedy wszyscy dookoła mówią Ci, że masz problem.
No to jak? Jesteś gotowa na zmiany?
Błędy, porażki i niepowodzenia już przerobiłyśmy. Mam nadzieje, że teraz inaczej będziesz o nich myślała i zaczniesz pracę nad swoimi przekonaniami na ich temat.
Na sam koniec, przygotowałam dla Ciebie kilka pytań, które pomogą Ci zdecydować czy jesteś gotowa na zmiany jakie chcesz wprowadzić w swoim życiu.
Odpowiedź sobie na nie szczerze:
- Co się zmieni w moim życiu, kiedy to osiągnę?
- Jak będę się zachowywała, kiedy to osiągnę?
- Kto będzie blisko mnie w tej nowej sytuacji?
- W jaki sposób będę postrzegana przez innych, kiedy to zrobię/osiągnę?
- Co tam będę robiła?
- Z kim będę się przyjaźniła?
- Z kim będę mieszkała?
- Jak się będę czuła?
A Ty jesteś gotowa na zmiany?
O błędach i porażkach pisałam też tutaj, a o zmianach przeczytasz więcej w tym artykule.
Trzymajcie się,
Magda – Zmotywowana Na Sukces